GSC Dinghy Champioship 2024

Greystones

Results are provisional as of 19:37 on July 20, 2024

Asymmetric Fleet

Sailed: 17, Discards: 7, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 18/5/24 R1
 
18/5/24 R2
 
18/5/24 R3
 
25/5/24 R1
 
25/5/24 R2
 
25/5/24 R3
 
1/6/24 R1
 
1/6/24 R2
 
1/6/24 R3
 
15/6/24 R1
 
15/6/24 R2
 
15/6/24 R3
 
22/6/24 R1
 
6/07/24 R1
 
6/07/24 R2
 
6/07/24 R3
 
20/7/24 R1
 
Total Nett
1st Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 70.0 15.0
2nd Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 73.0 20.0
3rd Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 1.0 4.0 DNC 2.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 1.0 100.0 35.0
4th Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 (6.0) (7.0) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 4.0 4.0 4.0 2.0 3.0 3.0 2.0 (9.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) (8.0 DNC) 91.0 38.0
5th Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Adam Leddy 939 1.0 1.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 125.0 50.0
6th Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 4.0 2.0 3.0 (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 132.0 51.0
7th Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 939 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 3.0 2.0 4.0 133.0 52.0
8th Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 3.0 5.0 (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 7.0 7.5 (10.0 DNF) (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 4.0 7.0 DNC (8.0 DNC) 112.5 53.5
9th Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 (8.0) 6.0 (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 6.0 6.0 (13.0 DNC) 4.0 5.0 4.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 116.0 54.0
10th Asymmetric RS 400 1127 Lorcan   939 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 2.0 3.0 8.0 DNC 136.0 55.0
11th Asymmetric RS 400 1099 Fiachra Etch. Bart Krepel 939 4.0 3.0 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 132.0 57.0
12th Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 7.0 4.0 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (8.0) 5.0 7.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC 8.0 DNC 116.0 58.0
13th Asymmetric RS 200 942 Aine Walsh Elana Long 1046 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC 5.0 (10.0) 5.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 DNF 6.0 DNF 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 126.0 60.0
14th Asymmetric RS 200 592 Eoin Brennan Ciara O'Brien 1046 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 146.0 65.0
15th Asymmetric RS 200 898 Danny Quinn Hector Barnwell 1046 5.0 (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (9.0) 7.5 (10.0 DNF) (8.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 131.5 67.5
16th Asymmetric RS FEVA XL 892     1244 (12.0 DNC) (11.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (10.0) (9.0) 6.0 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 137.0 69.0
17th Asymmetric RS FEVA XL 2253 Finn Mcguire Darcy Mcguire 1244 (12.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 153.0 71.0
17th Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Harry Beausang 939 (12.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 153.0 71.0
17th Asymmetric RS 400 1099a Dara McDonagh   939 (12.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNC (14.0 DNC) (14.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC 8.0 DNC 153.0 71.0

Fast PY Fleet

Sailed: 21, Discards: 9, To count: 12, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 18/5/24 R1
 
