GSC Sunday 2022

Greystones

Results are provisional as of 19:59 on June 20, 2022

Fast PY Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 15 May R1
 
22 May R1
 
22 May R2
 
29 May R1
 
29 May R2
 
5 June R1
 
19 June R1
 
19 June R2
 
Total Nett
1st Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 (1.0) (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 (9.0 DNC) (2.0) (2.0) 2.0 2.0 (7.0 DNC) 2.0 2.0 28.0 8.0
3rd Fast PY LASER 4.7 180778 James Long   1208 2.0 4.0 4.0 (5.0 DNF) (7.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 36.0 12.0
4th Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 (9.0 DNC) (5.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 38.0 12.0
5th Fast PY LASER 4.7 123786 Tom Kearney   1208 (9.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 54.0 22.0
6th Fast PY LASER 4.7 none Ollie Tuthill   1208 6.0 DNF 6.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 54.0 24.0
7th Fast PY LASER 4.7 xx Fionn Brennan   1208 6.0 DNF (10.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 58.0 25.0
7th Fast PY LASER 4.7   Danny Quinn   1208 6.0 DNF (10.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 58.0 25.0

RS Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 15 May R1
 
22 May R1
 
22 May R2
 
29 May R1
 
29 May R2
 
5 June R1
 
19 June R1
 
19 June R2
 
Total Nett
1st RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 18.0 4.0
2nd RS RS FEVA XL 1777 Elliot Wright Hugo O'Connell 1240 (6.0 DNF) (10.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 2.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 37.0 6.0
3rd RS RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Maxim Zaramenskiy 1240 2.0 4.0 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 36.0 12.0
4th RS RS FEVA XL 1753 Danny Quinn Fionn BM? 1240 (9.0 DNC) (5.0) 2.0 3.0 4.0 DNF (7.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 40.0 14.0
5th RS Laser 2 7697 Aine Walsh Lorcan Kelly 1240 (9.0 DNC) (10.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 52.0 18.0
6th RS RS FEVA XL 1592 Callum Bolger Sam Doyle 1240 (9.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 50.0 19.0
7th RS RS FEVA XL 1417 Aine Walsh Lorcan Kelly 1240 (6.0 DNF) 6.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 46.0 19.0
8th RS RS FEVA XL 2758 Nicole Bolger Keela McConnell 1240 6.0 DNF 3.0 (8.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 48.0 19.0
9th RS RS FEVA XL 1770 Arthur Jag Lucas Fitzgerald 1240 (9.0 DNC) (10.0 DNC) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 58.0 24.0

Slow PY Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 15 May R1
 
22 May R1
 
22 May R2
 
29 May R1
 
29 May R2
 
19 June R1
 
Total Nett
1st Slow PY Hartley   Sarah Kelly     (8.0 DNC) 1.0 2.0 DNF (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 26.0 8.0
2nd Slow PY Hartley   Lorcan Kelly     (8.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 DNF 2.0 DNF 5.0 DNC 27.0 9.0
3rd Slow PY Hartley   Jake Murphy     (8.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 DNF 30.0 12.0
4th Slow PY Hartley   Brianna Kilbane Matilda Gustafsen   (5.0 DNF) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 30.0 15.0
4th Slow PY Hartley   Sean Griffen Fionnan Kilbane   (5.0 DNF) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 30.0 15.0
4th Slow PY Hartley   Alex Kreple     (5.0 DNF) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 30.0 15.0
4th Slow PY Hartley   Sarah Hayes Jessica Duggan   (5.0 DNF) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 30.0 15.0

15 May R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 27.30 0.22.46 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 180778 James Long   1208 37.55 0.31.23 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 none Ollie Tuthill   1208 DNF   6.0
3 Fast PY LASER 4.7 xx Fionn Brennan   1208 DNF   6.0
3 Fast PY LASER 4.7   Danny Quinn   1208 DNF   6.0

22 May R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 17.20 0.14.21 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 23.08 0.19.09 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 123786 Tom Kearney   1208 23.42 0.19.37 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 180778 James Long   1208 25.47 0.21.21 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 29.15 0.24.13 5.0
6 Fast PY LASER 4.7 none Ollie Tuthill   1208 29.36 0.24.30 6.0

