Brancaster Week 2019

Brancaster Staithe Sailing Club

Results are provisional as of 18:07 on August 24, 2019

U12 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
19/08/2019  
R2
20/08/2019  
R3
21/08/2019  
R4
22/08/2019  
R5
23/08/2019  
Total Nett
1st U12 Topper 42808 Freddie Insch   1363 (8.0 RTD) 1.0 3.0 1.0 1.0 14.0 6.0
2nd U12 Topper 44538 Archie Nye   1363 1.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) 11.0 7.0
3rd U12 Topper 457 Magnus   1363 (5.0) 3.0 1.0 5.0 2.0 16.0 11.0
4th U12 Topper 7 Polly Spink   1363 3.0 4.0 4.0 6.0 (7.0) 24.0 17.0
5th U12 Topper 35193 Penelope Medcalf   1363 4.0 (8.0 RTD) 6.0 3.0 6.0 27.0 19.0
6th U12 Topper 29387 Hector Lochore   1363 2.0 (20.0 DNC) 5.0 4.0 11.0 42.0 22.0
7th U12 Topper 46148 Sam Macfadyen   1363 8.0 RTD 5.0 8.0 (9.0) 3.0 33.0 24.0
8th U12 Topper 30209 Conor Godbold   1363 8.0 RTD 8.0 RTD 7.0 8.0 (12.0) 43.0 31.0
9th U12 Topper NO LIMITS Zinnia Hobley   1363 8.0 RTD 8.0 DNF 9.0 7.0 (16.0 OCS) 48.0 32.0
10th U12 Topper 41914 Rowena Hems   1363 8.0 RTD 8.0 RTD (15.0) 13.0 RTD 5.0 49.0 34.0
11th U12 Topper 25098 Jack Vivian   1363 8.0 RTD 8.0 RTD (14.0) 10.0 8.0 48.0 34.0
12th U12 Topper 26540 Tom Honan   1363 (20.0 DNC) 8.0 RTD 12.0 13.0 RTD 13.0 66.0 46.0
13th U12 Topper 43762 Sam Pearson   1363 (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 13.0 RTD 9.0 72.0 52.0
14th U12 Topper 26802 Ralph Lamyman   1363 8.0 RTD (20.0 DNC) 13.0 20.0 DNC 20.0 DNC 81.0 61.0
15th U12 Topper 36187 Daphne McCormick   1363 (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 10.0 81.0 61.0
16th U12 Topper 4 EDWARD RAYMOND   1363 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0 80.0
16th U12 Topper 42220 Lucas Aveling   1363 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0 80.0

Adult & Child Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
19/08/2019  
R2
20/08/2019  
R3
21/08/2019  
R4
22/08/2019  
R5
23/08/2019  
Total Nett
1st Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben or Joseph Collins 1390 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
2nd Adult & Child Mirror 20093 Georgie Child Alice/Toby Child 1390 2.0 2.0 3.0 2.0 (4.0) 13.0 9.0
3rd Adult & Child Mirror 32179 Jonny Hewitson Bertie Hewitson 1390 (24.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 2.0 38.0 14.0
4th Adult & Child Mirror 27756 Mike Spink James/Thomas Spink 1390 3.0 5.0 4.0 7.0 (24.0 DNC) 43.0 19.0
5th Adult & Child Mirrror 59736 Joshua Barnes Jenny 1390 5.0 3.0 6.0 6.0 (17.0 RTD) 37.0 20.0
6th Adult & Child Mirror 65770 Rachel Keeling Jasper / Marcie Keeling 1390 4.0 (24.0 DNC) 7.0 8.0 6.0 49.0 25.0
7th Adult & Child Mirror 65767 Jemma Macfadyen Barney Macfadyen 1390 (9.0) 6.0 9.0 5.0 5.0 34.0 25.0
8th Adult & Child Mirror 12785 Rachel Ainley Harry Barnes 1390 7.0 9.0 8.0 4.0 (17.0 RTD) 45.0 28.0
9th Adult & Child Mirror 65077 Sebastian Sitton Rene Sitton 1390 11.0 (17.0) 11.0 10.0 12.0 61.0 44.0
10th Adult & Child Mirror 56447 Victoria Franks Amelia Duncan 1390 10.0 8.0 10.0 (24.0 DNC) 17.0 RTD 69.0 45.0
11th Adult & Child Mirror 48046 Edward Groome Ottilie Groome 1390 6.0 7.0 17.0 (24.0 DNC) 17.0 RTD 71.0 47.0
12th Adult & Child Mirror 40015 Charlie Vivian Toby Vivian 1390 13.0 15.0 (16.0) 12.0 8.0 64.0 48.0
13th Adult & Child Mirror 68575 Ed Searle Alexi Searle 1390 8.0 13.0 12.0 15.0 (24.0 DNC) 72.0 48.0
14th Adult & Child Mirror 148046 Toby Duncan Hester Duncan 1390 14.0 12.0 (15.0) 13.0 9.0 63.0 48.0
15th Adult & Child Mirror 64789 Polly Wilkinson/Paddy Wilkinson Ottilie Wilkinson 1390 (24.0 DNC) 14.0 14.0 14.0 7.0 73.0 49.0
16th Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William Dadak 1390 (24.0 DNC) 10.0 13.0 16.0 10.0 73.0 49.0
17th Adult & Child Mirror 57252 Fiona / Leyre Borthwick Fiona / Leyre Borthwick 1390 12.0 16.0 (19.0) 11.0 11.0 69.0 50.0
18th Adult & Child Mirror 70605 Barney Guest Annabelle or Freddie Guest 1390 (24.0 DNC) 24.0 DNC 2.0 24.0 DNC 1.0 75.0 51.0
19th Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert 1390 17.0 RTD 11.0 (24.0 DNC) 9.0 24.0 DNC 85.0 61.0
20th Adult & Child Mirror 62754 Robin Beavan Dick Beavan 1390 (24.0 DNC) 18.0 18.0 17.0 14.0 91.0 67.0
21st Adult & Child Mirror 68710 Robert Honan Emily Honan 1390 (24.0 DNC) 24.0 DNC 20.0 18.0 13.0 99.0 75.0

Cockles Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
19/08/2019  
R3
21/08/2019  
R5
23/08/2019  
Total Nett
1st Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd Cockles Cockle 15 Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 3.0 3.0 1.0 7.0 7.0
3rd Cockles Cockle 67 David McLeavy Hill Susie 1500 5.0 2.0 3.0 10.0 10.0
4th Cockles Cockle 63 Sir Richard Jewson Felicity Lyons 1500 4.0 4.0 5.0 13.0 13.0
5th Cockles Cockle 72 David Brooksbank Ray Holmes 1500 7.0 7.0 4.0 18.0 18.0
6th Cockles Cockle 64 Heather Franks Nick Wingrave 1500 9.0 6.0 6.0 21.0 21.0
7th Cockles Cockle 84 Jeremy Richardson Mary Taylor &/or Mark Coley 1500 6.0 5.0 14.0 DNC 25.0 25.0
8th Cockles Cockle 36 Jonathan Hamer Tattiana 1500 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 29.0 29.0
9th Cockles Cornish cobble 182 Hugh Beevor Georgie beevor 1388 8.0 8.0 14.0 DNC 30.0 30.0
10th Cockles Cockle 81 Richard Gurney Richard Phillips 1500 12.0 RTD 14.0 DNC 14.0 DNC 40.0 40.0
11th Cockles Cockle 69 Stuart glyn Mike Chamberlain 1500 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0

