GSC Wednesday Series 2024

Greystones

Results are provisional as of 12:36 on May 23, 2024

Asymmetric Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 8th May 24
 
15th May 24
 
Total Nett
1st Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Cian O'Cuilleanian / Adam Leddy 939 (2.0) 1.0 3.0 1.0
2nd Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell David Griffin 939 1.0 (4.0) 5.0 1.0
3rd Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Harry Beausang 939 (10.0 DNC) 2.0 12.0 2.0
4th Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran Sam Savage 939 (4.0) 3.0 7.0 3.0
5th Asymmetric RS 200 1393 Emma Hynes Frank O'Rourke 1046 3.0 (11.0 DNC) 14.0 3.0
6th Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell James Long 1244 (5.0) 5.0 10.0 5.0
7th Asymmetric RS FEVA XL 1417 Hugh Taylor Joe Taylor 1244 (10.0 DNC) 6.0 16.0 6.0
8th Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charile Bates 1244 6.0 (11.0 DNC) 17.0 6.0
9th Asymmetric RS 200 1479     1046 (10.0 DNC) 8.0 DNF 18.0 8.0
10th Asymmetric RS 200 1393 Emma Hynes Frank O'Rourke 1046 10.0 DNC (11.0 DNC) 21.0 10.0
10th Asymmetric RS 400 1308 Zack Hoe Danny Quinn 939 10.0 DNC (11.0 DNC) 21.0 10.0
10th Asymmetric RS 400 1308 Gerry Cannon Harry 939 10.0 DNC (11.0 DNC) 21.0 10.0
10th Asymmetric RS 400 1308 Marty O'Leary Frank O'Rourke 939 10.0 DNC (11.0 DNC) 21.0 10.0
10th Asymmetric RS 400 1099 Dara McDonagh   939 10.0 DNC (11.0 DNC) 21.0 10.0

Fast PY Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 8th May 24
 
15th May 24
 
Total Nett
1st Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 (1.0) 1.0 2.0 1.0
2nd Fast PY Enterprise 20940 Adain Geraghy Della McEvoy 1133 (3.0) 2.0 5.0 2.0
3rd Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Paul McLoughlin 1109 2.0 (4.0) 6.0 2.0
4th Fast PY GP14 14182     1138 (10.0 DNC) 3.0 13.0 3.0
5th Fast PY AREO 5 892 Colm Nixon   1141 4.0 (5.0) 9.0 4.0
6th Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 5.0 (9.0 DNF) 14.0 5.0
7th Fast PY LASER 2 na     1065 (10.0 DNC) 6.0 16.0 6.0
8th Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley 1138 6.0 (12.0 DNC) 18.0 6.0
9th Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 (10.0 DNC) 9.0 DNF 19.0 9.0
10th Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1102 10.0 DNC (12.0 DNC) 22.0 10.0
10th Fast PY RS FEVA XL 2253 Finn Mcguire Darcy Mcguire 1244 10.0 DNC (12.0 DNC) 22.0 10.0
10th Fast PY LASER 216402 Clive Long   1102 10.0 DNC (12.0 DNC) 22.0 10.0
10th Fast PY LASER RADIAL 172809 Caleb Long   1154 10.0 DNC (12.0 DNC) 22.0 10.0
10th Fast PY LASER RADIAL 196515 Gareth Giles   1154 10.0 DNC (12.0 DNC) 22.0 10.0

8th May 24 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell David Griffin 939 36.59   0.39.23 1.0
2 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Cian O'Cuilleanian / Adam Leddy 939 40.22   0.42.59 2.0
3 Asymmetric RS 200 1393 Emma Hynes Frank O'Rourke 1046 45.49   0.43.48 3.0
4 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran Sam Savage 939 41.53   0.44.36 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell James Long 1244 56.45   0.45.37 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charile Bates 1244 57.58   0.46.36 6.0

15th May 24 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 400 1514 Paul Phelan Cian O'Cuilleanian / Adam Leddy 939 39.31   0.42.05 1.0
2 Asymmetric RS 400 1144 Cian Gallagher Harry Beausang 939 39.54   0.42.30 2.0
3 Asymmetric RS 400 1141 Tom Moran Sam Savage 939 41.24   0.44.05 3.0
4 Asymmetric RS 400 1143 Chris McConnell David Griffin 939 44.43   0.47.37 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell James Long 1244 1.08.43   0.55.14 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 1417 Hugh Taylor Joe Taylor 1244 1.11.54   0.57.48 6.0
7 Asymmetric RS 200 1479     1046 DNF     8.0

8th May 24 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 40.45   0.35.49 1.0
2 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Paul McLoughlin 1109 44.15   0.39.54 2.0
3 Fast PY Enterprise 20940 Adain Geraghy Della McEvoy 1133 46.26   0.40.59 3.0
4 Fast PY AREO 5 892 Colm Nixon   1141 50.34   0.44.19 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 55.15   0.45.33 5.0
6 Fast PY GP14 13569 Tadgh McCarthy Deirdre Foley 1138 53.15   0.46.48 6.0

15th May 24 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY GP14 366 Norman Lee Una Lee 1138 49.37   0.43.36 1.0
2 Fast PY Enterprise 20940 Adain Geraghy Della McEvoy 1133 54.54   0.48.27 2.0
3 Fast PY GP14 14182     1138 57.18   0.50.21 3.0
4 Fast PY Wayfarer 11465 Monica Schaefer Paul McLoughlin 1109 57.37   0.51.57 4.0
5 Fast PY AREO 5 892 Colm Nixon   1141 1.05.44   0.57.37 5.0
6 Fast PY LASER 2 na     1065 1.07.12   1.03.06 6.0
7 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 DNF     9.0
7 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 DNF     9.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com