Brancaster Week 2017

Brancaster Staithe Sailing Club

Results are provisional as of 12:01 on August 19, 2017

Adult & Child Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY R1
2017-08-14  
R2
2017-08-15  
R3
2017-08-16  
R4
2017-08-17  
Total Nett
1st Adult & Child Mirror 70841 BSSC Nick Collins Joseph 1383 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Adult & Child Mirror 70605 BSSC Barnaby Guest Annabelle Guest 1383 3.0 4.0 2.0 (28.0 DNC) 37.0 9.0
3rd Adult & Child Mirror 27756 BSSC Mike Spink James/Thomas Spink 1383 (4.0) 3.0 4.0 3.0 14.0 10.0
4th Adult & Child Mirror 20093 BSSC Georgie CHILD Alice/Toby 1383 2.0 (8.0) 5.0 5.0 20.0 12.0
5th Adult & Child Mirror 59736 BSSC Jenny Barnes Joshua Barnes 1383 8.0 2.0 3.0 (11.0) 24.0 13.0
6th Adult & Child Mirror 48046 BSSC Edward Groome Ottilie Groome 1383 5.0 (28.0 DNC) 9.0 2.0 44.0 16.0
7th Adult & Child Mirror 1 BSSC Charlie Boughton Evie/Bella 1383 (10.0) 5.0 6.0 7.0 28.0 18.0
8th Adult & Child Mirror 65767 BSSC Sam/Barney/Jemma Macfadyen Sam/Barney/Jemma 1383 7.0 6.0 (15.0) 6.0 34.0 19.0
9th Adult & Child Mirror 65770 BSSC Polly or Harry Spink Simon Spink 1383 (11.0) 10.0 7.0 4.0 32.0 21.0
10th Adult & Child Mirror 64789 Bssc John De Pree James & Charlie 1383 (15.0) 9.0 12.0 8.0 44.0 29.0
11th Adult & Child Mirror 50233 BSSC Hester Duncan Toby & Amelia Duncan 1383 9.0 11.0 11.0 (15.0 RTD) 46.0 31.0
12th Adult & Child Mirror 57252 BSSC Fiona Borthwick Francesca / Leyre Almazán-Borthwick 1383 (17.0) 14.0 8.0 13.0 52.0 35.0
13th Adult & Child Mirror 67360 BSSC Gerard Barron Alistair 1383 6.0 7.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 69.0 41.0
14th Adult & Child Mirror 40015 BSSC Charlie Vivian Toby 'Ainslie' Vivian 1383 (18.0) 15.0 17.0 9.0 59.0 41.0
15th Adult & Child Mirror 63380 BSSC Ed Searle Alexi Searle 1383 (16.0) 16.0 13.0 12.0 57.0 41.0
16th Adult & Child Mirror 255 BSSC Matthew Hale Jessica 1383 14.0 13.0 14.0 (28.0 DNC) 69.0 41.0
17th Adult & Child Mirror 65077 Warsash Sailing Club Rene Sitton Sebastian 1383 13.0 12.0 18.0 (28.0 DNC) 71.0 43.0
18th Adult & Child Mirror 62754 BSSC Rachel Vickers Robin Beavan 1383 23.0 RTD 17.0 10.0 (28.0 DNC) 78.0 50.0
19th Adult & Child Mirror 9 BSSC David Hinde Hugo 1383 (19.0) 19.0 16.0 15.0 RTD 69.0 50.0
20th Adult & Child Mirror 7977 BSSC LIzzie Rowen Jack Vivian 1383 20.0 (21.0) 21.0 10.0 72.0 51.0
21st Adult & Child Mirror 46777 Wicklow Jim Aveling Lucas 1383 12.0 20.0 23.0 DNF (28.0 DNC) 83.0 55.0
22nd Adult & Child Mirror 17541 BSSC Polly Armitage Mamie Armitage 1383 21.0 18.0 20.0 (28.0 DNC) 87.0 59.0
23rd Adult & Child Mirror 4961 BSSC Conor Godbold Karen 1383 (28.0 DNC) 22.0 19.0 28.0 DNC 97.0 69.0
24th Adult & Child Mirror 36718 Bssc Edward Hems Annabel / Rowena Hems 1383 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 15.0 RTD 99.0 71.0
25th Adult & Child Mirror 49783 BSSC Sam Pearson Jonathan Pearson 1383 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 112.0 84.0

