event burgee venue burgee

CSC Easter Dinghy Series 2024

Christcurch Sailing Club

Results are final as of 13 April 2024 - RN

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
            29/03/24 30/03/24 31/03/24 06/04/24    
            1030 1100 1200 1030    
1st Class 4 FINN 581 Alex Atkins 1047 1.0 (35.0 DNC) 2.0 1.0 39.0 4.0
2nd Class 4 RS AERO 6 3528 John Challener 1102 (35.0 DNC) 5.0 3.0 2.0 45.0 10.0
3rd Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 201514 Mads Fry 1213 9.0 DNS (12.5) 1.0 3.0 25.5 13.0
4th Class 4 FINN 620 Lawrence Peters 1047 3.0 6.0 (7.0) 5.0 21.0 14.0
5th Class 4 FINN 40 Russell New 1047 4.0 (14.0) 4.0 6.0 28.0 14.0
6th Class 4 EUROPE 406 Lee Elford 1147 (35.0 DNC) 7.0 5.0 4.0 51.0 16.0
7th Class 4 FINN 42 Richard Phillips 1047 5.0 (9.0) 9.0 8.0 31.0 22.0
8th Class 4 FINN 807 Merrick Gill 1047 (35.0 DNC) 2.0 17.0 RET 9.0 63.0 28.0
9th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 234 Glen Tizzard 1154 9.0 RET 10.0 18.0 OOD (35.0 DNC) 72.0 37.0
10th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 170615 Hugh Rayner 1154 2.0 4.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 76.0 41.0
11th Class 4 FINN 20 Andy Denison 1047 (35.0 DNC) 3.0 6.0 35.0 DNC 79.0 44.0
12th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 178768 Keith Mitchel 1154 (35.0 DNC) 35.0 DNC 8.0 7.0 85.0 50.0
13th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 176865 Iain Dendle 1154 9.0 DNS 8.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 87.0 52.0
14th Class 4 ILCA 7 / Laser 190526 Gareth James 1102 (35.0 DNC) 12.5 12.0 35.0 DNC 94.5 59.5
15th Class 4 FINN 34 Peter Blick 1047 (35.0 DNC) 1.0 35.0 DNC 23.7 OOD 94.7 59.7
16th Class 5 RS TERA PRO 3705 Reuben Hazel 1364 (35.0 DNC) 16.0 17.0 RET 35.0 DNC 103.0 68.0
17th Class 4 FINN 685 Richard Crane 1047 (35.0 DNC) 28.0 10.0 35.0 DNC 108.0 73.0
18th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 162788 Mike Greenland 1154 (35.0 DNC) 27.0 11.0 35.0 DNC 108.0 73.0
19th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 381 Jenny Barnes 1154 (35.0 DNC) 11.0 35.0 DNC 35.0 DNC 116.0 81.0
20th Class 4 420 56108 Will Sears & Freya James 1100 (35.0 DNC) 35.0 DNC 13.0 35.0 DNC 118.0 83.0
21st Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 193265 Harry Dendle 1213 (35.0 DNC) 15.0 35.0 DNC 35.0 DNC 120.0 85.0
22nd Class 4 RS FEVA XL 1234Feva Will Sears & Theo Forbes 1244 30.0 OOD 20.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 120.0 85.0
23rd Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 326 Jaqui Tizzard 1213 (35.0 DNC) 21.0 30.3 OOD 35.0 DNC 121.3 86.3
24th Class 4 RS300 419 Luke Ridout 965 (35.0 DNC) 35.0 DNC 17.0 RET 35.0 DNC 122.0 87.0
25th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 72235 Sue Haynes 1154 (35.0 DNC) 17.0 35.0 DNC 35.0 DNC 122.0 87.0
26th Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 360 Marion Cullingford 1154 (35.0 DNC) 18.0 35.0 DNC 35.0 DNC 123.0 88.0
27th Class 4 FINN 0 Simon Booth 1047 (35.0 DNC) 19.0 35.0 DNC 35.0 DNC 124.0 89.0
28th Class 4 ILCA 7 / Laser 143576 Yan Anderson 1102 (35.0 DNC) 24.5 35.0 DNC 31.5 OOD 126.0 91.0
29th Class 4 RS AERO 5 2172 Lisa Booth 1141 (35.0 DNC) 22.0 35.0 DNC 35.0 DNC 127.0 92.0
30th Class 5 RS TERA PRO 1217 Freya James 1364 (35.0 DNC) 23.0 35.0 DNC 35.0 DNC 128.0 93.0
31st Class 5 RS TERA PRO 1995 Isis Greenland 1364 (35.0 DNC) 24.5 35.0 DNC 35.0 DNC 129.5 94.5
32nd Class 4 SUPERNOVA 439 David Grey 1075 (35.0 DNC) 26.0 35.0 DNC 35.0 DNC 131.0 96.0
33rd Class 4 MAVERICK 1Mav Paul Rushton 1264 (35.0 DNC) 29.0 35.0 DNC 35.0 DNC 134.0 99.0
34th Class 4 FINN 635 Simon Percival 1047 (35.0 DNC) 31.0 DSQ 35.0 DNC 35.0 DNC 136.0 101.0

