Brancaster Staithe Sailing Club Sailing Week

Results are provisional as of 0:11 on August 13, 2023

U12 FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st U12 TOPPER 44538   Toby Duncan   1369 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNF) 8.0 4.0
2nd U12 TOPPER 42749   Toby Child   1369 2.0 2.0 3.0 (5.0 DNF) 1.0 13.0 8.0
3rd U12 TOPPER 47753   Emilia Coladangelo   1369 3.0 3.0 2.0 2.0 (4.0 DNF) 14.0 10.0
4th U12 TOPPER 31368   Charles De Pree   1369 (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 3.0 7.0 DNC 28.0 21.0
5th U12 TOPPER 45525   Marcie Keeling   1369 (7.0 DNC) 6.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 34.0 27.0
5th U12 TOPPER 48250   Elliot Roan   1369 (7.0 DNC) 6.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 34.0 27.0

ADULT &CHILD FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st ADULT &CHILD MIRROR 46025   Sarah Walker Keira Walker 1387 1.0 2.0 2.0 2.0 (6.0 DNF) 13.0 7.0
2nd ADULT &CHILD MIRROR 12785   Jenny Barnes George Barnes 1387 (3.0) 1.0 3.0 3.0 1.0 11.0 8.0
3rd ADULT &CHILD MIRROR 59736   Harry Barnes Tim How 1387 2.0 5.0 1.0 1.0 (6.0 DNF) 15.0 9.0
4th ADULT &CHILD MIRROR 20093   Polly Wilkinson Elliot Wilkinson 1387 4.0 3.0 4.0 5.0 (6.0 DNF) 22.0 16.0
5th ADULT &CHILD MIRROR 64859   Alice Dadak William Dadak 1387 (8.0 DNC) 4.0 5.0 4.0 8.0 DNC 29.0 21.0
6th ADULT &CHILD MIRROR 65077   Amelia Duncan Hester Duncan 1387 5.0 (7.0) 7.0 6.0 6.0 DNF 31.0 24.0
7th ADULT &CHILD MIRROR 9   David Hinde Rupert Hinde 1387 (8.0 DNC) 6.0 6.0 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 28.0

HARBOUR HANDICAP D/H FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 4.0 1.0 (7.0) 1.0 1.0 14.0 7.0
2nd HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2979   Nick Collins Ben Collins 1114 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 11.0 7.0
3rd HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus 1114 1.0 3.0 2.0 3.0 (7.0) 16.0 9.0
4th HARBOUR HANDICAP D/H 2000 4   Sam Macfadyen Conor Godbold 1114 6.0 (9.0) 4.0 5.0 5.0 29.0 20.0
5th HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21580   Edward Hems Annabel Hems 1114 (10.0) 7.0 3.0 9.0 2.0 31.0 21.0
6th HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3399   Holly Newport Robin Beavan 1085 7.0 (8.0) 8.0 4.0 3.0 30.0 22.0
7th HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2699   Ben Roper Jack Vivian 1114 9.0 6.0 6.0 8.0 (10.0) 39.0 29.0
8th HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3113   George Macfadyen George Green 1085 8.0 5.0 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 50.0 34.0
9th HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 287   Charlie Hobley Alethea Hobley 1248 (14.0 MSB) 10.0 10.0 10.0 6.0 50.0 36.0
10th HARBOUR HANDICAP D/H 2000 8   Angus Insch Charlotte Tebbit 1114 3.0 4.0 15.0 DNF (16.0 DNC) 16.0 DNC 54.0 38.0
11th HARBOUR HANDICAP D/H LASER PICO 342009   Freddie Brammer James De Pree 1330 (14.0 MSB) 12.0 11.0 6.0 9.0 52.0 38.0
12th HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 4739   Oliver Woods-Ballard Patrick Woods-Ballard 1248 (14.0 MSB) 11.0 9.0 12.0 11.0 57.0 43.0
13th HARBOUR HANDICAP D/H WAYFARER 10950   Tim Parsonson Jacqueline Parsonson/Florence Mitchell 1105 5.0 13.0 15.0 MSB 14.0 DNF (16.0 DNC) 63.0 47.0
14th HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21312   Charles Vivian Louise McCormick 1114 (16.0 DNSO) 15.0 DNF 15.0 MSB 7.0 13.0 DNF 66.0 50.0
15th HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 537   Penelope Medcalf   1248 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 11.0 8.0 67.0 51.0

