GSC Wednesday 2022

Greystones

Results are provisional as of 21:36 on May 11, 2022

Fast PY Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 4 May
 
11 May
 
Total Nett
1st Fast PY GP14 14270 Norman Lee Alan Leddy 1130 (1.0) 1.0 2.0 1.0
2nd Fast PY LASER RADIAL 2 Matthew Lawless   1147 (3.0) 2.0 5.0 2.0
3rd Fast PY GP14 14182 Neil Willis Peter Sloan 1130 2.0 (3.0) 5.0 2.0
4th Fast PY WAYFARER 11299 Monica Schafer   1102 (5.0) 4.0 9.0 4.0
5th Fast PY LASER RADIAL 147730 Adam Leddy   1147 4.0 (9.0 DNC) 13.0 4.0
6th Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1100 (6.0) 5.0 11.0 5.0
7th Fast PY ENTERPRISE 21088 David Steadmond   1122 (9.0 RET) 9.0 DNC 18.0 9.0
7th Fast PY LASER 2 0 Paul Lang     (9.0 DNF) 9.0 DNC 18.0 9.0
9th Fast PY ENTERPRISE 123 Bernard Iremonger Donal O'Keeffe 1122 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY GP14 13669 Alan Keating Sile Lee 1130 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY WAYFARER 10939 David Nixon Pat Murphy 1102 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY WAYFARER 11299 Ashley Gardner Daniel O'Brien 1102 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 172338 Emer Farrell   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 179616/174431 Robyn McGuire   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 179616 Finn Maguire   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY RS AERO 5 1319 Emma Hynes   1136 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER RADIAL 205770 Conor Galligan   1147 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 172809 Caleb Long   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY GP14 13403 Rob Lee Marie Lee 1130 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY WAYFARER 1846 Damien Brennan   1102 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 none Liam Bohan   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY GP14 13424 Tadgh Foley Deidre Foley 1130 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 195861 Finian Duff Lennon   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER RADIAL 218164 Roy VanMaanen   1147 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 61619 Killian Fitzgerald   1100 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER RADIAL 183231 Frank O'Rourke   1147 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER RADIAL 195270 Evan Dargan Hayes   1147 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER RADIAL 196574 Oscar Dougan   1147 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 174114 Clive Long   1100 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0
9th Fast PY LASER 4.7 173155 Donal Walsh   1208 (12.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 9.0

RS Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A - 60% races to count (rounded down)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY 4 May
 
11 May
 
Total Nett
1st RS RS 400 1308 Gerry Cannon Harry Beausang 942 (2.0) 1.0 3.0 1.0
2nd RS RS 400 7126 Cian Gallagher Paul Phelan 942 1.0 (6.0 DNC) 7.0 1.0
3rd RS RS 400 1514 Paul Phelan Cian Gallagher 942 (8.0 DNC) 2.0 10.0 2.0
4th RS RS 400 1143 Chris McConnell David Griffin 942 3.0 (6.0 DNC) 9.0 3.0
5th RS RS800 00 Marty O'Leary   820 4.0 (6.0 DNC) 10.0 4.0
6th RS RS 400 1141 Ross Brennan Ollie Laurance 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 802 Dave Sweeney   942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 1126 Rob Galligan   942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 1753 Danny Quinn ? 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 1048 Cian ? Zach ? 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 784 Daniel Norse   1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL Blank Cian Swann Caoimhe Swann 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 1176 Andy Verso Oisin 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 1099 Dara McDonagh ? 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 601 Evan Smith David Rock 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 363 Sergiusz Paprzycki   1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 1297 Calum Fleming Euan Fleming 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200   Ben Lumley Calum Quinn 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 100 8.4 425 Shane Hughes   1004 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 1479 Ruairi O'Cleirigh Lorcan O'Brien McL 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 1127 Seamus O'Cleirigh Michael Lisovski 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 1276 Fiachra Etchingham Bart Krepel 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 1664/488 Emma Hynes Sophia 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 1651 Lilly Belhouse Toby Belhouse 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 706 Aislinn Nixon Frank O'Rourke 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 1478 Sarah Byrne   1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 2758 Georgia Hogan Camille Madden 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 1770 Arthur Jag Lucas Fitzgerald 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 ? Paddy Blackley   942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 200 421 Leon Bolger Zach Bolger 1046 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 502 Keith Simpson Paul Coyne 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS 400 1090 Ciaran Keogh Barry Keogh 942 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 1751 Johnny Lumley Cian Crean 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 2256 Sophie Hardiman Zach Hardiman 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 892 Colm Nixon   1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0
6th RS RS FEVA XL 2253 Robin Maguire Finn Maguire 1240 (8.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 6.0

4 May - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY GP14 14270 Norman Lee Alan Leddy 1130 43.06 0.38.08 1.0
2 Fast PY GP14 14182 Neil Willis Peter Sloan 1130 52.57 0.46.52 2.0
3 Fast PY LASER RADIAL 2 Matthew Lawless   1147 56.36 0.49.21 3.0
4 Fast PY LASER RADIAL 147730 Adam Leddy   1147 57.43 0.50.19 4.0
5 Fast PY WAYFARER 11299 Monica Schafer   1102 55.46 0.50.36 5.0
6 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1122 58.42 0.52.19 6.0
7 Fast PY ENTERPRISE 21088 David Steadmond   1122 RET   9.0
7 Fast PY LASER 2 0 Paul Lang     DNF   9.0

11 May - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast PY GP14 14270 Norman Lee Alan Leddy 1130 28.05 0.24.51 1.0
2 Fast PY LASER RADIAL 2 Matthew Lawless   1147 29.27 0.25.41 2.0
3 Fast PY GP14 14182 Neil Willis Peter Sloan 1130 30.20 0.26.51 3.0
4 Fast PY WAYFARER 11299 Monica Schafer   1102 32.01 0.29.03 4.0
5 Fast PY LASER 201375 Aidan Geraghty   1122 32.41 0.29.08 5.0

4 May - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS 400 7126 Cian Gallagher Paul Phelan 942 38.30 0.40.52 1.0
2 RS RS 400 1308 Gerry Cannon Harry Beausang 942 39.49 0.42.16 2.0
3 RS RS 400 1143 Chris McConnell David Griffin 942 40.49 0.43.20 3.0
4 RS RS800 00 Marty O'Leary   820 37.05 0.45.13 4.0

11 May - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS RS 400 1308 Gerry Cannon Harry Beausang 942 22.41 0.24.05 1.0
2 RS RS 400 1514 Paul Phelan Cian Gallagher 942 22.54 0.24.19 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 9
RETRetired 9



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com