DSC Sunday series (1)

Dabchicks Sailing Club

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Series 1 Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Fast   Phantom 1164   James Sparks   1004 4.0 2.0 1.0 1.0 (5.0) 13.0 8.0
2nd Fast   ILCA 7 183410   Bryan Sargent   1100 (50.0 DNC) 3.0 2.0 4.0 2.0 61.0 11.0
3rd Fast   EUROPE 323   Toby Ramsay   1141 3.0 1.0 5.0 5.0 (6.0) 20.0 14.0
4th Fast   Phantom 1096   Tom Dutton   1004 5.0 5.0 4.0 (50.0 RET) 8.0 72.0 22.0
5th Fast   Solo 5378   Julian Lord   1142 6.0 (50.0 DNC) 7.0 6.0 10.0 79.0 29.0
6th Slow   ILCA 4 212224   Alex Canham   1208 7.0 7.0 8.0 11.0 (14.0) 47.0 33.0
7th Fast   Solo 5242   Andrew Stebbing   1142 10.0 8.0 6.0 10.0 (12.0) 46.0 34.0
8th Slow   ILCA 4 210233   Alex Thompson   1208 9.0 9.0 9.0 (20.0) 15.0 62.0 42.0
9th Fast   Solo 5270   Viv Fox   1142 (50.0 DNS) 10.0 10.0 9.0 13.0 92.0 42.0
10th Fast   ILCA 7 190838   Mike Banks   1100 1.0 4.0 (50.0 OCS) 3.0 50.0 OCS 108.0 58.0
11th Fast   Aero 9 3308   Henry Wells   1014 8.0 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 RET 7.0 165.0 115.0
12th Fast   ILCA 6 181506   Will Sargeant   1147 (50.0 DNC) 6.0 50.0 OCS 12.0 50.0 DNC 168.0 118.0
13th Fast   Solo 4307   Paul Berry   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 8.0 11.0 169.0 119.0
14th Fast   ILCA 6 192455   Ben Milgate   1147 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 14.0 9.0 173.0 123.0
15th Slow   Topaz UNO 1168   Elizabeth Kingstom   1255 (50.0 RET) 11.0 50.0 RET 15.0 50.0 RET 176.0 126.0
16th Slow   ILCA 4 158097   Sam Grout   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 11.0 17.0 50.0 DNC 178.0 128.0
17th Fast   ILCA 6 16   Mike Grout   1147 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 16.0 17.0 183.0 133.0
18th Fast   Solo 4640   John Mastin   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 19.0 18.0 187.0 137.0
19th Fast   ILCA 7 210411   Jack Grogan   1100 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 OCS 1.0 201.0 151.0
20th Fast   Enterprise 23049   Brian Cumming Linda Cumming 1122 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 2.0 50.0 DNC 202.0 152.0
21st Fast   Aero 7 1108   Charlie Pearce   1065 2.0 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 202.0 152.0
22nd Fast   ILCA 7 1   Will Powell   1100 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 3.0 203.0 153.0
23rd Fast   Aero 7 3308   Henry Wells   1065 (50.0 DNC) 50.0 DNC 3.0 50.0 DNC 50.0 DNC 203.0 153.0
24th Fast   ILCA 6 200835   Simon Clifton   1147 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 4.0 204.0 154.0
25th Fast   Solo 4700   Brian Lamb   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 7.0 50.0 RET 207.0 157.0
26th Fast   ILCA 7 86864   Mike Grout   1100 (50.0 DNC) 12.0 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 212.0 162.0
27th Fast   Solo 5540   Keith Stubbs   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 13.0 50.0 DNC 213.0 163.0
28th Slow   ILCA 4 183557   Becca Brown   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 16.0 216.0 166.0
29th Slow   ILCA 4 176530   Lucy Milgate   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 18.0 50.0 DNC 218.0 168.0
30th Fast   RS 200 963   James Humphreys Poppy Lowe 1046 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 19.0 219.0 169.0
31st Slow   Mirror 364   Rosie Brown   1380 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   Comet Duo 108   David Willey Liz Willey 1210 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   Topaz Uno 8524   Mike Grout   1255 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   Solo 3961   Alan Vince   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   Fireball 14474   Jack Berry Elliot Berry 952 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   ILCA 7 121861   Lurch   1100 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   Solo 4061   Ray Smith   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   ILCA 4 155879   Harry Blackmore   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   RS500 506   Richard Green Sue Green 966 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   Solo 4307   Jack Berry   1142 (50.0 RET) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   ILCA 7 8   Will Powell   1100 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   B14 783   Henry Wells   860 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   ILCA 6 183410   Bryan Sargent   1147 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   ILCA 4 201467   Daisy Weston   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   ILCA 4 155879   Harry Blackmore   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   Phantom 1391   Chris Green   1004 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   Signet 919   Berry Berry 1265 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Fast   Solo 5201   Robin Gozzett   1142 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0
31st Slow   ILCA 4 75317   James Matthew   1208 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 250.0 200.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Fast Handicap1stFast - Phantom 1164 James Sparks
Fast Handicap2ndFast - ILCA 7 183410 Bryan Sargent
Fast Handicap3rdFast - EUROPE 323 Toby Ramsay
Slow Handicap1stSlow - ILCA 4 212224 Alex Canham
Slow Handicap2ndSlow - ILCA 4 210233 Alex Thompson
Slow Handicap3rdSlow - Topaz UNO 1168 Elizabeth Kingstom
Solo Fleet1stFast - Solo 5378 Julian Lord
Solo Fleet2ndFast - Solo 5242 Andrew Stebbing
Solo Fleet3rdFast - Solo 5270 Viv Fox
First Lady Helm1stSlow - Topaz UNO 1168 Elizabeth Kingstom
First Junior1stSlow - ILCA 4 212224 Alex Canham
First Master1stFast - ILCA 7 183410 Bryan Sargent
First Traditional1stFast - Solo 4307 Paul Berry
First ILCA dinghy1stFast - ILCA 7 183410 Bryan Sargent

