Brancaster Week 2021

Brancaster Staithe Sailing Club

Results are provisional as of 12:52 on August 14, 2021

U12 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
2021-08-09  
R2
2021-08-10  
R3
11/08/2021  
R4
12/08/2021  
R5
13/08/2021  
Total Nett
1st U12 Topper 47796/649 Seb Sitton   1365 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd U12 Topper 45180 Hugo Hinde   1365 4.0 2.0 (5.0) 3.0 1.0 15.0 10.0
3rd U12 Topper 7 Harry Spink   1365 2.0 4.0 (6.0) 2.0 3.0 17.0 11.0
4th U12 Topper 56888/44631 Jasper Keeling   1365 3.0 3.0 2.0 5.0 (6.0) 19.0 13.0
5th U12 Topper 2627 Timothy De Pree   1365 (5.0) 5.0 4.0 4.0 4.0 22.0 17.0
6th U12 Topper 633/47386 Freddie Brammer   1365 6.0 (12.0 DSQ) 3.0 6.0 5.0 32.0 20.0
7th U12 Topper 45633 Lucas Aveling   1365 7.0 6.0 7.0 9.0 RTD (11.0 DNC) 40.0 29.0
8th U12 Topper DK Barney Macfadyen   1365 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 44.0

Adult & Child Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
2021-08-09  
R2
2021-08-10  
R3
11/08/2021  
R4
12/08/2021  
R5
13/08/2021  
Total Nett
1st Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben Collins 1390 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Adult & Child Mirror 65770 Andrew Keeling Marcie Keeling 1390 2.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd Adult & Child Mirror 20093 Toby Child Georgie Child 1390 (6.0) 2.0 3.0 3.0 3.0 17.0 11.0
4th Adult & Child Mirror 27756 Kiki Pattenden Rory Pattenden 1390 3.0 6.0 (7.0) 6.0 4.0 26.0 19.0
5th Adult & Child Mirror 59736 Josh Barnes Tim How 1390 5.0 (8.0) 6.0 5.0 5.0 29.0 21.0
6th Adult & Child Mirror 65077 Amelia Hiccup Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 7.0 9.0 (12.0) 4.0 6.0 38.0 26.0
7th Adult & Child Mirror 64789 John De Pree Charlie De Pree 1390 4.0 7.0 8.0 7.0 (11.0) 37.0 26.0
8th Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert / Florence Herbert 1390 (18.0 DNC) 5.0 5.0 9.0 7.0 44.0 26.0
9th Adult & Child Mirror 12785 Jenny Barnes Harry Barnes 1390 8.0 (10.0) 2.0 10.0 8.0 38.0 28.0
10th Adult & Child Mirror 48046/56447 Toby Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 9.0 (11.0) 11.0 11.0 10.0 52.0 41.0
11th Adult & Child Mirror 32179 Jonathan Hewitson Bertie Hewitson 1390 (18.0 DNC) 4.0 9.0 18.0 DNC 18.0 DNC 67.0 49.0
12th Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William & Ralph Dadak 1390 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 9.0 71.0 53.0
13th Adult & Child Mirror 63380 Ed Searle Alexi Searle 1390 (18.0 DNC) 18.0 DNC 10.0 18.0 DNC 18.0 DNC 82.0 64.0
14th Adult & Child Mirror 40015 Toby Vivian Charles Vivian 1390 10.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 82.0 64.0
15th Adult & Child Mirror 70605 Barnaby Guest Freddie Guest 1390 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 90.0 72.0

Cockles Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R2
2021-08-10  
R4
12/08/2021  
R5
13/08/2021  
Total Nett
1st Cockles Cockle 15 Keeling A N Other (tbc) 1500 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0
2nd Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
3rd Cockles Cockle 63 Richard Jewson Nick Wingrave 1500 5.0 3.0 4.0 12.0 12.0
4th Cockles Cobble 182 Hugh Beevor Georgina Beevor 1388 6.0 6.0 DNF 7.0 19.0 19.0
5th Cockles Cockle 67 David Hill Susie/Hettie 1500 4.0 6.0 DNF 13.0 DNC 23.0 23.0
6th Cockles Cockle 84 Mary Taylor Mark Coley 1500 13.0 DNC 6.0 DNF 5.0 24.0 24.0
7th Cockles Cockle 72 David Brooksbank Tessa Brooksbank 1500 13.0 DNC 6.0 DNF 6.0 25.0 25.0
8th Cockles Cockle 81 Richard Gurney Henry 1500 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 28.0 28.0
9th Cockles Cockle 85 Sarah Minney Nick Wingrove 1500 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 29.0 29.0
10th Cockles Cockle 104 Wayne Ducharme Anna Ducharme 1500 13.0 DNC 6.0 DNF 13.0 DNC 32.0 32.0

