event burgee venue burgee

COPA YCP 2016 Súmula 6 ETAPA

YCP - YACHT CLUB PAULISTA

Results are final as of 13:19 on September 6, 2016

A-CLASS Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st A A-CLASS 26 Raymond O'Keeffe   CCSP Crash Test Confirmado OK YES 2.0 DNC 2.0 DNC 4.0 4.0

FINN Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st A FINN 3 Ricardo Valerio   YCP CHAFA Confirmado OK YES 1.0 1.0 2.0 2.0
  2nd A FINN 108 Cristiano Ruschmann   YCP Dragster Confirmado OK YES 2.0 2.0 4.0 4.0

HPE 25 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 Total Nett
  1st A HPE 25 52 Eduardo Souza Ramos Andre Fonseca@Mario Sergio Jr@Amauri Goncalves Jr YCP YCP SAILING TEAM "PAJERO" Confirmado OK YES 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
  2nd A HPE 25 25 Luiz Felipe Furquim Antonio Aranha@Marcelo Peek@Miguel YCP YCP SAILING TEAM "SUZUKI" Confirmado OK YES 2.0 3.0 1.0 6.0 6.0
  3rd A HPE 25 49 Marcos Ferrari Roberto e Rodrigo Percevallis@Christian Pondorf YCSA YCSA SAILING TEAM "AUDAZ" Confirmado OK YES 3.0 2.0 3.0 8.0 8.0
  4th A HPE 25 21 Eduardo Chapchap Demian Pons@Guilherme Berna@Adrian Meusburger YCP Jamaica Confimado OK YES 4.0 4.0 5.0 13.0 13.0
  5th A HPE 25 18 Marcio Cruz Proeiro@Proeiro@Proeiro YCSA Sururu Confirmado OK YES 7.0 6.0 4.0 17.0 17.0
  6th B HPE 25 53 Fabio Faccio Alex Kienitz@Fabio Lucas Rodrigues@Marcelo Cabral YCP Blue Shark Confirmado OK YES 5.0 5.0 8.0 DNC 18.0 18.0
  7th A HPE 25 48 Carlos Frederico Hackerott Rodrigo Aguiar@Matheus Biekarck@Eric van Deursen YCP YCP SAILING TEAM "L200 TRITON" Confirmado OK YES 6.0 8.0 DNC 6.0 20.0 20.0

LASER 4.7 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 Total Nett
  1st JUNIOR LASER 4.7 197077 Christine Reimer   YCSA Laser Confirmado OK YES 7.0 DNC 1.0 1.0 9.0 9.0
  2nd JUNIOR LASER 4.7 174386 Gabriel Lemos dos Santos Braz   YCSA Atrevido Confirmado OK YES 7.0 DNC 2.0 3.0 12.0 12.0
  3rd JUNIOR LASER 4.7 168876 Felipe Fonseca   YCSA   Confirmado OK YES 7.0 DNC 4.0 2.0 13.0 13.0
  4th JUNIOR LASER 4.7 186048 Igor Marques   YCSA   Confirmado OK YES 7.0 DNC 3.0 4.0 14.0 14.0
  5th JUNIOR LASER 4.7 133079 Rafael Bartijotto   CCSP Karioca Confirmado OK YES 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0
  5th MASTER LASER 4.7 197091 Albert Lisbona   YCP   Confirmado OK YES 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0

