DBSC Development Regatta - Intermediate

DBSC

Results are final as of 16:05 on June 10, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Class HelmName PY R1 10 June R2 10 June R3 10 June R4 10 June R5 10 June Total Nett
1st   Topper Jamie McKeating 1358 2.0 (4.0) 1.0 2.0 1.0 10.0 6.0
2nd   LASER RADIAL Sarah Franklin 1142 (6.0) 1.0 2.0 5.0 6.0 20.0 14.0
3rd   Topper Finlay Cooper 1358 3.0 (9.0) 9.0 1.0 2.0 24.0 15.0
4th   Topper Matilda Franklin 1358 (8.0) 6.0 3.0 3.0 3.0 23.0 15.0
5th   Topper Andrew Bell 1358 (11.0) 5.0 5.0 6.0 5.0 32.0 21.0
6th   RS TERA SPORT Joe McInnes 1432 1.0 3.0 6.0 (13.0 DNS) 13.0 DNS 36.0 23.0
7th   RS TERA SPORT Martha Cooper 1432 7.0 (12.0) 8.0 4.0 7.0 38.0 26.0
8th   RS TERA SPORT George Franklin 1432 9.0 2.0 4.0 (13.0 DNS) 13.0 DNS 41.0 28.0
9th   LASER 4.7 Polly Simmons 1207 5.0 (11.0) 7.0 11.0 8.0 42.0 31.0
10th   RS TERA SPORT Alexander Fleming 1432 (14.0) 7.0 11.0 7.0 10.0 49.0 35.0
11th   Topper Abby Tait 1358 4.0 (14.0 DNS) 13.0 DNS 9.0 12.0 52.0 38.0
12th   Topper Joseph Borrer 1358 12.0 (15.0 DNF) 13.0 DNS 10.0 4.0 54.0 39.0
13th   RS TERA SPORT Sam Simmons 1432 10.0 8.0 (12.0) 12.0 9.0 51.0 39.0
14th   RS TERA SPORT Daniel Bell 1432 (13.0) 10.0 10.0 8.0 11.0 52.0 39.0

R1 10 June - 2018-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank BowNumber Class HelmName PY Elapsed Corrected Points
1   RS TERA SPORT Joe McInnes 1432 22:02 0:15:23 1.0
2   Topper Jamie McKeating 1358 22:40 0:16:41 2.0
3   Topper Finlay Cooper 1358 22:50 0:16:49 3.0
4   Topper Abby Tait 1358 23:37 0:17:23 4.0
5   LASER 4.7 Polly Simmons 1207 22:07 0:18:19 5.0
6   LASER RADIAL Sarah Franklin 1142 23:42 0:20:45 6.0
7   RS TERA SPORT Martha Cooper 1432 20:41 0:21:40 7.0
8   Topper Matilda Franklin 1358 21:06 0:23:18 8.0
9   RS TERA SPORT George Franklin 1432 23:06 0:24:12 9.0
10   RS TERA SPORT Sam Simmons 1432 24:33 0:25:43 10.0
11   Topper Andrew Bell 1358 24:01 0:26:32 11.0
12   Topper Joseph Borrer 1358 24:21 0:26:54 12.0
13   RS TERA SPORT Daniel Bell 1432 19:52 0:41:37 13.0
14   RS TERA SPORT Alexander Fleming 1432 23:50 0:49:56 14.0

R2 10 June - 2018-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank BowNumber Class HelmName PY Elapsed Corrected Points
1   LASER RADIAL Sarah Franklin 1142 19:00 0:16:38 1.0
2   RS TERA SPORT George Franklin 1432 18:28 0:17:12 2.0
3   RS TERA SPORT Joe McInnes 1432 18:29 0:17:13 3.0
4   Topper Jamie McKeating 1358 18:47 0:18:27 4.0
5   Topper Andrew Bell 1358 20:16 0:19:54 5.0
6   Topper Matilda Franklin 1358 20:36 0:20:14 6.0
7   RS TERA SPORT Alexander Fleming 1432 20:46 0:29:00 7.0
8   RS TERA SPORT Sam Simmons 1432 23:24 0:32:41 8.0
9   Topper Finlay Cooper 1358 24:58 0:36:46 9.0
10   RS TERA SPORT Daniel Bell 1432 27:43 0:38:43 10.0
11   LASER 4.7 Polly Simmons 1207 24:24 0:40:26 11.0
12   RS TERA SPORT Martha Cooper 1432 19:08 0:53:27 12.0
13   Topper Abby Tait 1358 DNS   14.0
14   Topper Joseph Borrer 1358 DNF   15.0

