GTSC vs. Island SC Club Challenge 2022

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 12:17 on October 4, 2022

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating R1
2/10
R2
2/10
Total Nett
1st GTSC LASER 206851 Mark Hayzelden   1100 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd GTSC LASER 164993 James Barlow   1100 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd GTSC COMET 831 Andrew Darke   1210 3.0 3.0 6.0 6.0
4th GTSC LASER 174489 Rob Jones   1100 4.0 4.0 8.0 8.0
5th GTSC LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 6.0 5.0 11.0 11.0
6th GTSC COMET 384 Peter Hunter   1210 5.0 6.0 11.0 11.0
7th GTSC RS200 1467 Donald Francis Dee Smith 1076 7.0 9.0 16.0 16.0
8th GTSC LASER 143106 Neil Champion   1100 8.0 8.0 16.0 16.0
9th Island SC LASER RADIAL 209995 Roland Briggs   1147 13.0 7.0 20.0 20.0
10th GTSC COMET 456 Jo Almond   1210 9.5 11.0 20.5 20.5
11th Island SC COMET 551 Bill Taylor   1210 9.5 12.0 21.5 21.5
12th Island SC RS VISION 705 Maggie Page Mary Brooksbank 1167 11.0 14.0 25.0 25.0
13th Island SC LASER RADIAL 86769 Sheri Drake   1147 12.0 13.0 25.0 25.0
14th Island SC COMET 476 Ian Wickens   1210 16.0 DNC 10.0 26.0 26.0
15th Island SC RS VISION 696 Ian Wickens Melanie Wickens 1167 15.0 DNF 16.0 DNC 31.0 31.0


Provisional results still subject to final checking.

R1 - 2/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 GTSC LASER 206851 Mark Hayzelden   1100 48:10 3 0:43:47 1.0
2 GTSC LASER 164993 James Barlow   1100 49:09 3 0:44:41 2.0
3 GTSC COMET 831 Andrew Darke   1210 55:00 3 0:45:27 3.0
4 GTSC LASER 174489 Rob Jones   1100 55:47 3 0:50:43 4.0
5 GTSC COMET 384 Peter Hunter   1210 62:24 3 0:51:34 5.0
6 GTSC LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 56:46 3 0:51:36 6.0
7 GTSC RS200 1467 Donald Francis Dee Smith 1076 60:46 3 0:56:28 7.0
8 GTSC LASER 143106 Neil Champion   1100 63:18 3 0:57:33 8.0
9 GTSC COMET 456 Jo Almond   1210 51:02 2 1:03:16 9.5
9 Island SC COMET 551 Bill Taylor   1210 51:02 2 1:03:16 9.5
11 Island SC RS VISION 705 Maggie Page Mary Brooksbank 1167 49:50 2 1:04:03 11.0
12 Island SC LASER RADIAL 86769 Sheri Drake   1147 53:34 2 1:10:03 12.0
13 Island SC LASER RADIAL 209995 Roland Briggs   1147 53:42 2 1:10:14 13.0
14 Island SC RS VISION 696 Ian Wickens Melanie Wickens 1167 DNF 3   15.0

R2 - 2/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 GTSC LASER 206851 Mark Hayzelden   1100 52:39 5 0:47:52 1.0
2 GTSC LASER 164993 James Barlow   1100 52:44 5 0:47:56 2.0
3 GTSC COMET 831 Andrew Darke   1210 58:34 5 0:48:24 3.0
4 GTSC LASER 174489 Rob Jones   1100 54:17 5 0:49:21 4.0
5 GTSC LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 56:35 5 0:51:26 5.0
6 GTSC COMET 384 Peter Hunter   1210 63:24 5 0:52:24 6.0
7 Island SC LASER RADIAL 209995 Roland Briggs   1147 60:40 5 0:52:53 7.0
8 GTSC LASER 143106 Neil Champion   1100 59:14 5 0:53:51 8.0
9 GTSC RS200 1467 Donald Francis Dee Smith 1076 58:39 5 0:54:30 9.0
10 Island SC COMET 476 Ian Wickens   1210 56:58 4 0:58:51 10.0
11 GTSC COMET 456 Jo Almond   1210 57:39 4 0:59:33 11.0
12 Island SC COMET 551 Bill Taylor   1210 58:52 4 1:00:49 12.0
13 Island SC LASER RADIAL 86769 Sheri Drake   1147 56:29 4 1:01:33 13.0
14 Island SC RS VISION 705 Maggie Page Mary Brooksbank 1167 62:32 4 1:06:59 14.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 16
DNFStarted but did not finish 15

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com