U14 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
2021-08-09  
R2
2021-08-10  
R3
11/08/2021  
R4
12/08/2021  
R5
13/08/2021  
Total Nett
1st U14 Topper 42808 Freddie Insch   1365 1.0 2.0 (6.0) 4.0 1.0 14.0 8.0
2nd U14 Topper 46439 Sam Macfadyen   1365 2.0 3.0 (4.0) 3.0 2.0 14.0 10.0
3rd U14 Topper 457 Magnus Medcalf   1365 9.0 1.0 1.0 1.0 (11.0 RTD) 23.0 12.0
4th U14 Topper 47733 Archie Nye   1365 5.0 (11.0) 5.0 2.0 6.0 29.0 18.0
5th U14 Topper 2 Conor Godbold   1365 3.0 4.0 (7.0) 6.0 5.0 25.0 18.0
6th U14 Topper 31368 James De Pree   1365 7.0 5.0 2.0 8.0 (18.0 DNC) 40.0 22.0
7th U14 RS FEVA XL 537 Pea Medcalf Pollie Spink 1244 (12.0) 9.0 3.0 12.0 3.0 39.0 27.0
8th U14 Topper 42178 Zinnia Hobley   1365 (15.0 DNF) 8.0 10.0 7.0 4.0 44.0 29.0
9th U14 Topper 19244 Zachary Honnor   1365 4.0 7.0 14.0 5.0 (18.0 DNC) 48.0 30.0
10th U14 Topper 25098 Jack Vivian   1365 (15.0 DNF) 6.0 8.0 10.0 8.0 47.0 32.0
11th U14 Topper 46919/26540 Tom Honan   1365 6.0 10.0 (11.0) 9.0 11.0 RTD 47.0 36.0
12th U14 Topper 27925 Rowena Hems   1365 10.0 (13.0) 12.0 13.0 7.0 55.0 42.0
13th U14 Topper 42749 Alice Child   1365 11.0 12.0 9.0 11.0 (18.0 DNC) 61.0 43.0
14th U14 Topper 88 Robin Beavan   1365 8.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 14.0 11.0 RTD 69.0 51.0
15th U14 Topper 36962 Stella Hobley   1365 15.0 DNF 16.0 RTD 13.0 (17.0 DNF) 11.0 RTD 72.0 55.0

Harbour Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
2021-08-09  
R2
2021-08-10  
R3
11/08/2021  
R4
12/08/2021  
R5
13/08/2021  
Total Nett
1st Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 181427 Niamh Marsden   1208 1.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) 11.0 7.0
2nd Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 206428 Edward Sitton   1208 4.0 1.0 5.0 3.0 (31.0 DNC) 44.0 13.0
3rd Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 144679 Flick Sitton   1147 (8.0) 6.0 1.0 6.5 2.5 24.0 16.0
4th Harbour Handicap Topper 31893 Monty Hinde   1365 5.0 7.0 (11.0) 4.0 2.5 29.5 18.5
5th Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 183231 Max Hems   1147 3.0 3.0 (8.0) 8.0 6.0 28.0 20.0
6th Harbour Handicap Topper 44508 Leo Marsden   1365 2.0 5.0 (18.0) 9.0 8.0 42.0 24.0
7th Harbour Handicap 2000 2585 Angus Johnson Jasper Johnson 1114 7.0 9.0 (10.0) 5.0 7.0 38.0 28.0
8th Harbour Handicap Laser 3000 3131 George Macfadyen TBA 1085 9.0 4.0 9.0 6.5 (19.0 RTD) 47.5 28.5
9th Harbour Handicap 2000 2998 Angus Insch Martha Bevan 1114 6.0 11.0 (15.0) 1.0 11.0 44.0 29.0
10th Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 158158 Nick Thorley   1100 10.0 12.0 6.0 14.0 (16.0) 58.0 42.0
11th Harbour Handicap 2000 4 Alex Turner Daisy Godbold 1114 13.0 8.0 13.0 11.0 (31.0 DNC) 76.0 45.0
12th Harbour Handicap RS500 530 James Johnson Sandy Johnson 966 12.0 18.0 7.0 (22.0 DNF) 12.0 71.0 49.0
13th Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 154020 Heather Franks   1147 15.0 (21.0 RTD) 14.0 12.0 9.0 71.0 50.0
14th Harbour Handicap BYTE CII 3113 Jemma Macfadyen   1135 17.0 17.0 4.0 17.0 (31.0 DNC) 86.0 55.0
15th Harbour Handicap Wanderer 1827 Jeremy Cave Clarissa Cave 1193 (31.0 DNC) 10.0 3.0 13.0 31.0 DNC 88.0 57.0
16th Harbour Handicap RS FEVA XL 287 Charlie Hobley Alethea Hobley 1244 14.0 14.0 (17.0) 15.0 14.0 74.0 57.0
17th Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 163022/163092 Imogen Johnson   1100 (31.0 DNC) 31.0 DNC 12.0 10.0 10.0 94.0 63.0
18th Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 32 Annabel Hems   1208 11.0 16.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 13.0 102.0 71.0
19th Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 163466 DOMINIC PARR   1147 16.0 13.0 (31.0 DNC) 18.0 31.0 DNC 109.0 78.0
20th Harbour Handicap Topaz Argo 12205 Izzy Weston Holly Smith 1095 (31.0 DNC) 15.0 16.0 16.0 31.0 DNC 109.0 78.0
21st Harbour Handicap Topper 48250 Ewan Smith   1365 (31.0 DNC) 21.0 RTD 19.0 19.0 31.0 DNC 121.0 90.0
22nd Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 195706     1147 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 1.0 125.0 94.0
23rd Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 168724     1147 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 5.0 129.0 98.0
24th Harbour Handicap RS FEVA XL Club boat Jemima Child Jess Hale/ Libby White 1244 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 22.0 DNF 15.0 130.0 99.0
25th Harbour Handicap Laser Pico 12353 Tabitha lacey Tbc 1330 (31.0 DNC) 21.0 DNF 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 145.0 114.0
26th Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 notsure William Hale   1100 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 124.0
26th Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 193706 Henry Shippey   1100 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 124.0
26th Harbour Handicap Topper 44128 Boris Shippey   1365 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 124.0