HARBOUR HANDICAP S/H FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 206856   Magnus Medcalf   1150 1.0 1.0 1.0 1.0 (22.0 DNC) 26.0 4.0
2nd HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 208460   Monty Hinde   1150 3.0 2.0 4.0 2.0 (8.0) 19.0 11.0
3rd HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 44508   Leo Marsden   1369 2.0 3.0 (5.0) 5.0 2.0 17.0 12.0
4th HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 181427   Niamh Marsden   1210 5.0 4.0 (10.0) 4.0 1.0 24.0 14.0
5th HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 183231   Max Hems   1150 10.0 5.0 2.0 6.0 (12.0) 35.0 23.0
6th HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 217870   Jemma Macfadyen   1150 9.0 6.0 6.0 (10.0) 6.0 37.0 27.0
7th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 47733   Archie Nye   1369 8.0 9.0 (11.0) 8.0 3.0 39.0 28.0
8th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 45445   Leyre Almazan-Borthwick   1369 7.0 7.0 (9.0) 9.0 7.0 39.0 30.0
9th HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 143468   Claudia Almazan-Borthwick   1150 (11.0) 10.0 3.0 7.0 11.0 42.0 31.0
10th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 40848/27925   Francesca Almazan-Borthwick   1369 (14.0) 8.0 13.0 3.0 9.0 47.0 33.0
11th HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 197773   Freddie Insch   1210 4.0 12.0 14.0 (22.0 DNC) 4.0 56.0 34.0
12th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 42086   Thomas Honan   1369 6.0 18.0 8.0 16.0 (19.0 DNF) 67.0 48.0
13th HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 07686   Karen Godbold   1210 12.0 13.0 (15.0) 15.0 10.0 65.0 50.0
14th HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 154020   Heather Franks   1150 17.0 14.0 7.0 14.0 (19.0 DNF) 71.0 52.0
15th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 36187   Daphne Mccormick   1369 13.0 16.0 12.0 13.0 (19.0 DNF) 73.0 54.0
16th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 46735   Laurence Raper   1369 15.0 15.0 20.0 (22.0 DNC) 5.0 77.0 55.0
17th HARBOUR HANDICAP S/H ILCA7/LASER 158158   Nicholas Thorley   1101 16.0 11.0 17.0 12.0 (19.0 DNF) 75.0 56.0
18th HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 32   Rowena Hems   1210 18.0 (19.0) 19.0 17.0 13.0 86.0 67.0
19th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 43666   Julia Johnson   1369 (21.0 MSB) 20.0 18.0 11.0 19.0 DNF 89.0 68.0
20th HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 37639   Oscar Parsonson   1369 21.0 DNF 17.0 16.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 98.0 76.0
21st HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER tbc   Charlie Hobley   1369 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 110.0 88.0

U14 FLEET

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st U14 TOPPER 47796/649   Seb Sitton   1369 (12.0 MSB) 1.0 1.0 1.0 1.0 16.0 4.0
2nd U14 TOPPER 7   Harry Spink   1369 1.0 (4.0) 3.0 3.0 4.0 15.0 11.0
3rd U14 TOPPER 46888   Jasper Keeling   1369 2.0 3.0 (9.0) 6.0 5.0 25.0 16.0
4th U14 TOPPER 36691   Effie Nye   1369 4.0 (6.0) 5.0 4.0 3.0 22.0 16.0
5th U14 TOPPER 437788   Emily Honan   1369 6.0 2.0 7.0 5.0 (13.0 DNF) 33.0 20.0
6th U14 TOPPER 42178   Stella Hobley   1369 5.0 8.0 (13.0 DNSO) 7.0 2.0 35.0 22.0
7th U14 TOPPER 31893   Hugo Hinde   1369 8.0 5.0 2.0 (10.0) 8.0 33.0 23.0
8th U14 TOPPER 2627   Tim De Pree   1369 (10.0) 7.0 10.0 2.0 6.0 35.0 25.0
9th U14 TOPPER 42852   Barney Macfadyen   1369 3.0 (11.0 DNF) 4.0 11.0 9.0 38.0 27.0
10th U14 TOPPER 40111   Toby Woods-Ballard   1369 (9.0) 9.0 8.0 8.0 7.0 41.0 32.0
11th U14 TOPPER 33065   Rex Spice   1369 7.0 (13.0 DNC) 6.0 9.0 13.0 DNF 48.0 35.0
12th U14 TOPPER 30302   Mamie Armitage   1369 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 12.0 13.0 DNF 64.0 51.0

