GSC Dinghy Championship 2023

Greystones

Results are provisional as of 13:00 on June 4, 2023

Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 6/5/23 Race 1
6/5/23
6/5/23 Race 2
6/5/23
6/5/23 Race 3
6/5/23
3/6/23 Race 1
6/5/23
3/6/23 Race 2
6/5/23
3/6/23 Race 3
6/5/23
Total Nett
1st Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 31.0 4.0
2nd Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Alan Leddy 942 2.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 31.0 4.0
3rd Asymmetric RS 400 1126/637 Conor Galligan Zack H O'C 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 32.0 5.0
4th Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 3.0 (4.0) 2.0 (4.0) 4.0 (7.0 DNS) 24.0 9.0
5th Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Tom Moran 942 1.0 2.0 (7.0 DNS) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 37.0 10.0
6th Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 942 4.0 3.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 37.0 10.0
7th Asymmetric RS 200 1048 Cian Swan Caoimhe Swan 1046 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 3.0 7.0 DNC 40.0 13.0
8th Asymmetric RS FEVA XL 892 Colm Nixon Sebastian Wright 1244 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 5.0 3.0 41.0 14.0
9th Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke   1046 (6.0) 5.0 (7.0 DNC) 5.0 6.0 (7.0 DNC) 36.0 16.0
10th Asymmetric RS FEVA XL 1592 Finn Maguire Darcy Maguire 1244 5.0 6.0 (7.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 45.0 18.0
11th Asymmetric RS 400 1308 Zack Hoe Danny Quinn 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS FEVA XL 1777 Elliot Wright   1244 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 1276 Fiachra Etchingham Bart Kreppel 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS FEVA XL 1592 Ewan Long Nate Kelly 1244 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 502 Keith Simpson Oisin Simpson 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 200 421 Leon Bolger Frankie Kavanagh 1046 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell   1244 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 1127 Ruairi O'Cleirigh Lorcan O'Brien McL 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 1308 Gerry Cannon Harry 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 1276 Fiachra Etchingham Bart Kreppel 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 200 1651 Lilly Belhouse Toby Belhouse 1046 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 1251 Paddy Blackley   942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 400 1099 Dara McDonagh   942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0
11th Asymmetric RS 200 1651 Toby Belhouse   1046 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 DNC 54.0 24.0

Fast PY Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 6/5/23 Race 1
6/5/23
6/5/23 Race 2
6/5/23
6/5/23 Race 3
6/5/23
3/6/23 Race 1
6/5/23
3/6/23 Race 2
6/5/23
3/6/23 Race 3
6/5/23
Total Nett
1st Fast PY GP14 366 Norman Lee Adam Leddy 1130 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 24.0 3.0
2nd Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 1.0 1.0 1.0 (4.0) (3.0) (5.0) 15.0 3.0
3rd Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1100 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 27.0 6.0
4th Fast PY LASER 4.7 179616 Robin Maguire   1208 2.0 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 48.0 7.0
5th Fast PY LASER 4.7 171754 Sean Griffin   1208 3.0 3.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 49.0 8.0
6th Fast PY LASER RADIAL 216402 Clive Long   1147 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 5.0 3.0 32.0 11.0
7th Fast PY WAYFARER 10939 David Nixon Patrick Murphy 1102 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 4.0 4.0 36.0 15.0
8th Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley 1130 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 39.0 18.0
9th Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 7.0 (11.0 DNC) 44.0 19.0
10th Fast PY LASER 4.7 1713 Aine Walsh   1208 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC (9.0) (9.0) 7.0 46.0 21.0
11th Fast PY LASER 4.7   Jake Murohy   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0) (8.0) (11.0 DNC) 48.0 21.0
12th Fast PY LASER 4.7 128923 Fionn Brennan   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (10.0) (10.0) (11.0 DNC) 52.0 21.0
13th Fast PY GP14 13192 Oscar Norman Lee 1130 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (12.0 DSQ) (12.0 DSQ) (11.0 DNS) 56.0 21.0
14th Fast PY LASER RADIAL 218164 Alex Mills   1147 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY WAYFARER 11299 Monica Schafer Rachel Lawlor 1102 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER RADIAL 147730 Donal Walsh   1147 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER RADIAL 170048 Johney Lumley   1147 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER 4.7 207888 club ?   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER RADIAL 205770 Conor Galligan   1147 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER 4.7 211124 James 'Jimmy' Long   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY GP14 13403 Migel Norman Lee 1130 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER 4.7 172338 Eimear Farrell   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0
14th Fast PY LASER 4.7 191302 Tom Kearney   1208 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 62.0 21.0

6/5/23 Race 1 - Asymmetric Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Tom Moran 942 26.24 3 0.28.02 1.0
2 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Alan Leddy 942 27.12 3 0.28.52 2.0
3 Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 31.06 3 0.29.44 3.0
4 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 942 28.04 3 0.29.48 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Finn Maguire Darcy Maguire 1244 25.13 2 0.30.24 5.0
6 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke   1046 35.03 3 0.33.31 6.0

6/5/23 Race 2 - Asymmetric Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Alan Leddy 942 25.24 3 0.26.58 1.0
2 Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Tom Moran 942 25.36 3 0.27.11 2.0
3 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 942 26.30 3 0.28.08 3.0
4 Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 31.03 3 0.29.41 4.0
5 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke   1046 31.35 3 0.30.12 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Finn Maguire Darcy Maguire 1244 25.47 2 0.31.05 6.0