U14 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
19/08/2019  
R2
20/08/2019  
R3
21/08/2019  
R4
22/08/2019  
R5
23/08/2019  
Total Nett
1st U14 Topper 473101 Edward Sitton   1363 1.0 1.0 1.0 1.0 (6.0) 10.0 4.0
2nd U14 Topper 47719 Megan Thomson   1363 2.0 3.0 2.0 2.0 (7.0) 16.0 9.0
3rd U14 Topper 15725 Joanna Leake   1363 (4.0) 2.0 4.0 4.0 2.0 16.0 12.0
4th U14 Topper 34393 Henry Shippey   1363 3.0 4.0 3.0 3.0 (8.0) 21.0 13.0
5th U14 Topper 46439 George Macfadyen   1363 6.0 7.0 5.0 5.0 (10.0) 33.0 23.0
6th U14 Topper 23470 Daisy Godbold   1363 8.0 5.0 (9.0) 7.0 5.0 34.0 25.0
7th U14 Topper 28310 Angus Johnson   1363 7.0 6.0 (10.0) 9.0 4.0 36.0 26.0
8th U14 Topper 44508 Leo Marsden   1363 (16.0) 10.0 11.0 8.0 1.0 46.0 30.0
9th U14 Topper 45180 Monty Hinde   1363 11.0 11.0 6.0 (16.0 RTD) 3.0 47.0 31.0
10th U14 Topper 30805 Izzy Weston   1363 5.0 8.0 12.0 6.0 (16.0 RTD) 47.0 31.0
11th U14 Topper 45445 Jasper Johnson   1363 10.0 9.0 8.0 (13.0) 12.0 52.0 39.0
12th U14 Topper 43666 Angus Insch   1363 9.0 12.0 7.0 (25.0 DNC) 16.0 RTD 69.0 44.0
13th U14 Topper 30134 Francesca Almazán Borthwick   1363 13.0 (16.0) 14.0 10.0 11.0 64.0 48.0
14th U14 Topper 36962 Alethea Hobley   1363 12.0 (19.0) 15.0 12.0 13.0 71.0 52.0
15th U14 Topper 8 Charlotte Tebbit   1363 15.0 14.0 13.0 11.0 (16.0 RTD) 69.0 53.0
16th U14 Topper 29388 Jemima Child   1363 (18.0) 18.0 17.0 16.0 RTD 9.0 78.0 60.0
17th U14 Topper 44904 Jessica Hale   1363 19.0 17.0 (25.0 DNC) 16.0 RTD 16.0 RTD 93.0 68.0
18th U14 Topper 44128 Boris Shippey   1363 14.0 15.0 16.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 95.0 70.0
19th U14 Topper 88 Martha Beavan   1363 17.0 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 105.0 80.0
20th U14 Topper 29464 William Hale   1363 (25.0 DSQ) 25.0 DNC 20.0 RTD 25.0 DNC 25.0 DNC 120.0 95.0
21st U14 Topper 61 Benedict Raper   1363 23.0 RTD (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 123.0 98.0
22nd U14 Topper 999 Harry Duckworth   1363 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0

Harbour Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating R1
19/08/2019  
R2
20/08/2019  
R3
21/08/2019  
R4
22/08/2019  
R5
23/08/2019  
Total Nett
1st Harbour Handicap Laser 4.7 206917 Eva Miller   1207 1.0 4.0 (5.0) 1.0 2.0 13.0 8.0
2nd Harbour Handicap Topper 42178 James Johnson   1363 5.0 (7.0) 1.0 3.0 1.0 17.0 10.0
3rd Harbour Handicap Feva 4585 Ben Knights Katarina Kemp 1240 4.0 1.0 3.0 5.0 (9.0) 22.0 13.0
4th Harbour Handicap Laser 4.7 165371 Emelia Shippey   1207 2.0 (8.0) 6.0 2.0 4.0 22.0 14.0
5th Harbour Handicap 2000 21768 Simon spink Harry Spink 1112 (8.0) 2.0 2.0 4.0 6.0 22.0 14.0
6th Harbour Handicap Laser Radial 144679 Flick Sitton   1145 (13.0) 6.0 9.0 6.0 3.0 37.0 24.0
7th Harbour Handicap Laser 4.7 192993 George Weston   1207 6.0 (16.0) 10.0 7.0 5.0 44.0 28.0
8th Harbour Handicap Topper 40848 Claudia Almazán Borthwick   1363 9.0 (10.0) 7.0 8.0 10.0 44.0 34.0
9th Harbour Handicap Laser 4.7 32 Max Hems   1207 7.0 11.0 12.0 9.0 (13.0) 52.0 39.0
10th Harbour Handicap Topper 41997 Niamh Marsden   1363 10.0 (12.0) 8.0 12.0 12.0 54.0 42.0
11th Harbour Handicap Laser 4.7 78231 Sophie Atkinson   1207 3.0 9.0 4.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 72.0 44.0
12th Harbour Handicap Laser Radial 188585 Hugh Fox   1145 (28.0 DNC) 5.0 28.0 DNC 13.0 8.0 82.0 54.0
13th Harbour Handicap Laser 157573 Alfie McCormick   1099 15.0 17.0 11.0 14.0 (24.0 DSQ) 81.0 57.0
14th Harbour Handicap Laser Radial 125372 Rosie Wakefield   1145 14.0 (21.0) 16.0 11.0 16.0 78.0 57.0
15th Harbour Handicap Laser Radial 163029 Imogen Johnson   1145 12.0 13.0 15.0 (28.0 DNC) 17.0 85.0 57.0
16th Harbour Handicap Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 16.0 15.0 13.0 (28.0 DNC) 15.0 87.0 59.0
17th Harbour Handicap 2000 2082 Alex Turner Various 1112 11.0 3.0 18.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 88.0 60.0
18th Harbour Handicap Laser Radial 168724 James Atkinson   1145 (28.0 DNC) 14.0 14.0 28.0 DNC 7.0 91.0 63.0
19th Harbour Handicap Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1145 (28.0 DNC) 22.0 19.0 10.0 14.0 93.0 65.0
20th Harbour Handicap Laser 3000 3218 Holly Newport Boris McCormick 1085 19.0 RTD (20.0) 20.0 17.0 RTD 11.0 87.0 67.0
21st Harbour Handicap Topper 27925 Annabel Hems   1363 19.0 RTD 19.0 17.0 17.0 RTD (22.0 RTD) 94.0 72.0
22nd Harbour Handicap Laser 180626 Jonathan Pearson   1099 (28.0 DNC) 23.0 21.0 17.0 RTD 18.0 107.0 79.0
23rd Harbour Handicap Laser Radial 154020 Heather Franks   1145 (28.0 DNC) 18.0 28.0 DNC 17.0 RTD 28.0 DNC 119.0 91.0
24th Harbour Handicap Topper 6438 Sandy Johnson   1363 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 140.0 112.0
24th Harbour Handicap Laser 147811 OLLIE RAYMOND   1099 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 140.0 112.0

