MFOB Summer Series

Dabchicks Sailng Club

MFOB Summer Series 2022

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 7 Total Nett
              26.06.22 09.07.22 17.07.22 22.07.22 30.07.22 28.08.22    
              10.30 1900 12.30 18.45 10.30 1300    
1st FAST Spray CK135 Ollie Grogan   1200 (24.0 DNC) 1.0 1.0 24.0 DNC 5.0 1.0 56.0 32.0
2nd FAST Tanner WM39 Ben Woodcraft David Cope 1175 1.0 (24.0 DNC) 6.0 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 80.0 56.0
3rd FAST Lillian CK19 Mark Farthing   1140 (24.0 DNC) 2.0 3.0 5.0 RET 24.0 DNC 24.0 DNC 82.0 58.0
4th FAST Gipsy CK79 Gerard Swift   1080 (24.0 DNC) 24.0 DNC 2.0 2.0 7.0 24.0 DNC 83.0 59.0
5th SLOW Serenity MI02 Jane Marr Becca Brown 1250 (24.0 DNC) 24.0 DNC 11.0 4.0 14.0 7.0 84.0 60.0
6th SLOW Alice WM24 Guy Dodgson Angela Mitchell 1370 3.0 RET (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 12.0 24.0 DNC 90.0 66.0
7th FAST Jack CK91 Mark Farthing Rosie Farthing 1200 (24.0 DNC) 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 6.0 5.0 90.0 66.0
8th FAST Thrift WM3 David Haynes Paul Hayne, Wayne Harvey 1110 (24.0 DNC) 3.0 8.0 24.0 DNC 11.0 24.0 DNC 94.0 70.0
9th FAST Florrie May WM22 John Dyson   1100 2.0 (24.0 DNC) 9.0 24.0 DNC 13.0 24.0 DNC 96.0 72.0
10th Slow Grey Goose WM151 Lucy Struth Phobe Fuller 1235 (24.0 DNC) 4.0 5.0 24.0 DNC 15.0 24.0 DNC 96.0 72.0
11th FAST Merlin WM25 Bryan Sargeant Will Sargeant 1100 (24.0 DNC) 5.0 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 102.0 78.0
12th SLOW Native WM1 Steve & Debs Johnson   1255 (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 3.0 24.0 DNC 103.0 79.0
13th SLOW Joy WM48 Will Crossley   1205 (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0 109.0 85.0
14th SLOW Samphire WM28 Louise Cohen Will Cohen 1240 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 10.0 4.0 110.0 86.0
15th FAST Wild Goose WM21 Zac Clarke Harry Clarke 1200 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 8.5 7.0 OCS 111.5 87.5
16th SLOW Ally Lump WM0 Will Baker   1270 (24.0 DNC) 24.0 DNC 12.0 RET 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 112.0 88.0
17th SLOW Myster of Tollesbury A1 Angela Payne   1205 (24.0 DNC) 5.0 DNS 24.0 DNC 24.0 DNC 16.0 24.0 DNC 117.0 93.0
18th FAST Mystery CK59 Tom Bowman   1140 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 122.0 98.0
19th SLOW Woody WM30 Phil Plumtree Susie Eldridge 1210 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 24.0 DNC 122.0 98.0
20th FAST Mersea Native Ck94 Lars Ditchburn   1190 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 126.0 102.0
21st SLOW Genesta WM700 Rob Lee Clare Lee 1265 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 8.5 24.0 DNC 128.5 104.5
22nd             (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 120.0
22nd SLOW Faith FAITH Alasdair Mackenzie   1270 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 144.0 120.0

Race 1 - 26.06.22 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 FAST Tanner WM39 Ben Woodcraft David Cope 1175 11:26:41 0.56.41 0.48.14 1.0
2 FAST Florrie May WM22 John Dyson   1100 11:26:21 0.56.21 0.51.14 2.0
3 SLOW Alice WM24 Guy Dodgson Angela Mitchell 1370   RET   3.0

Race 2 - 09.07.22 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 FAST Spray CK135 Ollie Grogan   1200 20:00:05 1:00:05 0:50:04 1.0
2 FAST Lillian CK19 Mark Farthing   1140 19:58:30 0:58:30 0:51:19 2.0
3 FAST Thrift WM3 David Haynes Paul Hayne, Wayne Harvey 1110 19:58:47 0:58:47 0:52:57 3.0
4 Slow Grey Goose WM151 Lucy Struth Phobe Fuller 1235 20:11:29 1:11:29 0:57:53 4.0
5 FAST Merlin WM25 Bryan Sargeant Will Sargeant 1100 20:06:45 1:06:45 1:00:41 5.0
5 SLOW Myster of Tollesbury A1 Angela Payne   1205   DNS   5.0