R1 - U12 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12 TOPPER 44538   Toby Duncan   1369 63.15 0.46.12 1.0
2 U12 TOPPER 42749   Toby Child   1369 74.24 0.54.21 2.0
3 U12 TOPPER 47753   Emilia Coladangelo   1369 74.45 0.54.36 3.0

R2 - U12 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12 TOPPER 44538   Toby Duncan   1369 43.14 0.31.35 1.0
2 U12 TOPPER 42749   Toby Child   1369 46.13 0.33.46 2.0
3 U12 TOPPER 47753   Emilia Coladangelo   1369 61.32 0.44.57 3.0
4 U12 TOPPER 45525   Marcie Keeling   1369 DNF   6.0
4 U12 TOPPER 48250   Elliot Roan   1369 DNF   6.0

R3 - U12 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12 TOPPER 44538   Toby Duncan   1369 43.40 0.31.54 1.0
2 U12 TOPPER 47753   Emilia Coladangelo   1369 52.02 0.38.00 2.0
3 U12 TOPPER 42749   Toby Child   1369 52.46 0.38.33 3.0
4 U12 TOPPER 31368   Charles De Pree   1369 65.34 0.47.54 4.0

R4 - U12 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12 TOPPER 44538   Toby Duncan   1369 52.45 0.38.32 1.0
2 U12 TOPPER 47753   Emilia Coladangelo   1369 53.54 0.39.22 2.0
3 U12 TOPPER 31368   Charles De Pree   1369 61.30 0.44.55 3.0
4 U12 TOPPER 42749   Toby Child   1369 DNF   5.0

R5 - U12 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12 TOPPER 42749   Toby Child   1369 73.10 0.53.27 1.0
2 U12 TOPPER 44538   Toby Duncan   1369 DNF   4.0
2 U12 TOPPER 47753   Emilia Coladangelo   1369 DNF   4.0

R1 - ADULT &CHILD FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 ADULT &CHILD MIRROR 46025   Sarah Walker Keira Walker 1387 60.31 0.43.38 1.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 59736   Harry Barnes Tim How 1387 63.17 0.45.38 2.0
3 ADULT &CHILD MIRROR 12785   Jenny Barnes George Barnes 1387 64.35 0.46.34 3.0
4 ADULT &CHILD MIRROR 20093   Polly Wilkinson Elliot Wilkinson 1387 73.15 0.52.49 4.0
5 ADULT &CHILD MIRROR 65077   Amelia Duncan Hester Duncan 1387 75.52 0.54.42 5.0

R2 - ADULT &CHILD FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 ADULT &CHILD MIRROR 12785   Jenny Barnes George Barnes 1387 41.55 0.30.13 1.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 46025   Sarah Walker Keira Walker 1387 42.10 0.30.24 2.0
3 ADULT &CHILD MIRROR 20093   Polly Wilkinson Elliot Wilkinson 1387 42.45 0.30.49 3.0
4 ADULT &CHILD MIRROR 64859   Alice Dadak William Dadak 1387 42.47 0.30.51 4.0
5 ADULT &CHILD MIRROR 59736   Harry Barnes Tim How 1387 43.53 0.31.38 5.0
6 ADULT &CHILD MIRROR 9   David Hinde Rupert Hinde 1387 47.32 0.34.16 6.0
7 ADULT &CHILD MIRROR 65077   Amelia Duncan Hester Duncan 1387 48.28 0.34.57 7.0

R3 - ADULT &CHILD FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 ADULT &CHILD MIRROR 59736   Harry Barnes Tim How 1387 40.48 0.29.25 1.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 46025   Sarah Walker Keira Walker 1387 41.34 0.29.58 2.0
3 ADULT &CHILD MIRROR 12785   Jenny Barnes George Barnes 1387 42.30 0.30.39 3.0
4 ADULT &CHILD MIRROR 20093   Polly Wilkinson Elliot Wilkinson 1387 43.35 0.31.25 4.0
5 ADULT &CHILD MIRROR 64859   Alice Dadak William Dadak 1387 44.13 0.31.53 5.0
6 ADULT &CHILD MIRROR 9   David Hinde Rupert Hinde 1387 47.23 0.34.10 6.0
7 ADULT &CHILD MIRROR 65077   Amelia Duncan Hester Duncan 1387 50.20 0.36.17 7.0

