venue burgee

COPA PAULISTA 2017 - SUMULA 8 ETAPA YCP

YCP - YACHT CLUB PAULISTA

Results are provisional as of 20:26 on August 6, 2017

A-CLASS Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st A A-CLASS 22 Raymond Okeeffe   CCSP Crash Test Confirmado OK YES 2.0 1.0 3.0 3.0
  2nd A A-CLASS 21 Alberto Kunath   YCP Nimbus VI Confirmado OK YES 1.0 2.0 3.0 3.0
  3rd A A-CLASS 25 Michel Kunath   YCP Mocinha Confirmado OK YES 3.0 3.0 6.0 6.0

DAY SAILER Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st A DAY SAILER 11243 Arno Buchli Junior Silvio Bragança Faleiros ASBAC Beluga Confirmado OK YES (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
  2nd A DAY SAILER 8534 Axel Linde   CCC Scirocco Confirmado OK YES 1.0 2.0 (5.0 DNC) 2.0 10.0 5.0
  3rd MASTER DAY SAILER 12012 Andrew Hughes Andre Esteves SPYC Jurafa Confirmado OK YES (3.0) 3.0 2.0 3.0 11.0 8.0
  4th A DAY SAILER 11482 Eduardo Nocera Robert Banfield YCSA Mythos Confirmado OK YES 4.0 4.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 18.0 13.0

FINN Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st MASTER FINN 97 Ricardo Santos   YCSA Believe Confirmado OK YES (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
  2nd MASTER FINN 177 Rubens Sabino   YCSA Kryptonite Confirmado OK YES (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 2.0 18.0 11.0
  3rd MASTER FINN 42 Paulo Picchetti   YCP   Confirmado NOT OK COBRAR 3.0 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 19.0 12.0
  4th MASTER FINN 103 Luis Mosquera   YCSA   confirmado NOT OK COBRAR 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 23.0 16.0
  5th MASTER FINN 3 Ricardo Valerio   YCP Chafa Confirmado OK YES (7.0 DNF) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 28.0 21.0
  5th MASTER FINN 108 Cristiano Ruschmann   YCP Dragster Confirmado OK YES (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 28.0 21.0

FLASH 165 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R4 Total Nett
  1st A FLASH 165 1374 Walter Adoglio Junior Marcelo Monteiro PERA NAUTICA Bigorrilho Confirmado OK YES 1.0 1.0 2.0 2.0

HC14 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st A HC14 63111 Plinio Pereira   PERA NAUTICA Numero um Confirmado OK YES (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

HC16 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st A HC16 113564 Fabio Guerra   SPYC Guerra Confirmado OK YES 1.0 1.0 2.0 2.0

HPE 25 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st A HPE 25 21 Luis Fernado Staub Guilherme Staub, Leonardo Staub, Guilherme Pereira YCSA Euphoria Confirmado OK YES (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
  2nd A HPE 25 53 Fabio Faccio Fabio Cotrim, Fabio Lucas, Fernada Kienitz YCP Blue Shark Confirmado OK YES (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
  3rd A HPE 25 16 Andre Brumer   YCP Smart Confirmado OK Comada (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0

LASER 4.7 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st MASTER LASER 4.7 197091 Albert Lisbona   YCP Enigma Confirmado OK YES 1.0 1.0 2.0 2.0

LASER RAD Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st MASTER LASER RAD 174395 Fernado Sampaio Ferreira   CCSP   Confirmado OK YES (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

LASER STD Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st MASTER LASER STD 148940 felipe Echenique   YCSA   pendente NOT OK COBRAR (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
  2nd SENIOR LASER STD 204520 Eduardo Pereira Guimaraes   YCP   Confirmado OK YES (4.0) 3.0 3.0 2.0 12.0 8.0
  3rd MASTER LASER STD 167892 Andre Schwarz   YCSA Haruka II Confirmado OK YES 3.0 (10.0 DNC) 2.0 3.0 18.0 8.0
  4th JUNIOR LASER STD 6258 Jose Afonso Hackerott   YCP   Confirmado OK YES (5.0) 4.0 5.0 4.0 18.0 13.0
  5th JUNIOR LASER STD 181754 Stefano Kunnathi   YCSA   pendente NOT OK COBRAR 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 24.0 14.0
  6th MASTER LASER STD 176622 Manfred Kaufmann   YCP   Confirmado OK YES (8.0) 6.0 4.0 5.0 23.0 15.0
  7th MASTER LASER STD 49140 Rodrigo vasconcellos   YCP Doidao no Pedaço Confirmado OK YES 7.0 7.0 6.0 (10.0 DNC) 30.0 20.0
  8th SENIOR LASER STD 166186 Paulos Papadimitriou   YCSA Samina Confirmado OK YES 6.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 31.0 21.0
  9th SENIOR LASER STD 19994 Alfredo Ghisalbert   YCP Shaula Confirmado OK YES (9.0) 8.0 7.0 6.0 30.0 21.0

