event burgee venue burgee

Falmouth Classics 2023

Carrick Roads & Falmouth Bay

Teamac - F Class - 17/6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 101 Altricia K18 BILL BAMPTON 0.9192 13:13:24 1:43:24 1:35:03 1.0
2 074 Lulotte 1355 BEN MORRIS 1.0512 13:00:27 1:30:27 1:35:05 2.0
3 084 Sarabande of Dart 2473 ANNE MARIE COYLE 0.9466 13:12:33 1:42:33 1:37:04 3.0
4 072 Seth Gwyn 166 ROLAND CRAMP 0.9070 13:22:39 1:52:39 1:42:10 4.0
5 077 Amokura 292 PAUL MOXON 0.9408 13:19:11 1:49:11 1:42:43 5.0
6 066 Nimrod HK57 RACHAEL SPROT 0.8356 13:38:38 2:08:38 1:47:29 6.0
7 086 Orthops 1086 CAROLE PORTER 0.7961 13:46:09 2:16:09 1:48:23 7.0
8 039 Cape Horn 1949 ALEXANDER HOARE 0.9127 13:28:46 1:58:46 1:48:24 8.0
9 029 Matawa 378 KEITH MITCHELL 0.8126 13:43:36 2:13:36 1:48:34 9.0
10 037 Sibyl of Cumae   CORNELIUS VAN RIJCKEVORSEL 0.9398 13:29:38 1:59:38 1:52:26 10.0
11 010 Obsession 3808 MIKE WALLER 0.9156 13:33:59 2:03:59 1:53:31 11.0
12 030 Antares 154 VINCENT LEFEVRE 0.8340   DNC   13.0

Teamac - M Class - 17/6

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:35
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 053 Jan Rorlan   WESLEY MASSAM 1.215 12:42:58 1:07:58 1:22:35 1.0
2 130 Carlotta   TOBY NORMAN 1.145 12:48:45 1:13:45 1:24:27 2.0
3 154 Patna   GREG POWLESLAND 1.206 12:56:38 1:21:38 1:38:27 3.0
4 113 Peggy   JOHN POTTER 1.114 13:20:17 1:45:17 1:57:17 4.0
5 076 Marguerite Cf ROB BRUNYEE 1.145 13:39:14 2:04:14 2:22:15 5.0
6 121 Escape   ANDY POMEROY 1.105 14:05:57 2:30:57 2:46:48 6.0
7 095 Ayesha 9 TIM ALLEN 1.0975   DNC   9.0
7 061 Snark   PAUL JENKINS 1.413   DNC   9.0

Teamac - E Class - 17/6

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 042 Maija 5255 CHRIS OLSEN 0.9112 12:42:14 1:02:14 0:56:42 1.0
2 183 Songbird 911 NIGEL SHARP 0.8587 12:46:06 1:06:06 0:56:46 2.0
3 028 Liberty Jane 3195 MICHAEL WRIGHT 0.8142 12:52:04 1:12:04 0:58:41 3.0
4 079 Mystery Z67 ANDY BENNETT 0.8151 12:52:11 1:12:11 0:58:50 4.0
5 065 Forerunner 2 2250 JON ELWELL 0.8407 12:50:01 1:10:01 0:58:52 5.0
6 040 Mat Ali 35 MARY WATSON 0.8158 12:52:27 1:12:27 0:59:06 6.0
7 117 Araminta 1998Y SCOTT HAZZLEDINE 0.8247 13:14:16 1:34:16 1:17:45 7.0
8 109 Ballyhoo 6741T SANDY TYNDDALE BISCOE 0.8241   DNC   10.0
8 056 Matanga   PAUL BIDMEAD 0.7302   DNC   10.0

Teamac - Q Class - 17/6

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:45
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 046 Alva   JOSH NEELY 1.003 12:53:20 1:08:20 1:08:32 1.0
2 104 Velsia 445 GEORGE COX 1.041 12:55:31 1:10:31 1:13:24 2.0
3 036 Constance 51X SIMON WISKER 1.062 12:55:15 1:10:15 1:14:36 3.0
4 075 Foxhound 51 DONALD THOMPSON 0.983 13:01:09 1:16:09 1:14:51 4.0
5 151 Lyra 6341 JULIAN PICKS 0.987 13:07:10 1:22:10 1:21:06 5.0
6 088 Freya   JORG STACHOWIAK 0.997 13:14:45 1:29:45 1:29:29 6.0
7 020 Nyala   LOIC LE MARCHAND 1.001 13:18:24 1:33:24 1:33:30 7.0
8 134 Arro 42 MIKE CANN 1.069 13:18:42 1:33:42 1:40:10 8.0
9 097 Men a Vaur   SIOBHAN JOHNSON 0.963 13:29:09 1:44:09 1:40:18 9.0
10 136 Wild   BEN HOPPER 1.01 13:28:18 1:43:18 1:44:20 10.0
11 057 Isis   R MORRIS 1.0001 13:30:15 1:45:15 1:45:16 11.0
12 009 Ivy Green EB6 RICHARD JACOBS 1.021 13:30:58 1:45:58 1:48:12 12.0
13 048 Black Goose   ESTELLE BUDDEN 1.159   DNC   20.0
13 058 Moondance   JAKE BURNYEAT 1.0354   DNC   20.0
13 078 Charm   REUBEN POWELL 1.015   DNC   20.0
13 021 Dorothy 7 OSSIE STEWART 0.977   DNC   20.0
13 034 Little Tern LT DAVE DICKENS 1.060   DNC   20.0
13 096 Golden Vanity BM PAUL PIRKHOFFER 1.059   DNC   20.0
13 127 Wanderer 2   DAVID CADDY 1.029   DNF   20.0