R3 10 June - 2018-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank BowNumber Class HelmName PY Elapsed Corrected Points
1   Topper Jamie McKeating 1358 9:02 0:06:39 1.0
2   LASER RADIAL Sarah Franklin 1142 8:47 0:07:41 2.0
3   Topper Matilda Franklin 1358 10:27 0:07:42 3.0
4   RS TERA SPORT George Franklin 1432 11:47 0:08:14 4.0
5   Topper Andrew Bell 1358 12:15 0:09:01 5.0
6   RS TERA SPORT Joe McInnes 1432 8:44 0:12:12 6.0
7   LASER 4.7 Polly Simmons 1207 15:10 0:12:34 7.0
8   RS TERA SPORT Martha Cooper 1432 9:14 0:12:54 8.0
9   Topper Finlay Cooper 1358 9:34 0:14:05 9.0
10   RS TERA SPORT Daniel Bell 1432 10:40 0:14:54 10.0
11   RS TERA SPORT Alexander Fleming 1432 13:26 0:18:46 11.0
12   RS TERA SPORT Sam Simmons 1432 14:06 0:19:42 12.0
13   Topper Abby Tait 1358 DNS   13.0
13   Topper Joseph Borrer 1358 DNS   13.0

R4 10 June - 2018-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank BowNumber Class HelmName PY Elapsed Corrected Points
1   Topper Finlay Cooper 1358 20:38 0:15:12 1.0
2   Topper Jamie McKeating 1358 21:01 0:15:29 2.0
3   Topper Matilda Franklin 1358 21:13 0:15:37 3.0
4   RS TERA SPORT Martha Cooper 1432 16:57 0:15:47 4.0
5   LASER RADIAL Sarah Franklin 1142 18:23 0:16:06 5.0
6   Topper Andrew Bell 1358 22:42 0:16:43 6.0
7   RS TERA SPORT Alexander Fleming 1432 19:10 0:17:51 7.0
8   RS TERA SPORT Daniel Bell 1432 19:21 0:18:01 8.0
9   Topper Abby Tait 1358 18:48 0:18:28 9.0
10   Topper Joseph Borrer 1358 19:00 0:18:39 10.0
11   LASER 4.7 Polly Simmons 1207 22:50 0:18:55 11.0
12   RS TERA SPORT Sam Simmons 1432 23;00 0;21;25 12.0
13   RS TERA SPORT Joe McInnes 1432 DNS   13.0
13   RS TERA SPORT George Franklin 1432 DNS   13.0

R5 10 June - 2018-06-10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank BowNumber Class HelmName PY Elapsed Corrected Points
1   Topper Jamie McKeating 1358 19:40 0:14:29 1.0
2   Topper Finlay Cooper 1358 19:59 0:14:43 2.0
3   Topper Matilda Franklin 1358 15:53 0:15:36 3.0
4   Topper Joseph Borrer 1358 16:04 0:15:46 4.0
5   Topper Andrew Bell 1358 17:15 0:16:56 5.0
6   LASER RADIAL Sarah Franklin 1142 19:35 0:17:09 6.0
7   RS TERA SPORT Martha Cooper 1432 18:39 0:17:22 7.0
8   LASER 4.7 Polly Simmons 1207 16:21 0:18:04 8.0
9   RS TERA SPORT Sam Simmons 1432 19:52 0:18:30 9.0
10   RS TERA SPORT Alexander Fleming 1432 20:03 0:18:40 10.0
11   RS TERA SPORT Daniel Bell 1432 20:11 0:18:48 11.0
12   Topper Abby Tait 1358 20:09 0:19:47 12.0
13   RS TERA SPORT Joe McInnes 1432 DNS   13.0
13   RS TERA SPORT George Franklin 1432 DNS   13.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com