Overall 2017

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Entries: 81, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Swarkestone Burton Errwood Toddbrook Combs Glossop Carsington Ogston Staunton Harold Trent Valley Total Nett
1st Sen Laser 209929 Carsington Thomas Woodings   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (82.0 DNC) 255.0 7.0
2nd Sen Laser Radial 189467 Swarkestone Emma Robertson   2.0 1.0 3.0 2.0 (4.0) 2.0 4.0 (7.0) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 189.0 14.0
3rd Int Topper 45152 Swarkestone Kate Robertson   6.0 2.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 3.0 5.0 6.0 3.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 353.0 25.0
4th Sen Laser Radial 158117 Carsington Josh Appleton   4.0 4.0 (82.0 DNC) 4.0 (82.0 DNC) 4.0 (82.0 DNC) (9.0) 9.0 1.0 281.0 26.0
5th Int Topper 44484 Ogston Tom Cashin   (8.0) (6.0) (6.0) (6.0) 5.0 6.0 5.0 6.0 2.0 2.0 52.0 26.0
6th Sen Laser 196079 Ogston James Daniels   5.0 5.0 (82.0 DNC) (15.0) (6.0) 3.0 (82.0 DNC) 4.0 6.0 3.0 211.0 26.0
7th Sen Laser 174537 Swarkestone Carl Weighill   3.0 7.0 5.0 5.0 (82.0 DNC) (10.0) 7.0 5.0 (11.0) (82.0 DNC) 217.0 32.0
8th Sen Supernova 675 Swarkestone Liam Weighill   1.0 3.0 4.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 12.0 13.0 (82.0 DNC) 13.0 (82.0 DNC) 374.0 46.0
9th Int Topper 43929 Carsington Lucas Gilbertson   (82.0 DNC) 10.0 10.0 (82.0 DNC) 8.0 9.0 8.0 (11.0) (82.0 DNC) 4.0 306.0 49.0
10th Jun Topper 4.2 47708 Ogston Ben Knott   12.0 12.0 7.0 (82.0 DNC) 11.0 7.0 (82.0 DNC) (14.0) (14.0) 9.0 250.0 58.0
11th Sen Laser Radial 206853 Ogston Lee Howard   7.0 8.0 16.0 8.0 10.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 10.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 387.0 59.0
12th Jun Topper Taz 1632 Ogston Freya Walker   11.0 16.0 (23.0) (82.0 DNC) 9.0 11.0 (82.0 DNC) 17.0 (18.0) 7.0 276.0 71.0
13th Int Topper 27817 Swarkestone Tanya Weighill   10.0 9.0 (19.0) 18.0 (82.0 DNC) 15.0 10.0 13.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 340.0 75.0
14th Jun Topper Taz 2 Swarkestone Merryn Attridge   13.0 15.0 (17.0) 13.0 (16.0) 14.0 16.0 (18.0) (17.0) 6.0 145.0 77.0
15th Sen Topper 36911 Ogston Ruby Tomlinson   9.0 11.0 8.0 (82.0 DNC) 12.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 532.0 204.0
16th Jun Topper 40079 Glossop Toby Harper Jones   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 13.0 14.0 19.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 7.0 82.0 DNC 545.0 217.0
17th Int Graduate 3004 Toddbrook Hannah Whitham Alana Wilson (82.0 DNC) (82.0 DNC) 11.0 3.0 17.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 605.0 277.0
18th Int Graduate 3013 Toddbrook Henry White Zak Brown (82.0 DNC) (82.0 DNC) 15.0 10.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 15.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 614.0 286.0
19th Jun Topper 24757 Glossop Louis Kidger   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 18.0 (82.0 DNC) 15.0 (82.0 DNC) 82.0 DNC 15.0 82.0 DNC 82.0 DNC 622.0 294.0
20th Jun Topper 4.2 44443 Ogston Megan Knott   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 20.0 23.0 8.0 625.0 297.0
21st Jun Topper 25573 Glossop Arlo Turner   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 24.0 16.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 22.0 82.0 DNC 636.0 308.0
22nd Sen Topper 36644 Ogston Birtie West   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 11.0 82.0 DNC 82.0 DNC 5.0 672.0 344.0
23rd Sen Enterprise 2232 Toddbrook Callum Evans Alex Brown (82.0 DNC) (82.0 DNC) 14.0 12.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 682.0 354.0
24th Sen RS Aero 7 1089 Ogston Roscoe Martin   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 1.0 82.0 DNC 82.0 DNC 739.0 411.0
25th Sen Laser 7 Errwood Dan Johnson   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 1.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 739.0 411.0
26th Sen Graduate 3004 Toddbrook Hannah Whitham Bryn Abendstern (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 2.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 740.0 412.0
27th Sen Graduate 3013 Toddbrook Bryn Abendstern Alex Brown (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 2.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 740.0 412.0
28th Int Topper 44683 SHSC Ellie Rush   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 3.0 82.0 DNC 741.0 413.0
29th Sen National 12 Clear N Carsington Sam Leiper Elliot Fisher (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 3.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 741.0 413.0
30th Sen Laser Radial 200043 Swarkestone Emma Robertson   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 4.0 82.0 DNC 742.0 414.0
31st Int Laser Radial 203181 SHSC Nathan Smith   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 5.0 82.0 DNC 743.0 415.0
32nd Int Topper 33390 Combs Rosie Reid   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 7.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 745.0 417.0
33rd Sen Topper Topaz 1243 Toddbrook Rhodri Evans   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 7.0 (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 745.0 417.0
34th Int Topper 46969 SHSC Oliver Hamilton   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 8.0 82.0 DNC 746.0 418.0
35th Sen Topper 22905 Ogston Kieran Goodliffe   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 8.0 82.0 DNC 82.0 DNC 746.0 418.0
36th Jun RS Feva   Glossop Toby Harpur-Jones Louis Kidger (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 8.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 746.0 418.0
37th Sen RS400 872 Carsington James Cockayne James Ayre (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 9.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 747.0 419.0
38th Sen Pico 1130 Toddbrook Gorden Nicholl   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 9.0 (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 747.0 419.0
39th Sen RS 2000 21645 Errwood Ben Latham Dan Latham (82.0 DNC) (82.0 DNC) 9.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 747.0 419.0
40th Sen Topper 37478 Ogston Thomas Armstrong-Read   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 10.0 82.0 DNC 748.0 420.0
