event burgee venue burgee

Habit Health Evans Bay Summer Twilight Sailing

Evans Bay Yacht & Motor Boat Club

Results are provisional as of 16:56 on February 28, 2024

Long Course Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Twilight 1 Twilight 2 Twilight 3 Total Nett
1st   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.933 0.921 2.0 5.0 1.0 8.0 8.0
2nd   Grenadier Carpenter 29 6249 Phil Williams 0.776 0.766 1.0 8.0 3.0 12.0 12.0
3rd   The Dot Dot Dot Young 7.8 WB 4128 Jane Thomassen 0.701 0.714 10.0 DNC 1.0 4.0 15.0 15.0
4th   Fine Entry Ross 780 3358 Luke O'Connell 0.933 0.946 10.0 DNC 4.0 2.0 16.0 16.0
5th   Tamerlane Lotus 9.5 8235 Bill Shand 0.706 0.713 10.0 DNC 2.0 5.0 17.0 17.0
6th   Liquid Assett Williams 7 3370 Davin Murdoch 0.754 0.752 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 23.0 23.0
7th   Prodigy Noelex 22 593 Paul Davies 0.811 0.800 10.0 DNC 7.0 6.0 23.0 23.0
8th   The Wasp Gazelle 3399 Bence Richter 0.654 0.647 10.0 DNC 6.0 10.0 DNC 26.0 26.0
9th   XT Sea Ross 780 3145 Chris McCarthy 0.856 0.856 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 DNS 28.0 28.0

NZTYA Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF NewRating Twilight 1 Twilight 2 Twilight 3 Total Nett
1st   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.933   1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
2nd   Fine Entry Ross 780 3358 Luke O'Connell 0.933   8.0 DNC 1.0 1.0 10.0 10.0
3rd   Prodigy Noelex 22 593 Paul Davies 0.811   8.0 DNC 2.0 3.0 13.0 13.0
4th   The Dot Dot Dot Young 7.8 WB 4128 Jane Thomassen 0.860   8.0 DNC 5.0 4.0 17.0 17.0
5th   Liquid Assett Williams 7 3370 Davin Murdoch 0.856   8.0 DNC 4.0 8.0 DNC 20.0 20.0
6th   XT Sea Ross 780 3145 Chris McCarthy 0.933   8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNS 22.0 22.0
7th   The Wasp Gazelle 3399 Bence Richter 0.853   8.0 DNC 6.0 8.0 DNC 22.0 22.0

Short Course Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Twilight 1 Twilight 2 Twilight 3 Total Nett
1st     420 54589 Nico & Rob 0.673 0.719 1.0 3.0 2.0 RDGa 6.0 6.0
2nd   Artemis 420 51984 Emma & Abraham 0.677 0.677 6.0 1.0 3.5 RDGa 10.5 10.5
3rd   Club Feva RS Feva 1969 Quintin & Lucy 0.530 0.545 2.0 8.0 NSC 5.0 RDGa 15.0 15.0
4th   Club Feva RS Feva 1971 Elis & Sheryl 0.530 0.537 4.0 8.0 DNF 6.0 RDGa 18.0 18.0
5th   Club Quest RS Quest Q1 Martin, Will & Hunter 0.594 0.574 7.0 8.0 NSC 7.5 RDGa 22.5 22.5
6th   Luna 420 51980 Milan & Ash 0.671 0.687 3.0 14.0 DNC 8.5 RDGa 25.5 25.5
7th   Club 420 420 51848 Emma & Daniel 0.660 0.678 10.0 NSC 2.0 14.0 DNC 26.0 26.0
8th   Toroa Optimist 4239 Kester Holmes 0.400 0.404 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 33.0 33.0
9th   Club 420 420 51845 2 0.660 0.660 14.0 DNC 8.0 DNF 14.0 DNC 36.0 36.0
10th     Starling 643 Anke Hoffman 0.500 0.500 10.0 NSC 14.0 DNC 14.0 DNC 38.0 38.0
11th   Club Quest RS Quest Q2 Lucy & Thorin 0.594 0.594 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 RDGa 42.0 42.0
11th   Club 420 420 51846 John Powell 0.660 0.660 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 RDGa 42.0 42.0
11th   Mr Jinks Paper Tiger 862 Luke 0.80 0.800 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 RDGa 42.0 42.0

Twilight 1 - Long Course Division - 30 January 2024 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1   Grenadier Carpenter 29 6249 Phil Williams 0.776 0.762 0:46:04 0:35:45 1.0
2   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.933 0.911 0:41:18 0:38:32 2.0

Twilight 2 - Long Course Division - 20 February 2023 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830, Wind dir: SE, Ave wind: 8-12kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1   The Dot Dot Dot Young 7.8 WB 4128 Jane Thomassen 0.701 0.710 0:52:24 0:36:44 1.0
2   Tamerlane Lotus 9.5 8235 Bill Shand 0.706 0.711 0:52:57 0:37:23 2.0
3   Liquid Assett Williams 7 3370 Davin Murdoch 0.754 0.752 0:51:25 0:38:46 3.0
4   Fine Entry Ross 780 3358 Luke O'Connell 0.933 0.928 0:42:26 0:39:35 4.0
5   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.911 0.902 0:44:43 0:40:44 5.0
6   The Wasp Gazelle 3399 Bence Richter 0.654 0.647 1:02:38 0:40:58 6.0
7   Prodigy Noelex 22 593 Paul Davies 0.811 0.800 0:51:23 0:41:40 7.0
8   Grenadier Carpenter 29 6249 Phil Williams 0.762 0.753 0:59:00 0:44:57 8.0

