event burgee venue burgee

2009 Wednesday Evening Series

May 2009 to August 2009

Results as of 11:59 on June 18, 2009

Catamaran Handicap Fleet

Sailed:7, Discards:2, To count:5, Ratings:SCHRS, Entries:16, Scoring system:RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 13 May 2009 20 May R4 R5 R6 R7 Notes
                  6/5/09 13/05/09 27/05/09 3/06/09 10/06/09 17/6/09  
                  7.30 19.30 7.30 19:30 1930 19:30 1930  
1st Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 227 J Bennett S Haigh 1.035 52.0 22.0 (15.0 DNC) 3.0 5.0 1.0 5.0 (15.0 DNC) 8.0
2nd Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 63.0 33.0 (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0
3rd Catamaran Handicap Formula 20 1007 J Senior Chris Peacock 0.949 66.0 36.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 2.0
4th Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 456 Peter Keynes   0.994 66.0 36.0 5.0 DNF (15.0 DNC) 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 7.0
5th Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 Nigel Leming   0.994 67.0 37.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 3.0
6th Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 69.0 39.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 2.0 15.0 DNC
7th Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 549 Created from sailno wizard   0.994 71.0 41.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 9.0
8th Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.994 71.0 41.0 (15.0 DNC) 2.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0
9th Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5337 Andy Bedford Stuart Jones 1.186 77.0 47.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 4.0 10.0
10th Catamaran Handicap Hurricane 5.9 351 Paul Elliott Will Kelly 1.009 83.0 53.0 (15.0 DNC) 4.0 OOD (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0
11th Catamaran Handicap Dart 18 316 Chris Phillips Renato Hildago 1.181 92.0 62.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
12th Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.042 92.0 62.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
13th Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 190 Whitehead Anderson 1.035 95.0 65.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC
14th Catamaran Handicap Topaz 16CX 16 Created from sailno wizard   1.125 96.0 66.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0
15th Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 105.0 75.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
15th Catamaran Handicap HOBIE 16 109857 Created from sailno wizard   1.146 105.0 75.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC

PY Fleet

Sailed:7, Discards:2, To count:5, Ratings:PY, Entries:59, Scoring system:RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 13 May 2009 20 May R4 R5 R6 R7 Notes
                  6/5/09 13/05/09 27/05/09 3/06/09 10/06/09 17/6/09  
                  7.30 19.30 7.30 19:30 1930 19:30 1930  
1st PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 34.0 11.0 1.0 3.0 1.0 3.0 (10.0) 3.0 (13.0)
2nd PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 33.0 16.0 2.0 (10.0) 3.0 (7.0) 5.0 1.0 5.0
3rd PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 58.2 16.2 (9.0) (33.0 DNC) 5.0 1.0 1.0 5.0 4.2 OOD
4th PY RS 600 826 David Nunn   920 42.0 20.0 (13.0) 5.0 2.0 5.0 7.0 (9.0) 1.0
5th PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 62.0 34.0 5.0 2.0 (12.0) 8.0 (16.0) 12.0 7.0
6th PY LASER 182594 Tom Clarke   1078 102.0 36.0 6.0 (33.0 DNC) 9.0 9.0 6.0 (33.0 DNC) 6.0
7th PY LASER 181643 Neil Davison   1078 100.0 49.0 (18.0) 8.0 13.0 (33.0 DNC) 8.0 11.0 9.0
8th PY CONTENDER 702 M Aston   993 122.0 56.0 10.0 (33.0 DNC) 8.0 2.0 3.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC
9th PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 123.0 57.0 3.0 1.0 (33.0 DNC) 12.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 8.0
10th PY LASER 191000 Simon Etter   1078 109.8 60.8 11.0 12.8 OOD (16.0) 13.0 14.0 (33.0 DNC) 10.0
11th PY 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 136.0 70.0 17.0 (33.0 DNC) 7.0 4.0 9.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC
12th PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 142.0 76.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 4.0 33.0 DNC 33.0 DNC 4.0 2.0
13th PY RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 142.0 76.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 2.0 33.0 DNC 4.0
14th PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 127.0 82.0 21.0 14.0 21.0 15.0 (22.0) (23.0) 11.0
15th PY LASER 50706 M Statham   1078 153.0 87.0 7.0 (33.0 DNC) 10.0 (33.0 DNC) 4.0 33.0 DNC 33.0 DNC
16th PY RS 500 637 Mike Clapp Fenella Williams 972 155.0 89.0 16.0 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 14.0 OOD 17.0 DNF
17th PY LASER 144384 Steve Randell   1078 161.0 95.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 14.0 19.0 17.0 12.0
18th PY LASER 75017 A Oliver   1078 161.0 95.0 15.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 13.0 20.0 14.0
19th PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 165.0 99.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 33.0 DNC 20.0 7.0 33.0 DNC
20th PY LASER 142895 Charles Dennis   1078 166.0 100.0 19.0 (33.0 DNC) 22.0 (33.0 DNC) 12.0 14.0 33.0 DNC
21st PY LASER 136048 George Hoskins   1078 169.0 103.0 12.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 19.0 33.0 DNC
22nd PY LASER 168813 James Collett   1078 174.0 108.0 (33.0 DNC) 7.0 17.0 (33.0 DNC) 18.0 33.0 DNC 33.0 DNC
23rd PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 175.0 109.0 (33.0 DNC) 15.0 23.0 (33.0 DNC) 17.0 21.0 33.0 DNC
24th PY LASER 170852 Doug Struth   1078 177.0 111.0 8.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
25th PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 183.0 117.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 18.0 33.0 DNC 15.0 18.0 33.0 DNC
26th PY RS 500 562 Nick Trotman Heidi Williams | Martin Curtis 972 189.0 123.0 25.0 (33.0 DNC) 25.0 16.0 24.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC
27th PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor | Olly Stallworthy 1025 193.0 127.0 (33.0 DNC) 18.0 DNF 24.0 (33.0 DNC) 28.0 DNF 24.0 33.0 DNC
28th PY RS 700 886 John Bashford   856 193.7 127.7 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 28.0 17.0 23.7 OOD 26.0 33.0 DNC
29th PY MUSTO SKIFF 281 Created from sailno wizard   875 195.0 129.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 19.0 DNF 11.0 33.0 DNC 33.0 DNC
30th PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1005 196.0 130.0 (33.0 DNC) 12.0 19.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
31st PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 196.0 130.0 14.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 17.0 DNF
32nd PY BYTE CII 626 Fenella Williams | Andy Partington   1150 196.0 130.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 15.0 33.0 DNC 33.0 DNC 16.0 33.0 DNC
33rd PY LASER 143156 Derek Lambert   1078 198.0 132.0 23.0 (33.0 DNC) 20.0 (33.0 DNC) 23.0 33.0 DNC 33.0 DNC
34th PY PHANTOM 1232 Andy Williams   1043 200.0 134.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 2.0 33.0 DNC
35th PY RS 400 400 Created from sailno wizard   952 201.0 135.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 3.0
36th PY RS 600 626 Created from sailno wizard   920 203.0 137.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 5.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
37th PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 204.0 138.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 6.0 33.0 DNC
38th PY LASER 157557 Chris Harrup   1078 206.0 140.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 8.0 33.0 DNC
39th PY LASER 193263 Dave Hereward   1078 208.0 142.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 10.0 33.0 DNC
40th PY LASER 1143 Created from sailno wizard   1078 208.0 142.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 10.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
41st PY LASER blank M Stuthan   1078 208.0 142.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 10.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
42nd PY RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard | George Hoskins 822 208.0 142.0 (33.0 DNC) 16.0 27.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
43rd PY LASER 4000 4426 Created from sailno wizard   908 209.0 143.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 11.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
44th PY 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 209.0 143.0 (33.0 DNC) 11.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
45th PY LASER 166430 Paul Elliott   1078 209.0 143.0 22.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 22.0 33.0 DNC
46th PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 211.0 145.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 33.0 DNC
47th PY 49ER 683 S Bell S Scullion 747 211.0 145.0 (33.0 DNC) 13.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
48th PY Laser SB3 3485 Created from sailno wizard   930 212.0 146.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
49th PY LASER 147048 R Butterfield   1078 213.0 147.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 15.0 33.0 DNC
50th PY LASER RADIAL 170907 James Collet   1101 218.0 152.0 20.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
51st PY BYTE 2626 Heidi Williams   1162 219.0 153.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 21.0 33.0 DNC 33.0 DNC
52nd PY LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 222.0 156.0 24.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
53rd PY RS 500 550 Hamish   972 223.0 157.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 25.0 33.0 DNC
54th PY RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 223.0 157.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 25.0 33.0 DNC 33.0 DNC
55th PY TOPAZ UNO RACE 5890 Hugh Rathbone Gary Golder 1207 224.0 158.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 26.0 33.0 DNC 33.0 DNC
56th PY RS 700 753 Tom Wilson   856 224.0 158.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 26.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
57th PY Xenon 4188 Created from sailno wizard   1045 231.0 165.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
57th PY RS 500 580 Andy Partington Fenella Williams 972 231.0 165.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC
57th PY LASER 192747 R Stell   1078 231.0 165.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC


R1 - Catamaran Handicap Fleet - 6/5/09 at 7.30

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 549 Created from sailno wizard   0.994 1.0 1930 202743 0:57:43 4 0:58:04 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 1007 J Senior Chris Peacock 0.949 2.0 1930 203346 1:03:46 4 1:07:12 0:08:40
3 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 3.0 1930 203742 1:07:42 3 1:27:38 0:22:51
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 456 Peter Keynes   0.994 5.0     DNF      

13 May 2009 - Catamaran Handicap Fleet - 13/05/09 at 19.30

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 1.0 19.30 20.15.36 0.45.36 2 0.48.46 0.00.00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.994 2.0 19.30 20.25.49 0.55.49 2 0.56.09 0.07.20
3 Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 227 J Bennett S Haigh 1.035 3.0 19.30 20.35.56 1.05.56 2 1.03.42 0.15.27
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 351 Paul Elliott Will Kelly 1.009 4.0     OOD      

20 May - Catamaran Handicap Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:1935
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 1.0 1935 202949 0:54:49 5 0:58:38 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.042 2.0 1935 202736 0:52:36 4 1:03:06 0:03:44
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 Nigel Leming   0.994 3.0 1935 203853 1:03:53 5 1:04:16 0:05:36
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.994 4.0 1935 204247 1:07:47 5 1:08:12 0:09:30
5 Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 227 J Bennett S Haigh 1.035 5.0 1935 204100 1:06:00 4 1:19:43 0:17:27
6 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 456 Peter Keynes   0.994 6.0 1935 203947 1:04:47 4 1:21:28 0:18:10

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 27/05/09 at 19:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 227 J Bennett S Haigh 1.035 1.0 1930 200916 0:39:16 4 0:37:56 0:00:00
2 Catamaran Handicap Dart 18 316 Chris Phillips Renato Hildago 1.181 2.0 1930 201621 0:46:21 4 0:39:15 0:01:33

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 3/06/09 at 1930

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 549 Created from sailno wizard   0.994 1.0     54:12 5 0:54:32 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 1007 J Senior Chris Peacock 0.949 2.0     51:54 5 0:54:41 0:00:09
3 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5337 Andy Bedford Stuart Jones 1.186 3.0     54:34 4 0:57:31 0:02:50
4 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 4.0     48:00 4 0:58:15 0:03:04
5 Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 227 J Bennett S Haigh 1.035 5.0     49:38 4 0:59:57 0:04:29

