Georgian Bay Regatta 2012

Georgian Bay

GBR

Cruising Division

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PHRFTOT, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Race 8 Sat
   
  Cruising FIDELITY CATALINA 34 TM WK 891 DUGGAN      
  Cruising Lost Puppy Peterson 44 298 Chester      

High PHRF FLYING Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Race 8 Sat
   
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 2nd 12:48:00
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 4th 12:43:50
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 3rd 12:33:33
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 1st 12:42:02
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 6th DNS
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 5th 12:52:19
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 7th DNS
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 8th DNS
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 9th 13:11:20
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 10th 13:08:09

High PHRF White Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Race 8 Sat
   
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 1st 12:45:09
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 3rd 12:40:25
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 5th 12:52:55
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 2nd 12:36:11
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 4th 12:55:35
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 6th 12:51:34
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 7th 12:49:40
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 8th 13:01:41
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 9th DNS

Low PHRF FLYING Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Race 8 Sat
   
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 4th 12:55:45
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 7th (DNS)
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 3rd 12:46:58
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 10th 12:34:42
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 1st 12:47:39
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 2nd 12:41:29
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 5th DNS
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 9th 12:55:39
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 6th 12:52:07
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 8th 12:48:27

Low PHRF White Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Race 8 Sat
   
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 1st 12:48:44
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 3rd 12:56:19
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2nd 12:55:29
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 7th 13:08:34
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 4th 12:54:16
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 5th 12:47:37
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 6th 13:08:22
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 8th DNS
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 9th 13:15:47

Race 1 Lion Head - Cruising Division - Monday

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Hope-CWood - Cruising Division - Tuesday

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

CWood Course - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

CWood Thorn - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Thorn WCloud - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Griffith - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Hay - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Race 8 Sat - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Fast RC - Cruising Division

Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Race 1 Lion Head - High PHRF FLYING Division - Monday

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:00:00, Wind dir: SE, Ave wind: 2-3 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 1 1:37:37 1:41:56
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 2 1:42:00 1:46:31
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 3 1:42:48 1:48:33
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 4 1:46:00 1:50:41
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 5 1:48:32 1:53:20
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 7 1:54:19 1:59:22
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 6 2:01:06 1:58:35
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 9 2:09:25 2:13:40
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 8 2:13:52 2:04:38
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 10 2:37:02 2:37:52

Hope-CWood - High PHRF FLYING Division - Tuesday

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:35:00, Wind dir: Ssw, Ave wind: 5-10 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 2 4:15:43 4:27:02
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 5 4:20:13 4:31:44
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 7 4:21:15 4:35:52
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 1 4:15:02 4:26:19
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 9 4:27:58 4:39:49
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 8 4:24:19 4:36:01
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 3 4:33:01 4:27:21
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 4 4:20:49 4:29:23
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 6 4:53:55 4:33:38
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 10 5:24:29 5:26:13

CWood Course - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:15:00, Wind dir: ne, Ave wind: 6-7
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 2 1:15:04 1:18:23
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 4 1:19:10 1:22:40
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 3 1:15:03 1:19:15
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 1 1:13:55 1:17:11
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 5 1:19:35 1:23:06
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 8 1:20:54 1:24:29
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 6 1:24:59 1:23:13
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 6 1:20:34 1:23:13
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 9 1:35:39 1:29:03
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 10 1:37:32 1:38:03

CWood Thorn - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:00:00, Wind dir: nw, Ave wind: 8
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 2 3:57:30 4:08:00
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 4 3:59:19 4:09:54
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 5 3:57:42 4:11:00
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 1 3:51:44 4:01:59
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 6 DNF  
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 3 3:59:08 4:09:43
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 6 DNF  
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 6 DNF  
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 6 DNS  
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 6 DNF  

Thorn WCloud - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 09:35:00, Wind dir: w, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 2 4:19:20 4:30:48
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 5 4:32:38 4:44:42
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 3 4:20:00 4:34:32
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 4 4:29:43 4:41:39
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 6 4:37:44 4:50:01
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 8 4:49:28 5:02:16
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 10 5:44:58 5:37:49
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 1 4:21:58 4:30:34
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 7 5:14:45 4:53:01
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 9 5:20:42 5:22:24

Griffith - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:00:00, Wind dir: ne, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 2 2:33:45 2:40:33
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 4 2:37:47 2:44:46
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 3 2:33:41 2:42:17
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 1 2:33:06 2:39:52
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 6 2:51:54 2:59:30
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 5 2:49:07 2:56:36
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 7 DNF  
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 7 DNF  
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 7 DNS  
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 7 DNS  

