venue burgee

2023 Dinghy Frostbite Series

Cramond Boat Club

Overall

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew FB1.1
14th October 2023
FB1.2
14th October 2023
FB2.1
28th October 2023
FB2.2
28th October 2023
FB3.1
11th November 2023
FB3.2
11th November 2023
FB4.1
25th November 2023
FB4.2
25th November 2023
FB4.3
25th November 2023
FB5.1
12 December 2023
FB5.2
12 December 5.2
Total Nett
1st Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   (5.1 OOD) (5.1 OOD) 1.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 56.2 7.0
2nd Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 1.0 (5.0 DNS) 1.0 2.0 1.0 2.0 85.0 8.0
3rd Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   1.0 1.0 4.0 4.0 2.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 104.0 14.0
4th Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas (18.0 DNC) (18.0 DNC) (6.0) (6.0) (4.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 75.0 23.0
5th Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 5.0 5.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 5.0 118.0 28.0
6th   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   2.0 4.0 RET 8.0 DNF 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 DNF 9.0 DNF 129.0 39.0
7th   Laser 120133 1101 Pavol Mraz   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 9.0 RET 5.0 DNS 7.0 DNS 6.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 144.0 54.0
8th Heather-Grace ILCA 7 218898 1101 Keith Driver   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 2.0 3.0 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 152.0 62.0
9th   2000 2444 1114 Jennie Stansfield Howie Stansfield (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 DNS 6.0 7.0 14.0 OOD 14.0 OOD 154.0 64.0
10th Boudicca Laser 91501 1101 Sam Balderstone   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 4.0 5.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 158.0 68.0
11th Rasle Laser Radial 64181 1150 Lawrie Elliott   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 14.6 OOD 14.6 OOD 160.2 70.2
12th Boudicca Laser 91501 1101 Andy Carr   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 2.0 3.0 167.0 77.0
13th Boudicca Laser Radial 91501 1150 Mathew Mill   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 167.0 77.0
14th Boudicca Laser Radial 91501 1150 Sam Balderstone   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 9.0 RET (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 174.0 84.0
15th Grasmhor Laser 179659 1101 Paul Wilson   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 9.0 RET (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 177.0 87.0
16th Rasle Laser Radial 64181 1150 Simon Ellis   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 9.0 RET (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 178.0 88.0
17th Etritus Laser Pico   1330 Annmarie MacRury   (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 9.0 DNS (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 179.0 89.0

FB1.1 - 14th October 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   22.55 0.19.56 1.0
2   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   31.25 0.25.58 2.0
3 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   OOD   5.1

FB1.2 - 14th October 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   8.45 0.07.37 1.0
2   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   RET   4.0
3 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   OOD   5.1

FB2.1 - 28th October 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   29.07 0.26.27 1.0
2 Boudicca Laser Radial 91501 1150 Mathew Mill   33.26 0.29.04 2.0
3 Rasle Laser Radial 64181 1150 Lawrie Elliott   33.54 0.29.29 3.0
4 Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   35.16 0.30.40 4.0
5 Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk 45.06 0.37.48 5.0
6 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 43.15 0.38.10 6.0
7   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   DNF   8.0

FB2.2 - 28th October 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   28.20 0.25.44 1.0
2 Rasle Laser Radial 64181 1150 Lawrie Elliott   31.21 0.27.16 2.0
3 Boudicca Laser Radial 91501 1150 Mathew Mill   31.31 0.27.24 3.0
4 Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   32.24 0.28.10 4.0
5 Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk 36.03 0.30.13 5.0
6 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 35.41 0.31.30 6.0
7   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   39.52 0.32.57 7.0

FB3.1 - 11th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   28.42 0.26.04 1.0
2 Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   36.36 0.31.50 2.0
3 Boudicca Laser Radial 91501 1150 Sam Balderstone   40.18 0.35.03 3.0
4 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 40.20 0.35.36 4.0
5 Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk 43.43 0.36.39 5.0
6 Grasmhor Laser 179659 1101 Paul Wilson   41.03 0.37.17 6.0
7 Rasle Laser Radial 64181 1150 Simon Ellis   51.10 0.44.30 7.0
8 Etritus Laser Pico   1330 Annmarie MacRury   63.42 0.47.54 8.0
9   Laser 120133 1101 Pavol Mraz   1.45.30 1.35.49 9.0