R1 - 29/03/24 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1035
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 4 FINN 581 Alex Atkins 1047 0:40:39 0:38:50 1.0
2 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 170615 Hugh Rayner 1154 0:46:15 0:40:05 2.0
3 Class 4 FINN 620 Lawrence Peters 1047 0:42:53 0:40:57 3.0
4 Class 4 FINN 40 Russell New 1047 0:45:48 0:43:45 4.0
5 Class 4 FINN 42 Richard Phillips 1047 0:47:35 0:45:27 5.0
6 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 201514 Mads Fry 1213 DNS   9.0
6 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 234 Glen Tizzard 1154 RET   9.0
6 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 176865 Iain Dendle 1154 DNS   9.0
9 Class 4 RS FEVA XL 1234Feva Will Sears & Theo Forbes 1244 OOD   30.0

R2 - 30/03/24 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111002
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 4 FINN 34 Peter Blick 1047 0:29:38 0:28:18 1.0
2 Class 4 FINN 807 Merrick Gill 1047 0:29:48 0:28:28 2.0
3 Class 4 FINN 20 Andy Denison 1047 0:30:43 0:29:20 3.0
4 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 170615 Hugh Rayner 1154 0:34:03 0:29:30 4.0
5 Class 4 RS AERO 6 3528 John Challener 1102 0:32:39 0:29:38 5.0
6 Class 4 FINN 620 Lawrence Peters 1047 0:31:29 0:30:04 6.0
7 Class 4 EUROPE 406 Lee Elford 1147 0:35:05 0:30:35 7.0
8 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 176865 Iain Dendle 1154 0:35:22 0:30:39 8.0
9 Class 4 FINN 42 Richard Phillips 1047 0:32:16 0:30:49 9.0
10 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 234 Glen Tizzard 1154 0:35:35 0:30:50 10.0
11 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 381 Jenny Barnes 1154 0:35:39 0:30:54 11.0
12 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 201514 Mads Fry 1213 0:37:46 0:31:08 12.5
12 Class 4 ILCA 7 / Laser 190526 Gareth James 1102 0:34:18 0:31:08 12.5
14 Class 4 FINN 40 Russell New 1047 0:32:51 0:31:23 14.0
15 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 193265 Harry Dendle 1213 0:38:12 0:31:30 15.0
16 Class 5 RS TERA PRO 3705 Reuben Hazel 1364 0:42:59 0:31:31 16.0
17 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 72235 Sue Haynes 1154 0:36:33 0:31:40 17.0
18 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 360 Marion Cullingford 1154 0:36:42 0:31:48 18.0
19 Class 4 FINN 0 Simon Booth 1047 0:33:41 0:32:10 19.0
20 Class 4 RS FEVA XL 1234Feva Will Sears & Theo Forbes 1244 0:40:09 0:32:16 20.0
21 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 326 Jaqui Tizzard 1213 0:39:16 0:32:22 21.0
22 Class 4 RS AERO 5 2172 Lisa Booth 1141 0:38:08 0:33:25 22.0
23 Class 5 RS TERA PRO 1217 Freya James 1364 0:45:37 0:33:27 23.0
24 Class 4 ILCA 7 / Laser 143576 Yan Anderson 1102 0:36:58 0:33:33 24.5
24 Class 5 RS TERA PRO 1995 Isis Greenland 1364 0:45:46 0:33:33 24.5
26 Class 4 SUPERNOVA 439 David Grey 1075 0:37:08 0:34:33 26.0
27 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 162788 Mike Greenland 1154 0:40:17 0:34:54 27.0
28 Class 4 FINN 685 Richard Crane 1047 0:36:49 0:35:10 28.0
29 Class 4 MAVERICK 1Mav Paul Rushton 1264 0:46:33 0:36:50 29.0
30 Class 4 FINN 635 Simon Percival 1047 DSQ   31.0