R4 - ADULT &CHILD FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 ADULT &CHILD MIRROR 59736   Harry Barnes Tim How 1387 49.57 0.36.01 1.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 46025   Sarah Walker Keira Walker 1387 50.25 0.36.21 2.0
3 ADULT &CHILD MIRROR 12785   Jenny Barnes George Barnes 1387 50.41 0.36.33 3.0
4 ADULT &CHILD MIRROR 64859   Alice Dadak William Dadak 1387 51.06 0.36.51 4.0
5 ADULT &CHILD MIRROR 20093   Polly Wilkinson Elliot Wilkinson 1387 52.34 0.37.54 5.0
6 ADULT &CHILD MIRROR 65077   Amelia Duncan Hester Duncan 1387 55.11 0.39.47 6.0

R5 - ADULT &CHILD FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 ADULT &CHILD MIRROR 12785   Jenny Barnes George Barnes 1387 67.08 0.48.24 1.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 46025   Sarah Walker Keira Walker 1387 DNF   6.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 59736   Harry Barnes Tim How 1387 DNF   6.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 20093   Polly Wilkinson Elliot Wilkinson 1387 DNF   6.0
2 ADULT &CHILD MIRROR 65077   Amelia Duncan Hester Duncan 1387 DNF   6.0

R1 - HARBOUR HANDICAP D/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus 1114 55.42 0.50.00 1.0
2 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2979   Nick Collins Ben Collins 1114 57.31 0.51.38 2.0
3 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 8   Angus Insch Charlotte Tebbit 1114 59.56 0.53.48 3.0
4 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 60.22 0.54.11 4.0
5 HARBOUR HANDICAP D/H WAYFARER 10950   Tim Parsonson Jacqueline Parsonson/Florence Mitchell 1105 63.57 0.57.52 5.0
6 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 4   Sam Macfadyen Conor Godbold 1114 64.49 0.58.11 6.0
7 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3399   Holly Newport Robin Beavan 1085 63.58 0.58.57 7.0
8 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3113   George Macfadyen George Green 1085 64.34 0.59.31 8.0
9 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2699   Ben Roper Jack Vivian 1114 68.08 1.01.10 9.0
10 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21580   Edward Hems Annabel Hems 1114 72.39 1.05.13 10.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 287   Charlie Hobley Alethea Hobley 1248 MSB   14.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H LASER PICO 342009   Freddie Brammer James De Pree 1330 MSB   14.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 4739   Oliver Woods-Ballard Patrick Woods-Ballard 1248 MSB   14.0
14 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21312   Charles Vivian Louise McCormick 1114 DNSO   16.0

R2 - HARBOUR HANDICAP D/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 38.35 0.34.38 1.0
2 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2979   Nick Collins Ben Collins 1114 39.26 0.35.24 2.0
3 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus 1114 41.17 0.37.04 3.0
4 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 8   Angus Insch Charlotte Tebbit 1114 42.02 0.37.44 4.0
5 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3113   George Macfadyen George Green 1085 41.03 0.37.50 5.0
6 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2699   Ben Roper Jack Vivian 1114 44.14 0.39.42 6.0
7 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21580   Edward Hems Annabel Hems 1114 46.05 0.41.22 7.0
8 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3399   Holly Newport Robin Beavan 1085 46.35 0.42.56 8.0
9 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 4   Sam Macfadyen Conor Godbold 1114 48.12 0.43.16 9.0
10 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 287   Charlie Hobley Alethea Hobley 1248 54.14 0.43.27 10.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 4739   Oliver Woods-Ballard Patrick Woods-Ballard 1248 62.07 0.49.46 11.0
12 HARBOUR HANDICAP D/H LASER PICO 342009   Freddie Brammer James De Pree 1330 67.21 0.50.38 12.0
13 HARBOUR HANDICAP D/H WAYFARER 10950   Tim Parsonson Jacqueline Parsonson/Florence Mitchell 1105 61.08 0.55.19 13.0
14 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21312   Charles Vivian Louise McCormick 1114 DNF   15.0