FB3.2 - 11th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   22.54 0.20.48 1.0
2 Heather-Grace ILCA 6 218898 1150 Keith Driver   30.17 0.26.20 2.0
3 Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk 36.27 0.30.33 3.0
4 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 40.12 0.35.29 4.0
5   Laser 120133 1101 Pavol Mraz   RET   9.0
5 Boudicca Laser Radial 91501 1150 Sam Balderstone   RET   9.0
5 Grasmhor Laser 179659 1101 Paul Wilson   RET   9.0
5 Rasle Laser Radial 64181 1150 Simon Ellis   RET   9.0
5 Etritus Laser Pico   1330 Annmarie MacRury   DNS   9.0

FB4.1 - 25th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   30.09 0.27.23 1.0
2 Heather-Grace ILCA 7 218898 1101 Keith Driver   30.57 0.28.07 2.0
3 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 36.31 0.32.14 3.0
4 Boudicca Laser 91501 1101 Sam Balderstone   35.56 0.32.38 4.0
5 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   DNS   5.0
5   Laser 120133 1101 Pavol Mraz   DNS   5.0
5   2000 2444 1114 Jennie Stansfield Howie Stansfield DNS   5.0

FB4.2 - 25th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   28.01 0.25.27 1.0
2 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   29.52 0.27.08 2.0
3 Heather-Grace ILCA 7 218898 1101 Keith Driver   33.00 0.29.58 3.0
4 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 34.33 0.30.30 4.0
5 Boudicca Laser 91501 1101 Sam Balderstone   35.14 0.32.00 5.0
6   2000 2444 1114 Jennie Stansfield Howie Stansfield 42.39 0.38.17 6.0
7   Laser 120133 1101 Pavol Mraz   DNS   7.0

FB4.3 - 25th November 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   22.55 0.20.49 1.0
2 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   23.01 0.20.54 2.0
3 Heather-Grace ILCA 7 218898 1101 Keith Driver   24.28 0.22.13 3.0
4 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 29.29 0.26.01 4.0
5 Boudicca Laser 91501 1101 Sam Balderstone   33.00 0.29.58 5.0
6   Laser 120133 1101 Pavol Mraz   34.25 0.31.16 6.0
7   2000 2444 1114 Jennie Stansfield Howie Stansfield 37.24 0.33.34 7.0

FB5.1 - 12 December 2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   21.44 0.19.44 1.0
2 Boudicca Laser 91501 1101 Andy Carr   23.06 0.20.59 2.0
3 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   25.07 0.22.49 3.0
4 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 27.14 0.24.02 4.0
5 Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk 37.18 0.31.16 5.0
6   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   DNF   9.0
7   2000 2444 1114 Jennie Stansfield Howie Stansfield OOD   14.0
8 Rasle Laser Radial 64181 1150 Lawrie Elliott   OOD   14.6

FB5.2 - 12 December 5.2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Elapsed Corrected Points
1 Pechtoots Rant Laser 122388 1101 Campbell Calder   14.15 0.12.57 1.0
2 Salty II Laser 201837 1101 Ewan Christison   14.38 0.13.17 2.0
3 Boudicca Laser 91501 1101 Andy Carr   15.40 0.14.14 3.0
4 Port Nawak GP14   1133 Istvan Csajaghy Tunde Kersaudy-Kerhoas 20.06 0.17.44 4.0
5 Jennifer Wanderer 13478 1193 Leonie Griffin Janice Kerrisk 22.16 0.18.40 5.0
6   Laser 4.7 120133 1210 Pavol Mraz   DNF   9.0
7   2000 2444 1114 Jennie Stansfield Howie Stansfield OOD   14.0
8 Rasle Laser Radial 64181 1150 Lawrie Elliott   OOD   14.6

FB6 - 23 December

Race cancelled due to high winds.

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class Sail No PY Helm Crew Place Points



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com