R1 - U12 Fleet - 2021-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 47796/649 Seb Sitton   1365 43.30 0.31.52 1.0
2 U12 Topper 7 Harry Spink   1365 45.51 0.33.35 2.0
3 U12 Topper 56888/44631 Jasper Keeling   1365 46.22 0.33.58 3.0
4 U12 Topper 45180 Hugo Hinde   1365 48.41 0.35.40 4.0
5 U12 Topper 2627 Timothy De Pree   1365 49.59 0.36.37 5.0
6 U12 Topper 633/47386 Freddie Brammer   1365 52.17 0.38.18 6.0
7 U12 Topper 45633 Lucas Aveling   1365 58.30 0.42.51 7.0

R2 - U12 Fleet - 2021-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 47796/649 Seb Sitton   1365 74.02 0.54.14 1.0
2 U12 Topper 45180 Hugo Hinde   1365 78.48 0.57.44 2.0
3 U12 Topper 56888/44631 Jasper Keeling   1365 79.04 0.57.55 3.0
4 U12 Topper 7 Harry Spink   1365 80.16 0.58.48 4.0
5 U12 Topper 2627 Timothy De Pree   1365 80.32 0.59.00 5.0
6 U12 Topper 45633 Lucas Aveling   1365 102.00 1.14.44 6.0
8 U12 Topper 633/47386 Freddie Brammer   1365 DSQ   12.0

R3 - U12 Fleet - 11/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 47796/649 Seb Sitton   1365 53.54 0.39.29 1.0
2 U12 Topper 56888/44631 Jasper Keeling   1365 54.00 0.39.34 2.0
3 U12 Topper 633/47386 Freddie Brammer   1365 55.44 0.40.50 3.0
4 U12 Topper 2627 Timothy De Pree   1365 55.58 0.41.00 4.0
5 U12 Topper 45180 Hugo Hinde   1365 66.08 0.48.27 5.0
6 U12 Topper 7 Harry Spink   1365 66.51 0.48.58 6.0
7 U12 Topper 45633 Lucas Aveling   1365 70.00 0.51.17 7.0

R4 - U12 Fleet - 12/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 47796/649 Seb Sitton   1365 52.50 0.38.42 1.0
2 U12 Topper 7 Harry Spink   1365 57.01 0.41.46 2.0
3 U12 Topper 45180 Hugo Hinde   1365 58.49 0.43.05 3.0
4 U12 Topper 2627 Timothy De Pree   1365 63.36 0.46.36 4.0
5 U12 Topper 56888/44631 Jasper Keeling   1365 64.14 0.47.03 5.0
6 U12 Topper 633/47386 Freddie Brammer   1365 67.43 0.49.37 6.0
7 U12 Topper 45633 Lucas Aveling   1365 RTD   9.0

R5 - U12 Fleet - 13/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 45180 Hugo Hinde   1365 65.04 0.47.40 1.0
2 U12 Topper 47796/649 Seb Sitton   1365 69.28 0.50.53 2.0
3 U12 Topper 7 Harry Spink   1365 74.17 0.54.25 3.0
4 U12 Topper 2627 Timothy De Pree   1365 76.31 0.56.03 4.0
5 U12 Topper 633/47386 Freddie Brammer   1365 80.09 0.58.43 5.0
6 U12 Topper 56888/44631 Jasper Keeling   1365 85.36 1.02.43 6.0

