GSC Sunday Juniors 2024

Greystones

Results are provisional as of 14:49 on June 24, 2024

Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 2/6/24 R1
 
9/6/24 R1
 
9/6/24 R2
 
16/6/24 R1
 
23/6/24 R1
 
23/6/24 R2
 
Total Nett
1st Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright William Byrne 1046 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (12.0 DNC) 25.0 3.0
2nd Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 (8.0) (2.0) 2.0 (3.0) 1.0 1.0 17.0 4.0
3rd Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 3.0 4.0 (7.0 DNC) (5.0) (9.0 DNC) 2.0 30.0 9.0
4th Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 5.0 (8.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0) 3.0 3.0 33.0 11.0
5th Asymmetric RS FEVA XL 1417 Hugh Taylor Barry Taylor 1244 2.0 (8.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 (9.0 DNC) (12.0 DNC) 42.0 13.0
6th Asymmetric RS FEVA XL 1777 Matilda Gusta Fssan Freja Gusta Fssan 1244 4.0 (8.0 DNC) (7.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 5.0 41.0 13.0
7th Asymmetric RS FEVA XL 2758 Nicola   1244 (13.0 DNC) 3.0 3.0 8.0 (9.0 DNC) (12.0 DNC) 48.0 14.0
8th Asymmetric RS FEVA XL   Nicole Bplger Keela McConnell 1244 (13.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 DNC (13.0 DNC) 2.0 7.0 50.0 16.0
9th Asymmetric RS FEVA XL 2253 Darcy McGuire Beth Liddle 1244 (9.0) 8.0 DNC 7.0 DNC 2.0 (9.0 DNC) (12.0 DNC) 47.0 17.0
10th Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Max Z 1244 (6.0) (8.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 5.0 6.0 38.0 17.0
11th Asymmetric RS FEVA XL 2829     1244 (13.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC (13.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 54.0 19.0
12th Asymmetric RS FEVA XL 1744 Jessica Duggan Melanie Porter 1244 7.0 8.0 DNC 7.0 DNC (10.0 DNF) (9.0 DNC) (12.0 DNC) 53.0 22.0
13th Asymmetric RS FEVA XL 3748     1244 (13.0 DNC) 8.0 DNC 7.0 DNC (13.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 58.0 23.0

Fast PY Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 2/6/24 R1
 
9/6/24 R1
 
9/6/24 R2
 
16/6/24 R1
 
23/6/24 R1
 
23/6/24 R2
 
Total Nett
1st Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 (3.0) (1.0) 1.0 (4.0) 1.0 1.0 11.0 3.0
2nd Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 (9.0 DNC) (3.0) (3.0) 1.0 3.0 2.0 21.0 6.0
3rd Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 2.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 31.0 6.0
4th Fast PY LASER 4.7 167824 Hector Barnwell   1213 (4.0) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 25.0 7.0
5th Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 (9.0 DNC) (8.0 DNC) 35.0 11.0
6th Fast PY LASER 4.7 179084     1213 (9.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC (8.0 DNC) 4.0 4.0 39.0 15.0
7th Fast PY LASER 4.7 173155     1213 (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 (8.0 DNC) 44.0 19.0
8th Fast PY LASER 4.7 207800 Maggie McCl   1213 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0 DNC) 44.0 19.0
9th Fast PY LASER 4.7 108188 Jake Murphy   1213 (9.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC (8.0 DNC) (9.0 DNC) 8.0 DNC 48.0 22.0

Slow PY Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 23/6/24 R1
 
23/6/24 R2
 
Total Nett
1st Slow PY Hartley 23     1250 1.0 (4.0 DNC) 5.0 1.0
2nd Slow PY Hartley 28     1250 2.0 (4.0 DNC) 6.0 2.0

2/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright William Byrne 1046 48.37 3 0.46.29 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL 1417 Hugh Taylor Barry Taylor 1244 44.45 2 0.53.58 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 48.15 2 0.58.11 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1777 Matilda Gusta Fssan Freja Gusta Fssan 1244 49.11 2 0.59.18 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 50.08 2 1.00.27 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Max Z 1244 50.15 2 1.00.35 6.0
7 Asymmetric RS FEVA XL 1744 Jessica Duggan Melanie Porter 1244 50.35 2 1.01.00 7.0
8 Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 50.45 2 1.01.12 8.0
9 Asymmetric RS FEVA XL 2253 Darcy McGuire Beth Liddle 1244 59.12 2 1.11.23 9.0

