event burgee venue burgee

Burton Sails Summer Series 2022-23

TYPBC Tauranga

Results are provisional as of 19:57 on November 30, 2022

0 Division

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: TCF, Entries: 13, Scoring system: Appendix A - Wednesday
Division Boat Name SailNO Skipper TCF R1 R3 R5 R6 R7 R8 Race 10 Total Nett Rank
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 (4.0) 1.0 1.0 4.0 2.0 2.0 3.0 17.0 13.0 1st
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250 5.0 (14.0 DNC) 3.0 1.0 8.0 ret 5.0 1.0 37.0 23.0 2nd
0 Arriba NZL121 Winston 1.250 6.0 7.0 RET 4.0 2.0 (8.0 ret) 6.0 2.0 35.0 27.0 3rd
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125 2.0 7.0 RET 5.0 5.0 8.0 ret 1.0 (14.0 DNC) 42.0 28.0 4th
0 Relentless NZL87 Jason Mara 1.250 (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 3.0 8.0 ret 4.0 4.0 49.0 35.0 5th
0 Quantum Leap NZL94 Tom Wain 1.250 1.0 7.0 RET (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 5.0 58.0 44.0 6th
0 Feisty Feline NZL88 Nichola Brown 1.125 8.0 Ret 7.0 RET (14.0 DNC) 6.0 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 64.0 50.0 7th
0 Yahoo Serious NZL77 Lance Putan 1.175 3.0 7.0 RET (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 dnf 14.0 DNC 14.0 DNC 74.0 60.0 8th
0 Shoot to Thrill NZL84 Bruce Beca 1.250 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 84.0 9th
0 Kermit NZL82 Bill Crauce 1.250 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 84.0 9th
0 Touch & Go NZL64 Matthew Clarke 1.125 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 84.0 9th
0 Wet Nuts A99 Metz 1.100 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 84.0 9th
0 Nacra 17 Nacra 17 Geordie Nicholson 1.100 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 84.0 9th

1 Division

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 11, Scoring system: Appendix A - Wednesday
Division Boat Name SailNO Skipper TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Race 10 Total Nett Rank
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 2.0 2.0 (7.0) 1.0 3.0 1.0 2.0 (5.0) 1.0 24.0 12.0 1st
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 4.0 (5.0) 3.0 3.0 1.0 (7.0) 3.0 1.0 4.0 31.0 19.0 2nd
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 (7.0) (12.0 DNC) 2.0 2.0 7.0 3.0 5.0 2.0 3.0 43.0 24.0 3rd
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) 2.0 2.0 9.0 7.0 5.0 51.0 27.0 4th
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 (12.0 DNC) 7.0 (11.0 RET) 10.0 5.0 4.0 1.0 3.0 2.0 55.0 32.0 5th
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1.0 3.0 5.0 4.0 (11.0) (11.0) 4.0 8.0 11.0 58.0 36.0 6th
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 3.0 4.0 6.0 7.0 (8.5) 6.0 6.0 4.0 (8.0) 52.5 36.0 7th
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 6.0 (12.0 DNC) 4.0 8.0 4.0 10.0 8.0 (12.0 DNC) 9.5 73.5 49.5 8th
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 6.0 5.0 7.0 10.0 7.0 76.0 52.0 9th
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 5.0 6.0 (11.0 RET) 9.0 8.5 9.0 (12.0 RET) 6.0 9.5 76.0 53.0 10th
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 8.0 (12.0 DNC) (11.0 RET) 6.0 10.0 8.0 10.0 9.0 6.0 80.0 57.0 11th

2 Division

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 10, Scoring system: Appendix A - Wednesday
Division Boat Name SailNO Skipper TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Race 10 Total Nett Rank
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 (3.0) 1.0 (10.0 RET) 1.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 22.0 9.0 1st
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 5.0 1.0 3.0 3.0 5.0 5.0 45.0 23.0 2nd
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 5.0 (11.0 DNC) 5.0 TLE 2.0 (6.0) 2.0 6.0 3.0 2.0 42.0 25.0 3rd
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1.0 4.0 2.0 4.0 (7.0) 7.0 4.0 (11.0 DNC) 4.0 44.0 26.0 4th
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 4.0 (11.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 5.0 5.0 (11.0 DNC) 3.0 49.0 27.0 5th
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 6.0 2.0 (10.0 RET) (8.0) 3.0 8.0 7.0 2.0 8.0 54.0 36.0 6th
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 4.0 8.0 4.0 6.0 67.0 45.0 7th
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 8.0 3.0 (10.0 RET) 6.0 8.0 6.0 (9.0) 6.0 9.0 65.0 46.0 8th
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940 2.0 (11.0 DNC) 10.0 RET 9.0 10.0 (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 7.0 72.0 50.0 9th
2 Tu Kaha 9256 B Denny 0.920 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 10.0 RET 7.0 9.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 92.0 70.0 10th