MT19 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st A MT19 81 Jose Augusto Pereira   YCP Catavento Confirmado OK YES (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0

OPTIMIST Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st Pré-Regata OPTIMIST 4089 Alex Kuhl   EVI   Confirmado OK YES 4.0 1.0 (7.0) 1.0 13.0 6.0
  2nd Pré-Regata OPTIMIST 9 Renan Auzeir   EVI   Confirmado OK YES 1.0 (8.0) 3.0 5.0 17.0 9.0
  3rd Pré-Regata OPTIMIST 111 Vianicius sanchez   EVI   Confirmado OK YES (10.0) 2.0 5.0 2.0 19.0 9.0
  4th Pré-Regata OPTIMIST 8859 Patreze Saran   EVI   Confirmado OK YES (18.0) 3.0 4.0 3.0 28.0 10.0
  5th Pré-Regata OPTIMIST 3445 Pedro Iglesias   YCSA   Confirmado OK YES 5.0 (12.0) 1.0 6.0 24.0 12.0
  6th Pré-Regata OPTIMIST 18 Joao Sanchez   EVI   Confirmado OK YES 3.0 5.0 (13.0) 7.0 28.0 15.0
  7th Pré-Regata OPTIMIST 13505 Luana de Lira Avila   YCSA   Confirmado OK YES 2.0 4.0 (14.0) 11.0 31.0 17.0
  8th Pré-Regata OPTIMIST 3530 Olivia Franco   YCSA   Confirmado OK YES 9.0 (18.0) 2.0 10.0 39.0 21.0
  9th Pré-Regata OPTIMIST 4 Isabella Borges   EVI   Confirmado OK YES 6.0 (10.0) 6.0 9.0 31.0 21.0
  10th Pré-Regata OPTIMIST 3050 Pedro Lopes Vieira   YCSA   Confirmado OK YES (13.0) 9.0 10.0 4.0 36.0 23.0
  11th Pré-Regata OPTIMIST 3881 Ian Borgstrom   EVI   Confirmado OK YES (11.0) 11.0 8.0 8.0 38.0 27.0
  12th Pré-Regata OPTIMIST 3167 Marina de Jesus Santos   EVI   Confirmado OK YES 8.0 7.0 (18.0) 14.0 47.0 29.0
  13th Pré-Regata OPTIMIST 3350 Frederico Francavila   YCSA Blitz Confirmado OK YES (23.0) 6.0 12.0 12.0 53.0 30.0
  14th Pré-Regata OPTIMIST 3561 Dante Volker   YCSA 3 Confirmado OK YES 7.0 13.0 11.0 (23.0) 54.0 31.0
  15th Pré-Regata OPTIMIST 8869 Ana Carolina Varoni   EVI   Confirmato OK YES 12.0 (16.0) 15.0 15.0 58.0 42.0
  16th Pré-Regata OPTIMIST 3276 Cristina Iglesias Perez   YCSA   Confirmado OK YES (21.0) 20.0 9.0 17.0 67.0 46.0
  17th Pré-Regata OPTIMIST 8583 Marina Prado Uegama   YCSA   Confirmado OK YES 16.0 (17.0) 17.0 13.0 63.0 46.0
  18th Pré-Regata OPTIMIST 2948 Lucas Ramos Ruschmann   YCP Quilo Confirmado OK YES 17.0 (23.0) 16.0 18.0 74.0 51.0
  19th Pré-Regata OPTIMIST 3103 Luca Bruggioni   YCP   Pendente NOT OK COBRAAR 14.0 14.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 80.0 54.0
  20th Pré-Regata OPTIMIST 11 Gabriela Prado Grego   YCP   Confirmado OK YES (20.0) 19.0 20.0 16.0 75.0 55.0
  21st Pré-Regata OPTIMIST 3626 Ivan Rangel   YCSA   Confirmado OK YES 15.0 22.0 (23.0) 20.0 80.0 57.0
  22nd Pré-Regata OPTIMIST 3075 Mariana de Oliveira Campos   YCSA   Confirmado OK YES 19.0 (26.0 DNF) 22.0 19.0 86.0 60.0
  23rd Pré-Regata OPTIMIST 3265 Noah Mitelman Stermberg   YCSA   Confirmado OK YES (22.0) 21.0 19.0 22.0 84.0 62.0
  24th Pré-Regata OPTIMIST 2991 Beatriz Sasone   YCP   Confirmado Not ok not 24.0 15.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 91.0 65.0
  25th Pré-Regata OPTIMIST 3338 Thomas Muhle Ferreira   YCSA   Confirmado OK YES (26.0 DNF) 24.0 21.0 21.0 92.0 66.0