9/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright William Byrne 1046 17.28 3 0.16.42 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 18.45 2 0.22.37 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 2758 Nicola   1244 19.06 2 0.23.02 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 19.50 2 0.23.55 4.0

9/6/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright William Byrne 1046 17.35 3 0.16.49 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 17.55 2 0.21.36 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 2758 Nicola   1244 18.25 2 0.22.12 3.0

16/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS 200 1479 Elliot Wright William Byrne 1046 28.08 3 0.26.54 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL 2253 Darcy McGuire Beth Liddle 1244 29.43 2 0.35.50 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 31.05 2 0.37.29 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1417 Hugh Taylor Barry Taylor 1244 31.55 2 0.38.29 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 33.21 2 0.40.13 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Max Z 1244 36.12 2 0.43.39 6.0
7 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 36.19 2 0.43.47 7.0
8 Asymmetric RS FEVA XL 2758 Nicola   1244 37.36 2 0.45.20 8.0
9 Asymmetric RS FEVA XL 1744 Jessica Duggan Melanie Porter 1244 DNF     10.0

23/6/24 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 24.59   0.20.05 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL   Nicole Bplger Keela McConnell 1244 26.24   0.21.13 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 26.32   0.21.20 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 1777 Matilda Gusta Fssan Freja Gusta Fssan 1244 27.60   0.22.30 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Max Z 1244 28.19   0.22.46 5.0

23/6/24 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric RS FEVA XL 892 Sean Hanley Cian Hanley 1244 14.45   0.11.51 1.0
2 Asymmetric RS FEVA XL 1587 Lewis McConnell Keela McConnell 1244 15.07   0.12.09 2.0
3 Asymmetric RS FEVA XL 1592 Nate Kelly Charlie Bates 1244 15.36   0.12.32 3.0
4 Asymmetric RS FEVA XL 2829     1244 15.43   0.12.38 4.0
5 Asymmetric RS FEVA XL 1777 Matilda Gusta Fssan Freja Gusta Fssan 1244 15.55   0.12.48 5.0
6 Asymmetric RS FEVA XL 3565 Madison Liddle Max Z 1244 17.06   0.13.45 6.0
7 Asymmetric RS FEVA XL   Nicole Bplger Keela McConnell 1244 18.01   0.14.29 7.0
8 Asymmetric RS FEVA XL 3748     1244 20.21   0.16.22 8.0

2/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 58.37   0.48.19 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 59.15   0.48.51 2.0
3 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 56.17   0.49.20 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 167824 Hector Barnwell   1213 1.03.10   0.52.04 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 207800 Maggie McCl   1213 1.07.53   0.55.58 5.0

9/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 11.51   0.10.23 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 12.42   0.10.28 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 14.54   0.12.17 3.0

9/6/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 10.39   0.09.20 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 179616 Finn McGuire   1213 12.00   0.09.54 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 15.41   0.12.56 3.0

16/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 28.26   0.23.26 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 167824 Hector Barnwell   1213 28.56   0.23.51 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 195099 Seb Wright   1213 31.15   0.25.46 3.0
4 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 29.39   0.25.59 4.0

23/6/24 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 31.27   0.27.34 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 167824 Hector Barnwell   1213 35.42   0.29.26 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 35.52   0.29.34 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 179084     1213 35.59   0.29.40 4.0
5 Fast PY LASER 4.7 173155     1213 37.16   0.30.43 5.0

23/6/24 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast PY AERO 5 1319 Colm Nixon   1141 18.17   0.16.01 1.0
2 Fast PY LASER 4.7 211124 James Long   1213 21.00   0.17.19 2.0
3 Fast PY LASER 4.7 167824 Hector Barnwell   1213 21.32   0.17.45 3.0
4 Fast PY LASER 4.7 179084     1213 21.35   0.17.48 4.0

23/6/24 R1 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
15/4/23 Race 2 Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow PY Hartley 23     1250 28.46   0.23.01 1.0
2 Slow PY Hartley 28     1250 29.32   0.23.38 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 10



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com