Dinghy Cup 2023

Dabchicks Sailing Club

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race one Race Two Race three Race 4 Total Nett
1st Solo 6015 Simon Jacklin   1142 1.0 2.0 4.0 (8.0) 15.0 7.0
2nd Solo 5378 Brian Lamb   1142 (8.0) 3.0 6.0 3.0 20.0 12.0
3rd ENTERPRISE 23049 Brian Cummins Linda Cummins 1122 5.0 6.0 3.0 (24.0 DNC) 38.0 14.0
4th Solo 4808 Paul Berry   1142 (12.0) 4.0 5.0 5.0 26.0 14.0
5th RS 500 506 Richard Green Sue Green 966 (16.0) 9.0 2.0 4.0 31.0 15.0
6th Solo 5270 Viv Fox   1142 (13.0) 5.0 8.0 7.0 33.0 20.0
7th Solo 4928 David Royce   1142 10.0 7.0 9.0 (24.0 DNC) 50.0 26.0
8th LASER RADIAL/ ILCA 6 213641 Sam Grout   1147 (24.0 DNC) 24.0 DNC 1.0 2.0 51.0 27.0
9th RS 300 347 Will Powell   970 9.0 1.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 58.0 34.0
10th RS 700 966 Mike Banks   845 3.0 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 59.0 35.0
11th Comet Duo 50 Rosie Brown   1178 15.0 (16.0) 10.0 10.0 51.0 35.0
12th Phantom 1391     1004 (24.0 DNC) 24.0 DNC 7.0 6.0 61.0 37.0
13th RS 700 87 Will Head   845 2.0 13.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 63.0 39.0
14th RS 700 725 Sam Caslin   845 4.0 11.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 63.0 39.0
15th MIRROR (S/H) 69020 Ray Smith   1380 6.0 12.0 (24.0 NSC) 24.0 DNC 66.0 42.0
16th RS TERA SPORT 2114 Grace   1445 17.0 17.0 (24.0 NSC) 9.0 67.0 43.0
17th RS 700 778 Oliver Grogan   845 7.0 15.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 70.0 46.0
18th Solo 5540 Keith Stubbs   1142 14.0 10.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 72.0 48.0
19th WAYFARER 1128 Tim Wood   1102 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 NSC 1.0 73.0 49.0
20th Nacra 20 1098 Ben Peter   657 11.0 14.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 73.0 49.0
21st RS 700 761 Thomas Dutton   845 18.0 (24.0 DNS) 24.0 DNC 24.0 DNC 90.0 66.0
22nd Cherub 2669 Toby Ramsay Stafford 903 19.0 (24.0 DNF) 24.0 DNC 24.0 DNC 91.0 67.0
23rd RS 800 1054 James Ed 799 20.0 (24.0 DNF) 24.0 DNC 24.0 DNC 92.0 68.0

Race one - 26/08/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:17:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 6015 Simon Jacklin   1142 0:51:43 1:30:34 1.0
2 RS 700 87 Will Head   845 0:58:30 1:32:18 2.0
3 RS 700 966 Mike Banks   845 0:59:21 1:33:39 3.0
4 RS 700 725 Sam Caslin   845 1:00:13 1:35:01 4.0
5 ENTERPRISE 23049 Brian Cummins Linda Cummins 1122 0:53:45 1:35:49 5.0
6 MIRROR (S/H) 69020 Ray Smith   1380 1:06:22 1:36:11 6.0
7 RS 700 778 Oliver Grogan   845 1:01:16 1:36:40 7.0
8 Solo 5378 Brian Lamb   1142 0:55:18 1:36:51 8.0
9 RS 300 347 Will Powell   970 1:10:28 1:36:52 9.0
10 Solo 4928 David Royce   1142 0:55:57 1:37:59 10.0
11 Nacra 20 1098 Ben Peter   657 1:04:43 1:38:30 11.0
12 Solo 4808 Paul Berry   1142 0:57:36 1:40:53 12.0
13 Solo 5270 Viv Fox   1142 0:58:15 1:42:01 13.0
14 Solo 5540 Keith Stubbs   1142 0:58:20 1:42:10 14.0
15 Comet Duo 50 Rosie Brown   1178 1:03:34 1:47:55 15.0
16 RS 500 506 Richard Green Sue Green 966 0:52:53 1:49:29 16.0
17 RS TERA SPORT 2114 Grace   1445 1:19:15 1:49:41 17.0
18 RS 700 761 Thomas Dutton   845 1:14:44 1:57:55 18.0
19 Cherub 2669 Toby Ramsay Stafford 903 0:57:10 2:06:37 19.0
20 RS 800 1054 James Ed 799 1:16:45 2:08:05 20.0