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 10/06/09 at 19:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 Nigel Leming   0.994 1.0 1935 203648 1:01:48 4 1:02:10 0:00:00
2 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 2.0 1935 203950 1:04:50 4 1:02:57 0:00:48
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 456 Peter Keynes   0.994 3.0 1935 203800 1:03:00 4 1:03:23 0:01:12
4 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5337 Andy Bedford Stuart Jones 1.186 4.0 1935 204436 1:09:36 3 1:18:15 0:14:18
5 Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 190 Whitehead Anderson 1.035 5.0 1935 203733 1:02:33 3 1:20:35 0:14:17

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 17/6/09 at 1930

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 1.0 1940 203446 0:54:46 8 0:58:34 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 1007 J Senior Chris Peacock 0.949 2.0 1940 203510 0:55:10 7 1:06:26 0:06:32
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 Nigel Leming   0.994 3.0 1940 204250 1:02:50 7 1:12:15 0:11:53
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 351 Paul Elliott Will Kelly 1.009 4.0 1940 203747 0:57:47 6 1:16:21 0:13:27
5 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.994 5.0 1940 203707 0:57:07 6 1:16:37 0:13:27
6 Catamaran Handicap Topaz 16CX 16 Created from sailno wizard   1.125 6.0 1940 203749 0:57:49 5 1:22:14 0:16:38
7 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 456 Peter Keynes   0.994 7.0 1940 204215 1:02:15 6 1:23:30 0:18:35
8 Catamaran Handicap Hobie FX One (double) 227 J Bennett S Haigh 1.035 8.0 1940 203545 0:55:45 5 1:26:11 0:17:52
9 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 549 Created from sailno wizard   0.994 9.0 1940 204510 1:05:10 6 1:27:25 0:21:30
10 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5337 Andy Bedford Stuart Jones 1.186 10.0 1940 204656 1:06:56 5 1:30:18 0:23:31

R1 - PY Fleet - 6/5/09 at 7.30

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0 1930 202249 0:52:49 3 1:04:05 0:00:00
2 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0 1930 202149 0:51:49 3 1:05:14 0:00:55
3 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 3.0 1930 202223 0:52:23 3 1:05:57 0:01:29
4 PY RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 4.0 1930 202236 0:52:36 3 1:06:14 0:01:42
5 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 5.0 1930 202457 0:54:57 3 1:06:40 0:02:08
6 PY LASER 182594 Tom Clarke   1078 6.0 1930 202440 0:54:40 3 1:07:37 0:02:52
7 PY LASER 50706 M Statham   1078 7.0 1930 202443 0:54:43 3 1:07:41 0:02:55
8 PY LASER 170852 Doug Struth   1078 8.0 1930 202452 0:54:52 3 1:07:52 0:03:04
9 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 9.0 1930 202035 0:50:35 3 1:07:55 0:02:52
10 PY CONTENDER 702 M Aston   993 10.0 1930 202041 0:50:41 3 1:08:03 0:02:58
11 PY LASER 191000 Simon Etter   1078 11.0 1930 202600 0:56:00 3 1:09:16 0:04:12
12 PY LASER 136048 George Hoskins   1078 12.0 1930 202748 0:57:48 3 1:11:29 0:06:00
13 PY RS 600 826 David Nunn   920 13.0 1930 203650 1:06:50 4 1:12:39 0:07:53
14 PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 14.0 1930 202025 0:50:25 3 1:12:45 0:06:01
15 PY LASER 75017 A Oliver   1078 15.0 1930 202915 0:59:15 3 1:13:17 0:07:27
16 PY RS 500 637 Mike Clapp Fenella Williams 972 16.0 1930 202402 0:54:02 3 1:14:07 0:07:19
17 PY 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 17.0 1930 202606 0:56:06 4 1:15:06 0:08:14
18 PY LASER 181643 Neil Davison   1078 18.0 1930 203142 1:01:42 3 1:16:19 0:09:54
19 PY LASER 142895 Charles Dennis   1078 19.0 1930 203254 1:02:54 3 1:17:48 0:11:06
20 PY LASER RADIAL 170907 James Collet   1101 20.0 1930 203508 1:05:08 3 1:18:53 0:12:13
21 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 21.0 1930 202922 0:59:22 4 1:19:28 0:11:30
22 PY LASER 166430 Paul Elliott   1078 22.0 1930 203617 1:06:17 3 1:21:59 0:14:29
23 PY LASER 143156 Derek Lambert   1078 23.0 1930 203952 1:09:52 3 1:26:25 0:18:04
24 PY LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 24.0 1930 204131 1:11:31 3 1:28:27 0:19:43
25 PY RS 500 562 Nick Trotman Heidi Williams | Martin Curtis 972 25.0 1930 204131 1:11:31 3 1:38:06 0:24:48