R3 - 31/03/24 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 201514 Mads Fry 1213 0:42:02 0:34:39 1.0
2 Class 4 FINN 581 Alex Atkins 1047 0:37:00 0:35:20 2.0
3 Class 4 RS AERO 6 3528 John Challener 1102 0:39:17 0:35:39 3.0
4 Class 4 FINN 40 Russell New 1047 0:38:04 0:36:21 4.0
5 Class 4 EUROPE 406 Lee Elford 1147 0:42:15 0:36:50 5.0
6 Class 4 FINN 20 Andy Denison 1047 0:38:39 0:36:55 6.0
7 Class 4 FINN 620 Lawrence Peters 1047 0:38:41 0:36:57 7.0
8 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 178768 Keith Mitchel 1154 0:43:22 0:37:35 8.0
9 Class 4 FINN 42 Richard Phillips 1047 0:39:31 0:37:45 9.0
10 Class 4 FINN 685 Richard Crane 1047 0:40:01 0:38:13 10.0
11 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 162788 Mike Greenland 1154 0:45:28 0:39:24 11.0
12 Class 4 ILCA 7 / Laser 190526 Gareth James 1102 0:43:29 0:39:28 12.0
13 Class 4 420 56108 Will Sears & Freya James 1100 0:46:15 0:42:03 13.0
14 Class 4 FINN 807 Merrick Gill 1047 RET   17.0
14 Class 5 RS TERA PRO 3705 Reuben Hazel 1364 RET   17.0
14 Class 4 RS300 419 Luke Ridout 965 RET   17.0
17 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 234 Glen Tizzard 1154 OOD   18.0
18 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 326 Jaqui Tizzard 1213 OOD   30.3

R4 - 06/04/24 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Class 4 FINN 581 Alex Atkins 1047 00:41:01 0:39:11 1.0
2 Class 4 RS AERO 6 3528 John Challener 1102 00:43:46 0:39:43 2.0
3 Class 4 ILCA 4 / Laser 4.7 201514 Mads Fry 1213 00:48:20 0:39:51 3.0
4 Class 4 EUROPE 406 Lee Elford 1147 00:46:01 0:40:07 4.0
5 Class 4 FINN 620 Lawrence Peters 1047 00:42:19 0:40:25 5.0
6 Class 4 FINN 40 Russell New 1047 00:42:50 0:40:55 6.0
7 Class 4 ILCA 6 / Laser Radial 178768 Keith Mitchel 1154 00:48:42 0:42:12 7.0
8 Class 4 FINN 42 Richard Phillips 1047 00:44:24 0:42:24 8.0
9 Class 4 FINN 807 Merrick Gill 1047 00:46:01 0:43:57 9.0
10 Class 4 FINN 34 Peter Blick 1047 OOD   23.7
11 Class 4 ILCA 7 / Laser 143576 Yan Anderson 1102 OOD   31.5



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com