18/5/24 R2
 
18/5/24 R3
 
25/5/24 R1
 
25/5/24 R2
 
25/5/24 R3
 
1/6/24 R1
 
1/6/24 R2
 
1/6/24 R3
 
15/6/24 R1
 
15/6/24 R2
 
15/6/24 R3
 
22/6/24 R1
 
22/6/24 R2
 
29/06/24 R1
 
29/06/24 R2
 
29/06/24 R3
 
6/07/24 R1
 
6/07/24 R2
 
6/07/24 R3
 
20/7/24 R1
 
Total Nett
1st Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 3.0 (4.0) 3.0 3.0 DNF 1.0 1.0 (5.0) (6.0) 3.0 (8.0) (7.0) 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (5.0) 83.0 23.0
2nd Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) (6.0 DNC) (7.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 (6.0) 3.0 2.0 (5.0) (4.0) 4.0 1.0 4.0 1.0 2.0 93.0 28.0
3rd Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 4.0 3.0 4.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 4.0 (10.0 DNC) 124.0 35.0
4th Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 1.0 5.0 (8.0 DSQ) (6.0 DNC) (7.0 DNC) (6.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 6.0 6.0 1.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNF (8.0 DNC) 3.0 1.0 113.0 45.0
5th Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 3.0 6.0 DNC 4.0 4.0 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 1.0 8.0 DNC (10.0 DNC) 152.0 57.0
6th Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 6.0 2.0 1.0 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 3.0 2.0 (10.0 DNC) 152.0 58.0
7th Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 5.0 1.0 2.0 6.0 DNC (7.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 5.0 5.0 (7.0) (8.0) 7.0 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 133.0 60.0
8th Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 2.0 6.0 DNC 4.0 6.0 DNF (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 146.0 60.0
9th Fast PY AERO 6 3822 Roy Van   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 163.0 68.0
10th Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 158.0 69.0
11th Fast PY LASER 4.7 173155 Alish Walsh   1213 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 3.0 3.0 3.0 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 173.0 76.0
12th Fast PY Enterprise 123 Bernard   1133 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 2.0 8.0 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 164.0 77.0
13th Fast PY LASER 216402 Clive Long   1102 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 4.0 5.0 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 166.0 77.0
14th Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 2.0 6.0 5.0 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC (10.0 DNC) 172.0 78.0
15th Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley / Della McEvoy 1138 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 186.0 89.0
16th Fast PY LASER RADIAL 196515 Gareth Giles   1154 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 190.0 93.0
16th Fast PY GP14   Sam Savage   1138 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 9.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 10.0 DNC 190.0 93.0

18/5/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Adam Leddy 939 19.12 3 0.20.27 1.0
2 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 19.46 3 0.21.03 2.0
3 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 22.14 3 0.21.15 3.0
4 Asymmetric RS 400 1099 Fiachra Etch. Bart Krepel 939 22.42 3 0.24.10 4.0
5 Asymmetric RS 200 898 Danny Quinn Hector Barnwell 1046 26.26 3 0.25.16 5.0
6 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 28.10 3 0.26.56 6.0
7 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 26.06 2 0.31.28 7.0
8 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 26.52 2 0.32.24 8.0

18/5/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Adam Leddy 939 17.07 3 0.18.14 1.0
2 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 18.09 3 0.19.20 2.0
3 Asymmetric RS 400 1099 Fiachra Etch. Bart Krepel 939 18.25 3 0.19.37 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 19.05 2 0.23.01 4.0
5 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 24.06 3 0.23.02 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 19.22 2 0.23.21 6.0
7 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 26.01 3 0.24.52 7.0

18/5/24 R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Adam Leddy 939 25.31 3 0.27.10 1.0
2 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 26.01 3 0.27.42 2.0
3 Asymmetric RS 400 1099 Fiachra Etch. Bart Krepel 939 27.17 3 0.29.03 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 25.16 2 0.30.28 4.0

25/5/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 23.03 3 0.24.33 1.0
2 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 24.46 3 0.26.23 2.0

25/5/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 11.58 3 0.12.45 1.0
2 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 13.09 3 0.14.00 2.0

1/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 32.16 3 0.34.22 1.0
2 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 32.23 3 0.34.29 2.0
3 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 33.24 3 0.35.34 3.0
4 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 37.38 3 0.35.59 4.0
5 Asymmetric RS 200 942 Aine Walsh Elana Long 1046 39.55 3 0.38.10 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 33.16 2 0.40.07 6.0
7 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 43.0 3 0.41.07 7.0
8 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 36.01 2 0.43.26 8.0
9 Asymmetric RS 200 898 Danny Quinn Hector Barnwell 1046 46.00 3 0.43.59 9.0
10 Asymmetric RS FEVA XL 892     1244 36.45 2 0.44.19 10.0

1/6/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 29.1 3 0.30.54 1.0
2 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 32.23 3 0.34.29 2.0
3 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 33.16 3 0.35.26 3.0
4 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 37.07 3 0.35.29 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 32.12 2 0.38.50 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 32.27 2 0.39.08 6.0
7 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 42.39 3 0.40.46 7.5
7 Asymmetric RS 200 898 Danny Quinn Hector Barnwell 1046 42.39 3 0.40.46 7.5
9 Asymmetric RS FEVA XL 892     1244 33.49 2 0.40.47 9.0
10 Asymmetric RS 200 942 Aine Walsh Elana Long 1046 44.03 3 0.42.07 10.0