13 May 2009 - PY Fleet - 13/05/09 at 19.30

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 1.0 19.30 20.27.45 0.57.45 2 0.54.32 0.00.00
2 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 19.30 20.31.23 1.01.23 2 0.55.51 0.01.27
3 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 3.0 19.30 20.33.11 1.03.11 2 0.57.29 0.03.15
4 PY LASER 170852 Doug Struth   1078 4.0 19.30 20.33.48 1.03.48 2 0.59.11 0.05.01
5 PY RS 600 826 David Nunn   920 5.0 19.30 20.25.44 0.55.44 2 1.00.35 0.05.34
6 PY LASER 136048 George Hoskins   1078 6.0 19.30 20.35.51 1.05.51 2 1.01.05 0.07.04
7 PY LASER 168813 James Collett   1078 7.0 19.30 20.35.52 1.05.52 2 1.01.06 0.07.05
8 PY LASER 181643 Neil Davison   1078 8.0 19.30 20.35.54 1.05.54 2 1.01.08 0.07.07
9 PY RS 500 637 Mike Clapp Fenella Williams 972 9.0 19.30 20.30.29 1.00.29 2 1.02.14 0.07.29
10 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 10.0 19.30 20.36.02 1.06.02 2 1.02.21 0.08.17
11 PY 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 11.0 19.30 20.16.59 0.46.59 2 1.02.54 0.06.15
12 PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1005 12.0 19.30 20.34.34 1.04.34 2 1.04.15 0.09.46
13 PY LASER 191000 Simon Etter   1078 12.8     OOD      
14 PY 49ER 683 S Bell S Scullion 747 13.0 19.30 20.20.39 0.50.39 2 1.07.48 0.09.55
15 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 14.0 19.30 20.21.14 0.51.14 2 1.08.35 0.10.30
16 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 15.0 19.30 20.32.37 1.02.37 2 1.11.34 0.14.54
17 PY RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard | George Hoskins 822 16.0 19.30 20.35.41 1.05.41 2 1.19.54 0.20.51
18 PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor | Olly Stallworthy 1025 18.0     DNF      