R3 - HARBOUR HANDICAP D/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2979   Nick Collins Ben Collins 1114 38.59 0.35.00 1.0
2 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus 1114 39.17 0.35.16 2.0
3 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21580   Edward Hems Annabel Hems 1114 44.23 0.39.50 3.0
4 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 4   Sam Macfadyen Conor Godbold 1114 44.43 0.40.08 4.0
5 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3113   George Macfadyen George Green 1085 44.10 0.40.42 5.0
6 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2699   Ben Roper Jack Vivian 1114 45.36 0.40.56 6.0
7 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 45.41 0.41.01 7.0
8 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3399   Holly Newport Robin Beavan 1085 44.51 0.41.20 8.0
9 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 4739   Oliver Woods-Ballard Patrick Woods-Ballard 1248 58.31 0.46.53 9.0
10 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 287   Charlie Hobley Alethea Hobley 1248 61.10 0.49.01 10.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H LASER PICO 342009   Freddie Brammer James De Pree 1330 69.11 0.52.01 11.0
12 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 8   Angus Insch Charlotte Tebbit 1114 DNF   15.0
12 HARBOUR HANDICAP D/H WAYFARER 10950   Tim Parsonson Jacqueline Parsonson/Florence Mitchell 1105 MSB   15.0
12 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21312   Charles Vivian Louise McCormick 1114 MSB   15.0

R4 - HARBOUR HANDICAP D/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 37.43 0.33.51 1.0
2 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2979   Nick Collins Ben Collins 1114 38.33 0.34.36 2.0
3 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus 1114 39.18 0.35.17 3.0
4 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3399   Holly Newport Robin Beavan 1085 39.30 0.36.24 4.0
5 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 4   Sam Macfadyen Conor Godbold 1114 40.59 0.36.47 5.0
6 HARBOUR HANDICAP D/H LASER PICO 342009   Freddie Brammer James De Pree 1330 49.21 0.37.06 6.0
7 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21312   Charles Vivian Louise McCormick 1114 42.50 0.38.27 7.0
8 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2699   Ben Roper Jack Vivian 1114 43.01 0.38.37 8.0
9 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21580   Edward Hems Annabel Hems 1114 43.22 0.38.56 9.0
10 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 287   Charlie Hobley Alethea Hobley 1248 49.08 0.39.22 10.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 537   Penelope Medcalf   1248 49.13 0.39.26 11.0
12 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 4739   Oliver Woods-Ballard Patrick Woods-Ballard 1248 51.30 0.41.16 12.0
13 HARBOUR HANDICAP D/H WAYFARER 10950   Tim Parsonson Jacqueline Parsonson/Florence Mitchell 1105 DNF   14.0

R5 - HARBOUR HANDICAP D/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 48.38 0.43.39 1.0
2 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21580   Edward Hems Annabel Hems 1114 48.54 0.43.54 2.0
3 HARBOUR HANDICAP D/H 3000 3399   Holly Newport Robin Beavan 1085 47.46 0.44.01 3.0
4 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2979   Nick Collins Ben Collins 1114 49.59 0.44.52 4.0
5 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 4   Sam Macfadyen Conor Godbold 1114 52.09 0.46.49 5.0
6 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 287   Charlie Hobley Alethea Hobley 1248 59.35 0.47.45 6.0
7 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus 1114 53.33 0.48.04 7.0
8 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 537   Penelope Medcalf   1248 62.20 0.49.57 8.0
9 HARBOUR HANDICAP D/H LASER PICO 342009   Freddie Brammer James De Pree 1330 67.50 0.51.00 9.0
10 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 2699   Ben Roper Jack Vivian 1114 60.24 0.54.13 10.0
11 HARBOUR HANDICAP D/H RS FEVA XL 4739   Oliver Woods-Ballard Patrick Woods-Ballard 1248 67.51 0.54.22 11.0
12 HARBOUR HANDICAP D/H 2000 21312   Charles Vivian Louise McCormick 1114 DNF   13.0

