Brancaster Week 2016

Brancaster Staithe Sailing Club

Results are final as of 22:56 on June 26, 2017

Senior Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY R1
2016-08-08  
R2
2016-08-09  
R3
2016-08-10  
R4
2016-08-11  
R5
2016-08-12  
Total Nett
1st Senior RS400 1340 BSSC Sam Neal Jim Crossman 943 2.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd Senior RS500 530 BSSC Slug Kemp Bruce/Kata 973 1.0 5.0 1.0 (7.0 RTD) 3.0 17.0 10.0
3rd Senior RS Aero 7 1589 Burghfield SC Chris Harrup   1065 6.0 RTD 1.0 2.0 (11.0 DNC) 2.0 22.0 11.0
4th Senior RS 400 838 BSSC Brian Lambert Heinz 943 3.0 4.0 4.0 4.0 (7.0) 22.0 15.0
5th Senior Fireball 14281 BSSC Alex Dobson Alex Dinwoody 964 4.0 (6.0) 6.0 2.0 4.0 22.0 16.0
6th Senior Wayfarer 10210 BSSC Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1107 6.0 RTD 2.0 (7.0) 3.0 6.0 24.0 17.0
7th Senior RS 200 1034 BSSC J Hewitson A Delmar Morgan 1047 6.0 RTD 7.0 5.0 5.0 (11.0 DNC) 34.0 23.0
8th Senior RS400 1291 bssc Andrew Keeling   943 (11.0 DNC) 11.0 SIGNON 8.0 11.0 DNC 5.0 46.0 35.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY R1
2016-08-08  
R2
2016-08-09  
R3
2016-08-10  
R4
2016-08-11  
R5
2016-08-12  
Total Nett
1st Laser Laser Radial 207686   Ellie Craig   1136 (5.0) 4.0 2.0 2.0 1.0 14.0 9.0
2nd Laser Laser 211137 BSSC Adam Anthony   1095 2.0 1.0 (3.0) 3.0 3.0 12.0 9.0
3rd Laser Laser 4.7 203905 BSSC Maddy Kirk   1195 (10.0 RTD) 3.0 4.0 1.0 2.0 20.0 10.0
4th Laser Laser 182271 Eels-Next-The-Sea Hugh Jones   1095 1.0 2.0 6.0 5.0 (25.0 DNC) 39.0 14.0
5th Laser Laser 211140 BSSC Ben Stocks   1095 3.0 5.0 1.0 (10.0 RTD) 6.0 25.0 15.0
6th Laser Laser Radial 179766 BSSC Edward Wightman   1136 6.0 6.0 (8.0) 4.0 5.0 29.0 21.0
7th Laser Laser 200659 BSSC Colin Hargreaves   1095 (7.0) 7.0 7.0 6.0 4.0 31.0 24.0
8th Laser Laser 197363 Grafham Water SC Richard Major   1095 10.0 RTD 8.0 5.0 10.0 RTD (25.0 DNC) 58.0 33.0
9th Laser Laser 141706 BSSC Christopher Jones   1095 10.0 RTD 9.0 (11.0) 7.0 8.0 45.0 34.0
10th Laser Laser 167946   George Deakin   1095 8.0 (13.0) 10.0 8.0 9.0 48.0 35.0
11th Laser Laser Radial 150716 BSSC Craig Ransom   1136 10.0 RTD 10.0 12.0 (25.0 DNC) 7.0 64.0 39.0
12th Laser Laser Radial 162693   George Amies   1136 10.0 RTD (12.0) 9.0 10.0 RTD 10.0 51.0 39.0
13th Laser Laser 75062 BSSC Iain Morgan   1095 (25.0 DNC) 14.0 14.0 25.0 DNC 25.0 DNC 103.0 78.0
14th Laser Laser 158158 BSSC Barney Guest   1095 4.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 104.0 79.0
15th Laser Laser Radial 168724 snettisham beach sailing club jack napolitano   1136 10.0 DNF (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 110.0 85.0
16th Laser Laser 180793 BSSC Jonathan Fryer   1095 (25.0 DNC) 11.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 111.0 86.0
17th Laser Laser 176372 BSSC Geoff Laming   1095 (25.0 DNC) 25.0 DNC 13.0 25.0 DNC 25.0 DNC 113.0 88.0
18th Laser Laser 164225   Tim Allison   1095 (25.0 DNC) 25.0 DNC 16.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 116.0 91.0
19th Laser Laser 51 BSSC CZ Duckworth   1095 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0
19th Laser Laser 19380 BSSC Sam Stocks   1095 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0
19th Laser Laser 40399 BSSC Julian Stocks   1095 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0
19th Laser Laser 209013 BSSC Andrew Green   1095 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 125.0 100.0