3 Division

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: TCF, Entries: 14, Scoring system: Appendix A - Wednesday
Division Boat Name SailNO Skipper TCF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Race 10 Total Nett Rank
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (13.0) 2.0 4.0 (6.0) 33.0 14.0 1st
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 (15.0 DNC) 3.0 (14.0 RET) 2.0 6.0 2.0 4.0 3.0 1.0 50.0 21.0 2nd
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1.0 6.0 (14.0 RET) (15.0 DNC) 4.0 5.0 1.0 5.0 7.5 58.5 29.5 3rd
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 3.0 4.0 3.0 6.0 5.0 3.0 (8.0) 8.0 (9.0) 49.0 32.0 4th
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 2.0 (8.0) 2.0 8.0 2.0 6.0 7.0 6.0 (15.0 DNC) 56.0 33.0 5th
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 (15.0 DNC) 2.0 (14.0 RET) 3.0 9.0 9.0 9.0 2.0 2.0 65.0 36.0 6th
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 5.0 5.0 (14.0 RET) 5.0 8.0 1.0 10.0 (15.0 DNC) 5.0 68.0 39.0 7th
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 TLE 9.0 7.0 7.0 3.0 7.0 7.5 75.5 45.5 8th
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 14.0 RET 4.0 10.0 4.0 5.0 15.0 DNC 4.0 86.0 56.0 9th
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 7.0 (15.0 DNC) (14.0 RET) 11.0 13.0 12.0 12.0 1.0 3.0 88.0 59.0 10th
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 14.0 RET 7.0 3.0 10.0 11.0 15.0 DNC 10.0 100.0 70.0 11th
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880 6.0 7.0 14.0 RET (15.0 DNC) 11.0 11.0 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 100.0 70.0 12th
3 Gatecrasher 719 A Bauton/N de May 0.930 (15.0 DNC) 9.0 14.0 RET 10.0 12.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 113.0 83.0 13th
3 Priority One 5534 M Hill 0.945 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 135.0 105.0 14th

4 Division

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: TCF, Entries: 14, Scoring system: Appendix A - Wednesday
Division Boat Name SailNO Skipper TCF R1 R3 R4 R5 R6 R8 R9 Race 10 Total Nett Rank
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 (4.0) (9.0 RET) 2.0 1.0 4.0 3.0 4.0 3.0 30.0 17.0 1st
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 2.0 9.0 RET 1.0 3.0 1.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 51.0 21.0 2nd
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 6.0 (9.0 RET) (8.0 RET) 5.0 2.0 4.0 3.0 2.0 39.0 22.0 3rd
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 5.0 (9.0 RET) 3.0 (7.0) 6.0 7.0 1.0 4.0 42.0 26.0 4th
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 8.0 (9.0 RET) 5.0 6.0 7.0 2.0 (15.0 DNC) 5.0 57.0 33.0 5th
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 (10.0 RET) 9.0 RET 4.0 8.0 (10.0) 9.0 RET 5.0 7.0 62.0 42.0 6th
4 Fair Seasons 3242 D Esterman 0.850 (15.0 DNC) 9.0 RET (15.0 DNC) 9.0 9.0 6.0 15.0 DNC 1.0 79.0 49.0 7th
4 Keewee T1448 A Egleston 0.770 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 6.0 83.0 53.0 8th
4 Mintaka T96 D Elliot 0.770 (15.0 DNC) 9.0 RET (15.0 DNC) 4.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 91.0 61.0 9th
4 Zap 2693 Doug Lyon 0.870 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 97.0 67.0 10th
4 Rhianon 1956 D Esterman 0.780 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 99.0 69.0 11th
4 Checkpoint T647 R Mayhead 0.780 3.0 (15.0 DNC) 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 99.0 69.0 12th
4 Surface Tension T39 L Parker 0.780 10.0 DNS (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 108.0 78.0 13th
4 Hot Tub T3381 R Mangham 0.910 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 90.0 14th

R1 - 0 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Quantum Leap NZL94 Tom Wain 1.250 1800 19:11:29 1:11:29 1:29:21 1.0 1
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125 1800 19:23:17 1:23:17 1:33:42 2.0 2
0 Yahoo Serious NZL77 Lance Putan 1.175 1800 19:21:55 1:21:55 1:36:15 3.0 3
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 19:19:42 1:19:42 1:39:38 4.0 4
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250 1800 19:20:09 1:20:09 1:40:11 5.0 5
0 Arriba NZL121 Winston 1.250 1800 19:21:47 1:21:47 1:42:14 6.0 6
0 Feisty Feline NZL88 Nichola Brown 1.125     Ret   8.0 7