41st Int Graduate 2896 Toddbrook Alex Brown   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 11.0 (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 749.0 421.0
42nd Int Topper 30804 SHSC Lucas Wickwar   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 12.0 82.0 DNC 750.0 422.0
43rd Int Topper 33018 Ogston James Goodlffe   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 12.0 82.0 DNC 82.0 DNC 750.0 422.0
44th Sen Laser 164537 Carsington Josh Leiper   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 12.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 750.0 422.0
45th Sen Pico 31 Errwood Jack Latham   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 12.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 750.0 422.0
46th Jun Optimist 5667 Glossop Seb Smith   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 13.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 751.0 423.0
47th Int Hartley 12.2 Black/White Toddbrook Zak Brown   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 13.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 751.0 423.0
48th Sen Topper 45614 Burton Hannah Johnson   (82.0 DNC) 13.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 751.0 423.0
49th Sen Supernova 1056 Carsington Will Gould   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 14.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 752.0 424.0
50th Int Topper White/Pink Combs Victoreia Theaker   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 14.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 752.0 424.0
51st Int Topper 43913 Burton Ben Vernon   (82.0 DNC) 14.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 752.0 424.0
52nd Sen Topper   Burton James Neiland   14.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 752.0 424.0
53rd Sen Topper 134708 SHSC Alastair Smith   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 15.0 82.0 DNC 753.0 425.0
54th Sen Topper 27100 Swarkestone Sophie Dance   15.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 753.0 425.0
55th Sen Laser Radial 176775 SHSC Matthew Beardshaw   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 16.0 82.0 DNC 754.0 426.0
56th Int Topper 41488 Ogston Anna Martin   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 16.0 82.0 DNC 82.0 DNC 754.0 426.0
57th Jun Topper 34757 Glossop Richard Hill   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 16.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 754.0 426.0
58th Sen Laser Radial 195318 Carsington Daniel Welbourn Hesp   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 17.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 755.0 427.0
59th Jun Optimist 6006 Glossop Sammy Clarke   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 17.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 755.0 427.0
60th Int Topper 817 Toddbrook Bryn Barker   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 17.0 (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 755.0 427.0
61st Jun Topper 4 Burton Oliver Vernon   (82.0 DNC) 17.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 755.0 427.0
62nd Sen Wasp   Carsington Daniel Welbourn Hesp   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 18.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 756.0 428.0
63rd Sen Topper 65   Daman Coe   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 18.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 756.0 428.0
64th Int Topper 44064 Burton Amelia Reay   (82.0 DNC) 18.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 756.0 428.0
65th Int Topper 4.2 26953 SHSC Toby Clingan   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 19.0 82.0 DNC 757.0 429.0
66th Jun Optibat 77 Ogston Adam Hedley-Fenn   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 19.0 82.0 DNC 82.0 DNC 757.0 429.0
67th Int Topper 33694 Burton Toby Padmore   (82.0 DNC) 19.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 757.0 429.0
68th Int Topper 47087 SHSC Tom Hague   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 20.0 82.0 DNC 758.0 430.0
69th Jun Optimist Red/Yellow Combs Otilie McCahill   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 20.0 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 758.0 430.0
70th Int Pico Blank Buxton Sea Cadets Jordan Barnes   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 20.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 758.0 430.0
71st Sen Topper 8722 Glossop Richard Hill   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 21.0 82.0 DNC 759.0 431.0
72nd Jun Topper Taz 1737 Ogston Matilda Harrison   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 21.0 82.0 DNC 82.0 DNC 759.0 431.0
73rd Int Pico Tape Buxton Sea Cadets Harvey Mitchell   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 21.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 759.0 431.0
74th Int Topper 9016 Ogston Brendan Collins   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 22.0 82.0 DNC 82.0 DNC 760.0 432.0
75th Int Pico Blue Buxton Sea Cadets Thibault Colson   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 22.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 760.0 432.0
76th Jun Topper 99 Ogston Ryan Collins   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 23.0 82.0 DNC 82.0 DNC 761.0 433.0
77th Jun Topper Taz   Ogston Tristan Edwards   (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 24.0 82.0 DNC 82.0 DNC 762.0 434.0
78th Int Topper 36179 Ogston Jake Simms   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 25.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 763.0 435.0
79th Sen RS Quest 528 Buxton Sea Cadets Jacob Harris Nathanial Davies (82.0 DNC) (82.0 DNC) 26.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 764.0 436.0
80th Int Topper 7 Buxton Sea Cadets Harvey Mitchell   (82.0 DNC) (82.0 DNC) 27.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 765.0 437.0
81st Sen Laser Vago Navy Buxton Sea Cadets Elizabeth O'Keefe Cory Dolby (82.0 DNC) (82.0 DNC) 28.0 (82.0 DNC) (82.0 DNC) 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 82.0 DNC 766.0 438.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com