event burgee

Derbyshire Youth Sailing - Handicap Series 2019

Toddbrook Sailing Club

Toddbrook SC - DYS Event

Overall

Sailed: 3, Discrds: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Int   Topper 48327 Glossop Arlo Turner   1363 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Sen   Byte C2 3703 Swarkestone Emma Robertson   1138 3.0 2.0 (4.0) 9.0 5.0
3rd Sen   Byte C2 428 Ogston Victoria Theaker   1138 2.0 3.0 (5.0) 10.0 5.0
4th Int   Graduate 2531 Swarkestone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 4.0 (5.0) 2.0 11.0 6.0
5th Sen   Graduate 3004 Toddbrook Hannah Whitham William Aspinall 1129 (6.0) 4.0 3.0 13.0 7.0
6th Sen   Comet 804 Ogston Isobel Hedley-Fenn   1207 5.0 (14.0 DNF) 7.0 26.0 12.0
7th Int   Optimist 5899 Glossop Eddy Reid   1642 (7.0) 7.0 6.0 20.0 13.0
8th Jun   Optimist 5667 Glossop Sebastian Smith   1642 (8.0) 6.0 8.0 22.0 14.0
9th Int   Topper 47708 Ogston Ben Knott   1363 (10.0) 8.0 9.0 27.0 17.0
10th Sen   Byte C2 636 Glossop Richard Hill   1138 9.0 10.0 (14.0 DNC) 33.0 19.0
11th Int   Pico red Toddbrook Moses Forward   1330 (12.0) 9.0 11.0 32.0 20.0
12th Int   RS Feva Sport yellow/white Errwood Lucy Bambrook Ella Clayton 1260 (11.0) 11.0 10.0 32.0 21.0
13th Jun   Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 13.0 12.0 (14.0 DNF) 39.0 25.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Senior1stSen - Byte C2 3703 Emma Robertson
Senior2ndSen - Byte C2 428 Victoria Theaker
Senior3rdSen - Graduate 3004 Hannah Whitham & William Aspinall
Intermediate1stInt - Topper 48327 Arlo Turner
Intermediate2ndInt - Graduate 2531 Patrick Hill & Jonathan Hill
Intermediate3rdInt - Optimist 5899 Eddy Reid
Junior1stJun - Optimist 5667 Sebastian Smith
Junior2ndJun - Topper 4.2 48308 Megan Knott
Junior3rd 

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Int   Topper 48327 Glossop Arlo Turner   1363 1928 1.0
2 Sen   Byte C2 428 Ogston Victoria Theaker   1138 2520 2.0
3 Sen   Byte C2 3703 Swarkestone Emma Robertson   1138 2521 3.0
4 Int   Graduate 2531 Swarkestone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 2609 4.0
5 Sen   Comet 804 Ogston Isobel Hedley-Fenn   1207 1863 5.0
6 Sen   Graduate 3004 Toddbrook Hannah Whitham William Aspinall 1129 2615 6.0
7 Int   Optimist 5899 Glossop Eddy Reid   1642 2641 7.0
8 Jun   Optimist 5667 Glossop Sebastian Smith   1642 2660 8.0
9 Sen   Byte C2 636 Glossop Richard Hill   1138 1927 9.0
10 Int   Topper 47708 Ogston Ben Knott   1363 2535 10.0
11 Int   RS Feva Sport yellow/white Errwood Lucy Bambrook Ella Clayton 1260 1743 11.0
12 Int   Pico red Toddbrook Moses Forward   1330 2020 12.0
13 Jun   Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 2643 13.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Int   Topper 48327 Glossop Arlo Turner   1363 2952 1.0
2 Sen   Byte C2 3703 Swarkestone Emma Robertson   1138 3484 2.0
3 Sen   Byte C2 428 Ogston Victoria Theaker   1138 3508 3.0
4 Sen   Graduate 3004 Toddbrook Hannah Whitham William Aspinall 1129 3484 4.0
5 Int   Graduate 2531 Swarkestone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 3521 5.0
6 Jun   Optimist 5667 Glossop Sebastian Smith   1642 2860 6.0
7 Int   Optimist 5899 Glossop Eddy Reid   1642 2982 7.0
8 Int   Topper 47708 Ogston Ben Knott   1363 3752 8.0
9 Int   Pico red Toddbrook Moses Forward   1330 2862 9.0
10 Sen   Byte C2 636 Glossop Richard Hill   1138 3915 10.0
11 Int   RS Feva Sport yellow/white Errwood Lucy Bambrook Ella Clayton 1260 3453 11.0
12 Jun   Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 3949 12.0
13 Sen   Comet 804 Ogston Isobel Hedley-Fenn   1207 DNF 14.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Int   Topper 48327 Glossop Arlo Turner   1363 2972 1.0
2 Int   Graduate 2531 Swarkestone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 3707 2.0
3 Sen   Graduate 3004 Toddbrook Hannah Whitham William Aspinall 1129 3847 3.0
4 Sen   Byte C2 3703 Swarkestone Emma Robertson   1138 4048 4.0
5 Sen   Byte C2 428 Ogston Victoria Theaker   1138 4086 5.0
6 Int   Optimist 5899 Glossop Eddy Reid   1642 4117 6.0
7 Sen   Comet 804 Ogston Isobel Hedley-Fenn   1207 4580 7.0
8 Jun   Optimist 5667 Glossop Sebastian Smith   1642 4597 8.0
9 Int   Topper 47708 Ogston Ben Knott   1363 4679 9.0
10 Int   RS Feva Sport yellow/white Errwood Lucy Bambrook Ella Clayton 1260 4638 10.0
11 Int   Pico red Toddbrook Moses Forward   1330 4985 11.0
12 Jun   Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 DNF 14.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com