DBSC Round Inchcolm 2019

DBSC

Results are final as of 20:55 on June 19, 2019

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Class HelmName PY R1 Total Nett
1st   DEVOTI D-ZERO Ian Baillie 1029 1.0 1.0 1.0
2nd   Moth low rider Keith Cuthbert 980 2.0 2.0 2.0
3rd   EUROPE Bess Homer 1141 3.0 3.0 3.0
4th   LASER RADIAL Suzie Homer 1145 4.0 4.0 4.0
5th   LASER RADIAL Ben Entwistle 1145 5.0 5.0 5.0
6th   LASER Richard Haydock 1099 6.0 6.0 6.0
7th   LASER Fredrik Sundman 1099 7.0 7.0 7.0
8th   LASER Richard Higgins 1099 8.0 8.0 8.0
9th   LASER RADIAL Jenny Higgins 1145 9.0 9.0 9.0
10th   MIRROR (D/H) Emma Brisley 1390 10.0 10.0 10.0
11th   RS 200 Kirsty Higgins 1046 11.0 11.0 11.0
12th   RS 200 Gavin Homer 1046 12.0 12.0 12.0
13th   MUSTO SKIFF Euan Hurter 849 13.0 13.0 13.0
14th   RS FEVA XL Andrew Bell 1240 14.0 14.0 14.0
15th   MIRROR (D/H) Steven Stead 1390 15.0 15.0 15.0
16th   TOPPER Abby Tait 1363 16.0 16.0 16.0
17th   MIRROR (D/H) Andrew Scott 1390 17.0 17.0 17.0
18th   MIRROR (D/H) Martin Davidson 1390 18.0 18.0 18.0
19th   LASER John Hilton 1099 19.0 19.0 19.0
20th   K6 Dave Burnett 913 20.0 20.0 20.0
21st   RS TERA SPORT Matthew Davidson 1438 21.0 21.0 21.0
22nd   RS 400 Iain Tait 942 22.0 22.0 22.0
23rd   Waszp Andy Marshall 800 23.0 23.0 23.0
24th   Waszp John Mackenzie 800 24.0 24.0 24.0

R1 - 2019-06-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank BowNumber Class HelmName PY Elapsed Corrected Points
1   DEVOTI D-ZERO Ian Baillie 1029 39:57 0:38:49 1.0
2   Moth low rider Keith Cuthbert 980 39:30 0:40:18 2.0
3   EUROPE Bess Homer 1141 46:31 0:40:46 3.0
4   LASER RADIAL Suzie Homer 1145 47:24 0:41:24 4.0
5   LASER RADIAL Ben Entwistle 1145 48:45 0:42:35 5.0
6   LASER Richard Haydock 1099 47:08 0:42:53 6.0
7   LASER Fredrik Sundman 1099 48:06 0:43:46 7.0
8   LASER Richard Higgins 1099 48:31 0:44:09 8.0
9   LASER RADIAL Jenny Higgins 1145 50:48 0:44:22 9.0
10   MIRROR (D/H) Emma Brisley 1390 62:17 0:44:48 10.0
11   RS 200 Kirsty Higgins 1046 47:40 0:45:34 11.0
12   RS 200 Gavin Homer 1046 48:37 0:46:29 12.0
13   MUSTO SKIFF Euan Hurter 849 42:10 0:49:40 13.0
14   RS FEVA XL Andrew Bell 1240 62:27 0:50:22 14.0
15   MIRROR (D/H) Steven Stead 1390 70:08 0:50:27 15.0
16   TOPPER Abby Tait 1363 68:57 0:50:35 16.0
17   MIRROR (D/H) Andrew Scott 1390 72:01 0:51:49 17.0
18   MIRROR (D/H) Martin Davidson 1390 72:07 0:51:53 18.0
19   LASER John Hilton 1099 58:18 0:53:03 19.0
20   K6 Dave Burnett 913 50:02 0:54:48 20.0
21   RS TERA SPORT Matthew Davidson 1438 85:09 0:59:13 21.0
22   RS 400 Iain Tait 942 56:19 0:59:47 22.0
23   Waszp Andy Marshall 800 66:52 1:23:35 23.0
24   Waszp John Mackenzie 800 74:22 1:32:58 24.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com