1/6/24 R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 22.05 3 0.23.31 1.0
2 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 23.14 3 0.24.45 2.0
3 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 25.27 3 0.27.06 3.0
4 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 28.26 3 0.27.11 4.0
5 Asymmetric RS 200 942 Aine Walsh Elana Long 1046 33.37 3 0.32.08 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 892     1244 38.56 2 0.46.57 6.0
7 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 39.29 2 0.47.37 7.0
8 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 DNF     10.0
8 Asymmetric RS 200 898 Danny Quinn Hector Barnwell 1046 DNF     10.0

15/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 37.55 3 0.40.23 1.0
2 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 44.48 3 0.42.50 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 38.35 2 0.46.31 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 47.41 2 0.57.30 4.0

15/6/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 23.39 3 0.25.11 1.0
2 Asymmetric RS 200 592 Eoin Brennan Ciara O'Brien 1046 28.35 3 0.27.20 2.0
3 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 28.41 3 0.27.25 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 26.24 2 0.31.50 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 26.56 2 0.32.29 5.0

15/6/24 R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 10.50 3 0.11.32 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 10.37 2 0.12.48 2.0
3 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 15.04 3 0.14.24 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Erin Callanan / Michelle Liddle 1244 15.26 2 0.18.37 4.0

22/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 18.20 3 0.19.31 1.0
2 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke Yvonne Johnston 1046 26.32 3 0.25.22 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 29.38 2 0.35.44 3.0
4 Asymmetric RS 200 942 Aine Walsh Elana Long 1046 DNF     5.0

6/07/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 34.56   0.37.12 1.0
2 Asymmetric RS 400 1127 Lorcan   939 35.03   0.37.20 2.0
3 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 939 39.20   0.41.53 3.0
4 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 45.36   0.43.36 4.0
5 Asymmetric RS 200 942 Aine Walsh Elana Long 1046 DNF     6.0

6/07/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 19.08   0.20.23 1.0
2 Asymmetric RS 400 1127 Lorcan   939 19.48   0.21.05 2.0
3 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 939 20.03   0.21.21 3.0
4 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright Lewis McConnell 1046 22.27   0.21.28 4.0

6/07/24 R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 24.42   0.26.18 1.0
2 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 939 25.25   0.27.04 2.0
3 Asymmetric RS 400 1127 Lorcan   939 26.08   0.27.50 3.0

20/7/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   939 1 1.0
2 Asymmetric RS 400 1309 Gerry Cannon Zack / Danny 939 2 2.0
3 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran   939 3 3.0
4 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 939 4 4.0

18/5/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 24.38 3 0.21.35 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 27.00 3 0.22.16 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 27.04 3 0.22.19 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 27.10 3 0.22.24 4.0
5 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 27.08 3 0.24.28 5.0
6 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 28.27 3 0.25.39 6.0

18/5/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 23.34 3 0.21.15 1.0
2 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 23.38 3 0.21.19 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 25.54 3 0.21.21 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 25.59 3 0.21.25 4.0
5 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 24.46 3 0.21.42 5.0
6 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 26.41 3 0.22.00 6.0

18/5/24 R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 32.22 3 0.29.11 1.0
2 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 33.11 3 0.29.55 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 37.40 3 0.31.03 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 38.22 3 0.31.38 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 39.03 3 0.32.12 5.0
6 Fast PY Enterprise 123 Bernard   1133 37.15 3 0.32.53 6.0
7 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 DSQ     8.0

25/5/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 30.4 3 0.24.47 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 DNF     3.0

25/5/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 12.4 3 0.09.57 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 13.28 3 0.11.06 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 19.13 3 0.15.51 3.0

25/5/24 R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 13.59 3 0.11.32 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 15.04 3 0.12.25 2.0

