GSC 2024 Championship Part 1 Class 2 - Progressive

GSC 2024 Championship Part 1 Class 2 - Progressive

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: NHC3, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 R1 - 04/05 1400 R2 - 11/05 1400 R3 - 18/05 1400 R4 - 25/05 1400 Total Nett
1st Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 1.0 1.0 1.0 (5.0) 8.0 3.0
2nd Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .925 (6.0) 3.0 2.0 2.0 13.0 7.0
3rd Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn .945 2.0 4.0 (6.0) 6.0 18.0 12.0
4th Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton .935 4.0 (5.0) 5.0 3.0 17.0 12.0
5th Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 3.0 8.0 3.0 (9.0) 23.0 14.0
6th Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Seamus O'Cleirigh .945 10.0 DNC 2.0 4.0 (13.0 DNC) 29.0 16.0
7th Class 2 Gemini II Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady .950 5.0 7.0 (14.0 DNC) 4.0 30.0 16.0
8th Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .869 10.0 DNC 6.0 (14.0 DNC) 1.0 31.0 17.0
9th Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche .904 10.0 DNC (13.0 DNC) 9.0 7.0 39.0 26.0
10th Class 2 Dearg Doom Hanse 350 IRL3350 Neil Kearney .943 10.0 DNC 11.0 DNF 7.0 (13.0 DNC) 41.0 28.0
11th Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .945 10.0 DNC (13.0 DNC) 8.0 10.0 41.0 28.0
12th Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .930 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 45.0 31.0
13th Class 2 Lucie Lu Bavaria 33 B33 Celine McGuire / Julian Smith .905 9.0 DNF (13.0 DNC) 10.0 13.0 DNC 45.0 32.0
14th Class 2 Ruff N Ready Ruffian 23 747C Gabriel Igoe .835 10.0 DNC 11.0 DNF 11.0 (13.0 DNC) 45.0 32.0
15th Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Celtic Dancer Beneteau First 285 K3582T Seamus O' Cleirigh .881 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Yin Yang Beneteau First 211 2114 Trish Cleary .840 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Gunsmoke Beneteau First 30 E 888 Pat D'Arcy .900 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .950 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .875 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0
15th Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .855 10.0 DNC 13.0 DNC (14.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 36.0

R1 - 04/05 - 04/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne 0.896 01:21:16 1:12:49 1.0
2 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn 0.945 01:21:45 1:17:15 2.0
3 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.898 01:34:44 1:25:04 3.0
4 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton 0.943 01:30:52 1:25:41 4.0
5 Class 2 Gemini II Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady 0.935 01:34:20 1:28:12 5.0
6 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.943 01:36:08 1:30:39 6.0
7 Class 2 Lucie Lu Bavaria 33 B33 Celine McGuire / Julian Smith 0.900 DNF   9.0

R2 - 11/05 - 11/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne 0.899 02:05:53 1:53:10 1.0
2 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Seamus O'Cleirigh 0.949 02:01:56 1:55:43 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.935 02:04:56 1:56:49 3.0
4 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn 0.945 02:07:50 2:00:48 4.0
5 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton 0.938 02:09:34 2:01:32 5.0
6 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.904 02:17:32 2:04:20 6.0
7 Class 2 Gemini II Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady 0.929 02:25:37 2:15:17 7.0
8 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.894 02:47:50 2:30:03 8.0
9 Class 2 Dearg Doom Hanse 350 IRL3350 Neil Kearney 0.894 DNF   11.0
9 Class 2 Ruff N Ready Ruffian 23 747C Gabriel Igoe 0.827 DNF   11.0

R3 - 18/05 - 18/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne 0.898 01:24:37 1:15:59 1.0
2 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.932 01:25:47 1:19:57 2.0
3 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.883 01:31:59 1:21:13 3.0
4 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Seamus O'Cleirigh 0.947 01:25:56 1:21:23 4.0
5 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton 0.933 01:30:14 1:24:11 5.0
6 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn 0.941 01:32:42 1:27:14 6.0
7 Class 2 Dearg Doom Hanse 350 IRL3350 Neil Kearney 0.894 01:38:41 1:28:13 7.0
8 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert 0.915 01:47:40 1:38:31 8.0
9 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.884 02:06:02 1:51:25 9.0
10 Class 2 Lucie Lu Bavaria 33 B33 Celine McGuire / Julian Smith 0.900 02:14:34 2:01:07 10.0
11 Class 2 Ruff N Ready Ruffian 23 747C Gabriel Igoe 0.827 02:33:15 2:06:44 11.0

R4 - 25/05 - 25/05/2024 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.899 00:56:33 0:50:50 1.0
2 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.948 00:53:41 0:50:54 2.0
3 Class 2 Wraith Oceanis 35 IRL1462 Ian Barton 0.946 00:53:55 0:51:00 3.0
4 Class 2 Gemini II Beneteau First 30 JK TBC Gerry O'Grady 0.922 00:56:11 0:51:48 4.0
5 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne 0.916 00:56:41 0:51:55 5.0
6 Class 2 Crazy Horse First 31.7 2004 Joe Bolger / Anto Quinn 0.953 00:55:14 0:52:38 6.0
7 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.889 01:01:07 0:54:20 7.0
8 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.923 00:59:49 0:55:13 8.0
9 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.897 01:01:43 0:55:22 9.0
10 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert 0.921 01:07:37 1:02:16 10.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com