Spring Series Friday Dinghies

EDSC

2018DinghyFridaySpring

A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 13 April
 
27 April
 
11 May
 
25 May
 
8 June
 
22 June
 
Total Nett
1st A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 (7.0 DSQ) 14.0 7.0
2nd A Solitair Laser Radial 169013 EDSC Mark Calvert   1142 (7.0 RET) 3.0 DNC 1.0 2.0 2.0 1.0 16.0 9.0
3rd A   Laser 2000 21907 LSC Dave Hall   1109 (7.0 RET) 4.4 OOD 4.0 5.0 DNC 4.0 DNC 2.0 26.4 19.4
4th A Argo2 Argo 12116 EDSC John Flatt   1050 2.0 3.0 DNC 6.0 5.0 DNC 4.0 DNC (7.0 DNC) 27.0 20.0
5th A   SUPERNOVA 1052 LSC Andy Bethell   1075 (8.0 DNC) 3.0 DNC 2.0 5.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 29.0 21.0
6th A Jerry Laser Radial 54418 EDSC Charlotte Pell   1142 (8.0 DNC) 3.0 DNC 5.0 5.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 32.0 24.0
7th A Clyde Argo 12116 EDSC Paul Neely   1050 (8.0 DNC) 3.0 DNC 8.0 DNC 3.0 4.0 DNC 7.0 DNC 33.0 25.0
8th A   Laser 2000 22281 LSC Martin Barker   1109 7.0 RET 3.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNC 6.0 RET 33.0 25.0
9th A   Laser 2000 21030 LSC Irene Hincks   1109 (8.0 DNC) 3.0 DNC 8.0 DNC 5.0 DNC 4.0 DNC 6.0 RET 34.0 26.0
10th A Bonny Argo 12115 EDSC Keith Barkway   1050 7.0 RET 3.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNC 34.0 26.0

B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 13 April
 
27 April
 
11 May
 
25 May
 
8 June
 
22 June
 
Total Nett
1st B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 OCS) 17.0 7.0
2nd B Indian Tonic   67038 EDSC Paul Burns   1098 1.0 2.0 3.0 2.0 3.0 (11.0 DNC) 22.0 11.0
3rd B Elle Laser Radial 112390 EDSC Stephen Higgins   1142 2.0 4.0 DNC 4.0 3.0 (6.0) 1.0 20.0 14.0
4th B   Argo 12116 EDSC Keith Barkway B   1050 (7.0 DNC) 4.0 DNC 5.0 5.0 5.0 3.0 29.0 22.0
5th B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 7.0 DNC 4.0 DNC 8.0 DNC 4.0 (9.0 DNC) 2.0 34.0 25.0
6th B   RS FEVA XL 3065 EDSC Sue Pickup   1240 7.0 DNC 4.0 DNC 6.0 6.4 OOD 4.0 (11.0 DNC) 38.4 27.4
7th B   Laser Radial 130522 EDSC Sally Butters   1142 7.0 DNC 4.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNC 2.0 (11.0 DNC) 39.0 28.0
8th B Chopper Topper 4.2 46374 EDSC Iain Steele   1358 7.0 DNC 4.0 DNC 2.0 7.0 DNC 9.0 DNC (11.0 DSQ) 40.0 29.0
9th B Clyde Argo 12116 EDSC Roger Gilbert   1050 7.0 DNC 4.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) 4.0 39.0 30.0
10th B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1358 4.0 4.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 RET (10.0 OCS) 41.0 31.0
11th B Purple Pico Pico 2 EDSC Steve Wadams   1330 7.0 DNC 4.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 40.0 31.0
12th B Force 2 Topper 5.3 15935 EDSC Issac Steele   1358 7.0 DNC 4.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 41.0 32.0
13th B Pico 1 Club Pico 1 EDSC Max Brais   1330 6.0 RET 4.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNC 9.0 DNC (11.0 DNC) 45.0 34.0

13 April - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 1.03.31 0.54.17 0.00.00 1170 1.0
2 A Argo2 Argo 12116 EDSC John Flatt   1050 1.00.01 0.57.10 0.03.01 1105.529 2.0
3 A Solitair Laser Radial 169013 EDSC Mark Calvert   1142 RET       7.0
3 A   Laser 2000 21907 LSC Dave Hall   1109 RET       7.0
3 A   Laser 2000 22281 LSC Martin Barker   1109 RET       7.0
3 A Bonny Argo 12115 EDSC Keith Barkway   1050 RET       7.0

27 April - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 0.53.10 0.45.26 0.00.00 1170 1.0
10 A   Laser 2000 21907 LSC Dave Hall   1109 OOD       4.4

11 May - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Solitair Laser Radial 169013 EDSC Mark Calvert   1142 0.48.09 0.42.10 0.00.00 1142 1.0
2 A   SUPERNOVA 1052 LSC Andy Bethell   1075 0.45.24 0.42.14 0.00.04 1076.777 2.0
3 A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 0.49.43 0.42.30 0.00.23 1179.157 3.0
4 A   Laser 2000 21907 LSC Dave Hall   1109 0.47.35 0.42.54 0.00.49 1128.56 4.0
5 A Jerry Laser Radial 54418 EDSC Charlotte Pell   1142 0.50.58 0.44.38 0.02.49 1208.804 5.0
6 A Argo2 Argo 12116 EDSC John Flatt   1050 0.50.18 0.47.54 0.06.02 1192.993 6.0