2000 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY R1
2016-08-08  
R2
2016-08-09  
R3
2016-08-10  
R4
2016-08-11  
R5
2016-08-12  
Total Nett
1st 2000 2000 21339 BSSC Alayne Seymour Mandy Bretherton 1101 2.0 1.0 1.0 (10.0 RTD) 1.0 15.0 5.0
2nd 2000 2000 21215 BSSC John Bellamy Dan Bellamy 1101 1.0 2.0 3.0 (10.0 RTD) 2.0 18.0 8.0
3rd 2000 2000 2901 BSSC Chris Johnson A Johnson 1101 4.0 (7.0) 2.0 1.0 3.0 17.0 10.0
4th 2000 2000 2724 Hunts sailing Club Bill Knights Ann Knights 1101 9.0 RTD 3.0 (16.0 DNC) 3.0 4.0 35.0 19.0
5th 2000 2000 21768 NONE Andrew Williams Teresa Williams 1101 (9.0 RTD) 4.0 4.0 7.0 5.0 29.0 20.0
6th 2000 2000 50 BSSC Colin Duckworth/FLIPFLOP/Pip Weston Colin DuckWorth/Marcus Flint 1101 3.0 6.0 5.0 8.0 (13.0 RTD) 35.0 22.0
7th 2000 2000 21445 Bssc Patrick Neal Dorothy 1101 7.0 5.0 7.0 (16.0 DNC) 6.0 41.0 25.0
8th 2000 2000 2928 BSSC Sam Kingston Hannah & Ellie 1101 6.0 (11.0 RTD) 8.0 4.0 8.0 37.0 26.0
9th 2000 2000 2082 BSSC Matt Godbold Richard Turner 1101 9.0 RTD 8.0 6.0 5.0 (10.0) 38.0 28.0
10th 2000 2000 2070   Will Adams Ed 1101 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 7.0 46.0 30.0
11th 2000 2000 21801 BSSC Marcus Flint Jim Strother 1101 (16.0 DNC) 9.0 16.0 DNC 6.0 9.0 56.0 40.0
12th 2000 2000 21884 BSSC Ted Atkinson Jason Hyatt 1101 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 10.0 RTD 11.0 69.0 53.0
13th 2000 2000 2296 BSSC Chris Tyler Simon Marsden 1101 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0

