ES cup 2021

ES CUP 2021

Feva XL Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class sail No HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Feva XL DEN 4795 Mads-Emil Saul Emil Klinggaard Espergærde Sejlklub (3.0) 2.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Feva XL DEN 4798 Naaja Engel Arendt Gustav Sørensen Espergærde Sejlklub 1.0 1.0 2.0 (5.0) 9.0 4.0
3rd Feva XL DEN 2473 Alberto Gottlieb Kejser Storm Hansen KØS Sejlsport 2.0 (4.0) 3.0 2.0 11.0 7.0
4th Feva XL DEN 4370 Hjalte McGregor Naomi Knudsen Helsingør Sejlklub (5.0) 3.0 4.0 3.0 15.0 10.0
5th Feva XL DEN 2346 Thijs Portanger Frida Borg Helsingør Sejlklub 4.0 5.0 (7.0 DNC) 4.0 20.0 13.0
6th Feva XL DEN 2493 Isabell Lindhe Noah Linde KØS Sejlsport (7.0 DNF) 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 27.0 20.0

Optimist A Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class sail No HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist A DEN 8558 Bertram Valeur Olsen   Snekkersten Skotterup Sejlklub 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Optimist A DEN 8600 Eske Dietz   Hellerup sejlklub 3.0 3.0 5.0 11.0 11.0
3rd Optimist A DEN 8666 Laura Smitt   Skovshoved Sejlklub 4.0 6.0 2.0 12.0 12.0
4th Optimist A DEN 8601 Laura Amalie Haar   Snekkersten Skotterup Sejlklub /Skovshov 7.0 2.0 4.0 13.0 13.0
5th Optimist A DEN 8661 Peter Selko   Hellerup Sejlklub / Sletten Bådeklub 5.0 5.0 3.0 13.0 13.0
6th Optimist A DEN 8630 Sofie Lebeck frederiksen   Farum Sejlklub 2.0 7.0 8.0 17.0 17.0
7th Optimist A DEN 8671 Silas Aksglæde Stahl   Vedbæk Sejlklub /Skovshoved Sejlklub 6.0 4.0 7.0 17.0 17.0
8th Optimist A DEN 8473 Sofie Nøddekær Nielsen   Espergærde Sejlklub / Skovshoved Sejlklu 8.0 8.0 6.0 22.0 22.0
9th Optimist A DEN 8683 Mikkel Hjørngaard Jensen   Horsens Sejlklub 9.0 9.0 9.0 27.0 27.0
10th Optimist A DEN 8464 Johanna Aare Berger   Hellerup Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0
10th Optimist A DEN 8665 Ellen Smitt   Skovshoved Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0
10th Optimist A DEN 8532 Alexander Trampe   Hellerup Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0
10th Optimist A DEN 8663 Victor Fisker   Hellerup Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0
10th Optimist A DEN 8689 Frederik Dam Hastrup   Skovshoved Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0
10th Optimist A DEN 8595 Maximus Jørgensen   Hellerup Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0
10th Optimist A DEN 8536 Emilie Marie Nouard   Hellerup Sejlklub 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 51.0

Optimist B Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class sail No HelmName CrewName Club R1 R2 Total Nett
1st Optimist B DEN 8629 Max Cortes   Snekkersten Skotterup Sejlklub 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Optimist B DEN 8602 Storm Isholm Hylsberg   Snekkersten Skotterup Sejlklub 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd Optimist B DEN 8545 Emil Vitus Chmiel Berliner   Sletten Bådeklub 4.0 2.0 6.0 6.0
4th Optimist B DEN 8618 Frida Bjerrum   Farum Sejlklub 3.0 4.0 7.0 7.0
5th Optimist B DEN 8605 Siff Mellerup   Herslev Sejlklub 5.0 5.0 10.0 10.0
6th Optimist B DEN 2401 Alma Sofia Winther Eskildsen   Herslev Sejlklub 6.0 6.0 12.0 12.0
7th Optimist B DEN 7875 Saxo Raun Fjordside   Hellerup Sejlklub 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0
7th Optimist B DEN 8594 Alexander Klausen   Hellerup Sejlklub 9.0 DNC 9.0 DNC 18.0 18.0