Series 1 Race 1 - 11/4/21 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   ILCA 7 190838   Mike Banks   1100 13:00 13:55:34 0:55:34 0:50:31 1.0
2 Fast   Aero 7 1108   Charlie Pearce   1065 13:00 13:54:46 0:54:46 0:51:25 2.0
3 Fast   EUROPE 323   Toby Ramsay   1141 13:00 13:58:48 0:58:48 0:51:32 3.0
4 Fast   Phantom 1164   James Sparks   1004 13:00 13:51:49 0:51:49 0:51:37 4.0
5 Fast   Phantom 1096   Tom Dutton   1004 13:00 13:52:06 0:52:06 0:51:54 5.0
6 Fast   Solo 5378   Julian Lord   1142 13:00 14:00:20 1:00:20 0:52:50 6.0
7 Slow   ILCA 4 212224   Alex Canham   1208 13:00 14:05:08 1:05:08 0:53:55 7.0
8 Fast   Aero 9 3308   Henry Wells   1014 13:00 13:55:10 0:55:10 0:54:24 8.0
9 Slow   ILCA 4 210233   Alex Thompson   1208 13:00 14:06:34 1:06:34 0:55:06 9.0
10 Fast   Solo 5242   Andrew Stebbing   1142 13:00 14:09:57 1:09:57 1:01:15 10.0
11 Fast   Solo 5270   Viv Fox   1142     DNS   50.0
11 Slow   Topaz UNO 1168   Elizabeth Kingstom   1255     RET   50.0
11 Fast   Solo 4307   Jack Berry   1142     RET   50.0