R1 - U12 Fleet - 19/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 44538 Archie Nye   1363 01:11:19 0:52:19 1.0
2 U12 Topper 29387 Hector Lochore   1363 01:11:30 0:52:27 2.0
3 U12 Topper 7 Polly Spink   1363 01:15:06 0:55:06 3.0
4 U12 Topper 35193 Penelope Medcalf   1363 01:15:38 0:55:29 4.0
5 U12 Topper 457 Magnus   1363 01:15:55 0:55:42 5.0
6 U12 Topper 42808 Freddie Insch   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 46148 Sam Macfadyen   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 30209 Conor Godbold   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper NO LIMITS Zinnia Hobley   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 41914 Rowena Hems   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 25098 Jack Vivian   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 26802 Ralph Lamyman   1363 RTD   8.0

R2 - U12 Fleet - 20/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 42808 Freddie Insch   1363 01:07:31 0:49:32 1.0
2 U12 Topper 44538 Archie Nye   1363 01:11:02 0:52:07 2.0
3 U12 Topper 457 Magnus   1363 01:15:15 0:55:13 3.0
4 U12 Topper 7 Polly Spink   1363 01:17:10 0:56:37 4.0
5 U12 Topper 46148 Sam Macfadyen   1363 01:26:04 1:03:09 5.0
6 U12 Topper 35193 Penelope Medcalf   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 30209 Conor Godbold   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper NO LIMITS Zinnia Hobley   1363 DNF   8.0
6 U12 Topper 41914 Rowena Hems   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 25098 Jack Vivian   1363 RTD   8.0
6 U12 Topper 26540 Tom Honan   1363 RTD   8.0

R3 - U12 Fleet - 21/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 457 Magnus   1363 00:41:11 0:30:13 1.0
2 U12 Topper 44538 Archie Nye   1363 00:41:40 0:30:34 2.0
3 U12 Topper 42808 Freddie Insch   1363 00:42:01 0:30:50 3.0
4 U12 Topper 7 Polly Spink   1363 00:42:09 0:30:55 4.0
5 U12 Topper 29387 Hector Lochore   1363 00:42:17 0:31:01 5.0
6 U12 Topper 35193 Penelope Medcalf   1363 00:44:37 0:32:44 6.0
7 U12 Topper 30209 Conor Godbold   1363 00:44:58 0:32:59 7.0
8 U12 Topper 46148 Sam Macfadyen   1363 00:49:16 0:36:09 8.0
9 U12 Topper NO LIMITS Zinnia Hobley   1363 00:51:41 0:37:55 9.0
10 U12 Topper 43762 Sam Pearson   1363 00:53:32 0:39:17 10.0
11 U12 Topper 36187 Daphne McCormick   1363 00:55:38 0:40:49 11.0
12 U12 Topper 26540 Tom Honan   1363 01:05:30 0:48:03 12.0
13 U12 Topper 26802 Ralph Lamyman   1363 01:05:50 0:48:18 13.0
14 U12 Topper 25098 Jack Vivian   1363 01:15:38 0:55:29 14.0
15 U12 Topper 41914 Rowena Hems   1363 01:18:09 0:57:20 15.0

R4 - U12 Fleet - 22/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 42808 Freddie Insch   1363 00:52:34 0:38:34 1.0
2 U12 Topper 44538 Archie Nye   1363 00:54:55 0:40:17 2.0
3 U12 Topper 35193 Penelope Medcalf   1363 01:04:40 0:47:27 3.0
4 U12 Topper 29387 Hector Lochore   1363 01:04:56 0:47:38 4.0
5 U12 Topper 457 Magnus   1363 01:05:42 0:48:12 5.0
6 U12 Topper 7 Polly Spink   1363 01:06:36 0:48:52 6.0
7 U12 Topper NO LIMITS Zinnia Hobley   1363 01:07:41 0:49:39 7.0
8 U12 Topper 30209 Conor Godbold   1363 01:14:51 0:54:55 8.0
9 U12 Topper 46148 Sam Macfadyen   1363 01:16:46 0:56:19 9.0
10 U12 Topper 25098 Jack Vivian   1363 01:33:33 1:08:38 10.0
11 U12 Topper 41914 Rowena Hems   1363 RTD   13.0
11 U12 Topper 26540 Tom Honan   1363 RTD   13.0
11 U12 Topper 43762 Sam Pearson   1363 RTD   13.0

R5 - U12 Fleet - 23/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U12 Topper 42808 Freddie Insch   1363 01:09:27 0:50:57 1.0
2 U12 Topper 457 Magnus   1363 01:11:43 0:52:37 2.0
3 U12 Topper 46148 Sam Macfadyen   1363 01:15:11 0:55:10 3.0
4 U12 Topper 44538 Archie Nye   1363 01:17:08 0:56:35 4.0
5 U12 Topper 41914 Rowena Hems   1363 01:18:38 0:57:41 5.0
6 U12 Topper 35193 Penelope Medcalf   1363 01:20:19 0:58:56 6.0
7 U12 Topper 7 Polly Spink   1363 01:20:40 0:59:11 7.0
8 U12 Topper 25098 Jack Vivian   1363 01:21:07 0:59:31 8.0
9 U12 Topper 43762 Sam Pearson   1363 01:23:34 1:01:19 9.0
10 U12 Topper 36187 Daphne McCormick   1363 01:24:20 1:01:52 10.0
11 U12 Topper 29387 Hector Lochore   1363 01:24:21 1:01:53 11.0
12 U12 Topper 30209 Conor Godbold   1363 01:25:46 1:02:55 12.0
13 U12 Topper 26540 Tom Honan   1363 01:30:36 1:06:28 13.0
14 U12 Topper NO LIMITS Zinnia Hobley   1363 OCS   16.0