Hay - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00, Wind dir: ne, Ave wind: 6-7
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 4 1:49:42 1:54:33
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 2 1:47:48 1:52:34
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 3 1:48:21 1:54:25
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 1 1:45:42 1:50:23
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 8 2:07:28 2:13:06
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 6 2:01:13 2:06:35
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 5 2:01:25 1:58:54
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 9 DNS  
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 7 2:17:32 2:08:02
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 9 DNS  

Race 8 Sat - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:15:00, Wind dir: ne, Ave wind: 6-7
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying High PHRF FLYING EXPRESSION GOMAN EXP 30 32017 PARKHURST 141 4 1:33:00 1:37:07
Flying High PHRF FLYING ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 141 3 1:28:50 1:32:46
Flying High PHRF FLYING INNISFREE J 30 ** 145 NESLING 135 1 1:18:33 1:22:57
Flying High PHRF FLYING PONY EXPRESS GOMAN EXP 30-2 43021 NEATE 141 2 1:27:02 1:30:53
Flying High PHRF FLYING ENTHEOS CS 36 MERLIN WK 42208 CLARKSON 141 8 DNS  
Flying High PHRF FLYING GRIZZLY GOMAN EXP 30 34335 WILSON 141 5 1:37:19 1:41:37
Flying High PHRF FLYING Raging Wind NIAGARA 26 OB ** 103 Comeau 177 8 DNS  
Flying High PHRF FLYING Rum Runner Hughes 38 267 Murphy 147 8 DNS  
Flying High PHRF FLYING PEPPER SHAKER II PEARSON 303 465 PEPPER 207 6 1:56:20 1:48:18
Flying High PHRF FLYING Rhapsody CATALINA 320-MKII 1153 Robinson 162 7 1:53:09 1:53:45

Fast RC - High PHRF FLYING Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:15:00, Wind dir: ne, Ave wind: 6-7
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Race 1 Lion Head - High PHRF White Division - Monday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:50:00, Wind dir: SE, Ave wind: 2-3 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 1 1:46:36 1:40:14
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 3 2:00:34 1:52:15
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 2 2:03:30 1:49:14
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 4 2:12:49 2:00:40
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 5 2:17:39 2:04:28
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 7 2:19:31 2:05:57
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 8 2:23:45 2:11:27
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 6 2:24:33 2:05:18
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 9 2:45:33 2:34:07

Hope-CWood - High PHRF White Division - Tuesday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Wind dir: S, Ave wind: 5-10 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 6 4:42:34 4:25:41
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 4 4:43:26 4:23:52
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 7 5:04:20 4:29:10
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 2 4:48:20 4:21:58
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 1 4:47:16 4:19:45
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 8 5:17:50 4:46:56
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 3 4:48:12 4:23:32
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 5 5:06:17 4:25:30
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 9 DNF  

CWood Course - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00, Wind dir: E, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 1 1:17:51 1:13:12
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 2 1:22:31 1:16:49
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 6 1:33:18 1:22:31
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 3 1:28:17 1:20:13
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 4 1:31:02 1:22:19
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 5 1:31:18 1:22:25
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 7 1:33:01 1:25:03
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 8 1:45:10 1:31:10
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 9 DNF  

CWood Thorn - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:50:00, Wind dir: Nw, Ave wind: 8
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 1 DNF
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 1 DNF
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 1 DNF
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 1 DNF
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 1 DNF
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 1 DNF
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 1 DNF
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 1 DNF
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 1 DNS

Thorn WCloud - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:25:00, Wind dir: w, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 5 4:31:30 4:15:17
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 3 4:31:13 4:12:30
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 6 4:53:06 4:19:14
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 2 4:37:00 4:11:40
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 7 4:48:46 4:21:07
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 1 4:38:37 4:11:32
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 4 4:38:21 4:14:32
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 8 5:07:07 4:26:14

Griffith - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 09:50:00, Wind dir: nE, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 1 2:42:29 2:32:46
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 2 3:00:10 2:47:44
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 4 DNF  
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 3 3:05:39 2:48:41
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 4 DNF  
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 4 DNF  
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 4 DNF  
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 4 DNF  
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 4 DNS  

Hay - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:05:00, Wind dir: nE, Ave wind: 6-7
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 1 1:55:37 1:48:42
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 2 2:12:05 2:02:58
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 5 2:22:07 2:05:42
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 3 2:17:29 2:04:55
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 6 2:22:45 2:09:05
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 4 2:19:02 2:05:31
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 7 2:26:21 2:13:50
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 8 DNS  
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 8 DNS  

