event burgee

Derbyshire Youth Sailing - Handicap Series 2019

Trent Valley Sailing Club

Trent Valley SC - DYS

Overall

Sailed: 3, Discrds: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Sen Laser Radial 18609 Carsington Lucas Gilbertson   1145 1.0 2.0 (4.0) 7.0 3.0
2nd Sen Laser Radial 184319 Ogston Tom Cashin   1145 3.0 1.0 (12.0 DNC) 16.0 4.0
3rd Sen Byte C2 428 Combs Victoria Theaker   1138 2.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
4th Jun Topper 4.2 48318 Swarkstone Merryn Attridge   1416 (5.0) 5.0 1.0 11.0 6.0
5th Int Graduate 2531 Swarkstone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 6.0 (11.0) 3.0 20.0 9.0
6th Int Topper 44483 Ogston Matilda Harrison   1363 4.0 (6.0) 5.0 15.0 9.0
7th Int Laser 4.7 144940 Ogston Ben Knott   1207 (8.0) 4.0 6.0 18.0 10.0
8th Jun Topper 48001 Ogston Freya Walker   1363 (7.0) 7.0 7.0 21.0 14.0
9th Jun RS Feva XL 1167 Errwood Ella Clayton Lucy Bambrook 1240 (10.0) 8.0 8.0 26.0 16.0
10th Jun Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 9.0 9.0 (10.0) 28.0 18.0
11th Jun Taz 1638 Ogston Evie Walker   1445 (11.0) 10.0 9.0 30.0 19.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Senior1stSen - Laser Radial 18609 Lucas Gilbertson
Senior2ndSen - Laser Radial 184319 Tom Cashin
Senior3rdSen - Byte C2 428 Victoria Theaker
Intermediate1stInt - Graduate 2531 Patrick Hill & Jonathan Hill
Intermediate2ndInt - Topper 44483 Matilda Harrison
Intermediate3rdInt - Laser 4.7 144940 Ben Knott
Junior1stJun - Topper 4.2 48318 Merryn Attridge
Junior2ndJun - Topper 48001 Freya Walker
Junior3rdJun - RS Feva XL 1167 Ella Clayton & Lucy Bambrook

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Sen Laser Radial 18609 Carsington Lucas Gilbertson   1145 0.49.37 1.0
2 Sen Byte C2 428 Combs Victoria Theaker   1138 0.50.09 2.0
3 Sen Laser Radial 184319 Ogston Tom Cashin   1145 0.50.28 3.0
4 Int Topper 44483 Ogston Matilda Harrison   1363 1.00.15 4.0
5 Jun Topper 4.2 48318 Swarkstone Merryn Attridge   1416 1.02.39 5.0
6 Int Graduate 2531 Swarkstone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 0.50.01 6.0
7 Jun Topper 48001 Ogston Freya Walker   1363 1.02.30 7.0
8 Int Laser 4.7 144940 Ogston Ben Knott   1207 0.56.57 8.0
9 Jun Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 1.10.35 9.0
10 Jun RS Feva XL 1167 Errwood Ella Clayton Lucy Bambrook 1240 1.04.11 10.0
11 Jun Taz 1638 Ogston Evie Walker   1445 0.50.41 11.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Sen Laser Radial 184319 Ogston Tom Cashin   1145 0.43.07 1.0
2 Sen Laser Radial 18609 Carsington Lucas Gilbertson   1145 0.43.19 2.0
3 Sen Byte C2 428 Combs Victoria Theaker   1138 0.43.43 3.0
4 Int Laser 4.7 144940 Ogston Ben Knott   1207 0.47.05 4.0
5 Jun Topper 4.2 48318 Swarkstone Merryn Attridge   1416 0.55.25 5.0
6 Int Topper 44483 Ogston Matilda Harrison   1363 0.54.29 6.0
7 Jun Topper 48001 Ogston Freya Walker   1363 0.56.45 7.0
8 Jun RS Feva XL 1167 Errwood Ella Clayton Lucy Bambrook 1240 0.56.43 8.0
9 Jun Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 0.43.20 9.0
10 Jun Taz 1638 Ogston Evie Walker   1445 0.45.00 10.0
11 Int Graduate 2531 Swarkstone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 12.44.09 11.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Jun Topper 4.2 48318 Swarkstone Merryn Attridge   1416 0.53.58 1.0
2 Sen Byte C2 428 Combs Victoria Theaker   1138 0.44.21 2.0
3 Int Graduate 2531 Swarkstone Patrick Hill Jonathan Hill 1129 0.44.52 3.0
4 Sen Laser Radial 18609 Carsington Lucas Gilbertson   1145 0.45.49 4.0
5 Int Topper 44483 Ogston Matilda Harrison   1363 0.54.51 5.0
6 Int Laser 4.7 144940 Ogston Ben Knott   1207 0.49.03 6.0
7 Jun Topper 48001 Ogston Freya Walker   1363 0.57.09 7.0
8 Jun RS Feva XL 1167 Errwood Ella Clayton Lucy Bambrook 1240 0.56.36 8.0
9 Jun Taz 1638 Ogston Evie Walker   1445 0.50.41 9.0
10 Jun Topper 4.2 48308 Ogston Megan Knott   1416 0.49.56 10.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com