Race 2 - 18.4.21 at 1600

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   EUROPE 323   Toby Ramsay   1141 1600 16:34:32 0:34:32 0:30:16 1.0
2 Fast   Phantom 1164   James Sparks   1004 1600 16:30:31 0:30:31 0:30:24 2.0
3 Fast   ILCA 7 183410   Bryan Sargent   1100 1600 16:33:44 0:33:44 0:30:40 3.0
4 Fast   ILCA 7 190838   Mike Banks   1100 1600 16:33:52 0:33:52 0:30:47 4.0
5 Fast   Phantom 1096   Tom Dutton   1004 1600 16:31:21 0:31:21 0:31:14 5.0
6 Fast   ILCA 6 181506   Will Sargeant   1147 1600 16:38:37 0:38:37 0:33:40 6.0
7 Slow   ILCA 4 212224   Alex Canham   1208 1600 16:41:52 0:41:52 0:34:39 7.0
8 Fast   Solo 5242   Andrew Stebbing   1142 1600 16:39:58 0:39:58 0:35:00 8.0
9 Slow   ILCA 4 210233   Alex Thompson   1208 1600 16:43:06 0:43:06 0:35:41 9.0
10 Fast   Solo 5270   Viv Fox   1142 1600 16:43:20 0:43:20 0:37:57 10.0
11 Slow   Topaz UNO 1168   Elizabeth Kingstom   1255 1600 16:52:10 0:52:10 0:41:34 11.0
12 Fast   ILCA 7 86864   Mike Grout   1100 1600 16:55:14 0:55:14 0:50:13 12.0

Race 3 - 2/05/2021 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   Phantom 1164   James Sparks   1004 12:00 12:42:09 0:42:09 0:41:59 1.0
2 Fast   ILCA 7 183410   Bryan Sargent   1100 12:00 12:46:38 0:46:38 0:42:24 2.0
3 Fast   Aero 7 3308   Henry Wells   1065 12:00 12:45:16 0:45:16 0:42:30 3.0
4 Fast   Phantom 1096   Tom Dutton   1004 12:00 12:43:10 0:43:10 0:43:00 4.0
5 Fast   EUROPE 323   Toby Ramsay   1141 12:00 12:49:37 0:49:37 0:43:29 5.0
6 Fast   Solo 5242   Andrew Stebbing   1142 12:00 12:50:59 0:50:59 0:44:39 6.0
7 Fast   Solo 5378   Julian Lord   1142 12:00 12:52:16 0:52:16 0:45:46 7.0
8 Slow   ILCA 4 212224   Alex Canham   1208 12:00 12:55:36 0:55:36 0:46:02 8.0
9 Slow   ILCA 4 210233   Alex Thompson   1208 12:00 12:58:03 0:58:03 0:48:03 9.0
10 Fast   Solo 5270   Viv Fox   1142 12:00 12:55:13 0:55:13 0:48:21 10.0
11 Slow   ILCA 4 158097   Sam Grout   1208 12:00 13:02:58 1:02:58 0:52:07 11.0
12 Fast   ILCA 7 190838   Mike Banks   1100     OCS   50.0
12 Fast   ILCA 6 181506   Will Sargeant   1147     OCS   50.0
12 Slow   Topaz UNO 1168   Elizabeth Kingstom   1255     RET   50.0

Race 4 - 02/05/2021 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   Phantom 1164   James Sparks   1004 16:10 17:20:07 1:10:07 1:09:50 1.0
2 Fast   Enterprise 23049   Brian Cumming Linda Cumming 1122 16:10 17:29:45 1:19:45 1:11:05 2.0
3 Fast   ILCA 7 190838   Mike Banks   1100 16:00 17:18:50 1:18:50 1:11:40 3.0
4 Fast   ILCA 7 183410   Bryan Sargent   1100 16:00 17:19:05 1:19:05 1:11:54 4.0
5 Fast   EUROPE 323   Toby Ramsay   1141 16:10 17:32:27 1:22:27 1:12:16 5.0
6 Fast   Solo 5378   Julian Lord   1142 16:10 17:33:28 1:23:28 1:13:05 6.0
7 Fast   Solo 4700   Brian Lamb   1142 16:10 17:37:57 1:27:57 1:17:01 7.0
8 Fast   Solo 4307   Paul Berry   1142 16:10 17:38:00 1:28:00 1:17:03 8.0
9 Fast   Solo 5270   Viv Fox   1142 16:10 17:38:40 1:28:40 1:17:38 9.0
10 Fast   Solo 5242   Andrew Stebbing   1142 16:10 17:39:12 1:29:12 1:18:07 10.0
11 Slow   ILCA 4 212224   Alex Canham   1208 16:00 17:35:20 1:35:20 1:18:55 11.0
12 Fast   ILCA 6 181506   Will Sargeant   1147 16:00 17:30:56 1:30:56 1:19:17 12.0
13 Fast   Solo 5540   Keith Stubbs   1142 16:10 17:41:10 1:31:10 1:19:50 13.0
14 Fast   ILCA 6 192455   Ben Milgate   1147 16:00 17:32:40 1:32:40 1:20:47 14.0
15 Slow   Topaz UNO 1168   Elizabeth Kingstom   1255 16:10 17:51:55 1:41:55 1:21:13 15.0
16 Fast   ILCA 6 16   Mike Grout   1147 16:00 17:35:16 1:35:16 1:23:03 16.0
17 Slow   ILCA 4 158097   Sam Grout   1208 16:00 17:41:36 1:41:36 1:24:06 17.0
18 Slow   ILCA 4 176530   Lucy Milgate   1208 16:00 17:43:16 1:43:16 1:25:29 18.0
19 Fast   Solo 4640   John Mastin   1142 16:10 17:54:41 1:44:41 1:31:40 19.0
20 Slow   ILCA 4 210233   Alex Thompson   1208 16:00 17:53:09 1:53:09 1:33:40 20.0
21 Fast   Phantom 1096   Tom Dutton   1004     RET   50.0
21 Fast   Aero 9 3308   Henry Wells   1014     RET   50.0
21 Fast   ILCA 7 210411   Jack Grogan   1100     OCS   50.0