Junior U12 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY R1
2017-08-14  
R2
2017-08-15  
R3
2017-08-16  
R4
2017-08-17  
Total Nett
1st Junior U12 Topper 46919 Hunts SC/ BSSC Ben Knights   1347 1.0 1.0 (5.0) 2.0 9.0 4.0
2nd Junior U12 Topper 46981 Snettisham Beach Sailing Club Matthew Lloyd   1347 (3.0) 3.0 3.0 1.0 10.0 7.0
3rd Junior U12 Topper 29464 BSSC William Hale   1347 (4.0) 2.0 2.0 3.0 11.0 7.0
4th Junior U12 Topper 46942 Snettisham Beach Sailing Club Amelia Eaton   1347 2.0 (7.0) 6.0 4.0 19.0 12.0
5th Junior U12 Topper 44644 Snettisham Joseph Miller   1347 6.0 5.0 (7.0) 5.0 23.0 16.0
6th Junior U12 Topper 34393 BSSC Henry Shippey   1347 8.0 9.0 4.0 (10.0) 31.0 21.0
7th Junior U12 Topper 33514 BSSC Izzy Weston   1347 7.0 (8.0) 8.0 7.0 30.0 22.0
8th Junior U12 Topper 999 BSSC Harry Duckworth   1347 11.0 6.0 9.0 (12.0) 38.0 26.0
9th Junior U12 Topper 40111 BSSC ruby morgan   1347 9.0 (34.0 DNC) 10.0 11.0 64.0 30.0
10th Junior U12 Topper 42227 BSSC Joe Harding   1347 25.0 RTD (34.0 DNC) 1.0 6.0 66.0 32.0
11th Junior U12 Topper 23470 BSSC Daisy Godbold   1347 12.0 4.0 16.0 (34.0 DNC) 66.0 32.0
12th Junior U12 Topper 25098 Warsash Sailing Club Edward Sitton   1347 5.0 14.0 13.0 (34.0 DNC) 66.0 32.0
13th Junior U12 Topper 44508 BSSC Leo Marsden   1347 14.0 10.0 (18.0) 8.0 50.0 32.0
14th Junior U12 Topper 43666 BSSC Angus Insch   1347 10.0 11.0 (15.0) 14.0 RTD 50.0 35.0
15th Junior U12 Topper 40848 BSSC Claudia Almazán-Borthwick   1347 (23.0) 17.0 11.0 9.0 60.0 37.0
16th Junior U12 Topper 1 BSSC Polly Spink   1347 17.0 12.0 (21.0) 14.0 RTD 64.0 43.0
17th Junior U12 Topper 45445 BSSC Jasper Johnson   1347 (16.0) 15.0 14.0 14.0 RTD 59.0 43.0
18th Junior U12 Topper 45180   Monty Hinde   1347 (20.0) 18.0 12.0 14.0 RTD 64.0 44.0
19th Junior U12 Topper 25738   Monty Stocks   1347 15.0 16.0 17.0 (34.0 DNC) 82.0 48.0
20th Junior U12 Topper 43054 BSSC Martha Beavan   1347 (25.0 RTD) 21.0 20.0 14.0 RTD 80.0 55.0
21st Junior U12 Topper 26613 BSSC Sid Smith   1347 21.0 20.0 (22.0) 14.0 RTD 77.0 55.0
22nd Junior U12 Topper 46148 BSSC George Macfadyen   1347 19.0 13.0 24.0 (34.0 DNC) 90.0 56.0
23rd Junior U12 Topper 34403 BSSC Angus Johnson   1347 18.0 19.0 23.0 (34.0 DNC) 94.0 60.0
24th Junior U12 Topper 13298 BSSC Henry Townshend   1347 (25.0 RTD) 23.0 25.0 14.0 RTD 87.0 62.0
25th Junior U12 Topper 41128 BSSC Boris Shippey   1347 13.0 25.0 DNF (34.0 DNC) 34.0 DNC 106.0 72.0
26th Junior U12 Topper 457 BSSC Magnus Medcalf   1347 25.0 RTD 22.0 27.0 DNF (34.0 DNC) 108.0 74.0
27th Junior U12 Topper 30209 BSSC Alex Turner   1347 (34.0 DNC) 25.0 DNF 19.0 34.0 DNC 112.0 78.0
28th Junior U12 Topper 44904 BSSC Charlotte Tebbit   1347 22.0 25.0 RTD (34.0 DNC) 34.0 DNC 115.0 81.0
29th Junior U12 Topper 30212 BSSC Boris McCormick   1347 (34.0 DNC) 25.0 DNF 34.0 DNC 34.0 DNC 127.0 93.0
30th Junior U12 Topper   BSSC Kitty Searle   1347 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 136.0 102.0
30th Junior U12 Topper 29388 BSSC Jemima Child   1347 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 136.0 102.0