LASER RAD Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 Total Nett
  1st MASTER LASER RAD 186072 Andre de Carvalho Frimm   CCSP Laser G Master Confirmado OK YES 5.0 5.0 2.0 12.0 12.0
  2nd SENIOR LASER RAD 174395 Fernando Sampaio Ferreira   CCSP   Confirmado OK YES 6.0 6.0 4.0 16.0 16.0
  3rd SENIOR LASER RAD 203249 Martin Lowy   YCSA   Confirmado OK YES 1.0 2.0 15.0 DNC 18.0 18.0
  4th SENIOR LASER RAD 169117 Iago Whately   YCSA Marmaduque Confirmado OK YES 3.0 15.0 DNC 1.0 19.0 19.0
  5th JUNIOR LASER RAD 205737 Victor van Sway de Marchi   YCSA   Confirmado OK YES 2.0 4.0 15.0 DNC 21.0 21.0
  6th JUNIOR LASER RAD 166190 João Pedro Frimm   CCSP Laser Sub 19 Confirmado OK YES 8.0 15.0 DNC 3.0 26.0 26.0
  7th JUNIOR LASER RAD 181734 Stephan Kunath   YCSA   Confirmado OK YES 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 31.0 31.0
  8th JUNIOR LASER RAD 174051 Jose Hackerott   YCP   Confirmado OK YES 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 33.0 33.0
  9th MASTER LASER RAD 6258 Fernando Ricardo Hackerott   YCP Panda Confirmado OK YES 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 34.0 34.0
  10th FEM LASER RAD 180893 Titti Ferro Fuchs   YCSA Tititi Confirmado OK YES 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 37.0 37.0
  11th SENIOR LASER RAD 32034 Rodrigo Gomensoro   SPYC Laser Rad Confirmado OK YES 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
  11th MASTER LASER RAD 188088 Milton Jungmann   YCSA Tilde Confirmado OK YES 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
  11th SENIOR LASER RAD 36048 Ricardo José Feitosa de Melo Filho   YCP   Confirmado OK YES 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0
  11th FEM LASER RAD 185113 Victoria Ennser   YCSA   Confirmado OK YES 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 45.0

LASER STD Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 Total Nett
  1st MASTER LASER STD 83696 Ricardo Scheible   N/A caochupandomanga Confirmado OK YES 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
  2nd SENIOR LASER STD 3 Eduardo Guimarães   YCP   Confirmado OK YES 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
  3rd SENIOR LASER STD 195373 Lucas Bueno   YCP   Confirmado OK YES 5.0 4.0 2.0 11.0 11.0
  4th MASTER LASER STD 176622 Manfred Kaufmann   YCP   Confirmado OK YES 2.0 6.0 4.0 12.0 12.0
  5th MASTER LASER STD 148940 Felipe Echenique   YCSA Ideafix Confirmado OK YES 1.0 1.0 14.0 DNC 16.0 16.0
  6th SENIOR LASER STD 164613 Paulos Papadimitriou   YCSA Atmos Confirmado OK YES 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 33.0 33.0
  7th MASTER LASER STD 186983 Andre Guilherme Schwarz   YCSA Huruka II Confirmado OK YES 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 34.0 34.0
  8th MASTER LASER STD 188427 Gustavo Malta Guimarães   YCP   Confirmado OK YES 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 35.0 35.0
  9th MASTER LASER STD 197087 Jose Octavio Mendes Vita   CCSP Vento Confirmado OK YES 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 36.0 36.0
  10th MASTER LASER STD 084 Aldo Cezar Costa Guimarães   ICP   Confirmado OK YES 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 37.0 37.0
  11th SENIOR LASER STD 55924 Mauricio Martins   N/A Liv Confirmado OK YES 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
  11th MASTER LASER STD 162777 Peter Baumgartl   YC ITAUPU MAUKI Confirmado OK YES 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0

Lightning Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 R3 Total Nett
  1st A Lightning 7495 Luiz Bolina Luiz Schreiner@Proeiro YC ITAUPU ZRBST Confirmado OK YES 2.0 DNC 2.0 DNC 2.0 DNC 6.0 6.0

MT19 Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R2 Total Nett
  1st A MT19 30 Bruno Caruso Juan de la Fuente YCP   Confirmado OK YES 1.0 1.0 1.0