Race Two - 26/08/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 300 347 Will Powell   970 0:43:38 0:44:59 1.0
2 Solo 6015 Simon Jacklin   1142 0:51:32 0:45:08 2.0
3 Solo 5378 Brian Lamb   1142 0:52:07 0:45:38 3.0
4 Solo 4808 Paul Berry   1142 0:52:40 0:46:07 4.0
5 Solo 5270 Viv Fox   1142 0:53:24 0:46:46 5.0
6 ENTERPRISE 23049 Brian Cummins Linda Cummins 1122 0:52:30 0:46:47 6.0
7 Solo 4928 David Royce   1142 0:53:58 0:47:15 7.0
8 RS 700 966 Mike Banks   845 0:40:02 0:47:23 8.0
9 RS 500 506 Richard Green Sue Green 966 0:46:05 0:47:42 9.0
10 Solo 5540 Keith Stubbs   1142 0:54:41 0:47:53 10.0
11 RS 700 725 Sam Caslin   845 0:41:27 0:49:03 11.0
12 MIRROR (S/H) 69020 Ray Smith   1380 0:34:32 0:50:03 12.0
13 RS 700 87 Will Head   845 0:42:18 0:50:04 13.0
14 Nacra 20 1098 Ben Peter   657 0:33:56 0:51:39 14.0
15 RS 700 778 Oliver Grogan   845 0:43:58 0:52:02 15.0
16 Comet Duo 50 Rosie Brown   1178 0:32:25 0:55:02 16.0
17 RS TERA SPORT 2114 Grace   1445 0:40:07 0:55:31 17.0
18 RS 700 761 Thomas Dutton   845 DNS   24.0
18 Cherub 2669 Toby Ramsay Stafford 903 DNF   24.0
18 RS 800 1054 James Ed 799 DNF   24.0

Race three

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 213641 Sam Grout   1147 0:57:52 0:50:27 1.0
2 RS 500 506 Richard Green Sue Green 966 0:50:04 0:51:50 2.0
3 ENTERPRISE 23049 Brian Cummins Linda Cummins 1122 0:58:54 0:52:30 3.0
4 Solo 6015 Simon Jacklin   1142 1:00:10 0:52:41 4.0
5 Solo 4808 Paul Berry   1142 1:02:02 0:54:19 5.0
6 Solo 5378 Brian Lamb   1142 1:03:00 0:55:10 6.0
7 Phantom 1391     1004 0:56:17 0:56:04 7.0
8 Solo 5270 Viv Fox   1142 1:04:55 0:56:51 8.0
9 Solo 4928 David Royce   1142 1:05:12 0:57:06 9.0
10 Comet Duo 50 Rosie Brown   1178 0:36:48 1:02:29 10.0
11 MIRROR (S/H) 69020 Ray Smith   1380 NSC   24.0
11 RS TERA SPORT 2114 Grace   1445 NSC   24.0
11 WAYFARER 1128 Tim Wood   1102 NSC   24.0

Race 4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:25:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 WAYFARER 1128 Tim Wood   1102 0:52:30 0:47:38 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 213641 Sam Grout   1147 0:54:49 0:47:47 2.0
3 Solo 5378 Brian Lamb   1142 0:54:59 0:48:09 3.0
4 RS 500 506 Richard Green Sue Green 966 0:47:12 0:48:52 4.0
5 Solo 4808 Paul Berry   1142 0:55:54 0:48:57 5.0
6 Phantom 1391     1004 0:50:22 0:50:10 6.0
7 Solo 5270 Viv Fox   1142 0:57:47 0:50:36 7.0
8 Solo 6015 Simon Jacklin   1142 0:59:17 0:51:55 8.0
9 RS TERA SPORT 2114 Grace   1445 0:39:31 0:54:42 9.0
10 Comet Duo 50 Rosie Brown   1178 0:32:57 0:55:57 10.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com