R3 - 0 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 15, Wind dir: NE, Ave wind: 7kn
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 19:21:19 1:21:19 1:41:39 1.0 1
0 Arriba NZL121 Winston 1.250     RET   7.0 2
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125     RET   7.0 2
0 Quantum Leap NZL94 Tom Wain 1.250     RET   7.0 2
0 Feisty Feline NZL88 Nichola Brown 1.125     RET   7.0 2
0 Yahoo Serious NZL77 Lance Putan 1.175     RET   7.0 2

R5 - 0 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800, Wind dir: N, Ave wind: 12
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 19:20:23 1:20:23 1:40:29 1.0 1
0 Relentless NZL87 Jason Mara 1.250 1800 19:23:39 1:23:39 1:44:34 2.0 2
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250 1800 19:24:15 1:24:15 1:45:19 3.0 3
0 Arriba NZL121 Winston 1.250 1800 19:27:40 1:27:40 1:49:35 4.0 4
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125 1800 19:41:56 1:41:56 1:54:41 5.0 5

R6 - 0 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 4, Wind dir: N, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250 1800 19:25:05 1:25:05 1:46:21 1.0 1
0 Arriba NZL121 Winston 1.250 1800 19:25:45 1:25:45 1:47:11 2.0 2
0 Relentless NZL87 Jason Mara 1.250 1800 19:26:31 1:26:31 1:48:09 3.0 3
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 19:27:41 1:27:41 1:49:36 4.0 4
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125 1800 19:38:27 1:38:27 1:50:45 5.0 5
0 Feisty Feline NZL88 Nichola Brown 1.125 1800 19:53:34 1:53:34 2:07:46 6.0 6

R7 - 0 Division - November 11, 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Feisty Feline NZL88 Nichola Brown 1.125 1800 19:58:15 1:58:15 2:13:02 1.0 1
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 20:03:35 2:03:35 2:34:29 2.0 2
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250     ret   8.0 3
0 Arriba NZL121 Winston 1.250     ret   8.0 3
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125     ret   8.0 3
0 Relentless NZL87 Jason Mara 1.250     ret   8.0 3
0 Yahoo Serious NZL77 Lance Putan 1.175     dnf   8.0 3

R8 - 0 Division - 16/11/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Tigger NZL59 Cory Ritchie 1.125 1800 19:08:33 1:08:33 1:17:07 1.0 1
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 19:02:58 1:02:58 1:18:43 2.0 2
0 Quantum Leap NZL94 Tom Wain 1.250 1800 19:03:30 1:03:30 1:19:23 3.0 3
0 Relentless NZL87 Jason Mara 1.250 1800 19:03:39 1:03:39 1:19:34 4.0 4
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250 1800 19:04:02 1:04:02 1:20:03 5.0 5
0 Arriba NZL121 Winston 1.250 1800 19:05:15 1:05:15 1:21:34 6.0 6

Race 10 - 0 Division - Wed 30th November 20 at 1800hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
0 Spitfire NZL79 Adrian Webster 1.250 1800 19:00:54 1:00:54 1:16:08 1.0 1
0 Arriba NZL121 Winston 1.250 1800 19:01:10 1:01:10 1:16:28 2.0 2
0 Rex NZL8 Phil Scherer 1.250 1800 19:01:29 1:01:29 1:16:51 3.0 3
0 Relentless NZL87 Jason Mara 1.250 1800 19:01:41 1:01:41 1:17:06 4.0 4
0 Quantum Leap NZL94 Tom Wain 1.250 1800 19:03:37 1:03:37 1:19:31 5.0 5

R1 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 18:56:16 0:56:16 0:54:01 1.0 1
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 18:59:30 0:59:30 0:57:07 2.0 2
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:02:11 1:02:11 1:00:38 3.0 3
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:03:23 1:03:23 1:00:51 4.0 4
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:06:11 1:06:11 1:00:53 5.0 5
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:04:42 1:04:42 1:02:46 6.0 6
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:16:31 1:16:31 1:11:10 7.0 7
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 19:40:53 1:40:53 1:32:18 8.0 8

R2 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:15:38 1:15:38 1:15:38 1.0 1
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:20:40 1:20:40 1:17:26 2.0 2
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:21:27 1:21:27 1:18:12 3.0 3
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:20:48 1:20:48 1:18:47 4.0 4
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:23:10 1:23:10 1:19:50 5.0 5
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:32:41 1:32:41 1:25:16 6.0 6
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:35:19 1:35:19 1:28:39 7.0 7

R3 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 3, Wind dir: NE, Ave wind: 7
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:03:38 1:03:38 1:03:38 1.0 1
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:18:58 1:18:58 1:13:26 2.0 2
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:22:24 1:22:24 1:19:06 3.0 3
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:26:20 1:26:20 1:23:45 4.0 4
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:44:02 1:44:02 1:39:52 5.0 5
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:47:31 1:47:31 1:44:50 6.0 6
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 20:00:47 2:00:47 1:55:57 7.0 7
1 Truxton 6563 W Horne 0.930     RET   11.0 8
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920     RET   11.0 8
1 Sabian 6974 A Glover 0.915     RET   11.0 8