Twilight 3 - Long Course Division - 27 February 2024 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.902 0.921 0:52:50 0:47:39 1.0
2   Fine Entry Ross 780 3358 Luke O'Connell 0.928 0.946 0:51:45 0:48:01 2.0
3   Grenadier Carpenter 29 6249 Phil Williams 0.753 0.766 1:04:15 0:48:23 3.0
4   The Dot Dot Dot Young 7.8 WB 4128 Jane Thomassen 0.710 0.714 1:12:01 0:51:08 4.0
5   Tamerlane Lotus 9.5 8235 Bill Shand 0.711 0.713 1:13:22 0:52:10 5.0
6   Prodigy Noelex 22 593 Paul Davies 0.800 0.800 1:15:08 1:00:06 6.0
7   XT Sea Ross 780 3145 Chris McCarthy 0.856 0.856 DNS   8.0

Twilight 1 - NZTYA Division - 30 January 2024 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF NewRating Elapsed Corrected Points
1   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.933   0:41:18 0:38:32 1.0

Twilight 2 - NZTYA Division - 20 February 2023 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830, Wind dir: SE, Ave wind: 8-12kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF NewRating Elapsed Corrected Points
1   Fine Entry Ross 780 3358 Luke O'Connell 0.933   0:42:26 0:39:35 1.0
2   Prodigy Noelex 22 593 Paul Davies 0.811   0:51:23 0:41:40 2.0
3   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.933   0:44:43 0:41:43 3.0
4   Liquid Assett Williams 7 3370 Davin Murdoch 0.856   0:51:25 0:44:01 4.0
5   The Dot Dot Dot Young 7.8 WB 4128 Jane Thomassen 0.860   0:52:24 0:45:04 5.0
6   The Wasp Gazelle 3399 Bence Richter 0.853   1:02:38 0:53:26 6.0

Twilight 3 - NZTYA Division - 27 February 2024 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName TCF NewRating Elapsed Corrected Points
1   Fine Entry Ross 780 3358 Luke O'Connell 0.933   0:51:45 0:48:17 1.0
2   Bonkers Ross 780 3412 Rowdy Leatham 0.933   0:52:50 0:49:18 2.0
3   Prodigy Noelex 22 593 Paul Davies 0.811   1:15:08 1:00:56 3.0
4   The Dot Dot Dot Young 7.8 WB 4128 Jane Thomassen 0.860   1:12:01 1:01:56 4.0
5   XT Sea Ross 780 3145 Chris McCarthy 0.933   DNS   6.0

Twilight 1 - Short Course Division - 30 January 2024 at 1830hrs

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1     420 54589 Nico & Rob 0.673 0.700 0:33:30 0:22:33 1.0
2   Club Feva RS Feva 1969 Quintin & Lucy 0.530 0.545 0:47:22 0:25:06 2.0
3   Luna 420 51980 Milan & Ash 0.671 0.687 0:38:00 0:25:30 3.0
4   Club Feva RS Feva 1971 Elis & Sheryl 0.530 0.537 0:49:42 0:26:20 4.0
5   Toroa Optimist 4239 Kester Holmes 0.400 0.404 1:06:20 0:26:32 5.0
6   Artemis 420 51984 Emma & Abraham 0.677 0.663 0:45:58 0:31:07 6.0
7   Club Quest RS Quest Q1 Martin, Will & Hunter 0.594 0.574 0:58:12 0:34:34 7.0
8   Club 420 420 51848 Emma & Daniel 0.660 0.660 NSC   10.0
8     Starling 643 Anke Hoffman 0.500 0.500 NSC   10.0

Twilight 2 - Short Course Division - 20 February 2023 at 1830hrs

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1835, Wind dir: SE, Ave wind: 8-12kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1   Artemis 420 51984 Emma & Abraham 0.663 0.677 0:50:15 0:33:19 1.0
2   Club 420 420 51848 Emma & Daniel 0.660 0.678 0:53:07 0:35:03 2.0
3     420 54589 Nico & Rob 0.700 0.719 0:50:05 0:35:04 3.0
4   Club Feva RS Feva 1969 Quintin & Lucy 0.545 0.545 NSC   8.0
4   Club Feva RS Feva 1971 Elis & Sheryl 0.537 0.537 DNF   8.0
4   Club Quest RS Quest Q1 Martin, Will & Hunter 0.574 0.574 NSC   8.0
4   Club 420 420 51845 2 0.660 0.660 DNF   8.0

Twilight 3 - Short Course Division - 27 February 2024 at 1830hrs

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating NewRating Place Points
1     420 54589 Nico & Rob 0.719 0.719 RDGa 2.0
2   Artemis 420 51984 Emma & Abraham 0.677 0.677 RDGa 3.5
3   Club Feva RS Feva 1969 Quintin & Lucy 0.545 0.545 RDGa 5.0
4   Club Feva RS Feva 1971 Elis & Sheryl 0.537 0.537 RDGa 6.0
5   Club Quest RS Quest Q1 Martin, Will & Hunter 0.574 0.574 RDGa 7.5
6   Luna 420 51980 Milan & Ash 0.687 0.687 RDGa 8.5
7   Club Quest RS Quest Q2 Lucy & Thorin 0.594 0.594 RDGa 14.0
7   Club 420 420 51846 John Powell 0.660 0.660 RDGa 14.0
7   Mr Jinks Paper Tiger 862 Luke 0.800 0.800 RDGa 14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 8
DNSCame to the start area but did not start Varies
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 Varies
RDGaRedress - average points for all races except the race in question Varies

ebymbc.org.nz
admin@ebymbc.org.nz

ebymbc.org.nz/club-sailing
sailing@ebymbc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com