Junior U14 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY R1
2017-08-14  
R2
2017-08-15  
R3
2017-08-16  
R4
2017-08-17  
R5
2017-08-17  
Total Nett
1st Junior U14 Topper 43747 bssc jack hargreaves   1347 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd Junior U14 Topper 43227 BSSC Emelia Shippey   1347 5.0 1.0 (13.0) 5.0 3.0 27.0 14.0
3rd Junior U14 Topper 26540 BSSC Sam Hyatt   1347 4.0 6.0 (8.0) 2.0 2.0 22.0 14.0
4th Junior U14 Topper 46625 Snettisham Eva Miller   1347 2.0 (8.0) 1.0 8.0 4.0 23.0 15.0
5th Junior U14 Topper 42178 BSSC James Johnson   1347 7.0 2.0 2.0 (11.0) 5.0 27.0 16.0
6th Junior U14 Topper 40555 BSSC Jonty Duncan   1347 11.0 5.0 7.0 3.0 (28.0 DNC) 54.0 26.0
7th Junior U14 Topper 47172 Snettisham Beach Sailing Club Rose Edmonds   1347 3.0 (22.0 DNF) 5.0 13.0 6.0 49.0 27.0
8th Junior U14 Topper 43142 BSSC thomas edwards   1347 9.0 9.0 11.0 4.0 (15.0) 48.0 33.0
9th Junior U14 Topper 30805 BSSC George Weston   1347 10.0 (13.0) 6.0 10.0 9.0 48.0 35.0
10th Junior U14 Topper 46163 BSSC Harry Turner   1347 15.0 12.0 4.0 7.0 (28.0 DNC) 66.0 38.0
11th Junior U14 Topper 41997 BSSC Niamh Marsden   1347 12.0 (15.0) 9.0 12.0 8.0 56.0 41.0
12th Junior U14 Topper 36187 BSSC Alfie McCormick   1347 6.0 7.0 20.0 9.0 (28.0 DNC) 70.0 42.0
13th Junior U14 Topper 45563 Wicklow George Lawrenson   1347 (17.0) 17.0 10.0 6.0 11.0 61.0 44.0
14th Junior U14 Topper 46170 BSSC Sophie Atkinson   1347 8.0 11.0 14.5 (28.0 DNC) 13.0 74.5 46.5
15th Junior U14 Topper 46735 BSSC Milly Hyatt   1347 14.0 (19.0) 14.5 14.0 10.0 71.5 52.5
16th Junior U14 Topper 6438 BSSC Sandy Johnson   1347 16.0 14.0 (17.0) 16.0 14.0 77.0 60.0
17th Junior U14 Topper 23006 BSSC Henry Smith   1347 21.0 4.0 18.0 18.0 RTD (28.0 DNC) 89.0 61.0
18th Junior U14 Laser Radial 172425 Wicklow James Lawrenson   1139 18.0 10.0 12.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 96.0 68.0
19th Junior U14 Topper 47306 BSSC Zach Armitage   1347 (23.0 RTD) 18.0 16.0 18.0 RTD 16.0 91.0 68.0
20th Junior U14 Topper 42507 BSSC Sammy Tyler   1347 19.0 16.0 (28.0 SIGNON) 18.0 RTD 28.0 DNC 109.0 81.0
21st Junior U14 Topper 48250 BSSC Ella Smith   1347 (28.0 DNC) 28.0 DNC 19.0 28.0 DNC 7.0 110.0 82.0
22nd Junior U14 Topper 42220   Freddie Lindop   1347 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 15.0 12.0 111.0 83.0
23rd Junior U14 Topper 33763 BSSC Archie Chilvers   1347 13.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 18.0 RTD 115.0 87.0
24th Junior U14 Topper 41914 BSSC Max Hems   1347 (28.0 DNC) 20.0 28.0 DNC 18.0 RTD 28.0 DNC 122.0 94.0
25th Junior U14 Topper 9 BSSC Freddie Raymond   1347 20.0 (28.0 DNC) 22.0 RTD 28.0 DNC 28.0 DNC 126.0 98.0

Junior U18 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY R1
2017-08-14  
R2
2017-08-15  
R3
2017-08-16  
R4
2017-08-17  
R5
2017-08-17  
Total Nett
1st Junior U18 Topper 42309 BSSC Hugh Fox   1347 (3.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd Junior U18 Topper 46439 Hunts SC/ BSSC Lotti Knights   1347 4.0 1.0 3.0 (6.0) 4.0 18.0 12.0
3rd Junior U18 Laser 4.7 177907 BSSC Josh Anthony   1200 2.0 (4.0) 4.0 4.0 2.0 16.0 12.0
4th Junior U18 Feva XL 6525 Rutland SC Sian Nutter Kata Kemp 1240 (7.0) 5.0 7.0 3.0 3.0 25.0 18.0
5th Junior U18 Laser 4.7 78231 BSSC James Atkinson   1200 (13.0) 2.0 6.0 9.0 6.0 36.0 23.0
6th Junior U18 Laser 4.7 208460 BSSC olly morgan   1200 12.0 11.0 DNF (14.0 DNF) 5.0 5.0 47.0 33.0
7th Junior U18 Topper 43788 BSSC Imogen Johnson   1347 6.0 7.0 10.0 10.0 (20.0 DNC) 53.0 33.0
8th Junior U18 Topper 44515 Brancaster Harry Basset   1347 5.0 (20.0 DNC) 2.0 7.0 20.0 DNC 54.0 34.0
9th Junior U18 Laser 4.7 197630 BSSC Evie Suer   1200 9.0 8.0 9.0 8.0 (20.0 DNC) 54.0 34.0
10th Junior U18 Laser 4.7 197773 BSSC Amelia Chilvers   1200 (11.0) 9.0 8.0 11.0 8.0 RTD 47.0 36.0
11th Junior U18 Topper 4 BSSC Ollie Raymond   1347 1.0 (20.0 DNC) 14.0 DNF 2.0 20.0 DNC 57.0 37.0
12th Junior U18 Laser 4.7 197596 BSSC pip morgan   1200 10.0 6.0 12.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 68.0 48.0
13th Junior U18 Laser 4.7 40119   Will Duncan   1200 (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 13.0 RTD 20.0 DNC 78.0 58.0
14th Junior U18 Laser 4.7 201357 BSSC Matilda Owen   1200 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 88.0 68.0
15th Junior U18 Laser 4.7 25   Ella Stocks   1200 (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 20.0 DNC 91.0 71.0
16th Junior U18 Topper 10935   Arthur Aitken Hector Husselby 1347 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0 80.0
16th Junior U18 Feva 767 St Mawes Olivia Jardine-Brown Arthur Aitken 1240 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0 80.0