R1 - Adult & Child Fleet - 2021-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben Collins 1390 45.02 0.32.24 1.0
2 Adult & Child Mirror 65770 Andrew Keeling Marcie Keeling 1390 46.38 0.33.33 2.0
3 Adult & Child Mirror 27756 Kiki Pattenden Rory Pattenden 1390 47.12 0.33.57 3.0
4 Adult & Child Mirror 64789 John De Pree Charlie De Pree 1390 48.21 0.34.47 4.0
5 Adult & Child Mirror 59736 Josh Barnes Tim How 1390 48.29 0.34.53 5.0
6 Adult & Child Mirror 20093 Toby Child Georgie Child 1390 48.58 0.35.14 6.0
7 Adult & Child Mirror 65077 Amelia Hiccup Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 49.18 0.35.28 7.0
8 Adult & Child Mirror 12785 Jenny Barnes Harry Barnes 1390 50.02 0.36.00 8.0
9 Adult & Child Mirror 48046/56447 Toby Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 50.18 0.36.11 9.0
10 Adult & Child Mirror 40015 Toby Vivian Charles Vivian 1390 57.27 0.41.20 10.0

R2 - Adult & Child Fleet - 2021-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben Collins 1390 72.55 0.52.27 1.0
2 Adult & Child Mirror 20093 Toby Child Georgie Child 1390 74.48 0.53.49 2.0
3 Adult & Child Mirror 65770 Andrew Keeling Marcie Keeling 1390 77.07 0.55.29 3.0
4 Adult & Child Mirror 32179 Jonathan Hewitson Bertie Hewitson 1390 78.06 0.56.11 4.0
5 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert / Florence Herbert 1390 78.24 0.56.24 5.0
6 Adult & Child Mirror 27756 Kiki Pattenden Rory Pattenden 1390 79.10 0.56.57 6.0
7 Adult & Child Mirror 64789 John De Pree Charlie De Pree 1390 80.15 0.57.44 7.0
8 Adult & Child Mirror 59736 Josh Barnes Tim How 1390 81.29 0.58.37 8.0
9 Adult & Child Mirror 65077 Amelia Hiccup Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 82.12 0.59.08 9.0
10 Adult & Child Mirror 12785 Jenny Barnes Harry Barnes 1390 83.26 1.00.01 10.0
11 Adult & Child Mirror 48046/56447 Toby Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 84.18 1.00.39 11.0

R3 - Adult & Child Fleet - 11/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben Collins 1390 46.19 0.33.19 1.0
2 Adult & Child Mirror 12785 Jenny Barnes Harry Barnes 1390 50.32 0.36.21 2.0
3 Adult & Child Mirror 20093 Toby Child Georgie Child 1390 52.49 0.38.00 3.0
4 Adult & Child Mirror 65770 Andrew Keeling Marcie Keeling 1390 54.34 0.39.15 4.0
5 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert / Florence Herbert 1390 56.10 0.40.24 5.0
6 Adult & Child Mirror 59736 Josh Barnes Tim How 1390 59.13 0.42.36 6.0
7 Adult & Child Mirror 27756 Kiki Pattenden Rory Pattenden 1390 59.52 0.43.04 7.0
8 Adult & Child Mirror 64789 John De Pree Charlie De Pree 1390 60.01 0.43.11 8.0
9 Adult & Child Mirror 32179 Jonathan Hewitson Bertie Hewitson 1390 62.11 0.44.44 9.0
10 Adult & Child Mirror 63380 Ed Searle Alexi Searle 1390 63.34 0.45.44 10.0
11 Adult & Child Mirror 48046/56447 Toby Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 64.25 0.46.21 11.0
12 Adult & Child Mirror 65077 Amelia Hiccup Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 65.11 0.46.54 12.0

R4 - Adult & Child Fleet - 12/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben Collins 1390 57.24 0.41.18 1.0
2 Adult & Child Mirror 65770 Andrew Keeling Marcie Keeling 1390 59.03 0.42.29 2.0
3 Adult & Child Mirror 20093 Toby Child Georgie Child 1390 59.37 0.42.53 3.0
4 Adult & Child Mirror 65077 Amelia Hiccup Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 60.29 0.43.31 4.0
5 Adult & Child Mirror 59736 Josh Barnes Tim How 1390 61.07 0.43.58 5.0
6 Adult & Child Mirror 27756 Kiki Pattenden Rory Pattenden 1390 62.35 0.45.01 6.0
7 Adult & Child Mirror 64789 John De Pree Charlie De Pree 1390 63.09 0.45.26 7.0
8 Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William & Ralph Dadak 1390 64.13 0.46.12 8.0
9 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert / Florence Herbert 1390 64.36 0.46.28 9.0
10 Adult & Child Mirror 12785 Jenny Barnes Harry Barnes 1390 65.15 0.46.57 10.0
11 Adult & Child Mirror 48046/56447 Toby Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 66.25 0.47.47 11.0