R1 - Adult & Child Fleet - 19/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben or Joseph Collins 1390 00:55:09 0:39:41 1.0
2 Adult & Child Mirror 20093 Georgie Child Alice/Toby Child 1390 00:58:11 0:41:52 2.0
3 Adult & Child Mirror 27756 Mike Spink James/Thomas Spink 1390 00:58:39 0:42:12 3.0
4 Adult & Child Mirror 65770 Rachel Keeling Jasper / Marcie Keeling 1390 00:59:39 0:42:55 4.0
5 Adult & Child Mirrror 59736 Joshua Barnes Jenny 1390 01:01:30 0:44:15 5.0
6 Adult & Child Mirror 48046 Edward Groome Ottilie Groome 1390 01:02:09 0:44:43 6.0
7 Adult & Child Mirror 12785 Rachel Ainley Harry Barnes 1390 01:03:20 0:45:34 7.0
8 Adult & Child Mirror 68575 Ed Searle Alexi Searle 1390 01:04:29 0:46:23 8.0
9 Adult & Child Mirror 65767 Jemma Macfadyen Barney Macfadyen 1390 01:04:57 0:46:44 9.0
10 Adult & Child Mirror 56447 Victoria Franks Amelia Duncan 1390 01:05:10 0:46:53 10.0
11 Adult & Child Mirror 65077 Sebastian Sitton Rene Sitton 1390 01:06:46 0:48:02 11.0
12 Adult & Child Mirror 57252 Fiona / Leyre Borthwick Fiona / Leyre Borthwick 1390 01:07:12 0:48:21 12.0
13 Adult & Child Mirror 40015 Charlie Vivian Toby Vivian 1390 01:08:17 0:49:07 13.0
14 Adult & Child Mirror 148046 Toby Duncan Hester Duncan 1390 01:21:25 0:58:34 14.0
15 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert 1390 RTD   17.0

R2 - Adult & Child Fleet - 20/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben or Joseph Collins 1390 01:07:42 0:48:42 1.0
2 Adult & Child Mirror 20093 Georgie Child Alice/Toby Child 1390 01:07:55 0:48:52 2.0
3 Adult & Child Mirrror 59736 Joshua Barnes Jenny 1390 01:09:44 0:50:10 3.0
4 Adult & Child Mirror 32179 Jonny Hewitson Bertie Hewitson 1390 01:09:47 0:50:12 4.0
5 Adult & Child Mirror 27756 Mike Spink James/Thomas Spink 1390 01:09:50 0:50:14 5.0
6 Adult & Child Mirror 65767 Jemma Macfadyen Barney Macfadyen 1390 01:13:56 0:53:11 6.0
7 Adult & Child Mirror 48046 Edward Groome Ottilie Groome 1390 01:14:06 0:53:19 7.0
8 Adult & Child Mirror 56447 Victoria Franks Amelia Duncan 1390 01:14:08 0:53:20 8.0
9 Adult & Child Mirror 12785 Rachel Ainley Harry Barnes 1390 01:14:10 0:53:21 9.0
10 Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William Dadak 1390 01:15:27 0:54:17 10.0
11 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert 1390 01:16:39 0:55:09 11.0
12 Adult & Child Mirror 148046 Toby Duncan Hester Duncan 1390 01:17:56 0:56:04 12.0
13 Adult & Child Mirror 68575 Ed Searle Alexi Searle 1390 01:18:27 0:56:26 13.0
14 Adult & Child Mirror 64789 Polly Wilkinson/Paddy Wilkinson Ottilie Wilkinson 1390 01:18:40 0:56:36 14.0
15 Adult & Child Mirror 40015 Charlie Vivian Toby Vivian 1390 01:18:45 0:56:39 15.0
16 Adult & Child Mirror 57252 Fiona / Leyre Borthwick Fiona / Leyre Borthwick 1390 01:18:50 0:56:43 16.0
17 Adult & Child Mirror 65077 Sebastian Sitton Rene Sitton 1390 01:21:46 0:58:49 17.0
18 Adult & Child Mirror 62754 Robin Beavan Dick Beavan 1390 01:22:12 0:59:08 18.0

R3 - Adult & Child Fleet - 21/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben or Joseph Collins 1390 00:38:05 0:27:24 1.0
2 Adult & Child Mirror 70605 Barney Guest Annabelle or Freddie Guest 1390 00:38:43 0:27:51 2.0
3 Adult & Child Mirror 20093 Georgie Child Alice/Toby Child 1390 00:38:58 0:28:02 3.0
4 Adult & Child Mirror 27756 Mike Spink James/Thomas Spink 1390 00:39:38 0:28:31 4.0
5 Adult & Child Mirror 32179 Jonny Hewitson Bertie Hewitson 1390 00:41:16 0:29:41 5.0
6 Adult & Child Mirrror 59736 Joshua Barnes Jenny 1390 00:41:43 0:30:01 6.0
7 Adult & Child Mirror 65770 Rachel Keeling Jasper / Marcie Keeling 1390 00:42:02 0:30:14 7.0
8 Adult & Child Mirror 12785 Rachel Ainley Harry Barnes 1390 00:42:49 0:30:48 8.0
9 Adult & Child Mirror 65767 Jemma Macfadyen Barney Macfadyen 1390 00:43:30 0:31:18 9.0
10 Adult & Child Mirror 56447 Victoria Franks Amelia Duncan 1390 00:44:03 0:31:41 10.0
11 Adult & Child Mirror 65077 Sebastian Sitton Rene Sitton 1390 00:44:32 0:32:02 11.0
12 Adult & Child Mirror 68575 Ed Searle Alexi Searle 1390 00:44:36 0:32:05 12.0
13 Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William Dadak 1390 00:44:42 0:32:09 13.0
14 Adult & Child Mirror 64789 Polly Wilkinson/Paddy Wilkinson Ottilie Wilkinson 1390 00:45:22 0:32:38 14.0
15 Adult & Child Mirror 148046 Toby Duncan Hester Duncan 1390 00:46:43 0:33:37 15.0
16 Adult & Child Mirror 40015 Charlie Vivian Toby Vivian 1390 00:46:47 0:33:39 16.0
17 Adult & Child Mirror 48046 Edward Groome Ottilie Groome 1390 00:46:50 0:33:42 17.0
18 Adult & Child Mirror 62754 Robin Beavan Dick Beavan 1390 00:47:07 0:33:54 18.0
19 Adult & Child Mirror 57252 Fiona / Leyre Borthwick Fiona / Leyre Borthwick 1390 00:50:05 0:36:02 19.0
20 Adult & Child Mirror 68710 Robert Honan Emily Honan 1390 01:00:41 0:43:39 20.0