Hawk Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY R1
2016-08-08  
R2
2016-08-09  
R3
2016-08-10  
R4
2016-08-11  
R5
2016-08-12  
Total Nett
1st Hawk Hawk 137 Bssc Bill Andrews Daniel Loose 1128 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Hawk Hawk 205 BSSC Paddy Spink Sue Spink 1128 (7.0 RTD) 3.0 2.0 2.0 3.0 17.0 10.0
3rd Hawk Hawk 212 BSSC John Ellison Gill Ellison 1128 2.0 2.0 (16.0 DNC) 3.0 10.0 RTD 33.0 17.0
4th Hawk Hawk 225 BSSC Malcolm Collins Juliet Collins 1128 3.0 7.0 4.0 (16.0 DNC) 4.0 34.0 18.0
5th Hawk Hawk 315 BSSC David Thompson Clare Thompson 1128 4.0 (9.0) 6.0 5.0 5.0 29.0 20.0
6th Hawk Hawk 314 BSSC Steve Guest Martin Harvey 1128 (16.0 DNC) 5.0 5.0 9.0 2.0 37.0 21.0
7th Hawk Hawk 118 bssc Rob Rowley Jim Blades 1128 5.0 4.0 (8.0) 7.0 8.0 32.0 24.0
8th Hawk Hawk 254   Marek Jezierski Sophie 1128 (16.0 DNC) 6.0 3.0 16.0 DNC 6.0 47.0 31.0
9th Hawk Hawk 285 BSSC Chris Spink Sally/Sheila Spink 1128 (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 6.0 7.0 52.0 36.0
10th Hawk Hawk 298 BSSC Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 7.0 RTD (11.0) 9.0 10.0 10.0 RTD 47.0 36.0
11th Hawk Hawk 226 BSSC Charles Williams Jane Williams 1128 7.0 RTD 10.0 10.0 11.0 (16.0 DNC) 54.0 38.0
12th Hawk Hawk 117 BSSC Ricky Dunn Charles Polito 1128 (16.0 DNC) 8.0 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 60.0 44.0
13th Hawk Hawk 209   Alice Vaughan-Jones   1128 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 16.0 DNC 72.0 56.0

R1 - Senior Fleet - 2016-08-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS500 530 BSSC Slug Kemp Bruce/Kata 973 45.31 0.46.47 1.0
2 Senior RS400 1340 BSSC Sam Neal Jim Crossman 943 44.16 0.46.57 2.0
3 Senior RS 400 838 BSSC Brian Lambert Heinz 943 49.51 0.52.52 3.0
4 Senior Fireball 14281 BSSC Alex Dobson Alex Dinwoody 964 53.19 0.55.18 4.0
5 Senior RS Aero 7 1589 Burghfield SC Chris Harrup   1065 RTD   6.0
5 Senior Wayfarer 10210 BSSC Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1107 RTD   6.0
5 Senior RS 200 1034 BSSC J Hewitson A Delmar Morgan 1047 RTD   6.0

R2 - Senior Fleet - 2016-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS Aero 7 1589 Burghfield SC Chris Harrup   1065 63.25 0.59.33 1.0
2 Senior Wayfarer 10210 BSSC Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1107 67.30 1.00.59 2.0
3 Senior RS400 1340 BSSC Sam Neal Jim Crossman 943 58.22 1.01.54 3.0
4 Senior RS 400 838 BSSC Brian Lambert Heinz 943 60.33 1.04.13 4.0
5 Senior RS500 530 BSSC Slug Kemp Bruce/Kata 973 62.30 1.04.14 5.0
6 Senior Fireball 14281 BSSC Alex Dobson Alex Dinwoody 964 63.02 1.05.23 6.0
7 Senior RS 200 1034 BSSC J Hewitson A Delmar Morgan 1047 68.30 1.05.26 7.0
8 Senior RS400 1291 bssc Andrew Keeling   943 SIGNON   11.0

R3 - Senior Fleet - 2016-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS500 530 BSSC Slug Kemp Bruce/Kata 973 32.50 0.33.45 1.0
2 Senior RS Aero 7 1589 Burghfield SC Chris Harrup   1065 36.12 0.33.59 2.0
3 Senior RS400 1340 BSSC Sam Neal Jim Crossman 943 32.23 0.34.20 3.0
4 Senior RS 400 838 BSSC Brian Lambert Heinz 943 35.07 0.37.14 4.0
5 Senior RS 200 1034 BSSC J Hewitson A Delmar Morgan 1047 39.44 0.37.57 5.0
6 Senior Fireball 14281 BSSC Alex Dobson Alex Dinwoody 964 37.01 0.38.24 6.0
7 Senior Wayfarer 10210 BSSC Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1107 42.40 0.38.33 7.0
8 Senior RS400 1291 bssc Andrew Keeling   943 36.44 0.38.57 8.0