R1 - HARBOUR HANDICAP S/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 206856   Magnus Medcalf   1150 58.31 0.50.53 1.0
2 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 44508   Leo Marsden   1369 72.30 0.52.58 2.0
3 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 208460   Monty Hinde   1150 62.04 0.53.58 3.0
4 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 197773   Freddie Insch   1210 66.55 0.55.18 4.0
5 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 181427   Niamh Marsden   1210 67.09 0.55.30 5.0
6 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 42086   Thomas Honan   1369 76.54 0.56.10 6.0
7 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 45445   Leyre Almazan-Borthwick   1369 77.16 0.56.26 7.0
8 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 47733   Archie Nye   1369 77.30 0.56.37 8.0
9 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 217870   Jemma Macfadyen   1150 65.22 0.56.50 9.0
10 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 183231   Max Hems   1150 65.37 0.57.03 10.0
11 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 143468   Claudia Almazan-Borthwick   1150 66.15 0.57.37 11.0
12 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 07686   Karen Godbold   1210 69.46 0.57.40 12.0
13 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 36187   Daphne Mccormick   1369 80.13 0.58.36 13.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 40848/27925   Francesca Almazan-Borthwick   1369 80.26 0.58.45 14.0
15 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 46735   Laurence Raper   1369 80.53 0.59.05 15.0
16 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA7/LASER 158158   Nicholas Thorley   1101 65.49 0.59.47 16.0
17 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 154020   Heather Franks   1150 69.24 1.00.21 17.0
18 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 32   Rowena Hems   1210 78.50 1.05.09 18.0
19 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 43666   Julia Johnson   1369 MSB   21.0
19 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 37639   Oscar Parsonson   1369 DNF   21.0

R2 - HARBOUR HANDICAP S/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 206856   Magnus Medcalf   1150 40.10 0.34.56 1.0
2 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 208460   Monty Hinde   1150 43.36 0.37.55 2.0
3 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 44508   Leo Marsden   1369 52.13 0.38.09 3.0
4 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 181427   Niamh Marsden   1210 46.22 0.38.19 4.0
5 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 183231   Max Hems   1150 44.14 0.38.28 5.0
6 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 217870   Jemma Macfadyen   1150 44.20 0.38.33 6.0
7 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 45445   Leyre Almazan-Borthwick   1369 53.29 0.39.04 7.0
8 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 40848/27925   Francesca Almazan-Borthwick   1369 53.48 0.39.18 8.0
9 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 47733   Archie Nye   1369 54.55 0.40.07 9.0
10 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 143468   Claudia Almazan-Borthwick   1150 46.20 0.40.17 10.0
11 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA7/LASER 158158   Nicholas Thorley   1101 45.29 0.41.19 11.0
12 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 197773   Freddie Insch   1210 50.02 0.41.21 12.0
13 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 07686   Karen Godbold   1210 51.12 0.42.19 13.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 154020   Heather Franks   1150 49.01 0.42.37 14.0
15 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 46735   Laurence Raper   1369 58.48 0.42.57 15.0
16 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 36187   Daphne Mccormick   1369 58.55 0.43.02 16.0
17 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 37639   Oscar Parsonson   1369 60.30 0.44.12 17.0
18 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 42086   Thomas Honan   1369 60.42 0.44.20 18.0
19 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 32   Rowena Hems   1210 55.58 0.46.15 19.0
20 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 43666   Julia Johnson   1369 63.44 0.46.33 20.0

R3 - HARBOUR HANDICAP S/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 206856   Magnus Medcalf   1150 44.35 0.38.46 1.0
2 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 183231   Max Hems   1150 46.37 0.40.32 2.0
3 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 143468   Claudia Almazan-Borthwick   1150 46.40 0.40.35 3.0
4 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 208460   Monty Hinde   1150 48.11 0.41.54 4.0
5 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 44508   Leo Marsden   1369 57.29 0.41.59 5.0
6 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 217870   Jemma Macfadyen   1150 48.22 0.42.03 6.0
7 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 154020   Heather Franks   1150 48.43 0.42.22 7.0
8 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 42086   Thomas Honan   1369 59.35 0.43.31 8.0
9 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 45445   Leyre Almazan-Borthwick   1369 62.11 0.45.25 9.0
10 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 181427   Niamh Marsden   1210 55.23 0.45.46 10.0
11 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 47733   Archie Nye   1369 63.11 0.46.09 11.0
12 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 36187   Daphne Mccormick   1369 64.09 0.46.52 12.0
13 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 40848/27925   Francesca Almazan-Borthwick   1369 64.16 0.46.57 13.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 197773   Freddie Insch   1210 56.59 0.47.06 14.0
15 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 07686   Karen Godbold   1210 57.17 0.47.20 15.0
16 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 37639   Oscar Parsonson   1369 65.37 0.47.56 16.0
17 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA7/LASER 158158   Nicholas Thorley   1101 53.28 0.48.34 17.0
18 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 43666   Julia Johnson   1369 68.06 0.49.45 18.0
19 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 32   Rowena Hems   1210 61.18 0.50.40 19.0
20 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 46735   Laurence Raper   1369 74.31 0.54.26 20.0