R4 - Adult & Child Fleet - 22/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben or Joseph Collins 1390 00:47:50 0:34:25 1.0
2 Adult & Child Mirror 20093 Georgie Child Alice/Toby Child 1390 00:49:33 0:35:39 2.0
3 Adult & Child Mirror 32179 Jonny Hewitson Bertie Hewitson 1390 00:50:33 0:36:22 3.0
4 Adult & Child Mirror 12785 Rachel Ainley Harry Barnes 1390 00:52:26 0:37:43 4.0
5 Adult & Child Mirror 65767 Jemma Macfadyen Barney Macfadyen 1390 00;52;35 0;37;50 5.0
6 Adult & Child Mirrror 59736 Joshua Barnes Jenny 1390 00:52:40 0:37:53 6.0
7 Adult & Child Mirror 27756 Mike Spink James/Thomas Spink 1390 00:52:47 0:37:58 7.0
8 Adult & Child Mirror 65770 Rachel Keeling Jasper / Marcie Keeling 1390 00:54:04 0:38:54 8.0
9 Adult & Child Mirror 23695 James Herbert Roxy Herbert 1390 00:54:10 0:38:58 9.0
10 Adult & Child Mirror 65077 Sebastian Sitton Rene Sitton 1390 00:57:15 0:41:11 10.0
11 Adult & Child Mirror 57252 Fiona / Leyre Borthwick Fiona / Leyre Borthwick 1390 00:58:21 0:41:59 11.0
12 Adult & Child Mirror 40015 Charlie Vivian Toby Vivian 1390 00:59:44 0:42:58 12.0
13 Adult & Child Mirror 148046 Toby Duncan Hester Duncan 1390 01:01:57 0:44:34 13.0
14 Adult & Child Mirror 64789 Polly Wilkinson/Paddy Wilkinson Ottilie Wilkinson 1390 01:02:36 0:45:02 14.0
15 Adult & Child Mirror 68575 Ed Searle Alexi Searle 1390 01:02:39 0:45:04 15.0
16 Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William Dadak 1390 01:06:16 0:47:40 16.0
17 Adult & Child Mirror 62754 Robin Beavan Dick Beavan 1390 01:07:03 0:48:14 17.0
18 Adult & Child Mirror 68710 Robert Honan Emily Honan 1390 01:08:16 0:49:07 18.0

R5 - Adult & Child Fleet - 23/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child Mirror 70605 Barney Guest Annabelle or Freddie Guest 1390 01:02:30 0:44:58 1.0
2 Adult & Child Mirror 32179 Jonny Hewitson Bertie Hewitson 1390 01:03:20 0:45:34 2.0
3 Adult & Child Mirror 70841 Nick Collins Ben or Joseph Collins 1390 01:08:18 0:49:08 3.0
4 Adult & Child Mirror 20093 Georgie Child Alice/Toby Child 1390 01:09:00 0:49:38 4.0
5 Adult & Child Mirror 65767 Jemma Macfadyen Barney Macfadyen 1390 01:09:14 0:49:48 5.0
6 Adult & Child Mirror 65770 Rachel Keeling Jasper / Marcie Keeling 1390 01:09:42 0:50:09 6.0
7 Adult & Child Mirror 64789 Polly Wilkinson/Paddy Wilkinson Ottilie Wilkinson 1390 01:10:18 0:50:35 7.0
8 Adult & Child Mirror 40015 Charlie Vivian Toby Vivian 1390 01:11:17 0:51:17 8.0
9 Adult & Child Mirror 148046 Toby Duncan Hester Duncan 1390 01:12:49 0:52:23 9.0
10 Adult & Child Mirror 64859 Alice Dadak William Dadak 1390 01:13:10 0:52:38 10.0
11 Adult & Child Mirror 57252 Fiona / Leyre Borthwick Fiona / Leyre Borthwick 1390 01:17:42 0:55:54 11.0
12 Adult & Child Mirror 65077 Sebastian Sitton Rene Sitton 1390 01:21:47 0:58:50 12.0
13 Adult & Child Mirror 68710 Robert Honan Emily Honan 1390 01:22:56 0:59:40 13.0
14 Adult & Child Mirror 62754 Robin Beavan Dick Beavan 1390 01:24:21 1:00:41 14.0
15 Adult & Child Mirrror 59736 Joshua Barnes Jenny 1390 RTD   17.0
15 Adult & Child Mirror 12785 Rachel Ainley Harry Barnes 1390 RTD   17.0
15 Adult & Child Mirror 56447 Victoria Franks Amelia Duncan 1390 RTD   17.0
15 Adult & Child Mirror 48046 Edward Groome Ottilie Groome 1390 RTD   17.0

R1 - Cockles Fleet - 19/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Cockles Cockle 36 Jonathan Hamer Tattiana 1500 00:54:46 0:36:31 1.0
2 Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 00:55:24 0:36:56 2.0
3 Cockles Cockle 15 Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 00:55:39 0:37:06 3.0
4 Cockles Cockle 63 Sir Richard Jewson Felicity Lyons 1500 00:59:33 0:39:42 4.0
5 Cockles Cockle 67 David McLeavy Hill Susie 1500 00:59:38 0:39:45 5.0
6 Cockles Cockle 84 Jeremy Richardson Mary Taylor &/or Mark Coley 1500 00:59:50 0:39:53 6.0
7 Cockles Cockle 72 David Brooksbank Ray Holmes 1500 01:02:43 0:41:49 7.0
8 Cockles Cornish cobble 182 Hugh Beevor Georgie beevor 1388 01:04:00 0:46:07 8.0
9 Cockles Cockle 64 Heather Franks Nick Wingrave 1500 01:11:22 0:47:35 9.0
10 Cockles Cockle 81 Richard Gurney Richard Phillips 1500 RTD   12.0

R3 - Cockles Fleet - 21/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 01:06:29 0:44:19 1.0
2 Cockles Cockle 67 David McLeavy Hill Susie 1500 01:07:00 0:44:40 2.0
3 Cockles Cockle 15 Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 01:07:31 0:45:01 3.0
4 Cockles Cockle 63 Sir Richard Jewson Felicity Lyons 1500 01:08:13 0:45:29 4.0
5 Cockles Cockle 84 Jeremy Richardson Mary Taylor &/or Mark Coley 1500 01:13:57 0:49:18 5.0
6 Cockles Cockle 64 Heather Franks Nick Wingrave 1500 01:14:30 0:49:40 6.0
7 Cockles Cockle 72 David Brooksbank Ray Holmes 1500 01:16:01 0:50:41 7.0
8 Cockles Cornish cobble 182 Hugh Beevor Georgie beevor 1388 01:21:24 0:58:39 8.0

R5 - Cockles Fleet - 23/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Cockles Cockle 15 Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 72.16 0.48.11 1.0
2 Cockles Cockle 68 Gordon Rustin David Wakefield 1500 72.47 0.48.31 2.0
3 Cockles Cockle 67 David McLeavy Hill Susie 1500 73.01 0.48.41 3.0
4 Cockles Cockle 72 David Brooksbank Ray Holmes 1500 75.27 0.50.18 4.0
5 Cockles Cockle 63 Sir Richard Jewson Felicity Lyons 1500 81.07 0.54.05 5.0
6 Cockles Cockle 64 Heather Franks Nick Wingrave 1500 90.09 1.00.06 6.0