Optimist C Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Class sail No HelmName CrewName Club R1 R2 Total Nett
1st Optimist C DEN 8498 Sofia Marie Boeri   Sletten Bådeklub 1.0 4.0 5.0 5.0
2nd Optimist C DEN 8100 Magnus Hansen Lemkow   Farum Sejlklub 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Optimist C DEN 8553 Johan Gundborg   Birkerød Sejlklub 2.0 6.0 8.0 8.0
4th Optimist C DEN 8426 Emil Frederik Boss Nyby   Sletten Bådeklub 6.0 5.0 11.0 11.0
5th Optimist C 11 Frederik Krogslund   Sletten Bådeklub 11.0 1.0 12.0 12.0
6th Optimist C DEN 8497 Elliot Forum-Andersen   Sletten Bådeklub 10.0 3.0 13.0 13.0
7th Optimist C DEN 7870 Jonathan loell Vinter   Vedbæk Sejlklub 5.0 11.0 16.0 16.0
8th Optimist C DEN 7521 Valdemar Thorhauge-Clausen   Sletten Bådeklub 9.0 7.0 16.0 16.0
9th Optimist C DEN 8125x August Klinggaard   Espergærde Sejlklub 8.0 9.0 17.0 17.0
10th Optimist C DEN 8125 Vitus Engel Arendt   Espergærde Sejlklub 4.0 15.0 19.0 19.0
11th Optimist C DEN 7670 Elliot Bentler   Vedbæk Sejlklub 7.0 12.0 19.0 19.0
12th Optimist C DEN 8260 Frederik Valdemar Haar Eid   Snekkersten Skotterup Sejlklub 12.0 8.0 20.0 20.0
13th Optimist C DEN 8301 Emil Præst Pedersen   Lynæs Sejl- & kajakklub 13.0 10.0 23.0 23.0
14th Optimist C 8490 Maria Corfixsen Whitt   Sletten Bådeklub 14.0 13.0 27.0 27.0
15th Optimist C DEN 8202 Nanna Kampmann   Vedbæk Sejlklub 16.0 14.0 30.0 30.0
16th Optimist C 111 Bertram Kosiara-pedersen   Sejlklubben Greve Strand 15.0 17.0 32.0 32.0
17th Optimist C DEN 8548 Benjamin Bjørk-Olsen   Snekkersten Skotterup Sejlklub 20.0 18.0 38.0 38.0
18th Optimist C DEN 8338 Gilbert Ratzlaff   Vedbæk Sejlklub 24.0 16.0 40.0 40.0
19th Optimist C DEN 7817 Rasmus Karbo   Farum Sejlklub 17.0 23.0 40.0 40.0
20th Optimist C DEN 8379 Isak Aksglæde Stahl   Vedbæk Sejlklub 19.0 21.0 40.0 40.0
21st Optimist C DEN 8487 Laust Lund Mikkelsen   Snekkersten Skotterup Sejlklub 22.0 19.0 41.0 41.0
22nd Optimist C DEN 6923 Emilia Quitzau   Brøndby Strand Sejlklub 18.0 24.0 42.0 42.0
23rd Optimist C DEN 8549 Alma Lindby Blomquist   Sletten Bådeklub 25.0 20.0 45.0 45.0
24th Optimist C BLANKT Tanne Storm   Birkerød Sejlklub 23.0 22.0 45.0 45.0
25th Optimist C 831 Alfred Cederholm Schaadt   Hellerup sejlklub 21.0 29.0 DNC 50.0 50.0
26th Optimist C 252 Cecilia Quitzau   Brøndby Strand Sejlklub 26.0 25.0 51.0 51.0
27th Optimist C DEN 8236 Alex Bjerre Andreasen   Vallensbæk Sejlklub 29.0 DNC 29.0 DNC 58.0 58.0
27th Optimist C DEN 7537 Frida Faber   Vedbæk Sejlklub 29.0 DNC 29.0 DNC 58.0 58.0

Tera Sport Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class sail No HelmName CrewName Club R1 R2 Total Nett
1st Tera Sport 1487 Oskar Kosiara-Pedersen   Sejlklubben Køge Bugt 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Tera Sport 1488 Minna Lyngkilde Bøgesø   Sejlklubben Køge Bugt 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Tera Sport 2746 Mathilde Fibiger-Lundberg   Sejlklubben Køge Bugt 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Tera Sport 2011 Julius Thøgersen   Brøndby Strand Sejlklub 3.0 7.0 DNC 10.0 10.0
5th Tera Sport 2100 Albert Skov-Hansen   Brøndby Strand Sejlklub 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0
5th Tera Sport 1145 Villads Randel   Sejlklubben Køge Bugt 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0

Zoom8 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class sail No HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Zoom8 DEN 169 Hugo Lyngø Bejstrup   Hellerup Sejlklub 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Zoom8 DEN 214 Toby Blander Hedegaard   Farum Sejlklub 1.0 3.0 3.0 7.0 7.0
3rd Zoom8 DEN 101 Aksel Vinum   Vedbæk Sejlklub 4.0 2.0 2.0 8.0 8.0
4th Zoom8 DEN 285 Rasmus Foxby-Jacobsen   Snekkersten Skotterup Sejlklub 3.0 5.0 5.0 13.0 13.0
5th Zoom8 DEN 274 Kristoffer Jakobsen   Birkerød Sejlklub 5.0 4.0 4.0 13.0 13.0
6th Zoom8 DEN 29 Gabriel Glyb   Yachtklubben Furesøen 6.0 6.0 7.0 19.0 19.0
7th Zoom8 DEN 74 Nikolaj Jakobsen   Birkerød Sejlklub 9.0 DNC 7.0 6.0 22.0 22.0
8th Zoom8 DEN 136 Anton Karlsson   Skovshoved Sejlklub 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 27.0 27.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com