Mystery Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY R1
2017-08-14  
Total Nett
1st Mystery Mirror         1383 1.0 1.0 1.0

Stiffkey Cockle Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY R1
2017-08-14  
R3
2017-08-16  
R5
2017-08-17  
Total Nett
1st Stiffkey Cockle Cockle 15 BSSC Anthony Keeling Roger Keeling   3.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Stiffkey Cockle Cockle 63 BSSC Richard Jewson Felicity Lyons   1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
3rd Stiffkey Cockle Cockle 68 BSSC Gordon Rustin David Wakefield   2.0 2.0 3.0 7.0 7.0
4th Stiffkey Cockle Cockle 72 BSSC Tessa Brooksbank David brooksbank   6.0 5.0 4.0 15.0 15.0
5th Stiffkey Cockle Cockle 84 BSSC Jeremy Richardson Mary Taylor   5.0 4.0 10.0 DNC 19.0 19.0
6th Stiffkey Cockle Cockle 81 BSSC Gurney Richard Richard Phillips   4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 24.0 24.0
7th Stiffkey Cockle Cockle 57 BSSC David McLeavy Hill Susie   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0

R1 - Adult & Child Fleet - 2017-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 BSSC Nick Collins Joseph 1383 52.26 0.37.55 1.0
2 Adult & Child Mirror 20093 BSSC Georgie CHILD Alice/Toby 1383 54.39 0.39.31 2.0
3 Adult & Child Mirror 70605 BSSC Barnaby Guest Annabelle Guest 1383 55.15 0.39.57 3.0
4 Adult & Child Mirror 27756 BSSC Mike Spink James/Thomas Spink 1383 55.38 0.40.14 4.0
5 Adult & Child Mirror 48046 BSSC Edward Groome Ottilie Groome 1383 55.45 0.40.19 5.0
6 Adult & Child Mirror 67360 BSSC Gerard Barron Alistair 1383 55.52 0.40.24 6.0
7 Adult & Child Mirror 65767 BSSC Sam/Barney/Jemma Macfadyen Sam/Barney/Jemma 1383 56.22 0.40.45 7.0
8 Adult & Child Mirror 59736 BSSC Jenny Barnes Joshua Barnes 1383 56.34 0.40.54 8.0
9 Adult & Child Mirror 50233 BSSC Hester Duncan Toby & Amelia Duncan 1383 57.00 0.41.13 9.0
10 Adult & Child Mirror 1 BSSC Charlie Boughton Evie/Bella 1383 57.15 0.41.24 10.0
11 Adult & Child Mirror 65770 BSSC Polly or Harry Spink Simon Spink 1383 57.23 0.41.30 11.0
12 Adult & Child Mirror 46777 Wicklow Jim Aveling Lucas 1383 58.09 0.42.03 12.0
13 Adult & Child Mirror 65077 Warsash Sailing Club Rene Sitton Sebastian 1383 58.50 0.42.32 13.0
14 Adult & Child Mirror 255 BSSC Matthew Hale Jessica 1383 58.56 0.42.37 14.0
15 Adult & Child Mirror 64789 Bssc John De Pree James & Charlie 1383 58.58 0.42.38 15.0
16 Adult & Child Mirror 63380 BSSC Ed Searle Alexi Searle 1383 59.30 0.43.01 16.0
17 Adult & Child Mirror 57252 BSSC Fiona Borthwick Francesca / Leyre Almazán-Borthwick 1383 59.31 0.43.02 17.0
18 Adult & Child Mirror 40015 BSSC Charlie Vivian Toby 'Ainslie' Vivian 1383 62.07 0.44.55 18.0
19 Adult & Child Mirror 9 BSSC David Hinde Hugo 1383 63.27 0.45.53 19.0
20 Adult & Child Mirror 7977 BSSC LIzzie Rowen Jack Vivian 1383 66.20 0.47.58 20.0
21 Adult & Child Mirror 17541 BSSC Polly Armitage Mamie Armitage 1383 66.37 0.48.10 21.0
22 Adult & Child Mirror 62754 BSSC Rachel Vickers Robin Beavan 1383 RTD   23.0