20 May - PY Fleet

Start:Start 1, Finishes:Finish time, Time:1935
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0 1935 202646 0:51:46 3 1:18:30 0:00:00
2 PY RS 600 826 David Nunn   920 2.0 1935 203258 0:57:58 4 1:18:46 0:00:11
3 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 3.0 1935 204239 1:07:39 4 1:19:51 0:01:08
4 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 4.0 1935 204132 1:06:32 4 1:20:07 0:01:21
5 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 5.0 1935 204007 1:05:07 4 1:21:58 0:02:45
6 PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 6.0 1935 202628 0:51:28 3 1:22:14 0:02:20
7 PY 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 7.0 1935 203703 1:02:03 5 1:23:04 0:03:24
8 PY CONTENDER 702 M Aston   993 8.0 1935 204153 1:06:53 4 1:24:12 0:04:31
9 PY LASER 182594 Tom Clarke   1078 9.0 1935 202929 0:54:29 3 1:24:14 0:03:42
10 PY LASER 50706 M Statham   1078 10.0 1935 202938 0:54:38 3 1:24:28 0:03:51
10 PY LASER blank M Stuthan   1078 10.0 1935 202938 0:54:38 3 1:24:28 0:03:51
12 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 12.0 1935 203046 0:55:46 3 1:24:34 0:04:00
13 PY LASER 181643 Neil Davison   1078 13.0 1935 202950 0:54:50 3 1:24:47 0:04:03
14 PY Laser SB3 3485 Created from sailno wizard   930 14.0 1935 203827 1:03:27 4 1:25:17 0:05:03
15 PY BYTE CII 626 Fenella Williams | Andy Partington   1150 15.0 1935 203451 0:59:51 3 1:26:44 0:05:41
16 PY LASER 191000 Simon Etter   1078 16.0 1935 203124 0:56:24 3 1:27:12 0:05:37
17 PY LASER 168813 James Collett   1078 17.0 1935 203157 0:56:57 3 1:28:03 0:06:10
18 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 18.0 1935 204027 1:05:27 4 1:28:21 0:07:18
19 PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1005 19.0 1935 202836 0:53:36 3 1:28:53 0:06:16
20 PY LASER 143156 Derek Lambert   1078 20.0 1935 203420 0:59:20 3 1:31:44 0:08:33
21 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 21.0 1935 203039 0:55:39 4 1:33:07 0:08:44
22 PY LASER 142895 Charles Dennis   1078 22.0 1935 203521 1:00:21 3 1:33:18 0:09:34
23 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 23.0 1935 204126 1:06:26 4 1:34:54 0:11:29
24 PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor | Olly Stallworthy 1025 24.0 1935 203331 0:58:31 3 1:35:09 0:10:14
25 PY RS 500 562 Nick Trotman Heidi Williams | Martin Curtis 972 25.0 1935 203202 0:57:02 3 1:37:48 0:11:15
26 PY RS 700 753 Tom Wilson   856 26.0 1935 204302 1:08:02 4 1:39:21 0:14:16
27 PY RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard | George Hoskins 822 27.0 1935 202706 0:52:06 3 1:45:38 0:13:23
28 PY RS 700 886 John Bashford   856 28.0 1935 203156 0:56:56 3 1:50:51 0:16:37

R4 - PY Fleet - 27/05/09 at 19:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 1930 202017 0:50:17 5 0:50:38 0:00:00
2 PY CONTENDER 702 M Aston   993 2.0 1930 202031 0:50:31 5 0:50:52 0:00:14
3 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 3.0 1930 201924 0:49:24 4 0:56:11 0:04:53
4 PY 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 4.0 1930 201219 0:42:19 5 0:56:39 0:04:29
5 PY RS 600 826 David Nunn   920 5.0 1930 202226 0:52:26 5 0:57:00 0:05:51
5 PY RS 600 626 Created from sailno wizard   920 5.0 1930 202226 0:52:26 5 0:57:00 0:05:51
7 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 7.0 1930 201841 0:48:41 4 0:57:28 0:05:47
8 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 8.0 1930 202045 0:50:45 4 0:57:43 0:06:14
9 PY LASER 182594 Tom Clarke   1078 9.0 1930 202116 0:51:16 4 0:59:27 0:07:36
10 PY LASER 1143 Created from sailno wizard   1078 10.0 1930 202135 0:51:35 4 0:59:49 0:07:55
11 PY LASER 4000 4426 Created from sailno wizard   908 11.0 1930 201342 0:43:42 4 1:00:10 0:06:55
12 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 12.0 1930 202130 0:51:30 4 1:00:47 0:08:36
13 PY LASER 191000 Simon Etter   1078 13.0 1930 202345 0:53:45 4 1:02:20 0:10:05
14 PY LASER 144384 Steve Randell   1078 14.0 1930 202959 0:59:59 4 1:09:33 0:16:19
15 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 15.0 1930 201254 0:42:54 4 1:11:47 0:12:38
16 PY RS 500 562 Nick Trotman Heidi Williams | Martin Curtis 972 16.0 1930 201745 0:47:45 3 1:21:53 0:18:13
17 PY RS 700 886 John Bashford   856 17.0 1930 202804 0:58:04 4 1:24:48 0:23:23
18 PY MUSTO SKIFF 281 Created from sailno wizard   875 19.0     DNF      