6/5/23 Race 3 - Asymmetric Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Alan Leddy 942 23.52 3 0.25.20 1.0
2 Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 27.25 3 0.26.13 2.0
3 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell Gerry Cannon 942 24.57 3 0.26.29 3.0
4 Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Tom Moran 942 DNS     7.0

3/6/23 Race 1 - Asymmetric Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   942 35.50 3 0.38.02 1.0
2 Asymmetric RS 400 1126/637 Conor Galligan Zack H O'C 942 36.15 3 0.38.29 2.0
3 Asymmetric RS 200 1048 Cian Swan Caoimhe Swan 1046 42.32 3 0.40.40 3.0
4 Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 45.05 3 0.43.06 4.0
5 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke   1046 51.59 3 0.49.42 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 892 Colm Nixon Sebastian Wright 1244 43.23 2 0.52.19 6.0

3/6/23 Race 2 - Asymmetric Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1126/637 Conor Galligan Zack H O'C 942 24.25 3 0.25.55 1.0
2 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   942 29.29 3 0.31.18 2.0
3 Asymmetric RS 200 1048 Cian Swan Caoimhe Swan 1046 33.48 3 0.32.19 3.0
4 Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 36.28 3 0.34.52 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 892 Colm Nixon Sebastian Wright 1244 29.45 2 0.35.52 5.0
6 Asymmetric RS 200 1393 Emma O'Rourke   1046 38.29 3 0.36.47 6.0

3/6/23 Race 3 - Asymmetric Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1406 Barry McCartin   942 19.44 2 0.20.57 1.0
2 Asymmetric RS 400 1126/637 Conor Galligan Zack H O'C 942 20.13 2 0.21.28 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 892 Colm Nixon Sebastian Wright 1244 30.55 2 0.24.51 3.0
4 Asymmetric RS 200 1664 Aislinn Nixon Sophie Harden O'Connor / Robyn Murphy 1046 DNS     7.0

6/5/23 Race 1 - Fast PY Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 34.08   0.29.46 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Robin Maguire   1208 38.41   0.32.01 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 171754 Sean Griffin   1208 40.36   0.33.37 3.0

6/5/23 Race 2 - Fast PY Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 33.08   0.28.53 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Robin Maguire   1208 37.52   0.31.21 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 171754 Sean Griffin   1208 39.04   0.32.20 3.0

6/5/23 Race 3 - Fast PY Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 29.58   0.26.08 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 171754 Sean Griffin   1208 35.25   0.29.19 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 179616 Robin Maguire   1208 39.18   0.32.32 3.0

3/6/23 Race 1 - Fast PY Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Adam Leddy 1130 45.32 3 0.40.18 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1100 46.21 3 0.42.08 2.0
3 Fast PY LASER RADIAL 216402 Clive Long   1147 53.31 3 0.46.39 3.0
4 Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 56.55 3 0.49.37 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 60.04 3 0.49.43 5.0
6 Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley 1130 58/23 3 0/51/40 6.0
7 Fast PY WAYFARER 10939 David Nixon Patrick Murphy 1102 63.25 3 0.57.33 7.0
8 Fast PY LASER 4.7   Jake Murohy   1208 33.55 1 1.24.14 8.0
9 Fast PY LASER 4.7 1713 Aine Walsh   1208 34.39 1 1.26.03 9.0
10 Fast PY LASER 4.7 128923 Fionn Brennan   1208 48.29 1 2.00.24 10.0
11 Fast PY GP14 13192 Oscar Norman Lee 1130 DSQ     12.0

3/6/23 Race 2 - Fast PY Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Adam Leddy 1130 38.42 3 0.34.15 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1100 38.35 3 0.35.05 2.0
3 Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 41.0 3 0.35.45 3.0
4 Fast PY WAYFARER 10939 David Nixon Patrick Murphy 1102 40.30 3 0.36.45 4.0
5 Fast PY LASER RADIAL 216402 Clive Long   1147 42.42 3 0.37.14 5.0
6 Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley 1130 42.09 3 0.37.18 6.0
7 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 16.06 1 0.39.59 7.0
8 Fast PY LASER 4.7   Jake Murohy   1208 16.57 1 0.42.06 8.0
9 Fast PY LASER 4.7 1713 Aine Walsh   1208 17.00 1 0.42.13 9.0
10 Fast PY LASER 4.7 128923 Fionn Brennan   1208 18.39 1 0.46.19 10.0
11 Fast PY GP14 13192 Oscar Norman Lee 1130 DSQ     12.0

3/6/23 Race 3 - Fast PY Fleet - 6/5/23

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Adam Leddy 1130 24.25 2 0.21.36 1.0
2 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1100 26.06 2 0.23.44 2.0
3 Fast PY LASER RADIAL 216402 Clive Long   1147 27.34 2 0.24.02 3.0
4 Fast PY WAYFARER 10939 David Nixon Patrick Murphy 1102 27.28 2 0.24.55 4.0
5 Fast PY LASER RADIAL 2 Mathew Lawless   1147 29.21 2 0.25.35 5.0
6 Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley 1130 30.58 2 0.27.24 6.0
7 Fast PY LASER 4.7 1713 Aine Walsh   1208 35.10 1 0.58.13 7.0
8 Fast PY GP14 13192 Oscar Norman Lee 1130 DNS     11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
DSQDisqualification 12



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com