R4 - Senior Fleet - 2016-08-11

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS400 1340 BSSC Sam Neal Jim Crossman 943 32.23 0.34.20 1.0
2 Senior Fireball 14281 BSSC Alex Dobson Alex Dinwoody 964 35.12 0.36.31 2.0
3 Senior Wayfarer 10210 BSSC Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1107 44.24 0.40.07 3.0
4 Senior RS 400 838 BSSC Brian Lambert Heinz 943 40.11 0.42.37 4.0
5 Senior RS 200 1034 BSSC J Hewitson A Delmar Morgan 1047 46.09 0.44.05 5.0
6 Senior RS500 530 BSSC Slug Kemp Bruce/Kata 973 RTD   7.0

R5 - Senior Fleet - 2016-08-12

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS400 1340 BSSC Sam Neal Jim Crossman 943 56.13 0.59.37 1.0
2 Senior RS Aero 7 1589 Burghfield SC Chris Harrup   1065 65.22 1.01.23 2.0
3 Senior RS500 530 BSSC Slug Kemp Bruce/Kata 973 61.26 1.03.08 3.0
4 Senior Fireball 14281 BSSC Alex Dobson Alex Dinwoody 964 65.00 1.07.26 4.0
5 Senior RS400 1291 bssc Andrew Keeling   943 64.20 1.08.13 5.0
6 Senior Wayfarer 10210 BSSC Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1107 75.40 1.08.21 6.0
7 Senior RS 400 838 BSSC Brian Lambert Heinz 943 66.20 1.10.21 7.0

R1 - Laser Fleet - 2016-08-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 182271 Eels-Next-The-Sea Hugh Jones   1095 52.06 0.47.35 1.0
2 Laser Laser 211137 BSSC Adam Anthony   1095 52.41 0.48.07 2.0
3 Laser Laser 211140 BSSC Ben Stocks   1095 53.20 0.48.42 3.0
4 Laser Laser 158158 BSSC Barney Guest   1095 53.24 0.48.46 4.0
5 Laser Laser Radial 207686   Ellie Craig   1136 57.56 0.51.00 5.0
6 Laser Laser Radial 179766 BSSC Edward Wightman   1136 58.23 0.51.24 6.0
7 Laser Laser 200659 BSSC Colin Hargreaves   1095 61.12 0.55.53 7.0
8 Laser Laser 167946   George Deakin   1095 63.52 0.58.20 8.0
9 Laser Laser 4.7 203905 BSSC Maddy Kirk   1195 RTD   10.0
9 Laser Laser 197363 Grafham Water SC Richard Major   1095 RTD   10.0
9 Laser Laser 141706 BSSC Christopher Jones   1095 RTD   10.0
9 Laser Laser Radial 150716 BSSC Craig Ransom   1136 RTD   10.0
9 Laser Laser Radial 162693   George Amies   1136 RTD   10.0
9 Laser Laser Radial 168724 snettisham beach sailing club jack napolitano   1136 DNF   10.0

R2 - Laser Fleet - 2016-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 211137 BSSC Adam Anthony   1095 61.19 0.56.00 1.0
2 Laser Laser 182271 Eels-Next-The-Sea Hugh Jones   1095 61.33 0.56.13 2.0
3 Laser Laser 4.7 203905 BSSC Maddy Kirk   1195 69.10 0.57.53 3.0
4 Laser Laser Radial 207686   Ellie Craig   1136 66.44 0.58.45 4.0
5 Laser Laser 211140 BSSC Ben Stocks   1095 64.25 0.58.50 5.0
6 Laser Laser Radial 179766 BSSC Edward Wightman   1136 67.47 0.59.40 6.0
7 Laser Laser 200659 BSSC Colin Hargreaves   1095 66.05 1.00.21 7.0
8 Laser Laser 197363 Grafham Water SC Richard Major   1095 66.12 1.00.27 8.0
9 Laser Laser 141706 BSSC Christopher Jones   1095 67.56 1.02.02 9.0
10 Laser Laser Radial 150716 BSSC Craig Ransom   1136 70.57 1.02.27 10.0
11 Laser Laser 180793 BSSC Jonathan Fryer   1095 69.40 1.03.37 11.0
12 Laser Laser Radial 162693   George Amies   1136 72.46 1.04.03 12.0
13 Laser Laser 167946   George Deakin   1095 72.33 1.06.15 13.0
14 Laser Laser 75062 BSSC Iain Morgan   1095 73.38 1.07.15 14.0