R5 - PY Fleet - 3/06/09 at 1930

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0     48:45 4 1:01:22 0:00:00
2 PY RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 2.0     54:43 4 1:04:35 0:02:44
3 PY CONTENDER 702 M Aston   993 3.0     51:21 4 1:04:38 0:02:36
4 PY LASER 50706 M Statham   1078 4.0     57:40 4 1:06:52 0:04:45
5 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 5.0     56:44 4 1:06:58 0:04:45
6 PY LASER 182594 Tom Clarke   1078 6.0     58:01 4 1:07:16 0:05:06
7 PY RS 600 826 David Nunn   920 7.0     49:44 4 1:07:34 0:04:34
8 PY LASER 181643 Neil Davison   1078 8.0     58:28 4 1:07:48 0:05:33
9 PY 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 9.0     50:45 5 1:07:56 0:04:55
10 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 10.0     60:37 4 1:08:57 0:06:40
11 PY MUSTO SKIFF 281 Created from sailno wizard   875 11.0     48:44 4 1:09:37 0:05:47
12 PY LASER 142895 Charles Dennis   1078 12.0     60:29 4 1:10:08 0:07:34
13 PY LASER 75017 A Oliver   1078 13.0     60:49 4 1:10:31 0:07:54
14 PY LASER 191000 Simon Etter   1078 14.0     61:22 4 1:11:09 0:08:27
15 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 15.0     54:19 4 1:13:19 0:08:51
16 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 16.0     49:00 3 1:14:19 0:08:32
17 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 17.0     52:27 4 1:14:56 0:09:30
18 PY LASER 168813 James Collett   1078 18.0     48:44 3 1:15:21 0:09:02
19 PY LASER 144384 Steve Randell   1078 19.0     49:52 3 1:17:06 0:10:10
20 PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 20.0     48:44 3 1:17:52 0:10:20
21 PY BYTE 2626 Heidi Williams   1162 21.0     59:58 3 1:26:01 0:17:11
22 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 22.0     52:02 4 1:27:04 0:15:22
23 PY LASER 143156 Derek Lambert   1078 23.0     56:33 3 1:27:26 0:16:51
24 PY RS 700 886 John Bashford   856 23.7     OOD      
25 PY RS 500 562 Nick Trotman Heidi Williams | Martin Curtis 972 24.0     56:02 3 1:36:05 0:20:15
26 PY RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 25.0     64:06 3 1:49:55 0:28:19
27 PY TOPAZ UNO RACE 5890 Hugh Rathbone Gary Golder 1207 26.0     58:08 2 2:00:25 0:28:30
28 PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor | Olly Stallworthy 1025 28.0     DNF      