R3 - Adult & Child Fleet - 2017-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 BSSC Nick Collins Joseph 1383 50:21 0:36:24 1.0
2 Adult & Child Mirror 70605 BSSC Barnaby Guest Annabelle Guest 1383 52:21 0:37:51 2.0
3 Adult & Child Mirror 59736 BSSC Jenny Barnes Joshua Barnes 1383 53:47 0:38:53 3.0
4 Adult & Child Mirror 27756 BSSC Mike Spink James/Thomas Spink 1383 54:28 0:39:23 4.0
5 Adult & Child Mirror 20093 BSSC Georgie CHILD Alice/Toby 1383 55:29 0:40:07 5.0
6 Adult & Child Mirror 1 BSSC Charlie Boughton Evie/Bella 1383 57:14 0:41:23 6.0
7 Adult & Child Mirror 65770 BSSC Polly or Harry Spink Simon Spink 1383 57:51 0:41:50 7.0
8 Adult & Child Mirror 57252 BSSC Fiona Borthwick Francesca / Leyre Almazán-Borthwick 1383 58:14 0:42:06 8.0
9 Adult & Child Mirror 48046 BSSC Edward Groome Ottilie Groome 1383 58:35 0:42:22 9.0
10 Adult & Child Mirror 62754 BSSC Rachel Vickers Robin Beavan 1383 59:18 0:42:53 10.0
11 Adult & Child Mirror 50233 BSSC Hester Duncan Toby & Amelia Duncan 1383 60:17 0:43:35 11.0
12 Adult & Child Mirror 64789 Bssc John De Pree James & Charlie 1383 60:18 0:43:36 12.0
13 Adult & Child Mirror 63380 BSSC Ed Searle Alexi Searle 1383 60:28 0:43:43 13.0
14 Adult & Child Mirror 255 BSSC Matthew Hale Jessica 1383 60:30 0:43:45 14.0
15 Adult & Child Mirror 65767 BSSC Sam/Barney/Jemma Macfadyen Sam/Barney/Jemma 1383 60:53 0:44:01 15.0
16 Adult & Child Mirror 9 BSSC David Hinde Hugo 1383 61:18 0:44:19 16.0
17 Adult & Child Mirror 40015 BSSC Charlie Vivian Toby 'Ainslie' Vivian 1383 62:54 0:45:29 17.0
18 Adult & Child Mirror 65077 Warsash Sailing Club Rene Sitton Sebastian 1383 64:09 0:46:23 18.0
19 Adult & Child Mirror 4961 BSSC Conor Godbold Karen 1383 67.00 0.48.27 19.0
20 Adult & Child Mirror 17541 BSSC Polly Armitage Mamie Armitage 1383 69:42 0:50:24 20.0
21 Adult & Child Mirror 7977 BSSC LIzzie Rowen Jack Vivian 1383 77:24 0:55:58 21.0
22 Adult & Child Mirror 46777 Wicklow Jim Aveling Lucas 1383 DNF   23.0

R5 - Adult & Child Fleet - 2017-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Place Points

R1 - Junior U12 Fleet - 2017-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U12 Topper 46919 Hunts SC/ BSSC Ben Knights   1347 56.26 0.41.54 1.0
2 Junior U12 Topper 46942 Snettisham Beach Sailing Club Amelia Eaton   1347 57.02 0.42.20 2.0
3 Junior U12 Topper 46981 Snettisham Beach Sailing Club Matthew Lloyd   1347 57.45 0.42.52 3.0
4 Junior U12 Topper 29464 BSSC William Hale   1347 57.48 0.42.55 4.0
5 Junior U12 Topper 25098 Warsash Sailing Club Edward Sitton   1347 59.00 0.43.48 5.0
6 Junior U12 Topper 44644 Snettisham Joseph Miller   1347 59.02 0.43.50 6.0
7 Junior U12 Topper 33514 BSSC Izzy Weston   1347 60.26 0.44.52 7.0
8 Junior U12 Topper 34393 BSSC Henry Shippey   1347 61.07 0.45.22 8.0
9 Junior U12 Topper 40111 BSSC ruby morgan   1347 61.26 0.45.36 9.0
10 Junior U12 Topper 43666 BSSC Angus Insch   1347 61.38 0.45.45 10.0
11 Junior U12 Topper 999 BSSC Harry Duckworth   1347 61.57 0.45.59 11.0
12 Junior U12 Topper 23470 BSSC Daisy Godbold   1347 63.59 0.47.30 12.0
13 Junior U12 Topper 41128 BSSC Boris Shippey   1347 64.04 0.47.34 13.0
14 Junior U12 Topper 44508 BSSC Leo Marsden   1347 64.12 0.47.40 14.0
15 Junior U12 Topper 25738   Monty Stocks   1347 64.35 0.47.57 15.0
16 Junior U12 Topper 45445 BSSC Jasper Johnson   1347 64.38 0.47.59 16.0
17 Junior U12 Topper 1 BSSC Polly Spink   1347 65.02 0.48.17 17.0
18 Junior U12 Topper 34403 BSSC Angus Johnson   1347 65.12 0.48.24 18.0
19 Junior U12 Topper 46148 BSSC George Macfadyen   1347 65.59 0.48.59 19.0
20 Junior U12 Topper 45180   Monty Hinde   1347 67.55 0.50.25 20.0
21 Junior U12 Topper 26613 BSSC Sid Smith   1347 70.46 0.52.32 21.0
22 Junior U12 Topper 44904 BSSC Charlotte Tebbit   1347 70.58 0.52.41 22.0
23 Junior U12 Topper 40848 BSSC Claudia Almazán-Borthwick   1347 71.46 0.53.17 23.0
24 Junior U12 Topper 42227 BSSC Joe Harding   1347 RTD   25.0
24 Junior U12 Topper 43054 BSSC Martha Beavan   1347 RTD   25.0
24 Junior U12 Topper 13298 BSSC Henry Townshend   1347 RTD   25.0
24 Junior U12 Topper 457 BSSC Magnus Medcalf   1347 RTD   25.0