R4 - HARBOUR HANDICAP S/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 206856   Magnus Medcalf   1150 39.40 0.34.30 1.0
2 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 208460   Monty Hinde   1150 40.09 0.34.55 2.0
3 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 40848/27925   Francesca Almazan-Borthwick   1369 49.05 0.35.51 3.0
4 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 181427   Niamh Marsden   1210 43.25 0.35.53 4.0
5 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 44508   Leo Marsden   1369 49.09 0.35.54 5.0
6 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 183231   Max Hems   1150 41.21 0.35.57 6.0
7 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 143468   Claudia Almazan-Borthwick   1150 41.43 0.36.17 7.0
8 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 47733   Archie Nye   1369 50.35 0.36.57 8.0
9 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 45445   Leyre Almazan-Borthwick   1369 50.37 0.36.58 9.0
10 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 217870   Jemma Macfadyen   1150 42.44 0.37.10 10.0
11 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 43666   Julia Johnson   1369 51.46 0.37.49 11.0
12 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA7/LASER 158158   Nicholas Thorley   1101 41.46 0.37.56 12.0
13 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 36187   Daphne Mccormick   1369 53.08 0.38.49 13.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 154020   Heather Franks   1150 44.58 0.39.06 14.0
15 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 07686   Karen Godbold   1210 47.30 0.39.15 15.0
16 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 42086   Thomas Honan   1369 55.10 0.40.18 16.0
17 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 32   Rowena Hems   1210 49.54 0.41.14 17.0

R5 - HARBOUR HANDICAP S/H FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 181427   Niamh Marsden   1210 55.47 0.46.06 1.0
2 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 44508   Leo Marsden   1369 63.17 0.46.14 2.0
3 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 47733   Archie Nye   1369 63.41 0.46.31 3.0
4 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 197773   Freddie Insch   1210 56.44 0.46.53 4.0
5 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 46735   Laurence Raper   1369 64.36 0.47.11 5.0
6 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 217870   Jemma Macfadyen   1150 56.38 0.49.15 6.0
7 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 45445   Leyre Almazan-Borthwick   1369 68.12 0.49.49 7.0
8 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 208460   Monty Hinde   1150 58.14 0.50.38 8.0
9 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 40848/27925   Francesca Almazan-Borthwick   1369 70.37 0.51.35 9.0
10 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 07686   Karen Godbold   1210 63.24 0.52.24 10.0
11 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 143468   Claudia Almazan-Borthwick   1150 63.04 0.54.50 11.0
12 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 183231   Max Hems   1150 65.22 0.56.50 12.0
13 HARBOUR HANDICAP S/H ICLA4/LASER 4.7 32   Rowena Hems   1210 73.19 1.00.36 13.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 42086   Thomas Honan   1369 DNF   19.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA6/LASER RADIAL 154020   Heather Franks   1150 DNF   19.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 36187   Daphne Mccormick   1369 DNF   19.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H ILCA7/LASER 158158   Nicholas Thorley   1101 DNF   19.0
14 HARBOUR HANDICAP S/H TOPPER 43666   Julia Johnson   1369 DNF   19.0

R1 - U14 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14 TOPPER 7   Harry Spink   1369 61.32 0.44.57 1.0
2 U14 TOPPER 46888   Jasper Keeling   1369 66.53 0.48.51 2.0
3 U14 TOPPER 42852   Barney Macfadyen   1369 70.19 0.51.22 3.0
4 U14 TOPPER 36691   Effie Nye   1369 71.15 0.52.03 4.0
5 U14 TOPPER 42178   Stella Hobley   1369 72.23 0.52.52 5.0
6 U14 TOPPER 437788   Emily Honan   1369 72.26 0.52.55 6.0
7 U14 TOPPER 33065   Rex Spice   1369 74.55 0.54.43 7.0
8 U14 TOPPER 31893   Hugo Hinde   1369 75.28 0.55.08 8.0
9 U14 TOPPER 40111   Toby Woods-Ballard   1369 81.12 0.59.19 9.0
10 U14 TOPPER 2627   Tim De Pree   1369 81.50 0.59.47 10.0
11 U14 TOPPER 47796/649   Seb Sitton   1369 MSB   12.0