R6 - PY Fleet - 10/06/09 at 19:30

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 1935 204345 1:08:45 4 1:04:55 0:00:00
2 PY PHANTOM 1232 Andy Williams   1043 2.0 1935 204334 1:08:34 4 1:05:44 0:00:51
3 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 3.0 1935 202916 0:54:16 3 1:05:50 0:00:45
4 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 4.0 1935 202652 0:51:52 3 1:06:37 0:01:20
5 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 5.0 1935 204205 1:07:05 4 1:07:33 0:02:37
6 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 6.0 1935 202726 0:52:26 3 1:08:12 0:02:32
7 PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 7.0 1935 202846 0:53:46 3 1:08:44 0:02:59
8 PY LASER 157557 Chris Harrup   1078 8.0 1935 203037 0:55:37 3 1:08:47 0:03:08
9 PY RS 600 826 David Nunn   920 9.0 1935 203900 1:04:00 4 1:09:34 0:04:16
10 PY LASER 193263 Dave Hereward   1078 10.0 1935 203155 0:56:55 3 1:10:24 0:04:26
11 PY LASER 181643 Neil Davison   1078 11.0 1935 203159 0:56:59 3 1:10:29 0:04:30
12 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 12.0 1935 203349 0:58:49 3 1:11:21 0:05:18
13 PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 13.0 1935 202807 0:53:07 3 1:12:07 0:05:18
14 PY RS 500 637 Mike Clapp Fenella Williams 972 14.0     OOD      
14 PY LASER 142895 Charles Dennis   1078 14.0 1935 203403 0:59:03 3 1:13:02 0:06:34
16 PY LASER 147048 R Butterfield   1078 15.0 1935 203422 0:59:22 3 1:13:26 0:06:53
17 PY BYTE CII 626 Fenella Williams | Andy Partington   1150 16.0 1935 203835 1:03:35 3 1:13:43 0:07:35
18 PY LASER 144384 Steve Randell   1078 17.0 1935 203443 0:59:43 3 1:13:52 0:07:14
19 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 18.0 1935 204346 1:08:46 4 1:14:16 0:08:39
20 PY LASER 136048 George Hoskins   1078 19.0 1935 203559 1:00:59 3 1:15:26 0:08:30
21 PY LASER 75017 A Oliver   1078 20.0 1935 203615 1:01:15 3 1:15:45 0:08:46
22 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 21.0 1935 204312 1:08:12 4 1:17:57 0:11:24
23 PY LASER 166430 Paul Elliott   1078 22.0 1935 203816 1:03:16 3 1:18:15 0:10:47
24 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 23.0 1935 203648 1:01:48 4 1:22:44 0:13:18
25 PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor | Olly Stallworthy 1025 24.0 1935 203855 1:03:55 3 1:23:09 0:14:01
26 PY RS 500 550 Hamish   972 25.0 1935 203555 1:00:55 3 1:23:34 0:13:35
27 PY RS 700 886 John Bashford   856 26.0 1935 203626 1:01:26 3 1:35:41 0:19:45

R7 - PY Fleet - 17/6/09 at 1930

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 600 826 David Nunn   920 1.0 1940 204119 1:01:19 6 1:06:39 0:00:00
2 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 2.0 1940 203746 0:57:46 5 1:06:47 0:00:07
3 PY RS 400 400 Created from sailno wizard   952 3.0 1940 204339 1:03:39 6 1:06:52 0:00:12
4 PY RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 4.0 1940 204020 1:00:20 5 1:08:22 0:01:31
5 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 4.2     OOD      
6 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 5.0 1940 204150 1:01:50 5 1:10:04 0:03:01
7 PY LASER 182594 Tom Clarke   1078 6.0 1940 204302 1:03:02 5 1:10:10 0:03:10
8 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 7.0 1940 204425 1:04:25 5 1:10:20 0:03:23
9 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 8.0 1940 204220 1:02:20 5 1:10:38 0:03:31
10 PY LASER 181643 Neil Davison   1078 9.0 1940 204457 1:04:57 5 1:12:18 0:05:05
11 PY LASER 191000 Simon Etter   1078 10.0 1940 204630 1:06:30 5 1:14:02 0:06:38
12 PY 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 11.0 1940 203809 0:58:09 6 1:17:51 0:08:22
13 PY LASER 144384 Steve Randell   1078 12.0 1940 203840 0:58:40 4 1:21:38 0:10:46
14 PY WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 13.0 1940 204210 1:02:10 4 1:24:51 0:13:20
15 PY LASER 75017 A Oliver   1078 14.0 1940 204108 1:01:08 4 1:25:04 0:13:14
16 PY RS 500 637 Mike Clapp Fenella Williams 972 17.0     DNF      
16 PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 17.0     DNF      

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://results.sailwave.com/DatchetWedEve09.htm.

Sailwave Scoring Software 2.00 build 6
www.sailwave.com