R1 - U14 Fleet - 19/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 473101 Edward Sitton   1363 01:19:13 0:58:07 1.0
2 U14 Topper 47719 Megan Thomson   1363 01:19:33 0:58:22 2.0
3 U14 Topper 34393 Henry Shippey   1363 01:21:07 0:59:31 3.0
4 U14 Topper 15725 Joanna Leake   1363 01:21:25 0:59:44 4.0
5 U14 Topper 30805 Izzy Weston   1363 01:25:07 1:02:27 5.0
6 U14 Topper 46439 George Macfadyen   1363 01:26:32 1:03:29 6.0
7 U14 Topper 28310 Angus Johnson   1363 01:29:08 1:05:24 7.0
8 U14 Topper 23470 Daisy Godbold   1363 01:29:42 1:05:49 8.0
9 U14 Topper 43666 Angus Insch   1363 01:30:58 1:06:44 9.0
10 U14 Topper 45445 Jasper Johnson   1363 01:31:40 1:07:15 10.0
11 U14 Topper 45180 Monty Hinde   1363 01:33:36 1:08:40 11.0
12 U14 Topper 36962 Alethea Hobley   1363 01:33:48 1:08:49 12.0
13 U14 Topper 30134 Francesca Almazán Borthwick   1363 01:38:29 1:12:15 13.0
14 U14 Topper 44128 Boris Shippey   1363 01:40:43 1:13:54 14.0
15 U14 Topper 8 Charlotte Tebbit   1363 01:44:28 1:16:39 15.0
16 U14 Topper 44508 Leo Marsden   1363 01:48:50 1:19:51 16.0
17 U14 Topper 88 Martha Beavan   1363 01:48:59 1:19:58 17.0
18 U14 Topper 29388 Jemima Child   1363 01:52:59 1:22:54 18.0
19 U14 Topper 44904 Jessica Hale   1363 01:55:45 1:24:55 19.0
20 U14 Topper 61 Benedict Raper   1363 RTD   23.0
21 U14 Topper 29464 William Hale   1363 DSQ   25.0

R2 - U14 Fleet - 20/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 473101 Edward Sitton   1363 01:34:14 1:09:08 1.0
2 U14 Topper 15725 Joanna Leake   1363 01:35:57 1:10:24 2.0
3 U14 Topper 47719 Megan Thomson   1363 01:36:34 1:10:51 3.0
4 U14 Topper 34393 Henry Shippey   1363 01:38:09 1:12:01 4.0
5 U14 Topper 23470 Daisy Godbold   1363 01:39:22 1:12:54 5.0
6 U14 Topper 28310 Angus Johnson   1363 01:39:47 1:13:13 6.0
7 U14 Topper 46439 George Macfadyen   1363 01:40:11 1:13:30 7.0
8 U14 Topper 30805 Izzy Weston   1363 01:41:43 1:14:38 8.0
9 U14 Topper 45445 Jasper Johnson   1363 01:44:54 1:16:58 9.0
10 U14 Topper 44508 Leo Marsden   1363 01:45:39 1:17:31 10.0
11 U14 Topper 45180 Monty Hinde   1363 01:46:17 1:17:59 11.0
12 U14 Topper 43666 Angus Insch   1363 01:47:11 1:18:38 12.0
13 U14 Topper 88 Martha Beavan   1363 01:52:19 1:22:24 13.0
14 U14 Topper 8 Charlotte Tebbit   1363 01:54:27 1:23:58 14.0
15 U14 Topper 44128 Boris Shippey   1363 01:55:07 1:24:27 15.0
16 U14 Topper 30134 Francesca Almazán Borthwick   1363 01:55:20 1:24:37 16.0
17 U14 Topper 44904 Jessica Hale   1363 01:58:55 1:27:15 17.0
18 U14 Topper 29388 Jemima Child   1363 01:59:30 1:27:40 18.0
19 U14 Topper 36962 Alethea Hobley   1363 02:00:00 1:28:02 19.0

R3 - U14 Fleet - 21/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 473101 Edward Sitton   1363 01:05:32 0:48:05 1.0
2 U14 Topper 47719 Megan Thomson   1363 01:07:39 0:49:38 2.0
3 U14 Topper 34393 Henry Shippey   1363 01:08:22 0:50:10 3.0
4 U14 Topper 15725 Joanna Leake   1363 01:08:29 0:50:15 4.0
5 U14 Topper 46439 George Macfadyen   1363 01:10:17 0:51:34 5.0
6 U14 Topper 45180 Monty Hinde   1363 01:12:15 0:53:00 6.0
7 U14 Topper 43666 Angus Insch   1363 01:13:25 0:53:52 7.0
8 U14 Topper 45445 Jasper Johnson   1363 01:13:42 0:54:04 8.0
9 U14 Topper 23470 Daisy Godbold   1363 01:13:46 0:54:07 9.0
10 U14 Topper 28310 Angus Johnson   1363 01:14:54 0:54:57 10.0
11 U14 Topper 44508 Leo Marsden   1363 01:15:04 0:55:04 11.0
12 U14 Topper 30805 Izzy Weston   1363 01:15:47 0:55:36 12.0
13 U14 Topper 8 Charlotte Tebbit   1363 01:16:01 0:55:46 13.0
14 U14 Topper 30134 Francesca Almazán Borthwick   1363 01:16:30 0:56:08 14.0
15 U14 Topper 36962 Alethea Hobley   1363 01:17:36 0:56:56 15.0
16 U14 Topper 44128 Boris Shippey   1363 01:18:44 0:57:46 16.0
17 U14 Topper 29388 Jemima Child   1363 01:23:14 1:01:04 17.0
18 U14 Topper 29464 William Hale   1363 RTD   20.0

R4 - U14 Fleet - 22/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 473101 Edward Sitton   1363 01:04:57 0:47:39 1.0
2 U14 Topper 47719 Megan Thomson   1363 01:05:15 0:47:52 2.0
3 U14 Topper 34393 Henry Shippey   1363 01:07:58 0:49:52 3.0
4 U14 Topper 15725 Joanna Leake   1363 01:10:15 0:51:32 4.0
5 U14 Topper 46439 George Macfadyen   1363 01:10:40 0:51:51 5.0
6 U14 Topper 30805 Izzy Weston   1363 01:11:14 0:52:16 6.0
7 U14 Topper 23470 Daisy Godbold   1363 01:13:09 0:53:40 7.0
8 U14 Topper 44508 Leo Marsden   1363 01:16:29 0:56:07 8.0
9 U14 Topper 28310 Angus Johnson   1363 01:16:41 0:56:16 9.0
10 U14 Topper 30134 Francesca Almazán Borthwick   1363 01:17:07 0:56:35 10.0
11 U14 Topper 8 Charlotte Tebbit   1363 01:20:28 0:59:02 11.0
12 U14 Topper 36962 Alethea Hobley   1363 01:22:21 1:00:25 12.0
13 U14 Topper 45445 Jasper Johnson   1363 01:26:26 1:03:25 13.0
14 U14 Topper 45180 Monty Hinde   1363 RTD   16.0
14 U14 Topper 29388 Jemima Child   1363 RTD   16.0
14 U14 Topper 44904 Jessica Hale   1363 RTD   16.0