Race 5 - 09/05/2021 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   ILCA 7 210411   Jack Grogan   1100 11:40 12:43:41 1:03:41 0:57:54 1.0
2 Fast   ILCA 7 183410   Bryan Sargent   1100 11:40 12:44:36 1:04:36 0:58:44 2.0
3 Fast   ILCA 7 1   Will Powell   1100 11:40 12:45:04 1:05:04 0:59:09 3.0
4 Fast   ILCA 6 200835   Simon Clifton   1147 11:40 12:48:45 1:08:45 0:59:56 4.0
5 Fast   Phantom 1164   James Sparks   1004 11:50 12:50:29 1:00:29 1:00:15 5.0
6 Fast   EUROPE 323   Toby Ramsay   1141 11:50 13:00:24 1:10:24 1:01:42 6.0
7 Fast   Aero 9 3308   Henry Wells   1014 11:50 12:53:24 1:03:24 1:02:31 7.0
8 Fast   Phantom 1096   Tom Dutton   1004 11:50 12:52:52 1:02:52 1:02:37 8.0
9 Fast   ILCA 6 192455   Ben Milgate   1147 11:40 12:52:15 1:12:15 1:02:59 9.0
10 Fast   Solo 5378   Julian Lord   1142 11:50 13:02:15 1:12:15 1:03:16 10.0
11 Fast   Solo 4307   Paul Berry   1142 11:50 13:02:29 1:12:29 1:03:28 11.0
12 Fast   Solo 5242   Andrew Stebbing   1142 11:50 13:04:19 1:14:19 1:05:05 12.0
13 Fast   Solo 5270   Viv Fox   1142 11:50 13:04:33 1:14:33 1:05:17 13.0
14 Slow   ILCA 4 212224   Alex Canham   1208 11:40 13:00:02 1:20:02 1:06:15 14.0
15 Slow   ILCA 4 210233   Alex Thompson   1208 11:40 13:00:08 1:20:08 1:06:20 15.0
16 Slow   ILCA 4 183557   Becca Brown   1208 11:40 13:00:16 1:20:16 1:06:27 16.0
17 Fast   ILCA 6 16   Mike Grout   1147 11:40 12:59:52 1:19:52 1:09:38 17.0
18 Fast   Solo 4640   John Mastin   1142 11:50 13:13:11 1:23:11 1:12:50 18.0
19 Fast   RS 200 963   James Humphreys Poppy Lowe 1046 11:50 13:13:59 1:23:59 1:20:17 19.0
20 Fast   ILCA 7 190838   Mike Banks   1100     OCS   50.0
20 Slow   Topaz UNO 1168   Elizabeth Kingstom   1255     RET   50.0
20 Fast   Solo 4700   Brian Lamb   1142     RET   50.0

https://dabchicks.org/
club.manager@dabchicks.org


Race.officer@dabchicks.org

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com