Teamac - B Class - 17/6

Start: Start 12, Finishes: Finish time, Time: 11:55
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FWB Winnie 10 ARTHUR WILLIAMS 0.970 13:08:12 1:13:12 1:11:00 1.0
2 FWB Moon 58 DONAL O'HALLORAN 0.982 13:09:10 1:14:10 1:12:50 2.0
3 132 Victory 7 DAVID CARNE 0.980 13:10:29 1:15:29 1:13:58 3.0
4 FWB Mabel 41 PETER COLLET 0.944 13:14:03 1:19:03 1:14:37 4.0
5 187 Grace 54 DANIEL TREGASKES 0.982 13:11:04 1:16:04 1:14:42 5.0
6 FWB Mildred 4 DAVID COCKWELL 0.970 13:13:19 1:18:19 1:15:58 6.0
7 FWB Endeavour 6 OLLY GRAFFEY 0.971 13:13:18 1:18:18 1:16:02 7.0
8 FWB Evelyn 15 MALCOLM HITCHENS 0.946 13:17:24 1:22:24 1:17:57 8.0
9 FWB Florence 31 SIMON WISKER 0.980 13:14:54 1:19:54 1:18:18 9.0
10 FWB Rebecca 24 NORMAN BOWERS 0.974 13:20:35 1:25:35 1:23:21 10.0
11 186 Helen Mary 11 CALLUM FERRIS 0.965   RET   12.0

Teamac - C Class - 17/6

Start: Start 13, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FWB Leila 21 ADAM BIRD 0.915 13:18:27 1:18:27 1:11:47 1.0
2 C Sapphire 44 HENRY MAPLES 0.890 13:31:00 1:31:00 1:20:59 2.0
3 FWB Iris Elizabeth 62 PETE CAULDWELL 0.915 13:29:36 1:29:36 1:21:59 3.0

Teamac - K Class - 17/6

Start: Start 14, Finishes: Finish time, Time: 12:05
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 082 Kathleen   DICCON ROGERS 1.004 12:56:13 0:51:13 0:51:25 1.0
2 129 Mizpah 8 LIONEL HOARE 0.945 13:01:23 0:56:23 0:53:17 2.0
3 014 Dirty Girty   EDWARD ROBERTS 0.914 13:06:30 1:01:30 0:56:13 3.0
4 080 Wave   CHARLIE COUTURE 0.940 13:07:49 1:02:49 0:59:03 4.0
5 023 Curlew   CHRIS HARKER 0.982 13:11:00 1:06:00 1:04:49 5.0
6 024 Alf Smythers   CHRIS RANGER 0.960 13:20:44 1:15:44 1:12:42 6.0
7 002 Mary Ritchie 1880 DONALD GARMAN 0.948 13:23:12 1:18:12 1:14:08 7.0
8 045 Dayspring   IAN UGLOW 0.976 13:21:17 1:16:17 1:14:27 8.0
9 025 Tumblehome IV 75 GARY TRANTER 0.920 13:35:59 1:30:59 1:23:42 9.0
10 043 Cariad 7 MARTIN WEST 0.756   DNC   14.0
10 047 Roxanne   MARTIN ELLIOTT 0.968   DNC   14.0
10 064 Softwing   IAN WOODFORD 0.8489   DNF   14.0
10 071 Picottee II   TIM PRICE 0.919   DNF   14.0

Teamac - U Class - 17/6

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 12:10
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 V23 Phantasy V23 LENNY TRENOWETH 0.7707 13:09:47 0:59:47 0:46:05 1.0
2 120 Mary Boon 1202 JOHN CRUISE 0.7831 13:17:53 1:07:53 0:53:10 2.0
3 133 Aries 737 DAVID MITCHELL 0.8232 13:16:41 1:06:41 0:54:54 3.0
4 067 Cilix V210 PATRICK KEEBLE 0.7657 13:22:28 1:12:28 0:55:29 4.0
5 063 Sola 542 NIGEL REED 0.8226 13:17:58 1:07:58 0:55:55 5.0
6 108 Vida 962 ALAN READE 0.8169 13:20:01 1:10:01 0:57:12 6.0
7 131 Hera 319 DES TEALE 0.7849 13:24:05 1:14:05 0:58:09 7.0
8 013 Cherete 101Y PHILIP JENKINS 0.7936 13:31:52 1:21:52 1:04:58 8.0
9 035 Scramasax   STEVE FREEMAN 0.7899 13:36:05 1:26:05 1:08:00 9.0
10 069 Mata Hari 727 PAUL CAHILL 0.8158 13:33:38 1:23:38 1:08:14 10.0
11 138 Waterwraith   AARON WILKINS 0.7172 13:46:52 1:36:52 1:09:28 11.0
12 094 Zeal W12 ROB MAYNARD 0.7857 13:40:23 1:30:23 1:11:01 12.0
13 147 Mardale Maid 102 JOHN LOWRY 0.7287 13:48:57 1:38:57 1:12:06 13.0
14 125 Orzel FB275 DAV AND TOM JONES 0.780   DNC   16.0
14 128 Caupona V8 PETER GREGSON 0.7478   DNC   16.0