R5 - Adult & Child Fleet - 13/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben Collins 1390 63.25 0.45.37 1.0
2 Adult & Child Mirror 65770 Andrew Keeling Marcie Keeling 1390 64.57 0.46.44 2.0
3 Adult & Child Mirror 20093 Toby Child Georgie Child 1390 65.06 0.46.50 3.0
4 Adult & Child Mirror 27756 Kiki Pattenden Rory Pattenden 1390 65.26 0.47.04 4.0
5 Adult & Child Mirror 59736 Josh Barnes Tim How 1390 65.38 0.47.13 5.0
6 Adult & Child Mirror 65077 Amelia Hiccup Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 69.44 0.50.10 6.0
7 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert / Florence Herbert 1390 71.50 0.51.41 7.0
8 Adult & Child Mirror 12785 Jenny Barnes Harry Barnes 1390 72.26 0.52.07 8.0
9 Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William & Ralph Dadak 1390 72.51 0.52.25 9.0
10 Adult & Child Mirror 48046/56447 Toby Duncan Hester Duncan/Vicki Franks 1390 74.50 0.53.50 10.0
11 Adult & Child Mirror 64789 John De Pree Charlie De Pree 1390 75.12 0.54.06 11.0

R2 - Cockles Fleet - 2021-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Cockles Cockle 15 Keeling A N Other (tbc) 1500 85.53 0.57.15 1.0
2 Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 86.28 0.57.39 2.0
3 Cockles Cockle 85 Sarah Minney Nick Wingrove 1500 91.11 1.00.47 3.0
4 Cockles Cockle 67 David Hill Susie/Hettie 1500 91.50 1.01.13 4.0
5 Cockles Cockle 63 Richard Jewson Nick Wingrave 1500 93.59 1.02.39 5.0
6 Cockles Cobble 182 Hugh Beevor Georgina Beevor 1388 91.26 1.05.52 6.0

R4 - Cockles Fleet - 12/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Cockles Cockle 15 Keeling A N Other (tbc) 1500 99.14 1.06.09 1.0
2 Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 99.48 1.06.32 2.0
3 Cockles Cockle 63 Richard Jewson Nick Wingrave 1500 114.59 1.16.39 3.0
4 Cockles Cobble 182 Hugh Beevor Georgina Beevor 1388 DNF   6.0
4 Cockles Cockle 67 David Hill Susie/Hettie 1500 DNF   6.0
4 Cockles Cockle 84 Mary Taylor Mark Coley 1500 DNF   6.0
4 Cockles Cockle 72 David Brooksbank Tessa Brooksbank 1500 DNF   6.0
4 Cockles Cockle 104 Wayne Ducharme Anna Ducharme 1500 DNF   6.0

R5 - Cockles Fleet - 13/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 50.34 0.33.43 1.0
2 Cockles Cockle 81 Richard Gurney Henry 1500 51.48 0.34.32 2.0
3 Cockles Cockle 15 Keeling A N Other (tbc) 1500 52.15 0.34.50 3.0
4 Cockles Cockle 63 Richard Jewson Nick Wingrave 1500 53.00 0.35.20 4.0
5 Cockles Cockle 84 Mary Taylor Mark Coley 1500 53.50 0.35.53 5.0
6 Cockles Cockle 72 David Brooksbank Tessa Brooksbank 1500 53.51 0.35.54 6.0
7 Cockles Cobble 182 Hugh Beevor Georgina Beevor 1388 57.42 0.41.34 7.0

R1 - U14 Fleet - 2021-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 42808 Freddie Insch   1365 48.19 0.35.24 1.0
2 U14 Topper 46439 Sam Macfadyen   1365 51.03 0.37.24 2.0
3 U14 Topper 2 Conor Godbold   1365 52.27 0.38.25 3.0
4 U14 Topper 19244 Zachary Honnor   1365 53.50 0.39.26 4.0
5 U14 Topper 47733 Archie Nye   1365 53.53 0.39.28 5.0
6 U14 Topper 46919/26540 Tom Honan   1365 57.56 0.42.27 6.0
7 U14 Topper 31368 James De Pree   1365 58.27 0.42.49 7.0
8 U14 Topper 88 Robin Beavan   1365 58.38 0.42.57 8.0
9 U14 Topper 457 Magnus Medcalf   1365 62.32 0.45.49 9.0
10 U14 Topper 27925 Rowena Hems   1365 65.00 0.47.37 10.0
11 U14 Topper 42749 Alice Child   1365 67.45 0.49.38 11.0
12 U14 RS FEVA XL 537 Pea Medcalf Pollie Spink 1244 62.19 0.50.06 12.0
13 U14 Topper 42178 Zinnia Hobley   1365 DNF   15.0
13 U14 Topper 25098 Jack Vivian   1365 DNF   15.0
13 U14 Topper 36962 Stella Hobley   1365 DNF   15.0