R5 - U14 Fleet - 23/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 U14 Topper 44508 Leo Marsden   1363 01:10:33 0:51:46 1.0
2 U14 Topper 15725 Joanna Leake   1363 01:10:39 0:51:50 2.0
3 U14 Topper 45180 Monty Hinde   1363 01:11:24 0:52:23 3.0
4 U14 Topper 28310 Angus Johnson   1363 01:11:44 0:52:38 4.0
5 U14 Topper 23470 Daisy Godbold   1363 01:14:47 0:54:52 5.0
6 U14 Topper 473101 Edward Sitton   1363 01:16:07 0:55:51 6.0
7 U14 Topper 47719 Megan Thomson   1363 01:16:56 0:56:27 7.0
8 U14 Topper 34393 Henry Shippey   1363 01:20:02 0:58:43 8.0
9 U14 Topper 29388 Jemima Child   1363 01:21:49 1:00:02 9.0
10 U14 Topper 46439 George Macfadyen   1363 01:22:02 1:00:11 10.0
11 U14 Topper 30134 Francesca Almazán Borthwick   1363 01:26:46 1:03:40 11.0
12 U14 Topper 45445 Jasper Johnson   1363 01:27:17 1:04:02 12.0
13 U14 Topper 36962 Alethea Hobley   1363 01:30:51 1:06:39 13.0
14 U14 Topper 30805 Izzy Weston   1363 RTD   16.0
14 U14 Topper 43666 Angus Insch   1363 RTD   16.0
14 U14 Topper 8 Charlotte Tebbit   1363 RTD   16.0
14 U14 Topper 44904 Jessica Hale   1363 RTD   16.0

R1 - Harbour Handicap Fleet - 19/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap Laser 4.7 206917 Eva Miller   1207 01:07:05 0:55:35 1.0
2 Harbour Handicap Laser 4.7 165371 Emelia Shippey   1207 01:07:55 0:56:16 2.0
3 Harbour Handicap Laser 4.7 78231 Sophie Atkinson   1207 01:09:06 0:57:15 3.0
4 Harbour Handicap Feva 4585 Ben Knights Katarina Kemp 1240 01:11:04 0:57:19 4.0
5 Harbour Handicap Topper 42178 James Johnson   1363 01:19:52 0:58:36 5.0
6 Harbour Handicap Laser 4.7 192993 George Weston   1207 01:11:45 0:59:27 6.0
7 Harbour Handicap Laser 4.7 32 Max Hems   1207 01:12:19 0:59:55 7.0
8 Harbour Handicap 2000 21768 Simon spink Harry Spink 1112 01:06:42 0:59:59 8.0
9 Harbour Handicap Topper 40848 Claudia Almazán Borthwick   1363 01:23:55 1:01:34 9.0
10 Harbour Handicap Topper 41997 Niamh Marsden   1363 01:27:19 1:04:04 10.0
11 Harbour Handicap 2000 2082 Alex Turner Various 1112 01:13:05 1:05:43 11.0
12 Harbour Handicap Laser Radial 163029 Imogen Johnson   1145 01:16:15 1:06:36 12.0
13 Harbour Handicap Laser Radial 144679 Flick Sitton   1145 01:17.29 1:07:40 13.0
14 Harbour Handicap Laser Radial 125372 Rosie Wakefield   1145 01:19:30 1:09:26 14.0
15 Harbour Handicap Laser 157573 Alfie McCormick   1099 01:17:58 1:10:57 15.0
16 Harbour Handicap Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 01:37:14 1:20:33 16.0
17 Harbour Handicap Laser 3000 3218 Holly Newport Boris McCormick 1085 RTD   19.0
17 Harbour Handicap Topper 27925 Annabel Hems   1363 RTD   19.0

R2 - Harbour Handicap Fleet - 20/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap Feva 4585 Ben Knights Katarina Kemp 1240 01:21:24 1:05:39 1.0
2 Harbour Handicap 2000 21768 Simon spink Harry Spink 1112 01:15:15 1:07:40 2.0
3 Harbour Handicap 2000 2082 Alex Turner Various 1112 01:15:58 1:08:19 3.0
4 Harbour Handicap Laser 4.7 206917 Eva Miller   1207 01:22:39 1:08:29 4.0
5 Harbour Handicap Laser Radial 188585 Hugh Fox   1145 01:18:47 1:08:48 5.0
6 Harbour Handicap Laser Radial 144679 Flick Sitton   1145 01:19:11 1:09:09 6.0
7 Harbour Handicap Topper 42178 James Johnson   1363 01:36:48 1:11:01 7.0
8 Harbour Handicap Laser 4.7 165371 Emelia Shippey   1207 01:25:51 1:11:08 8.0
9 Harbour Handicap Laser 4.7 78231 Sophie Atkinson   1207 01:26:37 1:11:46 9.0
10 Harbour Handicap Topper 40848 Claudia Almazán Borthwick   1363 01:38:39 1:12:23 10.0
11 Harbour Handicap Laser 4.7 32 Max Hems   1207 01:27:28 1:12:28 11.0
12 Harbour Handicap Topper 41997 Niamh Marsden   1363 01:39:12 1:12:47 12.0
13 Harbour Handicap Laser Radial 163029 Imogen Johnson   1145 01:23:26 1:12:52 13.0
14 Harbour Handicap Laser Radial 168724 James Atkinson   1145 01:24:14 1:13:34 14.0
15 Harbour Handicap Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 01:29:14 1:13:56 15.0
16 Harbour Handicap Laser 4.7 192993 George Weston   1207 01:29:37 1:14:15 16.0
17 Harbour Handicap Laser 157573 Alfie McCormick   1099 01:25:21 1:17:40 17.0
18 Harbour Handicap Laser Radial 154020 Heather Franks   1145 01:29:47 1:18:25 18.0
19 Harbour Handicap Topper 27925 Annabel Hems   1363 01:49:00 1:19:58 19.0
20 Harbour Handicap Laser 3000 3218 Holly Newport Boris McCormick 1085 01:27:45 1:20:53 20.0
21 Harbour Handicap Laser Radial 125372 Rosie Wakefield   1145 01:33:06 1:21:19 21.0
22 Harbour Handicap Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1145 01:33:32 1:21:41 22.0
23 Harbour Handicap Laser 180626 Jonathan Pearson   1099 01:30:09 1:22:02 23.0