R3 - Laser Fleet - 2016-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 211140 BSSC Ben Stocks   1095 37.56 0.34.39 1.0
2 Laser Laser Radial 207686   Ellie Craig   1136 39.33 0.34.49 2.0
3 Laser Laser 211137 BSSC Adam Anthony   1095 38.10 0.34.51 3.0
4 Laser Laser 4.7 203905 BSSC Maddy Kirk   1195 42.17 0.35.23 4.0
5 Laser Laser 197363 Grafham Water SC Richard Major   1095 39.40 0.36.14 5.0
6 Laser Laser 182271 Eels-Next-The-Sea Hugh Jones   1095 39.47 0.36.20 6.0
7 Laser Laser 200659 BSSC Colin Hargreaves   1095 40.06 0.36.37 7.0
8 Laser Laser Radial 179766 BSSC Edward Wightman   1136 42.19 0.37.15 8.0
9 Laser Laser Radial 162693   George Amies   1136 42.40 0.37.34 9.0
10 Laser Laser 167946   George Deakin   1095 41.27 0.37.51 10.0
11 Laser Laser 141706 BSSC Christopher Jones   1095 41.57 0.38.19 11.0
12 Laser Laser Radial 150716 BSSC Craig Ransom   1136 43.38 0.38.25 12.0
13 Laser Laser 176372 BSSC Geoff Laming   1095 43.19 0.39.34 13.0
14 Laser Laser 75062 BSSC Iain Morgan   1095 44.04 0.40.15 14.0
15 Laser Laser 164225   Tim Allison   1095 DNF   16.0

R4 - Laser Fleet - 2016-08-11

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 4.7 203905 BSSC Maddy Kirk   1195 40.19 0.33.44 1.0
2 Laser Laser Radial 207686   Ellie Craig   1136 39.34 0.34.50 2.0
3 Laser Laser 211137 BSSC Adam Anthony   1095 38.18 0.34.59 3.0
4 Laser Laser Radial 179766 BSSC Edward Wightman   1136 39.47 0.35.01 4.0
5 Laser Laser 182271 Eels-Next-The-Sea Hugh Jones   1095 38.48 0.35.26 5.0
6 Laser Laser 200659 BSSC Colin Hargreaves   1095 40.22 0.36.52 6.0
7 Laser Laser 141706 BSSC Christopher Jones   1095 43.27 0.39.41 7.0
8 Laser Laser 167946   George Deakin   1095 51.33 0.47.05 8.0
9 Laser Laser 211140 BSSC Ben Stocks   1095 RTD   10.0
9 Laser Laser 197363 Grafham Water SC Richard Major   1095 RTD   10.0
9 Laser Laser Radial 162693   George Amies   1136 RTD   10.0

R5 - Laser Fleet - 2016-08-12

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser Radial 207686   Ellie Craig   1136 64.32 0.56.48 1.0
2 Laser Laser 4.7 203905 BSSC Maddy Kirk   1195 68.20 0.57.11 2.0
3 Laser Laser 211137 BSSC Adam Anthony   1095 64.56 0.59.18 3.0
4 Laser Laser 200659 BSSC Colin Hargreaves   1095 65.28 0.59.47 4.0
5 Laser Laser Radial 179766 BSSC Edward Wightman   1136 68.37 1.00.24 5.0
6 Laser Laser 211140 BSSC Ben Stocks   1095 66.19 1.00.34 6.0
7 Laser Laser Radial 150716 BSSC Craig Ransom   1136 74.00 1.05.08 7.0
8 Laser Laser 141706 BSSC Christopher Jones   1095 73.15 1.06.54 8.0
9 Laser Laser 167946   George Deakin   1095 74.20 1.07.53 9.0
10 Laser Laser Radial 162693   George Amies   1136 81.51 1.12.03 10.0