R2 - U14 Fleet - 2021-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 457 Magnus Medcalf   1365 82.05 1.00.08 1.0
2 U14 Topper 42808 Freddie Insch   1365 84.00 1.01.32 2.0
3 U14 Topper 46439 Sam Macfadyen   1365 84.05 1.01.36 3.0
4 U14 Topper 2 Conor Godbold   1365 86.21 1.03.16 4.0
5 U14 Topper 31368 James De Pree   1365 88.09 1.04.35 5.0
6 U14 Topper 25098 Jack Vivian   1365 89.08 1.05.18 6.0
7 U14 Topper 19244 Zachary Honnor   1365 89.10 1.05.19 7.0
8 U14 Topper 42178 Zinnia Hobley   1365 89.16 1.05.24 8.0
9 U14 RS FEVA XL 537 Pea Medcalf Pollie Spink 1244 81.54 1.05.50 9.0
10 U14 Topper 46919/26540 Tom Honan   1365 90.06 1.06.00 10.0
11 U14 Topper 47733 Archie Nye   1365 92.57 1.08.06 11.0
12 U14 Topper 42749 Alice Child   1365 93.46 1.08.42 12.0
13 U14 Topper 27925 Rowena Hems   1365 101.57 1.14.41 13.0
14 U14 Topper 36962 Stella Hobley   1365 RTD   16.0

R3 - U14 Fleet - 11/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 457 Magnus Medcalf   1365 62.18 0.45.38 1.0
2 U14 Topper 31368 James De Pree   1365 72.48 0.53.20 2.0
3 U14 RS FEVA XL 537 Pea Medcalf Pollie Spink 1244 66.56 0.53.48 3.0
4 U14 Topper 46439 Sam Macfadyen   1365 75.00 0.54.57 4.0
5 U14 Topper 47733 Archie Nye   1365 76.00 0.55.41 5.0
6 U14 Topper 42808 Freddie Insch   1365 77.00 0.56.25 6.0
7 U14 Topper 2 Conor Godbold   1365 78.00 0.57.09 7.0
8 U14 Topper 25098 Jack Vivian   1365 79.00 0.57.53 8.0
9 U14 Topper 42749 Alice Child   1365 80.00 0.58.36 9.0
10 U14 Topper 42178 Zinnia Hobley   1365 81.00 0.59.20 10.0
11 U14 Topper 46919/26540 Tom Honan   1365 82.00 1.00.04 11.0
12 U14 Topper 27925 Rowena Hems   1365 83.00 1.00.48 12.0
13 U14 Topper 36962 Stella Hobley   1365 84.00 1.01.32 13.0
14 U14 Topper 19244 Zachary Honnor   1365 85.00 1.02.16 14.0

R4 - U14 Fleet - 12/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 457 Magnus Medcalf   1365 67.40 0.49.34 1.0
2 U14 Topper 47733 Archie Nye   1365 70.49 0.51.53 2.0
3 U14 Topper 46439 Sam Macfadyen   1365 70.51 0.51.54 3.0
4 U14 Topper 42808 Freddie Insch   1365 70.52 0.51.55 4.0
5 U14 Topper 19244 Zachary Honnor   1365 72.49 0.53.21 5.0
6 U14 Topper 2 Conor Godbold   1365 72.58 0.53.27 6.0
7 U14 Topper 42178 Zinnia Hobley   1365 73.50 0.54.05 7.0
8 U14 Topper 31368 James De Pree   1365 75.20 0.55.11 8.0
9 U14 Topper 46919/26540 Tom Honan   1365 78.27 0.57.28 9.0
10 U14 Topper 25098 Jack Vivian   1365 78.58 0.57.51 10.0
11 U14 Topper 42749 Alice Child   1365 79.52 0.58.31 11.0
12 U14 RS FEVA XL 537 Pea Medcalf Pollie Spink 1244 75.04 1.00.21 12.0
13 U14 Topper 27925 Rowena Hems   1365 82.33 1.00.29 13.0
14 U14 Topper 88 Robin Beavan   1365 84.33 1.01.56 14.0
15 U14 Topper 36962 Stella Hobley   1365 DNF   17.0

R5 - U14 Fleet - 13/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 42808 Freddie Insch   1365 76.49 0.56.17 1.0
2 U14 Topper 46439 Sam Macfadyen   1365 83.01 1.00.49 2.0
3 U14 RS FEVA XL 537 Pea Medcalf Pollie Spink 1244 76.07 1.01.11 3.0
4 U14 Topper 42178 Zinnia Hobley   1365 84.01 1.01.33 4.0
5 U14 Topper 2 Conor Godbold   1365 87.07 1.03.49 5.0
6 U14 Topper 47733 Archie Nye   1365 90.38 1.06.24 6.0
7 U14 Topper 27925 Rowena Hems   1365 95.45 1.10.09 7.0
8 U14 Topper 25098 Jack Vivian   1365 97.45 1.11.37 8.0
9 U14 Topper 457 Magnus Medcalf   1365 RTD   11.0
9 U14 Topper 46919/26540 Tom Honan   1365 RTD   11.0
9 U14 Topper 88 Robin Beavan   1365 RTD   11.0
9 U14 Topper 36962 Stella Hobley   1365 RTD   11.0