R3 - Junior U12 Fleet - 2017-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U12 Topper 42227 BSSC Joe Harding   1347 52:59 0:39:20 1.0
2 Junior U12 Topper 29464 BSSC William Hale   1347 53:01 0:39:22 2.0
3 Junior U12 Topper 46981 Snettisham Beach Sailing Club Matthew Lloyd   1347 53:04 0:39:24 3.0
4 Junior U12 Topper 34393 BSSC Henry Shippey   1347 54:10 0:40:13 4.0
5 Junior U12 Topper 46919 Hunts SC/ BSSC Ben Knights   1347 54:34 0:40:31 5.0
6 Junior U12 Topper 46942 Snettisham Beach Sailing Club Amelia Eaton   1347 56:06 0:41:39 6.0
7 Junior U12 Topper 44644 Snettisham Joseph Miller   1347 58:07 0:43:09 7.0
8 Junior U12 Topper 33514 BSSC Izzy Weston   1347 60:16 0:44:44 8.0
9 Junior U12 Topper 999 BSSC Harry Duckworth   1347 60:21 0:44:48 9.0
10 Junior U12 Topper 40111 BSSC ruby morgan   1347 61:37 0:45:45 10.0
11 Junior U12 Topper 40848 BSSC Claudia Almazán-Borthwick   1347 62:42 0:46:33 11.0
12 Junior U12 Topper 45180   Monty Hinde   1347 63:05 0:46:50 12.0
13 Junior U12 Topper 25098 Warsash Sailing Club Edward Sitton   1347 63:33 0:47:11 13.0
14 Junior U12 Topper 45445 BSSC Jasper Johnson   1347 64:00 0:47:31 14.0
15 Junior U12 Topper 43666 BSSC Angus Insch   1347 64:28 0:47:52 15.0
16 Junior U12 Topper 23470 BSSC Daisy Godbold   1347 64:35 0:47:57 16.0
17 Junior U12 Topper 25738   Monty Stocks   1347 64:40 0:48:00 17.0
18 Junior U12 Topper 44508 BSSC Leo Marsden   1347 64:44 0:48:03 18.0
19 Junior U12 Topper 30209 BSSC Alex Turner   1347 68:19 0:50:43 19.0
20 Junior U12 Topper 43054 BSSC Martha Beavan   1347 68:37 0:50:56 20.0
21 Junior U12 Topper 1 BSSC Polly Spink   1347 70:09 0:52:05 21.0
22 Junior U12 Topper 26613 BSSC Sid Smith   1347 76:29 0:56:47 22.0
23 Junior U12 Topper 34403 BSSC Angus Johnson   1347 79:12 0:58:48 23.0
24 Junior U12 Topper 46148 BSSC George Macfadyen   1347 87:11 1:04:43 24.0
25 Junior U12 Topper 13298 BSSC Henry Townshend   1347 87:28 1:04:56 25.0
26 Junior U12 Topper 457 BSSC Magnus Medcalf   1347 DNF   27.0

R5 - Junior U12 Fleet - 2017-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Place Points

R1 - Junior U14 Fleet - 2017-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U14 Topper 43747 bssc jack hargreaves   1347 55.38 0.41.18 1.0
2 Junior U14 Topper 46625 Snettisham Eva Miller   1347 55.50 0.41.27 2.0
3 Junior U14 Topper 47172 Snettisham Beach Sailing Club Rose Edmonds   1347 55.54 0.41.30 3.0
4 Junior U14 Topper 26540 BSSC Sam Hyatt   1347 55.57 0.41.32 4.0
5 Junior U14 Topper 43227 BSSC Emelia Shippey   1347 56.49 0.42.11 5.0
6 Junior U14 Topper 36187 BSSC Alfie McCormick   1347 57.36 0.42.46 6.0
7 Junior U14 Topper 42178 BSSC James Johnson   1347 58.48 0.43.39 7.0
8 Junior U14 Topper 46170 BSSC Sophie Atkinson   1347 59.18 0.44.01 8.0
9 Junior U14 Topper 43142 BSSC thomas edwards   1347 59.39 0.44.17 9.0
10 Junior U14 Topper 30805 BSSC George Weston   1347 60.30 0.44.55 10.0
11 Junior U14 Topper 40555 BSSC Jonty Duncan   1347 60.45 0.45.06 11.0
12 Junior U14 Topper 41997 BSSC Niamh Marsden   1347 60.52 0.45.11 12.0
13 Junior U14 Topper 33763 BSSC Archie Chilvers   1347 60.53 0.45.12 13.0
14 Junior U14 Topper 46735 BSSC Milly Hyatt   1347 60.54 0.45.13 14.0
15 Junior U14 Topper 46163 BSSC Harry Turner   1347 61.07 0.45.22 15.0
16 Junior U14 Topper 6438 BSSC Sandy Johnson   1347 62.01 0.46.02 16.0
17 Junior U14 Topper 45563 Wicklow George Lawrenson   1347 63.09 0.46.53 17.0
18 Junior U14 Laser Radial 172425 Wicklow James Lawrenson   1139 53.46 0.47.12 18.0
19 Junior U14 Topper 42507 BSSC Sammy Tyler   1347 65.06 0.48.20 19.0
20 Junior U14 Topper 9 BSSC Freddie Raymond   1347 67.15 0.49.56 20.0
21 Junior U14 Topper 23006 BSSC Henry Smith   1347 69.42 0.51.45 21.0
22 Junior U14 Topper 47306 BSSC Zach Armitage   1347 RTD   23.0