22 May R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 18.46 0.15.32 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 19.06 0.15.49 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 24.46 0.20.30 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 180778 James Long   1208 25.58 0.21.30 4.0

29 May R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 20.34 0.17.02 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 26.53 0.22.15 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 31.34 0.26.08 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 180778 James Long   1208 DNF   5.0

29 May R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 19.34 0.16.12 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 22.22 0.18.31 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 23.55 0.19.48 3.0

5 June R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 33.20 0.27.36 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 180778 James Long   1208 41.54 0.34.41 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 166678 James Goodwin   1208 43.10 0.35.44 3.0

19 June R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 11.04 0.09.10 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 11.25 0.09.27 2.0

19 June R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 11.16 0.09.20 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 11.20 0.09.23 2.0

15 May R1 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 25.05 0.20.14 1.0
2 RS RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Maxim Zaramenskiy 1240 37.53 0.30.33 2.0
3 RS RS FEVA XL 1777 Elliot Wright Hugo O'Connell 1240 DNF   6.0
3 RS RS FEVA XL 1417 Aine Walsh Lorcan Kelly 1240 DNF   6.0
3 RS RS FEVA XL 2758 Nicole Bolger Keela McConnell 1240 DNF   6.0

22 May R1 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 28.58 0.23.22 1.0
2 RS RS FEVA XL 1592 Callum Bolger Sam Doyle 1240 30.38 0.24.42 2.0
3 RS RS FEVA XL 2758 Nicole Bolger Keela McConnell 1240 30.58 0.24.58 3.0
4 RS RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Maxim Zaramenskiy 1240 31.24 0.25.19 4.0
5 RS RS FEVA XL 1753 Danny Quinn Fionn BM? 1240 33.01 0.26.38 5.0
6 RS RS FEVA XL 1417 Aine Walsh Lorcan Kelly 1240 33.05 0.26.41 6.0

22 May R2 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 19.40 0.15.52 1.0
2 RS RS FEVA XL 1753 Danny Quinn Fionn BM? 1240 25.33 0.20.36 2.0
3 RS RS FEVA XL 1417 Aine Walsh Lorcan Kelly 1240 25.43 0.20.44 3.0
4 RS RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Maxim Zaramenskiy 1240 29.19 0.23.39 4.0

29 May R1 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 18.55 0.15.15 1.0
2 RS RS FEVA XL 1777 Elliot Wright Hugo O'Connell 1240 27.27 0.22.08 2.0
3 RS RS FEVA XL 1753 Danny Quinn Fionn BM? 1240 30.20 0.24.28 3.0

29 May R2 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 19.34 0.15.47 1.0
2 RS RS FEVA XL 1777 Elliot Wright Hugo O'Connell 1240 21.07 0.17.02 2.0
3 RS RS FEVA XL 1753 Danny Quinn Fionn BM? 1240 DNF   4.0

5 June R1 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Laser 2 7697 Aine Walsh Lorcan Kelly 1240 24.50 0.20.02 1.0
2 RS RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Maxim Zaramenskiy 1240 26.30 0.21.22 2.0
3 RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon Jake Murphy 1240 45:00 0:36:17 3.0

19 June R1 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 1777 Elliot Wright Hugo O'Connell 1240 12.00 0.09.41 1.0

19 June R2 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS FEVA XL 1777 Elliot Wright Hugo O'Connell 1240 12.29 0.10.04 1.0

15 May R1 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow PY Hartley   Brianna Kilbane Matilda Gustafsen   DNF 5.0
1 Slow PY Hartley   Sean Griffen Fionnan Kilbane   DNF 5.0
1 Slow PY Hartley   Alex Kreple     DNF 5.0
1 Slow PY Hartley   Sarah Hayes Jessica Duggan   DNF 5.0

22 May R1 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow PY Hartley   Sarah Kelly     30.10 0.30.10 1.0

22 May R2 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow PY Hartley   Sarah Kelly     DNF 2.0

29 May R1 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow PY Hartley   Lorcan Kelly     DNF 2.0

29 May R2 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow PY Hartley   Lorcan Kelly     DNF 2.0

19 June R1 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow PY Hartley   Jake Murphy     DNF 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com