R4 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 17, Wind dir: W, Ave wind: 20
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:13:03 1:13:03 1:10:08 1.0 1
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:16:20 1:16:20 1:10:59 2.0 2
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:14:22 1:14:22 1:11:24 3.0 3
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:14:55 1:14:55 1:11:55 4.0 4
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 1800 19:18:16 1:18:16 1:12:00 5.0 5
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 19:20:13 1:20:13 1:13:24 6.0 6
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:15:39 1:15:39 1:13:46 7.0 7
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:16:24 1:16:24 1:14:06 8.0 8
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:21:33 1:21:33 1:15:02 9.0 9
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:21:14 1:21:14 1:15:33 10.0 10

R5 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Wind dir: N, Ave wind: 11
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:24:39 1:24:39 1:21:16 1.0 1
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:21:17 1:21:17 1:21:17 2.0 2
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:26:47 1:26:47 1:23:19 3.0 3
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:26:12 1:26:12 1:23:37 4.0 4
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:30:41 1:30:41 1:24:20 5.0 5
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 1800 19:31:42 1:31:42 1:24:22 6.0 6
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:32:54 1:32:54 1:26:24 7.0 7
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:29:17 1:29:17 1:27:03 8.5 8
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:34:37 1:34:37 1:27:03 8.5 8
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 19:36:43 1:36:43 1:28:30 10.0 10
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:32:51 1:32:51 1:29:08 11.0 11

R6 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 2, Wind dir: N, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:10:34 1:10:34 1:07:45 1.0 1
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:08:38 1:08:38 1:08:38 2.0 2
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:15:13 1:15:13 1:09:57 3.0 3
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:16:42 1:16:42 1:11:20 4.0 4
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 1800 19:17:38 1:17:38 1:11:25 5.0 5
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:13:35 1:13:35 1:11:45 6.0 6
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:15:20 1:15:20 1:12:19 7.0 7
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 19:20:11 1:20:11 1:13:22 8.0 8
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:19:55 1:19:55 1:13:31 9.0 9
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:15:57 1:15:57 1:13:40 10.0 10
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:19:19 1:19:19 1:16:09 11.0 11

R8 - 1 Division - 16/11/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:34:48 1:34:48 1:28:10 1.0 1
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:32:05 1:32:05 1:28:24 2.0 2
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:33:01 1:33:01 1:29:18 3.0 3
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:33:33 1:33:33 1:29:48 4.0 4
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:36:51 1:36:51 1:30:04 5.0 5
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:32:51 1:32:51 1:30:32 6.0 6
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 1800 19:40:03 1:40:03 1:32:03 7.0 7
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:36:10 1:36:10 1:33:17 8.0 8
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:39:25 1:39:25 1:39:25 9.0 9
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 20:13:35 2:13:35 2:02:14 10.0 10
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920     RET   12.0 11

R9 - 1 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 17, Ave wind: 20
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:26:41 1:26:41 1:23:13 1.0 1
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:29:31 1:29:31 1:23:15 2.0 2
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:29:57 1:29:57 1:23:39 3.0 3
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:27:02 1:27:02 1:24:51 4.0 4
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:29:01 1:29:01 1:25:27 5.0 5
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:32:57 1:32:57 1:25:31 6.0 6
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:25:43 1:25:43 1:25:43 7.0 7
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:29:24 1:29:24 1:25:49 8.0 8
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 19:34:41 1:34:41 1:26:38 9.0 9
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 1800 19:36:26 1:36:26 1:28:43 10.0 10

Race 10 - 1 Division - Wed 30th November 20 at 1800hrs

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1800, Course: 17, Wind dir: W, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
1 Timewarp 9284 Andy Knowles 0.960 1800 19:14:19 1:14:19 1:11:21 1.0 1
1 Truxton 6563 W Horne 0.930 1800 19:17:34 1:17:34 1:12:08 2.0 2
1 Voodoo Lounge 8415 G Burton 0.930 1800 19:17:36 1:17:36 1:12:10 3.0 3
1 Manxman 8214 B Bax 0.960 1800 19:15:55 1:15:55 1:12:53 4.0 4
1 Frenzy 8303 Fish Feeding 1.000 1800 19:13:09 1:13:09 1:13:09 5.0 5
1 Sabian 6974 A Glover 0.915 1800 19:21:09 1:21:09 1:14:15 6.0 6
1 General Jackson 4919 A Kennedy 0.920 1800 19:21:32 1:21:32 1:15:01 7.0 7
1 Whatever 8954 Extreme Syndicate 0.975 1800 19:16:58 1:16:58 1:15:03 8.0 8
1 Ticket To Ride 9633 M Thomas 0.970 1800 19:18:53 1:18:53 1:16:31 9.5 9
1 Reloaded 9418 B Smyth 0.920 1800 19:23:10 1:23:10 1:16:31 9.5 9
1 The Rascal 9620 R Currie 0.960 1800 19:20:49 1:20:49 1:17:35 11.0 11