SNIPE Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st A SNIPE 30697 Rene Hormazabal Anderson Brandão GVI North Sails Confirmado OK YES 1.0 2.0 3.0 3.0
  2nd A SNIPE 31275 Jose Roberto de Jesus Otavio Silva Cardoso GVI Seu Mazinho Confirmado OK YES 6.0 1.0 7.0 7.0
  3rd A SNIPE 31352 Caio Prado Carlos Ney Ribeiro YCSA Fala Serio Confirmado OK YES 2.0 5.0 7.0 7.0
  4th A SNIPE 30807 Eduardo Peters Peres Diego YCSA Trevo Confirmado OK YES 4.0 4.0 8.0 8.0
  5th A SNIPE 31093 Leonardo Prioli Gabriel Chorociejus YCP Ligier Confirmado COMANDA YES 11.0 3.0 14.0 14.0
  6th PAI E FILHO SNIPE 31102 Mario Vicente Sacconi Francisco Sacconi YCSA Fala Serio Confirmado OK YES 9.0 6.0 15.0 15.0
  7th B SNIPE 27058 Luis Borba Leonardo Prada Lorenzi YCP PASTA Confirmado OK YES 17.0 8.0 25.0 25.0
  8th PAI E FILHO SNIPE 30856 Enrico Francavilla Frederico Francavilla YCSA Barracuda Confirmado OK YES 3.0 26.0 DNC 29.0 29.0
  9th B SNIPE 27207 Iwan Balian Guilherme Secomandi YC ITAUPU   Confirmado OK YES 5.0 26.0 DNC 31.0 31.0
  10th MISTA SNIPE 29822 Douglas Thisted Cintia Metne Thisted YCSA Milho Confirmado OK YES 26.0 DNC 7.0 33.0 33.0
  11th MISTA SNIPE 30546 Alberto Hackerott Eloah Hackerott YCP Ice Confirmado OK YES 7.0 26.0 DNF 33.0 33.0
  12th MISTA SNIPE 30651 Paulo Axel Dalgas Frisch Valentina Varela YCP Equity Confirmado COMANDA YES 8.0 26.0 DNC 34.0 34.0
  13th MISTA SNIPE 30513 Jonas Chorociejus Gisele M Gaidzakian YCP Smart 4Pool Confirmado OK YES 10.0 26.0 DNF 36.0 36.0
  14th A SNIPE 30670 Bruno Ruthenberg Franco Varela YCSA RAYOVAC Confirmado OK YES 12.0 26.0 DNC 38.0 38.0
  15th JUNIOR SNIPE 31242 Paulo Abi Eçab Charles Daniel YCP   Confirmado OK YES 13.0 26.0 DNF 39.0 39.0
  16th CLASSIC SNIPE 12747 Ernesto Neugebauer Dagoberto Marques SPYC   Confirmado OK YES 14.0 26.0 DNC 40.0 40.0
  17th A SNIPE 30691 Roberto Camps Proeiro YCSA Tortuga Confirmado OK YES 15.0 26.0 DNC 41.0 41.0
  18th A SNIPE 31117 Ricardo Breakwell Proeiro YCSA   Confirmado OK YES 16.0 26.0 DNC 42.0 42.0
  19th PAI E FILHO SNIPE 27375 Roberto Fontes Pedro Fontes CCSP Pau D'água Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
  19th B SNIPE 30555 Johannes Limoeiro Luis Alberto Hermely YC ITAUPU Galo Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
  19th MISTA SNIPE 29800 Luis Inui Nicole YCP Xaréu III Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
  19th B SNIPE 26656 Luiz Antonio Teixeira Pinto Suzi Mary Arnone Pinto YCP Kazumbi Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
  19th A SNIPE 27052 Carlos Frederico Hackerott Eric van Deursen YCP Joint Venture Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
  19th B SNIPE 31064 Carlos Traversa Matheus Paiva YC ITAUPU Shalom Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0
  19th MISTA SNIPE 31197 Roberto Blum Laura Coelho YCSA Charruá Confirmado OK YES 26.0 DNC 26.0 DNC 52.0 52.0

STAR Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
  Rank Division Class SailNo HelmName CrewName Club BoatName Situação Pagto Notes Paid R1 R2 Total Nett
  1st A STAR 8494 Alessandro Pascolato Henry Boening YCP Miisca Confirmado OK YES 1.0 1.0 2.0 2.0
  2nd A STAR 8337 Fabio Bodra Henrique Cabette YCSA Tati Tatão Confirmado OK YES 2.0 2.0 4.0 4.0

ycp.com.br

https://www.facebook.com/events/1399583986735056/
copavela@ycp.com.br

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com