R1 - 2000 Fleet - 2016-08-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21215 BSSC John Bellamy Dan Bellamy 1101 46.59 0.42.40 1.0
2 2000 2000 21339 BSSC Alayne Seymour Mandy Bretherton 1101 47.05 0.42.46 2.0
3 2000 2000 50 BSSC Colin Duckworth/FLIPFLOP/Pip Weston Colin DuckWorth/Marcus Flint 1101 49.25 0.44.53 3.0
4 2000 2000 2901 BSSC Chris Johnson A Johnson 1101 50.12 0.45.36 4.0
5 2000 2000 2070   Will Adams Ed 1101 54.36 0.49.35 5.0
6 2000 2000 2928 BSSC Sam Kingston Hannah & Ellie 1101 55.00 0.49.57 6.0
7 2000 2000 21445 Bssc Patrick Neal Dorothy 1101 59.02 0.53.37 7.0
8 2000 2000 2724 Hunts sailing Club Bill Knights Ann Knights 1101 RTD   9.0
8 2000 2000 21768 NONE Andrew Williams Teresa Williams 1101 RTD   9.0
8 2000 2000 2082 BSSC Matt Godbold Richard Turner 1101 RTD   9.0

R2 - 2000 Fleet - 2016-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21339 BSSC Alayne Seymour Mandy Bretherton 1101 63.45 0.57.54 1.0
2 2000 2000 21215 BSSC John Bellamy Dan Bellamy 1101 64.33 0.58.38 2.0
3 2000 2000 2724 Hunts sailing Club Bill Knights Ann Knights 1101 68.23 1.02.07 3.0
4 2000 2000 21768 NONE Andrew Williams Teresa Williams 1101 68.47 1.02.28 4.0
5 2000 2000 21445 Bssc Patrick Neal Dorothy 1101 69.27 1.03.05 5.0
6 2000 2000 50 BSSC Colin Duckworth/FLIPFLOP/Pip Weston Colin DuckWorth/Marcus Flint 1101 69.35 1.03.12 6.0
7 2000 2000 2901 BSSC Chris Johnson A Johnson 1101 70.14 1.03.47 7.0
8 2000 2000 2082 BSSC Matt Godbold Richard Turner 1101 70.23 1.03.56 8.0
9 2000 2000 21801 BSSC Marcus Flint Jim Strother 1101 72.06 1.05.29 9.0
10 2000 2000 2928 BSSC Sam Kingston Hannah & Ellie 1101 RTD   11.0

R3 - 2000 Fleet - 2016-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21339 BSSC Alayne Seymour Mandy Bretherton 1101 37.46 0.34.18 1.0
2 2000 2000 2901 BSSC Chris Johnson A Johnson 1101 39.37 0.35.59 2.0
3 2000 2000 21215 BSSC John Bellamy Dan Bellamy 1101 40.06 0.36.25 3.0
4 2000 2000 21768 NONE Andrew Williams Teresa Williams 1101 40.26 0.36.43 4.0
5 2000 2000 50 BSSC Colin Duckworth/FLIPFLOP/Pip Weston Colin DuckWorth/Marcus Flint 1101 41.09 0.37.23 5.0
6 2000 2000 2082 BSSC Matt Godbold Richard Turner 1101 41.23 0.37.35 6.0
7 2000 2000 21445 Bssc Patrick Neal Dorothy 1101 41.37 0.37.48 7.0
8 2000 2000 2928 BSSC Sam Kingston Hannah & Ellie 1101 42.00 0.38.09 8.0