R1 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:04:32 0:59:32 1:01:01 1.0 1
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940 1805 19:17:46 1:12:46 1:08:24 2.0 2
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:18:02 1:13:02 1:10:29 3.0 3
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 19:17:19 1:12:19 1:12:19 4.0 4
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:28:11 1:23:11 1:14:02 5.0 5
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:24:49 1:19:49 1:15:50 6.0 6
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 1805 19:32:59 1:27:59 1:21:23 7.0 7
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:29:01 1:24:01 1:21:55 8.0 8

R2 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:21:08 1:16:08 1:13:28 1.0 1
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:28:59 1:23:59 1:19:47 2.0 2
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:36:16 1:31:16 1:28:59 3.0 3
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:33:03 1:28:03 1:30:15 4.0 4

R3 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: 3, Wind dir: NE, Ave wind: 7
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 20:04:15 1:59:15 1:50:54 1.0 1
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:57:11 1:52:11 1:54:59 2.0 2
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 20:00:03 1:55:03 1:55:03 3.0 3
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890     TLE   5.0 4
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965     RET   10.0 5
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950     RET   10.0 5
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975     RET   10.0 5
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940     RET   10.0 5
2 Tu Kaha 9256 B Denny 0.920     RET   10.0 5

R4 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: 17, Wind dir: W, Ave wind: 20
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:24:45 1:19:45 1:16:58 1.0 1
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:34:13 1:29:13 1:19:24 2.0 2
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 19:25:45 1:20:45 1:20:45 3.0 3
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:23:56 1:18:56 1:20:54 4.0 4
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 19:32:20 1:27:20 1:21:13 5.0 5
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:28:54 1:23:54 1:21:48 6.0 6
2 Tu Kaha 9256 B Denny 0.920 1805 19:34:23 1:29:23 1:22:14 7.0 7
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:33:39 1:28:39 1:24:13 8.0 8
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940 1805 19:51:04 1:46:04 1:39:42 9.0 9

R5 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805, Wind dir: N, Ave wind: 11
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 19:34:30 1:29:30 1:23:14 1.0 1
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:35:12 1:30:12 1:27:03 2.0 2
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:36:50 1:31:50 1:27:15 3.0 3
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 19:32:30 1:27:30 1:27:30 4.0 4
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 1805 19:41:33 1:36:33 1:29:19 5.0 5
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:45:32 1:40:32 1:29:28 6.0 6
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:33:31 1:28:31 1:30:44 7.0 7
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:39:34 1:34:34 1:32:12 8.0 8
2 Tu Kaha 9256 B Denny 0.920 1805 19:46:18 1:41:18 1:33:12 9.0 9
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940 1805 19:55:05 1:50:05 1:43:29 10.0 10

R6 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805, Course: 2, Wind dir: N, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:16:47 1:11:47 1:09:16 1.0 1
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:22:57 1:17:57 1:09:23 2.0 2
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 19:19:44 1:14:44 1:09:30 3.0 3
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 1805 19:22:31 1:17:31 1:11:42 4.0 4
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 19:18:00 1:13:00 1:13:00 5.0 5
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:20:36 1:15:36 1:13:43 6.0 6
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:16:59 1:11:59 1:13:47 7.0 7
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:23:41 1:18:41 1:14:45 8.0 8

R8 - 2 Division - 16/11/2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940 1805 19:40:32 1:35:32 1:29:48 1.0 1
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:39:07 1:34:07 1:30:49 2.0 2
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 19:44:33 1:39:33 1:32:35 3.0 3
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:35:44 1:30:44 1:33:00 4.0 4
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 19:38:56 1:33:56 1:33:56 5.0 5
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:51:50 1:46:50 1:35:05 6.0 6
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:46:32 1:41:32 1:36:27 7.0 7
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 1805 19:50:38 1:45:38 1:37:43 8.0 8
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 20:03:42 1:58:42 1:55:44 9.0 9

R9 - 2 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:33:34 1:28:34 1:25:28 1.0 1
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:37:12 1:32:12 1:27:35 2.0 2
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:43:35 1:38:35 1:27:44 3.0 3
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 1805 19:41:03 1:36:03 1:28:51 4.0 4
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 19:44:37 1:39:37 1:32:39 5.0 5
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:43:14 1:38:14 1:35:47 6.0 6