R1 - Harbour Handicap Fleet - 2021-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 181427 Niamh Marsden   1208 43.23 0.35.55 1.0
2 Harbour Handicap Topper 44508 Leo Marsden   1365 49.33 0.36.18 2.0
3 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 183231 Max Hems   1147 41.49 0.36.27 3.0
4 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 206428 Edward Sitton   1208 44.10 0.36.34 4.0
5 Harbour Handicap Topper 31893 Monty Hinde   1365 50.28 0.36.58 5.0
6 Harbour Handicap 2000 2998 Angus Insch Martha Bevan 1114 41.18 0.37.04 6.0
7 Harbour Handicap 2000 2585 Angus Johnson Jasper Johnson 1114 41.21 0.37.07 7.0
8 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 144679 Flick Sitton   1147 44.00 0.38.22 8.0
9 Harbour Handicap Laser 3000 3131 George Macfadyen TBA 1085 42.46 0.39.25 9.0
10 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 158158 Nick Thorley   1100 43.40 0.39.42 10.0
11 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 32 Annabel Hems   1208 48.12 0.39.54 11.0
12 Harbour Handicap RS500 530 James Johnson Sandy Johnson 966 38.38 0.40.00 12.0
13 Harbour Handicap 2000 4 Alex Turner Daisy Godbold 1114 45.03 0.40.26 13.0
14 Harbour Handicap RS FEVA XL 287 Charlie Hobley Alethea Hobley 1244 51.03 0.41.02 14.0
15 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 154020 Heather Franks   1147 47.11 0.41.08 15.0
16 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 163466 DOMINIC PARR   1147 49.17 0.42.58 16.0
17 Harbour Handicap BYTE CII 3113 Jemma Macfadyen   1135 50.06 0.44.08 17.0

R2 - Harbour Handicap Fleet - 2021-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 206428 Edward Sitton   1208 63.28 0.52.32 1.0
2 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 181427 Niamh Marsden   1208 64.52 0.53.42 2.0
3 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 183231 Max Hems   1147 62.14 0.54.15 3.0
4 Harbour Handicap Laser 3000 3131 George Macfadyen TBA 1085 58.59 0.54.22 4.0
5 Harbour Handicap Topper 44508 Leo Marsden   1365 74.16 0.54.24 5.0
6 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 144679 Flick Sitton   1147 63.32 0.55.23 6.0
7 Harbour Handicap Topper 31893 Monty Hinde   1365 75.43 0.55.28 7.0
8 Harbour Handicap 2000 4 Alex Turner Daisy Godbold 1114 62.49 0.56.23 8.0
9 Harbour Handicap 2000 2585 Angus Johnson Jasper Johnson 1114 62.57 0.56.30 9.0
10 Harbour Handicap Wanderer 1827 Jeremy Cave Clarissa Cave 1193 67.31 0.56.36 10.0
11 Harbour Handicap 2000 2998 Angus Insch Martha Bevan 1114 63.20 0.56.51 11.0
12 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 158158 Nick Thorley   1100 62.59 0.57.15 12.0
13 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 163466 DOMINIC PARR   1147 67.43 0.59.02 13.0
14 Harbour Handicap RS FEVA XL 287 Charlie Hobley Alethea Hobley 1244 73.32 0.59.07 14.0
15 Harbour Handicap Topaz Argo 12205 Izzy Weston Holly Smith 1095 65.08 0.59.29 15.0
16 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 32 Annabel Hems   1208 72.42 1.00.11 16.0
17 Harbour Handicap BYTE CII 3113 Jemma Macfadyen   1135 68.29 1.00.20 17.0
18 Harbour Handicap RS500 530 James Johnson Sandy Johnson 966 58.32 1.00.36 18.0
19 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 154020 Heather Franks   1147 RTD   21.0
19 Harbour Handicap Topper 48250 Ewan Smith   1365 RTD   21.0
19 Harbour Handicap Laser Pico 12353 Tabitha lacey Tbc 1330 DNF   21.0

R3 - Harbour Handicap Fleet - 11/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 144679 Flick Sitton   1147 54.18 0.47.20 1.0
2 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 181427 Niamh Marsden   1208 57.37 0.47.42 2.0
3 Harbour Handicap Wanderer 1827 Jeremy Cave Clarissa Cave 1193 57.09 0.47.54 3.0
4 Harbour Handicap BYTE CII 3113 Jemma Macfadyen   1135 54.25 0.47.57 4.0
5 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 206428 Edward Sitton   1208 58.05 0.48.05 5.0
6 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 158158 Nick Thorley   1100 54.04 0.49.09 6.0
7 Harbour Handicap RS500 530 James Johnson Sandy Johnson 966 49.25 0.51.09 7.0
8 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 183231 Max Hems   1147 59.38 0.51.59 8.0
9 Harbour Handicap Laser 3000 3131 George Macfadyen TBA 1085 56.43 0.52.16 9.0
10 Harbour Handicap 2000 2585 Angus Johnson Jasper Johnson 1114 58.41 0.52.41 10.0
11 Harbour Handicap Topper 31893 Monty Hinde   1365 72.36 0.53.11 11.0
12 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 163022/163092 Imogen Johnson   1100 59.25 0.54.01 12.0
13 Harbour Handicap 2000 4 Alex Turner Daisy Godbold 1114 61.03 0.54.48 13.0
14 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 154020 Heather Franks   1147 65.45 0.57.19 14.0
15 Harbour Handicap 2000 2998 Angus Insch Martha Bevan 1114 66.42 0.59.52 15.0
16 Harbour Handicap Topaz Argo 12205 Izzy Weston Holly Smith 1095 68.12 1.02.17 16.0
17 Harbour Handicap RS FEVA XL 287 Charlie Hobley Alethea Hobley 1244 84.00 1.07.31 17.0
18 Harbour Handicap Topper 44508 Leo Marsden   1365 95.00 1.09.36 18.0
19 Harbour Handicap Topper 48250 Ewan Smith   1365 96.00 1.10.20 19.0

