GSC 2024 Championship Part 1 Class 2 - Fixed

GSC 2024 Championship Part 1 Class 2 - Fixed

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: IRC, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC R1 - 04/05 1400 R2 - 11/05 1400 R3 - 18/05 1400 R4 - 25/05 1400 Total Nett
1st Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 1.0 1.0 1.0 (4.0) 7.0 3.0
2nd Class 2 Hitch Hiker Formula 1 TBC Frank O'Rourke .855 (10.0 DNC) 2.0 2.5 1.0 15.5 5.5
3rd Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .925 (5.0) 4.0 2.5 3.0 14.5 9.5
4th Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn .945 2.0 6.0 (7.0) 6.0 21.0 14.0
5th Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton .935 3.0 (7.0) 6.0 5.0 21.0 14.0
6th Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .869 10.0 DNC 5.0 (15.0 DNC) 2.0 32.0 17.0
7th Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Seamus O'Clerigh .945 10.0 DNC 3.0 4.0 (15.0 DNC) 32.0 17.0
8th Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 4.0 (10.0) 5.0 8.0 27.0 17.0
9th Class 2 Gemini Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady .950 6.0 9.0 (15.0 DNC) 7.0 37.0 22.0
10th Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche .904 10.0 DNC (15.0 DNC) 10.0 10.0 45.0 30.0
11th Class 2 Dearg Doom Hanse 350 IRL3350 Neil Kearney .943 10.0 DNC 13.0 DNF 8.0 (15.0 DNC) 46.0 31.0
12th Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .945 10.0 DNC (15.0 DNC) 9.0 12.0 46.0 31.0
13th Class 2 Bitz Formula 1 TBC Jonathan Sutton .855 10.0 DNC 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 48.0 33.0
14th Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .930 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 9.0 49.0 34.0
15th Class 2 Lucie Lu Bavaria 33 B33 Celine McGuire / Julian Smith .905 9.0 DNF (15.0 DNC) 11.0 15.0 DNC 50.0 35.0
16th Class 2 Ruff N Ready Ruffian 23 747C Gabriel Igoe .835 10.0 DNC 13.0 DNF 12.0 (15.0 DNC) 50.0 35.0
17th Class 2 Jibberish U25 Formula 1 IRL8001 TBC .855 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 11.0 51.0 36.0
18th Class 2 Gunsmoke Beneteau First 30 E 888 Pat D'Arcy .900 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Celtic Dancer Beneteau First 285 K3582T Seamus O' Cleirigh .880 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Yin Yang Beneteau First 211 2114 Trish Cleary .840 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Usain Boat Formula 1 TBC Marty O'Leary .855 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .950 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .875 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .855 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0
18th Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 10.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0

R1 - 04/05 - 04/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:21:16 1:11:55 1.0
2 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn .945 01:21:45 1:17:15 2.0
3 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton .935 01:30:52 1:24:58 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:34:44 1:25:16 4.0
5 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .925 01:36:08 1:28:55 5.0
6 Class 2 Gemini Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady .950 01:34:20 1:29:37 6.0
7 Class 2 Lucie Lu Bavaria 33 B33 Celine McGuire / Julian Smith .905 DNF   9.0

R2 - 11/05 - 11/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 02:05:53 1:51:24 1.0
2 Class 2 Hitch Hiker Formula 1 TBC Frank O'Rourke .855 02:12:05 1:52:56 2.0
3 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Seamus O'Clerigh .945 02:01:56 1:55:14 3.0
4 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .925 02:04:56 1:55:34 4.0
5 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .869 02:17:32 1:59:31 5.0
6 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn .945 02:07:50 2:00:48 6.0
7 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton .935 02:09:34 2:01:09 7.0
8 Class 2 Bitz Formula 1 TBC Jonathan Sutton .855 02:33:00 2:10:49 8.0
9 Class 2 Gemini Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady .950 02:25:37 2:18:20 9.0
10 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 02:47:50 2:31:03 10.0
11 Class 2 Dearg Doom Hanse 350 IRL3350 Neil Kearney .943 DNF   13.0
11 Class 2 Ruff N Ready Ruffian 23 747C Gabriel Igoe .835 DNF   13.0

R3 - 18/05 - 18/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:24:37 1:14:53 1.0
2 Class 2 Hitch Hiker Formula 1 TBC Frank O'Rourke .855 01:32:49 1:19:21 2.5
2 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .925 01:25:47 1:19:21 2.5
4 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Seamus O'Clerigh .945 01:25:56 1:21:12 4.0
5 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:31:59 1:22:47 5.0
6 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton .935 01:30:14 1:24:22 6.0
7 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn .945 01:32:42 1:27:36 7.0
8 Class 2 Dearg Doom Hanse 350 IRL3350 Neil Kearney .943 01:38:41 1:33:04 8.0
9 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .945 01:47:40 1:41:45 9.0
10 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche .904 02:06:02 1:53:56 10.0
11 Class 2 Lucie Lu Bavaria 33 B33 Celine McGuire / Julian Smith .905 02:14:34 2:01:47 11.0
12 Class 2 Ruff N Ready Ruffian 23 747C Gabriel Igoe .835 02:33:15 2:07:58 12.0

R4 - 25/05 - 25/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Hitch Hiker Formula 1 TBC Frank O'Rourke .855 00:56:33 0:48:21 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .869 00:56:33 0:49:09 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .925 00:53:41 0:49:39 3.0
4 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 00:56:41 0:50:10 4.0
5 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton .935 00:53:55 0:50:25 5.0
6 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn .945 00:55:14 0:52:12 6.0
7 Class 2 Gemini Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady .950 00:56:11 0:53:22 7.0
8 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:01:43 0:55:33 8.0
9 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .930 00:59:49 0:55:38 9.0
10 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche .904 01:07:07 1:00:40 10.0
11 Class 2 Jibberish U25 Formula 1 IRL8001 TBC .855 01:12:42 1:02:10 11.0
12 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .945 01:07:37 1:03:54 12.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com