Race 3 - 17.07.22 at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 FAST Spray CK135 Ollie Grogan   1200 13:23:54 0:43:54 0:36:35 1.0
2 FAST Gipsy CK79 Gerard Swift   1080 13:22:06 0:42:06 0:38:59 2.0
3 FAST Lillian CK19 Mark Farthing   1140 13:25:18 0:45:18 0:39:44 3.0
4 SLOW Native WM1 Steve & Debs Johnson   1255 13:21:21 0:51:21 0:40:55 4.0
5 Slow Grey Goose WM151 Lucy Struth Phobe Fuller 1235 13:20:45 0:50:45 0:41:06 5.0
6 FAST Tanner WM39 Ben Woodcraft David Cope 1175 13:28:19 0:48:19 0:41:07 6.0
7 FAST Jack CK91 Mark Farthing Rosie Farthing 1200 13:29:31 0:49:31 0:41:16 7.0
8 FAST Thrift WM3 David Haynes Paul Hayne, Wayne Harvey 1110 13:27:26 0:47:26 0:42:44 8.0
9 FAST Florrie May WM22 John Dyson   1100 13:27:18 0:47:18 0:43:00 9.0
10 SLOW Joy WM48 Will Crossley   1205 13:22:46 0:52:46 0:43:47 10.0
11 SLOW Serenity MI02 Jane Marr Becca Brown 1250 13:30:50 1:00:50 0:48:40 11.0
12 SLOW Ally Lump WM0 Will Baker   1270   RET   12.0

Race 4 - 22.07.22 at 18.45

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18.45
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 FAST Merlin WM25 Bryan Sargeant Will Sargeant 1100 19:42:45 0.57.45 0.52.30 1.0
2 FAST Gipsy CK79 Gerard Swift   1080 19:42:27 0.57.27 0.53.12 2.0
3 SLOW Alice WM24 Guy Dodgson Angela Mitchell 1370 20:00:09 1.15.09 0.54.51 3.0
4 SLOW Serenity MI02 Jane Marr Becca Brown 1250 19:59:49 1.14.49 0.59.51 4.0
5 FAST Lillian CK19 Mark Farthing   1140   RET   5.0

Race 5 - 30.07.22 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.30
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 FAST Tanner WM39 Ben Woodcraft David Cope 1170 11:37:07 1.07.07 0.57.22 1.0
2 SLOW Woody WM30 Phil Plumtree Susie Eldridge 1200 11:40:34 1.10.34 0.58.48 2.0
3 SLOW Native WM1 Steve & Debs Johnson   1255 11:44:12 1.14.12 0.59.07 3.0
4 SLOW Ally Lump WM0 Will Baker   1280 11:46:32 1.16.32 0.59.48 4.0
5 FAST Spray CK135 Ollie Grogan   1180 11:41:23 1.11.23 1.00.30 5.0
6 FAST Jack CK91 Mark Farthing Rosie Farthing 1200 11:42:49 1.12.49 1.00.41 6.0
7 FAST Gipsy CK79 Gerard Swift   1060 11:36:00 1.06.00 1.02.16 7.0
8 FAST Wild Goose WM21 Zac Clarke Harry Clarke 1200 11:46:32 1.16.32 1.03.47 8.5
8 SLOW Genesta WM700 Rob Lee Clare Lee 1275 11:51:20 1.21.20 1.03.47 8.5
10 SLOW Samphire WM28 Louise Cohen Will Cohen 1240 11:51:29 1.21.29 1.05.43 10.0
11 FAST Thrift WM3 David Haynes Paul Hayne, Wayne Harvey 1110 11:43:05 1.13.05 1.05.50 11.0
12 SLOW Alice WM24 Guy Dodgson Angela Mitchell 1380 12:02:44 1.32.44 1.07.12 12.0
13 FAST Florrie May WM22 John Dyson   1100 11:48:32 1.18.32 1.11.24 13.0
14 SLOW Serenity MI02 Jane Marr Becca Brown 1260 12:00:28 1.30.28 1.11.48 14.0
15 Slow Grey Goose WM151 Lucy Struth Phobe Fuller 1245 12:00:28 1.30.28 1.12.40 15.0
16 SLOW Myster of Tollesbury A1 Angela Payne   1220 12:00:04 1.30.04 1.13.50 16.0

Race 6 - 06.08.22 at 17.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 7 - 28.08.22 at 1300

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 1300
Rank Fleet Boat SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 FAST Spray CK135 Ollie Grogan   1180 14:09:00 1:09:00 0:58:28 1.0
2 FAST Mystery CK59 Tom Bowman   1140 14:08:58 1:08:58 1:00:30 2.0
3 SLOW Joy WM48 Will Crossley   1215 14:15:38 1:15:38 1:02:15 3.0
4 SLOW Samphire WM28 Louise Cohen Will Cohen 1240 14:17:53 1:17:53 1:02:49 4.0
5 FAST Jack CK91 Mark Farthing Rosie Farthing 1200 14:19:22 1:19:22 1:06:08 5.0
6 FAST Mersea Native Ck94 Lars Ditchburn   1190 14:21:25 1:21:25 1:08:25 6.0
7 SLOW Serenity MI02 Jane Marr Becca Brown 1260 14:27:59 1:27:59 1:09:50 7.0
7 FAST Wild Goose WM21 Zac Clarke Harry Clarke 1200   OCS   7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com