R4 - 2000 Fleet - 2016-08-11

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2901 BSSC Chris Johnson A Johnson 1101 10 0:00:09 1.0
2 2000 2000 2070   Will Adams Ed 1101 20 0:00:18 2.0
3 2000 2000 2724 Hunts sailing Club Bill Knights Ann Knights 1101 30 0:00:27 3.0
4 2000 2000 2928 BSSC Sam Kingston Hannah & Ellie 1101 40 0:00:36 4.0
5 2000 2000 2082 BSSC Matt Godbold Richard Turner 1101 50 0:00:45 5.0
6 2000 2000 21801 BSSC Marcus Flint Jim Strother 1101 60 0:00:54 6.0
7 2000 2000 21768 NONE Andrew Williams Teresa Williams 1101 70 0:01:04 7.0
8 2000 2000 50 BSSC Colin Duckworth/FLIPFLOP/Pip Weston Colin DuckWorth/Marcus Flint 1101 80 0:01:13 8.0
9 2000 2000 21339 BSSC Alayne Seymour Mandy Bretherton 1101 RTD   10.0
9 2000 2000 21215 BSSC John Bellamy Dan Bellamy 1101 RTD   10.0
9 2000 2000 21884 BSSC Ted Atkinson Jason Hyatt 1101 RTD   10.0

R5 - 2000 Fleet - 2016-08-12

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21339 BSSC Alayne Seymour Mandy Bretherton 1101 62.10 0.56.28 1.0
2 2000 2000 21215 BSSC John Bellamy Dan Bellamy 1101 63.02 0.57.15 2.0
3 2000 2000 2901 BSSC Chris Johnson A Johnson 1101 63.33 0.57.43 3.0
4 2000 2000 2724 Hunts sailing Club Bill Knights Ann Knights 1101 65.14 0.59.15 4.0
5 2000 2000 21768 NONE Andrew Williams Teresa Williams 1101 66.00 0.59.57 5.0
6 2000 2000 21445 Bssc Patrick Neal Dorothy 1101 66.21 1.00.16 6.0
7 2000 2000 2070   Will Adams Ed 1101 67.17 1.01.07 7.0
8 2000 2000 2928 BSSC Sam Kingston Hannah & Ellie 1101 69.22 1.03.00 8.0
9 2000 2000 21801 BSSC Marcus Flint Jim Strother 1101 70.00 1.03.35 9.0
10 2000 2000 2082 BSSC Matt Godbold Richard Turner 1101 70.02 1.03.37 10.0
11 2000 2000 21884 BSSC Ted Atkinson Jason Hyatt 1101 73.47 1.07.01 11.0
12 2000 2000 50 BSSC Colin Duckworth/FLIPFLOP/Pip Weston Colin DuckWorth/Marcus Flint 1101 RTD   13.0

R1 - Hawk Fleet - 2016-08-08

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bssc Bill Andrews Daniel Loose 1128 50.34 0.44.50 1.0
2 Hawk Hawk 212 BSSC John Ellison Gill Ellison 1128 54.45 0.48.32 2.0
3 Hawk Hawk 225 BSSC Malcolm Collins Juliet Collins 1128 55.28 0.49.10 3.0
4 Hawk Hawk 315 BSSC David Thompson Clare Thompson 1128 57.21 0.50.51 4.0
5 Hawk Hawk 118 bssc Rob Rowley Jim Blades 1128 57.45 0.51.12 5.0
6 Hawk Hawk 205 BSSC Paddy Spink Sue Spink 1128 RTD   7.0
6 Hawk Hawk 298 BSSC Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 RTD   7.0
6 Hawk Hawk 226 BSSC Charles Williams Jane Williams 1128 RTD   7.0

R2 - Hawk Fleet - 2016-08-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bssc Bill Andrews Daniel Loose 1128 66.38 0.59.04 1.0
2 Hawk Hawk 212 BSSC John Ellison Gill Ellison 1128 67.20 0.59.42 2.0
3 Hawk Hawk 205 BSSC Paddy Spink Sue Spink 1128 67.41 1.00.00 3.0
4 Hawk Hawk 118 bssc Rob Rowley Jim Blades 1128 71.35 1.03.28 4.0
5 Hawk Hawk 314 BSSC Steve Guest Martin Harvey 1128 71.45 1.03.36 5.0
6 Hawk Hawk 254   Marek Jezierski Sophie 1128 72.15 1.04.03 6.0
7 Hawk Hawk 225 BSSC Malcolm Collins Juliet Collins 1128 72.47 1.04.31 7.0
8 Hawk Hawk 117 BSSC Ricky Dunn Charles Polito 1128 73.07 1.04.49 8.0
9 Hawk Hawk 315 BSSC David Thompson Clare Thompson 1128 73.20 1.05.01 9.0
10 Hawk Hawk 226 BSSC Charles Williams Jane Williams 1128 74.44 1.06.15 10.0
11 Hawk Hawk 298 BSSC Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 74.56 1.06.26 11.0