Race 10 - 2 Division - Wed 30th November 20 at 1800hrs

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1805, Wind dir: W, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
2 Witchy Woman 6177 P Sloane 0.965 1805 19:22:12 1:17:12 1:14:30 1.0 1
2 Firsty 8771 Bruce Harrison 0.890 1805 19:28:59 1:23:59 1:14:45 2.0 2
2 Kohara 9754 G Smith & G Tee 1.000 1805 19:21:35 1:16:35 1:16:35 3.0 3
2 Spank 77000 D Mc Kinlay 1.025 1805 19:20:56 1:15:56 1:17:50 4.0 4
2 Nauti Monster 9141 R Dent 0.930 1805 19:28:50 1:23:50 1:17:58 5.0 5
2 Whistler 6960 P Decke 0.925 1805 19:30:13 1:25:13 1:18:50 6.0 6
2 Thirsty Work 9181 J Bentham 0.940 1805 19:30:06 1:25:06 1:20:00 7.0 7
2 Heluva Hurry 6242 G Frost / A Thorpe 0.950 1805 19:29:56 1:24:56 1:20:41 8.0 8
2 River Rebel 5533 H Pederson 0.975 1805 19:49:02 1:44:02 1:41:26 9.0 9

R1 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:03:03 0:53:03 0:50:40 1.0 1
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:12:59 1:02:59 0:58:34 2.0 2
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:08:51 0:58:51 0:59:26 3.0 3
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:13:44 1:03:44 1:01:11 4.0 4
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:20:36 1:10:36 1:05:18 5.0 5
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880 1810 19:28:45 1:18:45 1:09:18 6.0 6
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:29:07 1:19:07 1:17:08 7.0 7

R2 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:23:07 1:13:07 1:10:12 1.0 1
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:30:02 1:20:02 1:12:02 2.0 2
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:28:08 1:18:08 1:15:00 3.0 3
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:24:38 1:14:38 1:15:23 4.0 4
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:32:48 1:22:48 1:16:35 5.0 5
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:33:18 1:23:18 1:19:33 6.0 6
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880 1810 19:43:19 1:33:19 1:22:07 7.0 7
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:41:44 1:31:44 1:25:19 8.0 8
3 Gatecrasher 719 A Bauton/N de May 0.930 1810 19:44:05 1:34:05 1:27:30 9.0 9

R3 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810, Course: 43, Wind dir: NE, Ave wind: 7
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:26:52 1:16:52 1:13:48 1.0 1
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:34:15 1:24:15 1:18:21 2.0 2
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:32:41 1:22:41 1:23:31 3.0 3
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880     TLE   5.0 4
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960     RET   14.0 5
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955     RET   14.0 5
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900     RET   14.0 5
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925     RET   14.0 5
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950     RET   14.0 5
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975     RET   14.0 5
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925     RET   14.0 5
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880     RET   14.0 5
3 Gatecrasher 719 A Bauton/N de May 0.930     RET   14.0 5

R4 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810, Course: 55, Wind dir: W, Ave wind: 20
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:14:40 1:04:40 1:02:05 1.0 1
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:15:26 1:05:26 1:02:49 2.0 2
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:19:54 1:09:54 1:02:55 3.0 3
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950 1810 19:16:59 1:06:59 1:03:38 4.0 4
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:20:05 1:10:05 1:04:50 5.0 5
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:14:30 1:04:30 1:05:09 6.0 6
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925 1810 19:22:21 1:12:21 1:06:55 7.0 7
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:22:53 1:12:53 1:07:47 8.0 8
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 1810 19:30:47 1:20:47 1:11:05 9.0 9
3 Gatecrasher 719 A Bauton/N de May 0.930 1810 19:27:26 1:17:26 1:12:01 10.0 10
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:25:21 1:15:21 1:13:28 11.0 11

R5 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810, Wind dir: N, Ave wind: 11
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:26:18 1:16:18 1:13:15 1.0 1
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:28:50 1:18:50 1:13:19 2.0 2
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925 1810 19:31:16 1:21:16 1:15:10 3.0 3
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:29:12 1:19:12 1:15:38 4.0 4
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:25:08 1:15:08 1:15:53 5.0 5
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:29:04 1:19:04 1:15:54 6.0 6
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 1810 19:36:27 1:26:27 1:16:05 7.0 7
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:32:43 1:22:43 1:16:31 8.0 8
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:35:06 1:25:06 1:16:35 9.0 9
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950 1810 19:32:32 1:22:32 1:18:24 10.0 10
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880 1810 19:39:20 1:29:20 1:18:37 11.0 11
3 Gatecrasher 719 A Bauton/N de May 0.930 1810 19:38:39 1:28:39 1:22:27 12.0 12
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:36:41 1:26:41 1:24:31 13.0 13