Race 8 Sat - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00, Wind dir: E, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White High PHRF White SGIAN DUBH NIAGARA 26 OB ** CAN 14 YOUNG 201 3 1:40:09 1:34:10
White High PHRF White EVER GREEN ISLANDER 30 127 HAYDEN 207 2 1:35:25 1:28:50
White High PHRF White HARMONY NORTHERN 25 101 CHAMPION 239 4 1:47:55 1:35:27
White High PHRF White SUNDANCE PEARSON 28 230 THURLEY 222 1 1:31:11 1:22:51
White High PHRF White WINDSCOOP CS 27 1542 JONES 225 7 1:50:35 1:39:59
White High PHRF White LIBRA AJAX 28 A28010 MATTHEWS 226 6 1:46:34 1:36:12
White High PHRF White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 218 5 1:44:40 1:35:43
White High PHRF White Agape C&C 25 34074 Holland 252 8 1:56:41 1:41:09
White High PHRF White Buena Vela Young Sun 35 Macinaw 35 35 Burke 207 9 DNS  

Fast RC - High PHRF White Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00, Wind dir: E, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Race 1 Lion Head - Low PHRF FLYING Division - Monday

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10:20:00, Wind dir: SE, Ave wind: 2-3 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 7 1:45:05 1:52:51
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 5 1:25:08 1:48:01
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 1 1:25:18 1:37:43
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 10 1:26:32 2:07:50
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 2 1:26:54 1:40:47
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 4 1:30:58 1:46:09
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 3 1:33:33 1:41:37
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 6 1:45:09 1:52:17
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 8 1:46:17 1:54:48
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 9 1:47:49 2:07:23

Hope-CWood - Low PHRF FLYING Division - Tuesday

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:55:00, Wind dir: Ssw, Ave wind: 5-!0 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 2 3:53:28 4:10:44
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 8 3:26:48 4:22:23
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 9 3:49:10 4:22:32
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 10 3:13:12 4:45:25
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 1 3:34:46 4:09:04
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 7 3:40:41 4:17:30
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 4 3:53:13 4:13:21
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 3 3:55:54 4:11:55
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 5 3:56:12 4:15:07
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 6 3:37:37 4:17:06

CWood Course - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:35:00, Wind dir: E, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 1 1:09:19 1:14:27
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 7 1:04:51 1:22:17
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 3 1:05:36 1:15:09
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 9 0:58:03 1:25:45
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 4 1:05:25 1:15:52
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 5 1:05:11 1:16:04
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 2 1:09:07 1:15:05
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 10 DNF  
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 6 1:16:05 1:22:11
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 8 1:09:54 1:22:35

CWood Thorn - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:20:00, Wind dir: Nw, Ave wind: 8
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 6 DNF  
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 3 3:22:10 4:16:31
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 2 3:39:00 4:10:53
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 5 3:05:59 4:34:45
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 6 DNF  
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 1 3:33:48 4:09:29
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 6 DNF  
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 6 DNF  
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 6 DNF  
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 4 3:39:48 4:19:41

Thorn WCloud - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 09:55:00, Wind dir: N, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 4 4:18:18 4:37:24
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 10 3:59:08 5:03:25
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 1 3:57:57 4:32:36
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 9 3:24:45 5:02:28
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 3 3:57:45 4:35:43
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 5 4:01:29 4:41:47
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 6 4:24:12 4:47:00
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 7 4:29:42 4:48:00
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 2 4:14:45 4:35:09
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 8 4:12:10 4:57:56

Griffith - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 10:20:00, Wind dir: Ne, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 6 2:38:49 2:50:34
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 2 2:11:08 2:46:23
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 5 2:27:57 2:49:30
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 7 1:58:42 2:55:21
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 1 2:18:22 2:40:28
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 3 2:22:47 2:46:37
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 4 2:33:38 2:46:54
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 9 DNF  
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 9 DNF  
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 8 2:37:24 3:05:58

Hay - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:35:00, Wind dir: Ne, Ave wind: 5-6
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 2 1:41:26 1:48:56
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 7 1:30:17 1:54:33
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 6 1:36:49 1:50:55
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 10 1:24:31 2:04:51
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 4 1:34:14 1:49:17
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 1 1:30:08 1:45:10
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 3 1:40:19 1:48:58
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 8 1:47:18 1:54:35
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 5 1:41:51 1:50:00
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 9 1:40:22 1:58:35

Race 8 Sat - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:35:00, Wind dir: E, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
Flying Low PHRF FLYING Lucky Dog Santana 35 23834 Armstrong 126 6 1:20:45 1:26:43
Flying Low PHRF FLYING Elusive J120 50306 Estill 45 9 DNS  
Flying Low PHRF FLYING BLUE RAVEN C&C 39 CUS 1 10636 Mainsail BISHOP - 2 93 2 1:11:58 1:22:27
Flying Low PHRF FLYING TO LIFE KILLING 50 CUS 54392 DANIELLS -18 8 0:59:42 1:28:12
Flying Low PHRF FLYING TARGA BENETEAU 1ST 10R ** CAN 30 WOOLNOUGH 87 4 1:12:39 1:24:15
Flying Low PHRF FLYING Crazy Eight BENETEAU 1ST 36.7 SD 130 Powell 84 1 1:06:29 1:17:35
Flying Low PHRF FLYING Windburn Abbott 33 KC15 Jacob 120 9 DNS  
Flying Low PHRF FLYING WATER WILLIE C&C 35-3 MOD 34443 WOLFHARD 129 5 1:20:39 1:26:07
Flying Low PHRF FLYING OLAJUNA GOMAN EXP 35 SD 35333 BAXTER 123 3 1:17:07 1:23:18
Flying Low PHRF FLYING BUSH WHACKER SOVEREL 33-2 IB 26 REE 78 7 1:13:27 1:26:47