R3 - Hawk Fleet - 2016-08-10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bssc Bill Andrews Daniel Loose 1128 41.32 0.36.49 1.0
2 Hawk Hawk 205 BSSC Paddy Spink Sue Spink 1128 42.20 0.37.32 2.0
3 Hawk Hawk 254   Marek Jezierski Sophie 1128 42.49 0.37.57 3.0
4 Hawk Hawk 225 BSSC Malcolm Collins Juliet Collins 1128 43.23 0.38.28 4.0
5 Hawk Hawk 314 BSSC Steve Guest Martin Harvey 1128 43.47 0.38.49 5.0
6 Hawk Hawk 315 BSSC David Thompson Clare Thompson 1128 43.57 0.38.58 6.0
7 Hawk Hawk 285 BSSC Chris Spink Sally/Sheila Spink 1128 44.15 0.39.14 7.0
8 Hawk Hawk 118 bssc Rob Rowley Jim Blades 1128 44.36 0.39.32 8.0
9 Hawk Hawk 298 BSSC Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 45.40 0.40.29 9.0
10 Hawk Hawk 226 BSSC Charles Williams Jane Williams 1128 47.02 0.41.42 10.0

R4 - Hawk Fleet - 2016-08-11

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bssc Bill Andrews Daniel Loose 1128 39.58 0.35.26 1.0
2 Hawk Hawk 205 BSSC Paddy Spink Sue Spink 1128 40.47 0.36.09 2.0
3 Hawk Hawk 212 BSSC John Ellison Gill Ellison 1128 41.33 0.36.50 3.0
4 Hawk Hawk 117 BSSC Ricky Dunn Charles Polito 1128 42.09 0.37.22 4.0
5 Hawk Hawk 315 BSSC David Thompson Clare Thompson 1128 42.36 0.37.46 5.0
6 Hawk Hawk 285 BSSC Chris Spink Sally/Sheila Spink 1128 43.47 0.38.49 6.0
7 Hawk Hawk 118 bssc Rob Rowley Jim Blades 1128 45.50 0.40.38 7.0
8 Hawk Hawk 209   Alice Vaughan-Jones   1128 46.12 0.40.57 8.0
9 Hawk Hawk 314 BSSC Steve Guest Martin Harvey 1128 48.59 0.43.25 9.0
10 Hawk Hawk 298 BSSC Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 50.11 0.44.29 10.0
11 Hawk Hawk 226 BSSC Charles Williams Jane Williams 1128 53.21 0.47.18 11.0

R5 - Hawk Fleet - 2016-08-12

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Sailing Club Helm Name of Crew (if applicable) PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bssc Bill Andrews Daniel Loose 1128 63.52 0.56.37 1.0
2 Hawk Hawk 314 BSSC Steve Guest Martin Harvey 1128 66.40 0.59.06 2.0
3 Hawk Hawk 205 BSSC Paddy Spink Sue Spink 1128 66.50 0.59.15 3.0
4 Hawk Hawk 225 BSSC Malcolm Collins Juliet Collins 1128 67.20 0.59.42 4.0
5 Hawk Hawk 315 BSSC David Thompson Clare Thompson 1128 68.00 1.00.17 5.0
6 Hawk Hawk 254   Marek Jezierski Sophie 1128 68.15 1.00.30 6.0
7 Hawk Hawk 285 BSSC Chris Spink Sally/Sheila Spink 1128 69.00 1.01.10 7.0
8 Hawk Hawk 118 bssc Rob Rowley Jim Blades 1128 70.05 1.02.08 8.0
9 Hawk Hawk 212 BSSC John Ellison Gill Ellison 1128 RTD   10.0
9 Hawk Hawk 298 BSSC Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 RTD   10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
RTDRetired Varies
SIGNONDid Not Sign On 11

www.bssc.net


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com