25 May - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 1.06.32 0.56.52 0.00.00 1170 1.0
2 A Solitair Laser Radial 169013 EDSC Mark Calvert   1142 1.06.23 0.58.08 0.01.27 1167.362 2.0
3 A Clyde Argo 12116 EDSC Paul Neely   1050 1.14.55 1.11.21 0.15.12 1317.422 3.0

8 June - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 0.58.44 0.50.12 0.00.00 1170 1.0
2 A Solitair Laser Radial 169013 EDSC Mark Calvert   1142 0.58.11 0.50.57 0.00.51 1159.044 2.0

22 June - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A Solitair Laser Radial 169013 EDSC Mark Calvert   1142 1.24.03 1.13.36 0.00.00 1142 1.0
2 A   Laser 2000 21907 LSC Dave Hall   1109 1.21.53 1.13.50 0.00.16 1112.561 2.0
3 A   Laser 2000 22281 LSC Martin Barker   1109 RET       6.0
3 A   Laser 2000 21030 LSC Irene Hincks   1109 RET       6.0
5 A Zeus Lightning 368 151 EDSC Tim Lewis   1170 DSQ       7.0

13 April - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indian Tonic   67038 EDSC Paul Burns   1098 0.24.05 0.21.56 0.00.00 1098 1.0
2 B Elle Laser Radial 112390 EDSC Stephen Higgins   1142 0.27.23 0.23.59 0.02.20 1248.453 2.0
3 B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.32.09 0.24.31 0.03.24 1465.773 3.0
4 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1358 0.36.01 0.26.31 0.06.14 1642.061 4.0
5 B Pico 1 Club Pico 1 EDSC Max Brais   1330 RET       6.0

27 April - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.06.44 0.50.54 0.00.00 1311 1.0
2 B Indian Tonic   67038 EDSC Paul Burns   1098 1.05.03 0.59.15 0.09.10 1277.93 2.0

11 May - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.39.51 0.30.24 0.00.00 1311 1.0
2 B Chopper Topper 4.2 46374 EDSC Iain Steele   1358 0.42.04 0.30.59 0.00.47 1383.925 2.0
3 B Indian Tonic   67038 EDSC Paul Burns   1098 0.35.36 0.32.25 0.02.13 1171.182 3.0
4 B Elle Laser Radial 112390 EDSC Stephen Higgins   1142 0.39.00 0.34.09 0.04.17 1283.036 4.0
5 B   Argo 12116 EDSC Keith Barkway B   1050 0.37.46 0.35.58 0.05.51 1242.462 5.0
6 B   RS FEVA XL 3065 EDSC Sue Pickup   1240 0.49.34 0.39.58 0.11.52 1630.662 6.0

25 May - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.52.51 0.40.19 0.00.00 1311 1.0
2 B Indian Tonic   67038 EDSC Paul Burns   1098 0.44.21 0.40.23 0.00.05 1100.149 2.0
3 B Elle Laser Radial 112390 EDSC Stephen Higgins   1142 0.47.51 0.41.54 0.01.49 1186.97 3.0
4 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 0.51.48 0.44.28 0.04.50 1284.954 4.0
5 B   Argo 12116 EDSC Keith Barkway B   1050 0.53.19 0.50.47 0.10.59 1322.576 5.0
6 B   RS FEVA XL 3065 EDSC Sue Pickup   1240 OOD       6.4

8 June - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.08.55 0.52.34 0.00.00 1311 1.0
2 B   Laser Radial 130522 EDSC Sally Butters   1142 1.00.06 0.52.38 0.00.04 1143.281 2.0
3 B Indian Tonic   67038 EDSC Paul Burns   1098 0.58.59 0.53.43 0.01.16 1122.038 3.0
4 B   RS FEVA XL 3065 EDSC Sue Pickup   1240 1.08.40 0.55.23 0.03.29 1306.244 4.0
5 B   Argo 12116 EDSC Keith Barkway B   1050 1.00.01 0.57.10 0.04.49 1141.696 5.0
6 B Elle Laser Radial 112390 EDSC Stephen Higgins   1142 1.07.26 0.59.03 0.07.24 1282.783 6.0
7 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1358 RET       8.0

22 June - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Elle Laser Radial 112390 EDSC Stephen Higgins   1142 1.01.46 0.54.05 0.00.00 1142 1.0
2 B Grandpa's Spells FIREFLY 2066 EDSC Ray Bird   1165 1.05.22 0.56.07 0.02.21 1208.56 2.0
3 B   Argo 12116 EDSC Keith Barkway B   1050 1.05.07 1.02.01 0.08.20 1203.938 3.0
4 B Clyde Argo 12116 EDSC Roger Gilbert   1050 1.08.40 1.05.24 0.11.53 1269.574 4.0
5 B Purple Pico Pico 2 EDSC Steve Wadams   1330 1.27.52 1.06.04 0.15.56 1624.561 5.0
6 B Force 2 Topper 5.3 15935 EDSC Issac Steele   1358 11.25.58 8.25.08 10.12.31 12682.794 6.0
7 B Indefatigable Mirror 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 OCS       10.0
7 B Ocean 11 Topper 37836 EDSC Finley Hill   1358 OCS       10.0
9 B Chopper Topper 4.2 46374 EDSC Iain Steele   1358 DSQ       11.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com