R4 - Harbour Handicap Fleet - 12/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap 2000 2998 Angus Insch Martha Bevan 1114 54.56 0.49.19 1.0
2 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 181427 Niamh Marsden   1208 59.58 0.49.38 2.0
3 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 206428 Edward Sitton   1208 60.18 0.49.55 3.0
4 Harbour Handicap Topper 31893 Monty Hinde   1365 68.37 0.50.16 4.0
5 Harbour Handicap 2000 2585 Angus Johnson Jasper Johnson 1114 56.28 0.50.41 5.0
6 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 144679 Flick Sitton   1147 59.08 0.51.33 6.5
6 Harbour Handicap Laser 3000 3131 George Macfadyen TBA 1085 55.56 0.51.33 6.5
8 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 183231 Max Hems   1147 59.36 0.51.58 8.0
9 Harbour Handicap Topper 44508 Leo Marsden   1365 71.23 0.52.18 9.0
10 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 163022/163092 Imogen Johnson   1100 59.02 0.53.40 10.0
11 Harbour Handicap 2000 4 Alex Turner Daisy Godbold 1114 60.03 0.53.54 11.0
12 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 154020 Heather Franks   1147 62.40 0.54.38 12.0
13 Harbour Handicap Wanderer 1827 Jeremy Cave Clarissa Cave 1193 66.13 0.55.30 13.0
14 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 158158 Nick Thorley   1100 61.29 0.55.54 14.0
15 Harbour Handicap RS FEVA XL 287 Charlie Hobley Alethea Hobley 1244 70.46 0.56.53 15.0
16 Harbour Handicap Topaz Argo 12205 Izzy Weston Holly Smith 1095 62.34 0.57.08 16.0
17 Harbour Handicap BYTE CII 3113 Jemma Macfadyen   1135 68.50 1.00.39 17.0
18 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 163466 DOMINIC PARR   1147 73.53 1.04.25 18.0
19 Harbour Handicap Topper 48250 Ewan Smith   1365 90.16 1.06.08 19.0
20 Harbour Handicap RS500 530 James Johnson Sandy Johnson 966 DNF   22.0
20 Harbour Handicap RS FEVA XL Club boat Jemima Child Jess Hale/ Libby White 1244 DNF   22.0

R5 - Harbour Handicap Fleet - 13/08/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 195706     1147 59.50 0.52.10 1.0
2 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 144679 Flick Sitton   1147 61.06 0.53.16 2.5
2 Harbour Handicap Topper 31893 Monty Hinde   1365 72.42 0.53.16 2.5
4 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 181427 Niamh Marsden   1208 64.49 0.53.39 4.0
5 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 168724     1147 62.24 0.54.24 5.0
6 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 183231 Max Hems   1147 62.45 0.54.42 6.0
7 Harbour Handicap 2000 2585 Angus Johnson Jasper Johnson 1114 61.37 0.55.19 7.0
8 Harbour Handicap Topper 44508 Leo Marsden   1365 77.57 0.57.06 8.0
9 Harbour Handicap LASER RADIAL/ ILCA 6 154020 Heather Franks   1147 66.35 0.58.03 9.0
10 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 163022/163092 Imogen Johnson   1100 64.10 0.58.20 10.0
11 Harbour Handicap 2000 2998 Angus Insch Martha Bevan 1114 65.35 0.58.52 11.0
12 Harbour Handicap RS500 530 James Johnson Sandy Johnson 966 57.00 0.59.00 12.0
13 Harbour Handicap LASER 4.7/ ILCA 4 32 Annabel Hems   1208 72.43 1.00.12 13.0
14 Harbour Handicap RS FEVA XL 287 Charlie Hobley Alethea Hobley 1244 76.07 1.01.11 14.0
15 Harbour Handicap RS FEVA XL Club boat Jemima Child Jess Hale/ Libby White 1244 78.53 1.03.25 15.0
16 Harbour Handicap LASER/ ILCA 7 158158 Nick Thorley   1100 73.02 1.06.24 16.0
17 Harbour Handicap Laser 3000 3131 George Macfadyen TBA 1085 RTD   19.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 12
RTDRetired Varies

www.bssc.net


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com