Teamac - G Class - 17/6

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 12:20
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 148 Scallywag Z7 ANDY PLATT 0.97 13:01:24 0:41:24 0:40:09 1.0
2 152 Delilah 37 MIKE CARR 0.8 13:10:12 0:50:12 0:40:10 2.0
3 004 Dragonfly Z8 MIKE MAGUIRE 0.970 13:02:55 0:42:55 0:41:38 3.0
4 105 Charm 4 NICK BRADLEY 0.87 13:08:36 0:48:36 0:42:17 4.0
5 049 Clementine 49 ALAN PERHAM 0.87 13:10:36 0:50:36 0:44:01 5.0
6 140 Katy 67 SUE GRIGG 0.87 13:15:08 0:55:08 0:47:58 6.0
7 132 Tom Tit 3 DAVID CARNE 1   DNC   8.0

Teamac - G/b Class - 17/6

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 12:20
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 006 Zoe   JULIAN WOLFRAM 0.741 13:12:39 0:52:39 0:39:01 1.0
2 087 Wild Goose WM21 ZAK CLARKE 0.824 13:14:12 0:54:12 0:44:40 2.0
3 142 Tegan   BEN RAMPLEY 0.785 13:28:11 1:08:11 0:53:31 3.0
4 012 Sowelu   RICHARD MERILLS-BROWN 0.804 13:28:42 1:08:42 0:55:14 4.0
5 124 Mischief 66 MIKE GARLICK 0.867 13:48:23 1:28:23 1:16:38 5.0
6 116 Ellen   ROB MCDOWELL 0.7805 12:51:20 DNS   9.0
6 044 Blackbird 5 MIKE NIXON 0.830   DNC   9.0
6 110 Velindra 66 RICHARD CARMAN 0.872   DNC   9.0

Teamac - H Class - 17/6

Start: Start 9, Finishes: Finish time, Time: 12:25
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 H Ysella 298 BRIAN PHIPPS 1 13:05:44 0:40:44 0:40:44 1.0
2 H Sophie 455 CHRIS FULLER 1 13:06:41 0:41:41 0:41:41 2.0
3 H Sterren Vor 518 MILES PINCHIN 1 13:08:12 0:43:12 0:43:12 3.0
4 H Carla Louise 727 CLIVE HENDERSON 1 13:11:25 0:46:25 0:46:25 4.0
5 H Ghillan Dhiu 334 CAROLINE SMITH 1 13:13:06 0:48:06 0:48:06 5.0
6 H Dawn of Polruan 889 STEVE PRZYBYLSKI 1 13:14:10 0:49:10 0:49:10 6.0
7 H Abeliki 383 PETER DALLOW 1 13:19:09 0:54:09 0:54:09 7.0
8 H Edwyna 80 DAVID OGLETHORPE 1 13:19:46 0:54:46 0:54:46 8.0
9 H Sundown 1014 VIV ROSE 1   DNC   11.0
9 H Julia Neal   NICOLAS HUWES 1   DNC   11.0

Teamac - L Class - 17/6

Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 022 Guiding Star   PAUL EEDLE 1.072 13:33:46 1:03:46 1:08:21 1.0
2 054 Grayhound   WILHELM CHRISTIANI 1.100 13:50:54 1:20:54 1:28:59 2.0
3 092 Barnabas SS634 TOBY FLOYER 1.091 14:03:45 1:33:45 1:42:17 3.0
4 026 Ronna       13:34:28 1:59:28 0:00:00 4.0

Teamac - J Class - 17/6

Start: Start 11, Finishes: Finish time, Time: 12:35
Rank Board Boat SailNo helm/owner rating Finish Elapsed Corrected Points
1 100 Gelvynek   JEREMY MCCABE 0.782 13:19:47 0:44:47 0:35:01 1.0
2 041 Proteus   PAUL WATERMAN 0.746 13:26:14 0:51:14 0:38:13 2.0
3 091 Scout   ALAN MUNDEN 0.8290 13:48:16 1:13:16 1:00:44 3.0
4 102 Runner Bean   PHILIP KERR 0.773 13:55:00 1:20:00 1:01:50 4.0
5   Fear Not PG10 JOHN BRAY 1.060 13:48:29 1:13:29 1:17:54 5.0

www.falmouthclassics.org.uk
info@falmouthclassics.org.uk

www.falmouthclassics.org.uk
info@falmouthclassics.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com