R2 - U14 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14 TOPPER 47796/649   Seb Sitton   1369 38.45 0.28.18 1.0
2 U14 TOPPER 437788   Emily Honan   1369 41.28 0.30.17 2.0
3 U14 TOPPER 46888   Jasper Keeling   1369 41.50 0.30.33 3.0
4 U14 TOPPER 7   Harry Spink   1369 42.15 0.30.52 4.0
5 U14 TOPPER 31893   Hugo Hinde   1369 42.59 0.31.24 5.0
6 U14 TOPPER 36691   Effie Nye   1369 43.42 0.31.55 6.0
7 U14 TOPPER 2627   Tim De Pree   1369 44.30 0.32.30 7.0
8 U14 TOPPER 42178   Stella Hobley   1369 48.24 0.35.21 8.0
9 U14 TOPPER 40111   Toby Woods-Ballard   1369 48.46 0.35.37 9.0
10 U14 TOPPER 42852   Barney Macfadyen   1369 DNF   11.0

R3 - U14 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14 TOPPER 47796/649   Seb Sitton   1369 40.32 0.29.36 1.0
2 U14 TOPPER 31893   Hugo Hinde   1369 44.40 0.32.38 2.0
3 U14 TOPPER 7   Harry Spink   1369 45.09 0.32.59 3.0
4 U14 TOPPER 42852   Barney Macfadyen   1369 47.07 0.34.25 4.0
5 U14 TOPPER 36691   Effie Nye   1369 48.58 0.35.46 5.0
6 U14 TOPPER 33065   Rex Spice   1369 48.59 0.35.47 6.0
7 U14 TOPPER 437788   Emily Honan   1369 49.15 0.35.59 7.0
8 U14 TOPPER 40111   Toby Woods-Ballard   1369 49.44 0.36.20 8.0
9 U14 TOPPER 46888   Jasper Keeling   1369 50.39 0.37.00 9.0
10 U14 TOPPER 2627   Tim De Pree   1369 52.45 0.38.32 10.0
11 U14 TOPPER 42178   Stella Hobley   1369 DNSO   13.0

R4 - U14 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14 TOPPER 47796/649   Seb Sitton   1369 48.37 0.35.31 1.0
2 U14 TOPPER 2627   Tim De Pree   1369 50.16 0.36.43 2.0
3 U14 TOPPER 7   Harry Spink   1369 50.35 0.36.57 3.0
4 U14 TOPPER 36691   Effie Nye   1369 50.45 0.37.04 4.0
5 U14 TOPPER 437788   Emily Honan   1369 50.50 0.37.08 5.0
6 U14 TOPPER 46888   Jasper Keeling   1369 51.56 0.37.56 6.0
7 U14 TOPPER 42178   Stella Hobley   1369 52.48 0.38.34 7.0
8 U14 TOPPER 40111   Toby Woods-Ballard   1369 54.58 0.40.09 8.0
9 U14 TOPPER 33065   Rex Spice   1369 55.09 0.40.17 9.0
10 U14 TOPPER 31893   Hugo Hinde   1369 55.19 0.40.24 10.0
11 U14 TOPPER 42852   Barney Macfadyen   1369 55.39 0.40.39 11.0
12 U14 TOPPER 30302   Mamie Armitage   1369 99.00 1.12.19 12.0

R5 - U14 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number Club HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14 TOPPER 47796/649   Seb Sitton   1369 58.38 0.42.50 1.0
2 U14 TOPPER 42178   Stella Hobley   1369 58.48 0.42.57 2.0
3 U14 TOPPER 36691   Effie Nye   1369 61.43 0.45.05 3.0
4 U14 TOPPER 7   Harry Spink   1369 65.48 0.48.04 4.0
5 U14 TOPPER 46888   Jasper Keeling   1369 67.11 0.49.04 5.0
6 U14 TOPPER 2627   Tim De Pree   1369 67.44 0.49.29 6.0
7 U14 TOPPER 40111   Toby Woods-Ballard   1369 67.56 0.49.37 7.0
8 U14 TOPPER 31893   Hugo Hinde   1369 69.59 0.51.07 8.0
9 U14 TOPPER 42852   Barney Macfadyen   1369 75.43 0.55.18 9.0
10 U14 TOPPER 437788   Emily Honan   1369 DNF   13.0
10 U14 TOPPER 33065   Rex Spice   1369 DNF   13.0
10 U14 TOPPER 30302   Mamie Armitage   1369 DNF   13.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSODid not Sign On
MSBMisssed Stone Bank



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com