R6 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810, Course: 1, Wind dir: N, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:02:52 0:52:52 0:48:54 1.0 1
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:01:30 0:51:30 0:49:26 2.0 2
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:00:32 0:50:32 0:51:02 3.0 3
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950 1810 19:04:14 0:54:14 0:51:31 4.0 4
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:04:18 0:54:18 0:51:51 5.0 5
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:06:15 0:56:15 0:52:19 6.0 6
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 1810 19:11:15 1:01:15 0:53:54 7.0 7
3 Gatecrasher 719 A Bauton/N de May 0.930 1810 19:08:18 0:58:18 0:54:13 8.0 8
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:11:27 1:01:27 0:55:18 9.0 9
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925 1810 19:10:12 1:00:12 0:55:41 10.0 10
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880 1810 19:14:38 1:04:38 0:56:53 11.0 11
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:09:29 0:59:29 0:58:00 12.0 12
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:12:08 1:02:08 0:59:39 13.0 13

R8 - 3 Division - 16/11/2022

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:42:12 1:32:12 1:28:03 1.0 1
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:41:56 1:31:56 1:28:15 2.0 2
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 1810 19:51:19 1:41:19 1:29:10 3.0 3
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:43:13 1:33:13 1:29:29 4.0 4
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950 1810 19:44:22 1:34:22 1:29:39 5.0 5
3 Rimfire 5801 B Farr 0.880 1810 19:52:43 1:42:43 1:30:23 6.0 6
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:47:36 1:37:36 1:30:46 7.0 7
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:40:26 1:30:26 1:31:20 8.0 8
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:51:48 1:41:48 1:31:37 9.0 9
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:50:58 1:40:58 1:33:24 10.0 10
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925 1810 19:52:52 1:42:52 1:35:09 11.0 11
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:52:19 1:42:19 1:39:46 12.0 12

R9 - 3 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:17:33 1:07:33 1:05:52 1.0 1
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:25:55 1:15:55 1:08:20 2.0 2
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:21:56 1:11:56 1:09:03 3.0 3
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:24:00 1:14:00 1:11:02 4.0 4
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:26:37 1:16:37 1:13:10 5.0 5
3 Grunty Chicken 8716 Brian Coxhead 0.930 1810 19:29:35 1:19:35 1:14:01 6.0 6
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 1810 19:39:53 1:29:53 1:19:06 7.0 7
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:28:22 1:18:22 1:19:09 8.0 8

Race 10 - 3 Division - Wed 30th November 20 at 1800hrs

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1810, Wind dir: W, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
3 Dilemma 5588 L Mansell 0.960 1810 19:22:15 1:12:15 1:09:22 1.0 1
3 La Vida 5895 F Yeoman 0.900 1810 19:27:46 1:17:46 1:09:59 2.0 2
3 Fly Away Sam 4797 C Creswell 0.975 1810 19:22:14 1:12:14 1:10:26 3.0 3
3 Flashback 6024 N Wrinch 0.950 1810 19:24:17 1:14:17 1:10:34 4.0 4
3 Rascal Tom 5038 Yea The Girls 0.925 1810 19:26:21 1:16:21 1:10:37 5.0 5
3 Sonic 5514 S Carter 0.960 1810 19:24:43 1:14:43 1:11:44 6.0 6
3 Sickness 9814 S Edgar 0.955 1810 19:25:21 1:15:21 1:11:58 7.5 7
3 Sophie Rose 5217 Daniel Moore 0.880 1810 19:31:47 1:21:47 1:11:58 7.5 7
3 No Regrets 5488 W Faulkner 1.010 1810 19:22:37 1:12:37 1:13:21 9.0 9
3 Freedom Express T3350 P Eitjes 0.925 1810 19:29:41 1:19:41 1:13:42 10.0 10

R1 - 4 Division

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Keewee T1448 A Egleston 0.770 1815 19:08:14 0:53:14 0:40:59 1.0 1
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 1815 19:08:45 0:53:45 0:46:30 2.0 2
4 Checkpoint T647 R Mayhead 0.780 1815 19:14:56 0:59:56 0:46:45 3.0 3
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 19:14:03 0:59:03 0:51:22 4.0 4
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 19:23:36 1:08:36 0:53:30 5.0 5
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 19:25:37 1:10:37 0:55:05 6.0 6
4 Rhianon 1956 D Esterman 0.780 1815 19:30:40 1:15:40 0:59:01 7.0 7
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 1815 19:26:13 1:11:13 0:59:49 8.0 8
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750     RET   10.0 9
4 Surface Tension T39 L Parker 0.780     DNS   10.0 9

R3 - 4 Division

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815, Course: 48, Wind dir: NE, Ave wind: 7
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Place Points Rank
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 RET 9.0 1
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 RET 9.0 1
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 RET 9.0 1
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 RET 9.0 1
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 RET 9.0 1
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 RET 9.0 1
4 Fair Seasons 3242 D Esterman 0.850 RET 9.0 1
4 Mintaka T96 D Elliot 0.770 RET 9.0 1