R3 - Junior U14 Fleet - 2017-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U14 Topper 46625 Snettisham Eva Miller   1347 51:48 0:38:27 1.0
2 Junior U14 Topper 42178 BSSC James Johnson   1347 52:17 0:38:49 2.0
3 Junior U14 Topper 43747 bssc jack hargreaves   1347 53:55 0:40:02 3.0
4 Junior U14 Topper 46163 BSSC Harry Turner   1347 53:59 0:40:05 4.0
5 Junior U14 Topper 47172 Snettisham Beach Sailing Club Rose Edmonds   1347 54:18 0:40:19 5.0
6 Junior U14 Topper 30805 BSSC George Weston   1347 54:20 0:40:20 6.0
7 Junior U14 Topper 40555 BSSC Jonty Duncan   1347 54:21 0:40:21 7.0
8 Junior U14 Topper 26540 BSSC Sam Hyatt   1347 55:00 0:40:50 8.0
9 Junior U14 Topper 41997 BSSC Niamh Marsden   1347 55:07 0:40:55 9.0
10 Junior U14 Topper 45563 Wicklow George Lawrenson   1347 55:19 0:41:04 10.0
11 Junior U14 Topper 43142 BSSC thomas edwards   1347 55:50 0:41:27 11.0
12 Junior U14 Laser Radial 172425 Wicklow James Lawrenson   1139 50:20 0:44:11 12.0
13 Junior U14 Topper 43227 BSSC Emelia Shippey   1347 59:33 0:44:13 13.0
14 Junior U14 Topper 46170 BSSC Sophie Atkinson   1347 60:47 0:45:07 14.5
14 Junior U14 Topper 46735 BSSC Milly Hyatt   1347 60:46 0:45:07 14.5
16 Junior U14 Topper 47306 BSSC Zach Armitage   1347 61:36 0:45:44 16.0
17 Junior U14 Topper 6438 BSSC Sandy Johnson   1347 62:52 0:46:40 17.0
18 Junior U14 Topper 23006 BSSC Henry Smith   1347 64:14 0:47:41 18.0
19 Junior U14 Topper 48250 BSSC Ella Smith   1347 64:45 0:48:04 19.0
20 Junior U14 Topper 36187 BSSC Alfie McCormick   1347 65:17 0:48:28 20.0
21 Junior U14 Topper 9 BSSC Freddie Raymond   1347 RTD   22.0
22 Junior U14 Topper 42507 BSSC Sammy Tyler   1347 SIGNON   28.0

R5 - Junior U14 Fleet - 2017-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U14 Topper 43747 bssc jack hargreaves   1347 33:19 0:24:44 1.0
2 Junior U14 Topper 26540 BSSC Sam Hyatt   1347 35:40 0:26:29 2.0
3 Junior U14 Topper 43227 BSSC Emelia Shippey   1347 36:09 0:26:50 3.0
4 Junior U14 Topper 46625 Snettisham Eva Miller   1347 36:17 0:26:56 4.0
5 Junior U14 Topper 42178 BSSC James Johnson   1347 37:14 0:27:39 5.0
6 Junior U14 Topper 47172 Snettisham Beach Sailing Club Rose Edmonds   1347 37:35 0:27:54 6.0
7 Junior U14 Topper 48250 BSSC Ella Smith   1347 37:38 0:27:56 7.0
8 Junior U14 Topper 41997 BSSC Niamh Marsden   1347 37:45 0:28:02 8.0
9 Junior U14 Topper 30805 BSSC George Weston   1347 38:21 0:28:28 9.0
10 Junior U14 Topper 46735 BSSC Milly Hyatt   1347 38:36 0:28:39 10.0
11 Junior U14 Topper 45563 Wicklow George Lawrenson   1347 39:01 0:28:58 11.0
12 Junior U14 Topper 42220   Freddie Lindop   1347 39:16 0:29:09 12.0
13 Junior U14 Topper 46170 BSSC Sophie Atkinson   1347 39:21 0:29:13 13.0
14 Junior U14 Topper 6438 BSSC Sandy Johnson   1347 43:06 0:32:00 14.0
15 Junior U14 Topper 43142 BSSC thomas edwards   1347 43:47 0:32:30 15.0
16 Junior U14 Topper 47306 BSSC Zach Armitage   1347 44:05 0:32:44 16.0
17 Junior U14 Topper 33763 BSSC Archie Chilvers   1347 RTD   18.0

R1 - Junior U18 Fleet - 2017-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U18 Topper 4 BSSC Ollie Raymond   1347 60.58 0.45.16 1.0
2 Junior U18 Laser 4.7 177907 BSSC Josh Anthony   1200 61.31 0.51.16 2.0
3 Junior U18 Topper 42309 BSSC Hugh Fox   1347 69.51 0.51.51 3.0
4 Junior U18 Topper 46439 Hunts SC/ BSSC Lotti Knights   1347 70.17 0.52.11 4.0
5 Junior U18 Topper 44515 Brancaster Harry Basset   1347 70.24 0.52.16 5.0
6 Junior U18 Topper 43788 BSSC Imogen Johnson   1347 70.47 0.52.33 6.0
7 Junior U18 Feva XL 6525 Rutland SC Sian Nutter Kata Kemp 1240 65.34 0.52.53 7.0
8 Junior U18 Laser 4.7 201357 BSSC Matilda Owen   1200 63.29 0.52.54 8.0
9 Junior U18 Laser 4.7 197630 BSSC Evie Suer   1200 63.30 0.52.55 9.0
10 Junior U18 Laser 4.7 197596 BSSC pip morgan   1200 65.39 0.54.43 10.0
11 Junior U18 Laser 4.7 197773 BSSC Amelia Chilvers   1200 68.52 0.57.23 11.0
12 Junior U18 Laser 4.7 208460 BSSC olly morgan   1200 69.00 0.57.30 12.0
13 Junior U18 Laser 4.7 78231 BSSC James Atkinson   1200 69.19 0.57.46 13.0

