CI Masters 2024

Results are provisional as of 14:07 on May 5, 2024

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 (6.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 1.0 16.0 10.0
2nd D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 2.0 1.0 1.0 5.0 6.0 (7.0) 22.0 15.0
3rd D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 4.0 2.0 (5.0) 3.0 4.0 5.0 23.0 18.0
4th     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 (7.5) 5.0 3.0 4.0 5.0 2.0 26.5 19.0
5th D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 3.0 4.0 4.0 (7.0) 3.0 6.0 27.0 20.0
6th D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 5.0 7.0 7.0 1.0 1.0 (9.0) 30.0 21.0
7th D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 1.0 6.0 6.0 6.0 (11.0 dnf) 3.0 33.0 22.0
8th D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 (9.0) 8.0 8.0 8.0 7.0 8.0 48.0 39.0
9th D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 7.5 9.0 9.0 9.0 8.0 (10.0) 52.5 42.5
10th D   RS AERO 7 3125 Richard Stapley   1061 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 10.0 9.0 4.0 56.0 45.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:10:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 0:20:40 1 0:22:28 1.0
2 D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 0:26:01 1 0:23:28 2.0
3 D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 0:25:11 1 0:24:05 3.0
4 D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 0:24:39 1 0:24:39 4.0
5 D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 0:23:49 1 0:24:44 5.0
6 D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 0:29:09 1 0:25:33 6.0
7     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 0:29:37 1 0:25:40 7.5
7 D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 0:29:19 1 0:25:40 7.5
9 D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 0:28:51 1 0:26:11 9.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.22.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 0.33.56 2 0.30.36 1.0
2 D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 0.31.10 2 0.31.10 2.0
3 D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 0.35.49 2 0.31.23 3.0
4 D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 0.33.47 2 0.32.18 4.0
5     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 0.37.31 2 0.32.31 5.0
6 D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 0.30.01 2 0.32.38 6.0
7 D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 0.31.36 2 0.32.49 7.0
8 D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 0.37.59 2 0.34.28 8.0
9 D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 0.39.38 2 0.34.42 9.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15.14.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 0.52.36 3 0.47.26 1.0
2 D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 0.36.42 2 0.48.15 2.0
3     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 0.37.17 2 0.48.28 3.0
4 D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 0.50.48 3 0.48.34 4.0
5 D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 0.48.42 3 0.48.42 5.0
6 D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 0.45.20 3 0.49.17 6.0
7 D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 0.47.36 3 0.49.26 7.0
8 D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 0.36.29 2 0.49.40 8.0
9 D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 0.40.18 2 0.52.56 9.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.05.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 0.39.10 3 0.40.40 1.0
2 D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 0.32.26 2 0.42.38 2.0
3 D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 0.43.09 3 0.43.09 3.0
4     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 0.33.27 2 0.43.29 4.0
5 D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 0.32.20 2 0.43.44 5.0
6 D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 0.40.17 3 0.43.47 6.0
7 D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 0.45.49 3 0.43.48 7.0
8 D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 0.34.43 2 0.47.15 8.0
9 D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 0.36.43 2 0.48.14 9.0
10 D   RS AERO 7 3125 Richard Stapley   1061 0.31.40 1 1.29.32 10.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.03.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 0.32.00 3 0.33.14 1.0
2 D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 0.25.34 2 0.33.37 2.0
3 D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 0.35.24 3 0.33.51 3.0
4 D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 0.34.18 3 0.34.18 4.0
5     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 0.26.28 2 0.34.24 5.0
6 D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 0.26.18 2 0.35.34 6.0
7 D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 0.26.50 2 0.36.31 7.0
8 D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 0.31.18 2 0.41.07 8.0
9 D   RS AERO 7 3125 Richard Stapley   1061 0.36.39 2 0.51.49 9.0
10 D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 dnf     11.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.46.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 D   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 0.33.09 3 0.29.03 1.0
2     ILCA 6 / Laser Radial 172844 Simon Watson   1154 0.33.59 3 0.29.27 2.0
3 D   Laser 4000 / 4000 4 Martin Boyde Keith Le Page 920 0.28.10 3 0.30.37 3.0
4 D   RS AERO 7 3125 Richard Stapley   1061 0.33.41 3 0.31.45 4.0
5 D   PHANTOM 1503 Andrew Hunt   1000 0.32.11 3 0.32.11 5.0
6 D   RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 0.34.32 3 0.33.01 6.0
7 D   WAYFARER 273 David Aslett Ben Newell 1109 0.37.01 3 0.33.23 7.0
8 D   RS Aero 6 1154 Steve Rickards   1102 0.25.58 2 0.35.21 8.0
9 D   RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 0.34.13 3 0.35.32 9.0
10 D   SOLO 3600 Russell Plant   1142 0.33.00 2 0.43.21 10.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com