SNIPE Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st SENIOR SNIPE 30856 Enrico Francavilla Mariana Paccicacco YCSA Barracuda Confirmado OK YES 2.0 (15.0) 1.0 1.0 19.0 4.0
  2nd A SNIPE 27052 Carlos Frederico Hackerott SN Eric van Deursen YCP Joint Venture Confirmado OK YES 1.0 4.0 (7.0) 4.0 16.0 9.0
  3rd PAI E FILHO SNIPE 30646 Mario Buckup Marc Buckup ITAUPU Meia Noite X Confirmado OK YES 6.0 2.0 (22.0 DNC) 2.0 32.0 10.0
  4th MISTA SNIPE 30546 Alberto Hackerott Eloah Hackerott YCP Ice Confirmado OK YES (7.0) 3.0 2.0 5.0 17.0 10.0
  5th SENIOR SNIPE 31352 Caio Prado Carlos Ney Ribeiro YCSA Fala Serio Confirmado OK YES 3.0 (6.0) 4.0 3.0 16.0 10.0
  6th MISTA SNIPE 30513 Jonas Chorociejus Gisele M Gaidzakian YCP Smart 4Pool Confirmado OK YES 4.0 1.0 (6.0) 6.0 17.0 11.0
  7th MISTA SNIPE 27030 Roberto Camps Maria Laura YCSA Tortuga Pendente NOT OK PENDENTE 5.0 (10.0) 3.0 8.0 26.0 16.0
  8th   SNIPE 31102 Mario Vicente Sacconi Fracisco Inacio Domschke Sacconi YCSA   Confirmado OK YES 9.0 5.0 5.0 (12.0) 31.0 19.0
  9th SENIOR SNIPE 30651 Paulo Axel Dalgas Frisch Bruno Mittempergher YCP Tangara II Confirmado OK YES (14.0) 7.0 11.0 7.0 39.0 25.0
  10th B SNIPE 31064 Carlos Traversa Matheus Paiva YCP Shalom Confirmado OK YES 8.0 11.0 (12.0) 9.0 40.0 28.0
  11th JUNIOR SNIPE 31242 Paulo Abi-Eçab Michel Oliveira YCP   Confirmado OK YES (13.0) 12.0 8.0 10.0 43.0 30.0
  12th B SNIPE 31140 Flavio Antunes Anderson Brandao YCSA Star Pendente NOT OK PENDENTE 10.0 9.0 (16.0) 11.0 46.0 30.0
  13th B SNIPE 29361 Alonso Lopez Diogo Aguiar YCP Ruga Confirmado OK YES 11.0 8.0 (15.0) 15.0 49.0 34.0
  14th B SNIPE 27058 Luis Borba Leonardo Prada Lorenzi YCP PASTA Confirmado OK YES 12.0 (14.0) 10.0 13.0 49.0 35.0
  15th B SNIPE 28457 Marcos Eduardo cozza Val Alejandro Olio CCC Thor Confirmado OK YES (16.0) 16.0 9.0 14.0 55.0 39.0
  16th MISTA SNIPE 30297 Jaime Iglesias Maria Perez YCSA Mosca Pendente NOT OK PENDENTE 15.0 13.0 19.0 (20.0) 67.0 47.0
  17th MISTA SNIPE 30599 Daniel Rangel Carolina Loiacono YCSA   Confirmado OK YES 20.0 (22.0 DNC) 14.0 16.0 72.0 50.0
  18th FEMININA SNIPE 12108 Paola Prada Georgia Bruder YCP Bermuda Confirmado OK YES (18.0) 17.0 17.0 18.0 70.0 52.0
  19th B SNIPE 29433 Luiz Antonio Teixeira Pinto Suzi Mary Arnone Pinto YCP BAR-baridade Confirmado OK YES (19.0) 18.0 18.0 17.0 72.0 53.0
  20th MISTA SNIPE 17481 Mario Gomide Valeria Ranani YCP UFO Confirmado OK YES (22.0 DNF) 22.0 DNC 13.0 19.0 76.0 54.0
  21st MISTA SNIPE 31102 Cesar Seabra Luciane Teixeira INDIVIDUAL Snipe Confirmado OK YES 17.0 19.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 80.0 58.0

ycp.com.br

https://www.facebook.com/events/1399583986735056/
copavela@ycp.com.br

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com