R3 - Junior U18 Fleet - 2017-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U18 Topper 42309 BSSC Hugh Fox   1347 63:28 0:47:07 1.0
2 Junior U18 Topper 44515 Brancaster Harry Basset   1347 64:28 0:47:52 2.0
3 Junior U18 Topper 46439 Hunts SC/ BSSC Lotti Knights   1347 64:46 0:48:05 3.0
4 Junior U18 Laser 4.7 177907 BSSC Josh Anthony   1200 59:09 0:49:18 4.0
5 Junior U18 Laser 4.7 40119   Will Duncan   1200 59:31 0:49:36 5.0
6 Junior U18 Laser 4.7 78231 BSSC James Atkinson   1200 59:48 0:49:50 6.0
7 Junior U18 Feva XL 6525 Rutland SC Sian Nutter Kata Kemp 1240 61:53 0:49:54 7.0
8 Junior U18 Laser 4.7 197773 BSSC Amelia Chilvers   1200 59:55 0:49:56 8.0
9 Junior U18 Laser 4.7 197630 BSSC Evie Suer   1200 60:10 0:50:08 9.0
10 Junior U18 Topper 43788 BSSC Imogen Johnson   1347 68:26 0:50:48 10.0
11 Junior U18 Laser 4.7 25   Ella Stocks   1200 61.39 0.51.23 11.0
12 Junior U18 Laser 4.7 197596 BSSC pip morgan   1200 61:50 0:51:32 12.0
13 Junior U18 Laser 4.7 208460 BSSC olly morgan   1200 DNF   14.0
13 Junior U18 Topper 4 BSSC Ollie Raymond   1347 DNF   14.0

R5 - Junior U18 Fleet - 2017-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Junior U18 Topper 42309 BSSC Hugh Fox   1347 41:19 0:30:40 1.0
2 Junior U18 Laser 4.7 177907 BSSC Josh Anthony   1200 37:06 0:30:55 2.0
3 Junior U18 Feva XL 6525 Rutland SC Sian Nutter Kata Kemp 1240 39:00 0:31:27 3.0
4 Junior U18 Topper 46439 Hunts SC/ BSSC Lotti Knights   1347 42:43 0:31:43 4.0
5 Junior U18 Laser 4.7 208460 BSSC olly morgan   1200 39:27 0:32:53 5.0
6 Junior U18 Laser 4.7 78231 BSSC James Atkinson   1200 40:41 0:33:54 6.0
7 Junior U18 Laser 4.7 197773 BSSC Amelia Chilvers   1200 RTD   8.0

R1 - Mystery Fleet - 2017-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Mystery Mirror         1383 65.28 0.47.20 1.0

R3 - Mystery Fleet - 2017-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Place Points

R5 - Mystery Fleet - 2017-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Place Points

R1 - Stiffkey Cockle Fleet - 2017-08-14

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Stiffkey Cockle Cockle 63 BSSC Richard Jewson Felicity Lyons   61.53 1.01.53 1.0
2 Stiffkey Cockle Cockle 68 BSSC Gordon Rustin David Wakefield   75.56 1.15.56 2.0
3 Stiffkey Cockle Cockle 15 BSSC Anthony Keeling Roger Keeling   77.02 1.17.02 3.0
4 Stiffkey Cockle Cockle 81 BSSC Gurney Richard Richard Phillips   77.07 1.17.07 4.0
5 Stiffkey Cockle Cockle 84 BSSC Jeremy Richardson Mary Taylor   79.11 1.19.11 5.0
6 Stiffkey Cockle Cockle 72 BSSC Tessa Brooksbank David brooksbank   84.24 1.24.24 6.0

R3 - Stiffkey Cockle Fleet - 2017-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Stiffkey Cockle Cockle 15 BSSC Anthony Keeling Roger Keeling   73:58 1:13:58 1.0
2 Stiffkey Cockle Cockle 68 BSSC Gordon Rustin David Wakefield   74:15 1:14:15 2.0
3 Stiffkey Cockle Cockle 63 BSSC Richard Jewson Felicity Lyons   75:55 1:15:55 3.0
4 Stiffkey Cockle Cockle 84 BSSC Jeremy Richardson Mary Taylor   81:52 1:21:52 4.0
5 Stiffkey Cockle Cockle 72 BSSC Tessa Brooksbank David brooksbank   83:00 1:23:00 5.0

R5 - Stiffkey Cockle Fleet - 2017-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club HelmName Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Stiffkey Cockle Cockle 15 BSSC Anthony Keeling Roger Keeling   52:59 0:52:59 1.0
2 Stiffkey Cockle Cockle 63 BSSC Richard Jewson Felicity Lyons   54:00 0:54:00 2.0
3 Stiffkey Cockle Cockle 68 BSSC Gordon Rustin David Wakefield   54:06 0:54:06 3.0
4 Stiffkey Cockle Cockle 72 BSSC Tessa Brooksbank David brooksbank   55:03 0:55:03 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
RTDRetired Varies
SIGNONDid Not Sign On 28

www.bssc.net


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com