R3 - Harbour Handicap Fleet - 21/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap Topper 42178 James Johnson   1363 01:05:40 0:48:11 1.0
2 Harbour Handicap 2000 21768 Simon spink Harry Spink 1112 00:55:24 0:49:49 2.0
3 Harbour Handicap Feva 4585 Ben Knights Katarina Kemp 1240 01:03:13 0:50:59 3.0
4 Harbour Handicap Laser 4.7 78231 Sophie Atkinson   1207 01:02:02 0:51:24 4.0
5 Harbour Handicap Laser 4.7 206917 Eva Miller   1207 01:02:08 0:51:29 5.0
6 Harbour Handicap Laser 4.7 165371 Emelia Shippey   1207 01:02:21 0:51:39 6.0
7 Harbour Handicap Topper 40848 Claudia Almazán Borthwick   1363 01:10:29 0:51:43 7.0
8 Harbour Handicap Topper 41997 Niamh Marsden   1363 01:10:45 0:51:54 8.0
9 Harbour Handicap Laser Radial 144679 Flick Sitton   1145 01:00:04 0:52:28 9.0
10 Harbour Handicap Laser 4.7 192993 George Weston   1207 01:03:29 0:52:36 10.0
11 Harbour Handicap Laser 157573 Alfie McCormick   1099 00:59:00 0:53:41 11.0
12 Harbour Handicap Laser 4.7 32 Max Hems   1207 01:04:50 0:53:43 12.0
13 Harbour Handicap Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 01:04:58 0:53:49 13.0
14 Harbour Handicap Laser Radial 168724 James Atkinson   1145 01:02:20 0:54:26 14.0
15 Harbour Handicap Laser Radial 163029 Imogen Johnson   1145 01:02:34 0:54:39 15.0
16 Harbour Handicap Laser Radial 125372 Rosie Wakefield   1145 01:03:22 0:55:21 16.0
17 Harbour Handicap Topper 27925 Annabel Hems   1363 01:17:14 0:56:40 17.0
18 Harbour Handicap 2000 2082 Alex Turner Various 1112 01:04:56 0:58:24 18.0
19 Harbour Handicap Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1145 01:07:17 0:58:46 19.0
20 Harbour Handicap Laser 3000 3218 Holly Newport Boris McCormick 1085 01:04:50 0:59:45 20.0
21 Harbour Handicap Laser 180626 Jonathan Pearson   1099 01:08:07 1:01:59 21.0

R4 - Harbour Handicap Fleet - 22/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap Laser 4.7 206917 Eva Miller   1207 00:54:19 0:45:00 1.0
2 Harbour Handicap Laser 4.7 165371 Emelia Shippey   1207 00:55:19 0:45:50 2.0
3 Harbour Handicap Topper 42178 James Johnson   1363 01:05:02 0:47:43 3.0
4 Harbour Handicap 2000 21768 Simon spink Harry Spink 1112 00:53:42 0:48:17 4.0
5 Harbour Handicap Feva 4585 Ben Knights Katarina Kemp 1240 01:00:32 0:48:49 5.0
6 Harbour Handicap Laser Radial 144679 Flick Sitton   1145 00:55:57 0:48:52 6.0
7 Harbour Handicap Laser 4.7 192993 George Weston   1207 00:59:24 0:49:13 7.0
8 Harbour Handicap Topper 40848 Claudia Almazán Borthwick   1363 01:08:21 0:50:09 8.0
9 Harbour Handicap Laser 4.7 32 Max Hems   1207 01:01:28 0:50:56 9.0
10 Harbour Handicap Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1145 01:01:50 0:54:00 10.0
11 Harbour Handicap Laser Radial 125372 Rosie Wakefield   1145 01:03:21 0:55:20 11.0
12 Harbour Handicap Topper 41997 Niamh Marsden   1363 01:19:05 0:58:01 12.0
13 Harbour Handicap Laser Radial 188585 Hugh Fox   1145 01:11:20 1:02:18 13.0
14 Harbour Handicap Laser 157573 Alfie McCormick   1099 01:10:52 1:04:29 14.0
15 Harbour Handicap Laser 3000 3218 Holly Newport Boris McCormick 1085 RTD   17.0
15 Harbour Handicap Topper 27925 Annabel Hems   1363 RTD   17.0
15 Harbour Handicap Laser 180626 Jonathan Pearson   1099 RTD   17.0
15 Harbour Handicap Laser Radial 154020 Heather Franks   1145 RTD   17.0

R5 - Harbour Handicap Fleet - 23/08/2019

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class Sail Number Helm Crew Rating Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap Topper 42178 James Johnson   1363 01:12:35 0:53:15 1.0
2 Harbour Handicap Laser 4.7 206917 Eva Miller   1207 01:09:24 0:57:30 2.0
3 Harbour Handicap Laser Radial 144679 Flick Sitton   1145 01:09:00 1:00:16 3.0
4 Harbour Handicap Laser 4.7 165371 Emelia Shippey   1207 01:12:53 1:00:23 4.0
5 Harbour Handicap Laser 4.7 192993 George Weston   1207 01:13:54 1:01:14 5.0
6 Harbour Handicap 2000 21768 Simon spink Harry Spink 1112 01:08:44 1:01:49 6.0
7 Harbour Handicap Laser Radial 168724 James Atkinson   1145 01:11:21 1:02:19 7.0
8 Harbour Handicap Laser Radial 188585 Hugh Fox   1145 01:11:30 1:02:27 8.0
9 Harbour Handicap Feva 4585 Ben Knights Katarina Kemp 1240 01:18:29 1:03:18 9.0
10 Harbour Handicap Topper 40848 Claudia Almazán Borthwick   1363 01:27:40 1:04:19 10.0
11 Harbour Handicap Laser 3000 3218 Holly Newport Boris McCormick 1085 01:09:48 1:04:20 11.0
12 Harbour Handicap Topper 41997 Niamh Marsden   1363 01:28:34 1:04:59 12.0
13 Harbour Handicap Laser 4.7 32 Max Hems   1207 01:18:59 1:05:26 13.0
14 Harbour Handicap Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1145 01:15:35 1:06:01 14.0
15 Harbour Handicap Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 01:20:34 1:06:45 15.0
16 Harbour Handicap Laser Radial 125372 Rosie Wakefield   1145 01:18:37 1:08:40 16.0
17 Harbour Handicap Laser Radial 163029 Imogen Johnson   1145 01:19:32 1:09:28 17.0
18 Harbour Handicap Laser 180626 Jonathan Pearson   1099 01:24:08 1:16:33 18.0
19 Harbour Handicap Topper 27925 Annabel Hems   1363 RTD   22.0
20 Harbour Handicap Laser 157573 Alfie McCormick   1099 DSQ   24.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 8
DSQDisqualification Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 16
RTDRetired Varies

www.bssc.net


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com