R4 - 4 Division

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815, Course: 53, Wind dir: W, Ave wind: 20
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 1815 18:58:00 0:43:00 0:37:12 1.0 1
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 19:00:21 0:45:21 0:39:27 2.0 2
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 19:06:50 0:51:50 0:40:26 3.0 3
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 1815 19:15:55 1:00:55 0:45:41 4.0 4
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 1815 19:12:38 0:57:38 0:48:25 5.0 5
4 Checkpoint T647 R Mayhead 0.780 1815 19:31:19 1:16:19 0:59:32 6.0 6
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 19:08:21 RET   8.0 7

R5 - 4 Division

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815, Wind dir: N, Ave wind: 11
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 19:13:26 0:58:26 0:50:50 1.0 1
4 Zap 2693 Doug Lyon 0.870 1815 19:14:39 0:59:39 0:51:54 2.0 2
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 1815 19:15:39 1:00:39 0:52:28 3.0 3
4 Mintaka T96 D Elliot 0.770 1815 19:23:23 1:08:23 0:52:39 4.0 4
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 19:23:33 1:08:33 0:53:28 5.0 5
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 1815 19:18:59 1:03:59 0:53:45 6.0 6
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 19:26:29 1:11:29 0:55:45 7.0 7
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 1815 19:38:51 1:23:51 1:02:53 8.0 8
4 Fair Seasons 3242 D Esterman 0.850 1815 19:32:08 1:17:08 1:05:34 9.0 9

R6 - 4 Division

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815, Course: 47, Wind dir: N, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 1815 18:40:41 0:25:41 0:22:13 1.0 1
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 18:45:06 0:30:06 0:23:29 2.0 2
4 Mintaka T96 D Elliot 0.770 1815 18:45:44 0:30:44 0:23:40 3.0 3
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 18:42:59 0:27:59 0:24:21 4.0 4
4 Zap 2693 Doug Lyon 0.870 1815 18:44:14 0:29:14 0:25:26 5.0 5
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 18:50:22 0:35:22 0:27:35 6.0 6
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 1815 18:49:25 0:34:25 0:28:55 7.0 7
4 Surface Tension T39 L Parker 0.780 1815 18:58:25 0:43:25 0:33:52 8.0 8
4 Fair Seasons 3242 D Esterman 0.850 1815 18:55:47 0:40:47 0:34:40 9.0 9
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 1815 19:08:13 0:53:13 0:39:55 10.0 10

R8 - 4 Division - 16/11/2022

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Keewee T1448 A Egleston 0.770 1815 19:25:59 1:10:59 0:54:39 1.0 1
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 1815 19:23:58 1:08:58 0:57:56 2.0 2
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 19:21:41 1:06:41 0:58:01 3.0 3
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 19:29:39 1:14:39 0:58:14 4.0 4
4 Black Marlin 368 G Hambling 0.865 1815 19:23:14 1:08:14 0:59:01 5.0 5
4 Fair Seasons 3242 D Esterman 0.850 1815 19:24:54 1:09:54 0:59:25 6.0 6
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 19:31:37 1:16:37 0:59:46 7.0 7
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750     RET   9.0 8

R9 - 4 Division

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 19:13:56 0:58:56 0:45:58 1.0 1
4 Rhianon 1956 D Esterman 0.780 1815 19:15:35 1:00:35 0:47:15 2.0 2
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 19:17:41 1:02:41 0:48:54 3.0 3
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 19:11:49 0:56:49 0:49:26 4.0 4
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 1815 19:27:33 1:12:33 0:54:25 5.0 5

Race 10 - 4 Division - Wed 30th November 20 at 1800hrs

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1815, Wind dir: W, Ave wind: 10
Division Boat Name SailNO Skipper TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
4 Fair Seasons 3242 D Esterman 0.850 1815 19:01:45 0:46:45 0:39:44 1.0 1
4 Basic Instinct T2014 D Weaver/ R Kelly 0.780 1815 19:06:07 0:51:07 0:39:52 2.0 2
4 Paywave T2715 R Mahon/A Windle 0.870 1815 19:02:05 0:47:05 0:40:58 3.0 3
4 Itsalgo T1909 N Turner 0.780 1815 19:09:32 0:54:32 0:42:32 4.0 4
4 Cloudburst T3408 P Warren 0.840 1815 19:06:20 0:51:20 0:43:07 5.0 5
4 Keewee T1448 A Egleston 0.770 1815 19:11:10 0:56:10 0:43:15 6.0 6
4 Taihine 2427 Matt MacMIllan 0.750 1815 19:16:40 1:01:40 0:46:15 7.0 7



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com