1/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 6 3822 Roy Van   1102 32.18 3 0.29.19 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 38.54 3 0.35.18 2.0
3 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 41.27 3 0.36.20 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 45.24 3 0.37.26 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 46.02 3 0.37.57 5.0
6 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 50.00 3 0.45.05 6.0

1/6/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 6 3822 Roy Van   1102 37.5 3 0.33.39 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 39.11 3 0.35.33 2.0
3 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 43.25 3 0.38.03 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 46.49 3 0.38.36 4.0
5 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 43.5 3 0.38.51 5.0
6 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 48.02 3 0.39.36 6.0

1/6/24 R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 6 3822 Roy Van   1102 27.2 3 0.24.32 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 27.59 3 0.25.24 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 34.04 3 0.28.05 3.0
4 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 32.19 3 0.28.19 4.0
5 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 34.22 3 0.30.59 5.0
6 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 40.31 3 0.33.24 6.0

15/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 45.11   0.39.42 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 45.03   0.40.53 2.0
3 Fast PY LASER 216402 Clive Long   1102 46.01   0.41.45 3.0
4 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 49.39   0.43.01 4.0
5 Fast PY Enterprise 123 Bernard   1133 48.56   0.43.11 5.0
6 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 49.27   0.43.20 6.0
7 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 50.26   0.45.29 7.0
8 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 57.00   0.46.59 8.0

15/6/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 28.41   0.25.12 1.0
2 Fast PY Enterprise 123 Bernard   1133 32.55   0.29.03 2.0
3 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 32.04   0.29.06 3.0
4 Fast PY LASER 216402 Clive Long   1102 33.36   0.30.29 4.0
5 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 36.53   0.31.58 5.0
6 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 38.53   0.34.05 6.0
7 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 41.56   0.34.34 7.0
8 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 41.18   0.37.14 8.0

15/6/24 R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 13.35   0.11.54 1.0
2 Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 14.05   0.12.23 2.0
3 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 14.34   0.12.37 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 16.10   0.13.20 4.0
5 Fast PY LASER 216402 Clive Long   1102 14.46   0.13.24 5.0
6 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 14.52   0.13.29 6.0
7 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 15.53   0.14.19 7.0
8 Fast PY Enterprise 123 Bernard   1133 16.33   0.14.36 8.0

22/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 24.29 3 0.20.11 1.0
2 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 23.43 3 0.20.33 2.0
3 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 26.13 3 0.23.47 3.0

22/6/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 21.40 3 0.17.52 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 22.40 3 0.20.34 2.0

29/06/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 37.32   0.30.57 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 38.26   0.31.41 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 173155 Alish Walsh   1213 38.54   0.32.04 3.0
4 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 37.56   0.32.52 4.0
5 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 36.23   0.33.01 5.0

29/06/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 39.37   0.32.40 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 40.28   0.33.22 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 173155 Alish Walsh   1213 41.59   0.34.37 3.0
4 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 41.10   0.37.21 4.0
5 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 DNF     6.0

29/06/24 R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 16.03   0.13.14 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 16.12   0.13.21 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 173155 Alish Walsh   1213 16.32   0.13.38 3.0
4 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 15.48   0.14.20 4.0

6/07/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 38.05   0.34.34 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 45.31   0.37.31 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 47.04   0.38.48 3.0
4 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 44.31   0.40.08 4.0
5 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 DNF     6.0

6/07/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 24.47   0.20.26 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 25.00   0.20.37 2.0
3 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 23.00   0.20.44 3.0
4 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 22.53   0.20.46 4.0

6/07/24 R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 29.08   0.26.26 1.0
2 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Brendan 1109 29.41   0.26.46 2.0
3 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 30.47   0.26.59 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 33.46   0.27.50 4.0

20/7/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 1.08.18   0.59.52 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 1.07.47   1.01.31 2.0
3 Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 1.13.46   1.03.55 3.0
4 Fast PY Wayfarer 10939 David Nixon Pat Murphy 1109 1.12.20   1.05.13 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 1.20.00   1.05.57 5.0
6 Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley / Della McEvoy 1138 1.25.00   1.14.42 6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 8



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com