Fast RC - Low PHRF FLYING Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:35:00, Wind dir: E, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Race 1 Lion Head - Low PHRF White Division - Monday

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:10:00, Wind dir: SE, Ave wind: 2-3 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 1 1:32:47 1:32:47
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 2 1:45:30 1:42:05
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 3 1:59:26 1:53:26
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 4 2:00:50 2:00:50
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 5 2:01:10 2:02:02
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 7 2:03:23 2:18:49
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 6 2:16:31 2:10:32
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 8 2:28:11 2:23:37
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 9 2:32:43 2:44:01

Hope-CWood - Low PHRF White Division - Tuesday

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:45:00, Wind dir: Ssw, Ave wind: 5-10 knots
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 2 4:10:24 4:10:24
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 3 4:20:50 4:12:22
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 1 4:22:56 4:09:42
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 6 4:31:23 4:31:23
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 4 4:21:16 4:23:07
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 7 4:09:08 4:40:19
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 5 4:39:07 4:26:52
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 8 4:57:35 4:48:25
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 9 5:22:22 5:46:12

CWood Course - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:25:00, Wind dir: e, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 1 1:13:07 1:13:07
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 4 1:21:31 1:18:52
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2 1:20:34 1:16:31
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 6 1:24:41 1:24:41
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 3 1:17:00 1:17:33
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 7 1:16:41 1:26:17
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 5 1:24:55 1:21:11
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 9 DNS  
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 8 1:30:42 1:37:24

CWood Thorn - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:10:00, Wind dir: Nw, Ave wind: 8
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 2 DNF  
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 2 DNF  
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2 DNF  
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 2 DNF  
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 2 DNF  
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 1 3:49:05 4:17:45
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 2 DNF  
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 2 DNS  
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 2 DNF  

Thorn WCloud - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 09:45:00, Wind dir: N, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 5 4:37:16 4:37:16
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 1 4:34:11 4:25:17
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2 4:42:39 4:28:26
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 7 4:40:06 4:40:06
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 3 4:28:45 4:30:40
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 8 4:14:27 4:46:18
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 4 4:48:06 4:35:27
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 6 4:46:20 4:37:31
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 9 4:56:59 5:18:57

Griffith - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:10:00, Wind dir: Ne, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 1 2:48:28 2:48:28
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 2 DNF  
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2 DNF  
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 2 DNS  
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 2 DNF  
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 2 DNF  
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 2 DNF  
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 2 DNF  
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 2 DNF  

Hay - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:25:00, Wind dir: Ne, Ave wind: 5-6
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 1 1:52:30 1:52:30
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 3 2:07:07 2:02:59
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2 2:02:09 1:56:00
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 5 DNS  
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 4 2:06:41 2:07:35
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 5 DNS  
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 5 DNS  
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 5 DNS  
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 5 DNS  

Race 8 Sat - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:25:00, Wind dir: e, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Elapsed Corrected
White Low PHRF White HOTFOOT HOTFOOT 27 54283 KOKBAS 165 1 1:23:44 1:23:44
White Low PHRF White KILTY TARTAN 33 159 HUGHES 184 3 1:31:19 1:28:21
White Low PHRF White SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 195 2 1:30:29 1:25:56
White Low PHRF White PROSPICE C&C 34 ** 74171 MURPHY 165 7 1:43:34 1:43:34
White Low PHRF White ARIAEL BRISTOL 43.3 3699 WILL 161 4 1:29:16 1:29:54
White Low PHRF White CRAZY LEGS C&C 37/40+ SM WK 37024 MITCHELL 102 5 1:22:37 1:32:57
White Low PHRF White Allsorts CS 30 4710 Allan 191 6 1:43:22 1:38:50
White Low PHRF White NINTH WAVE CATALINA 320-1/2 WK 676 COLE 183 9 DNS  
White Low PHRF White Huntress Hunter 37.5 812 Eastop 126 8 1:50:47 1:58:59

Fast RC - Low PHRF White Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:25:00, Wind dir: e, Ave wind: 10
Fleet Division Boat Name Class Name Sail # Last Name PHRF Rank Place

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com