GTSC Summer Pursuit Series 2022

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 10:31 on June 20, 2022

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName R1
1/5
R2
8/5
R3
29/5
R4
12/6
Nett
1st LASER 206851 Mark Hayzelden   1.0 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 2.0
2nd COMET 831 Andrew Darke   (2.0) 1.0 2.0 (3.0) 3.0
3rd LASER 149516 Neil Grant   3.0 2.0 (7.0) (19.0 DNC) 5.0
4th RS200 SH 1467 Don Francis   (19.0 DNC) 6.0 (9.0) 1.0 7.0
5th LASER 174943 James Barlow   5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 7.0
6th NATIONAL 12 SH 1002 Alan Beeton   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 5.0 9.0
7th COMET 384 Peter Hunter   4.0 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 9.0
8th EUROPE 330 Tim Simmons   7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 11.0
9th COMET 456 Jo Almond   (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) 7.0 DNF 11.0
10th LASER   Mark Foster   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 19.0 DNC 22.0
11th COMET 810 Raph Demangeat   (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 22.0
12th LASER   Roger Wood   (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 24.0
13th LASER 207408 Simon Lidbetter   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 25.0
14th SOLO 4071 Andy Nicoll   6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 25.0
15th LASER 143106 Neil Champion   (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 26.0
16th LASER 174489 Rob Jones   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 27.0
17th COMET 2401 Simon Reed   8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 27.0
18th LASER RADIAL 44565 Dee Smith   (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 19.0 DNC 29.0

Pursuit Race series where the start time is based on GTSC published boat start times but with the winner of a race starting an additional minute later for each race won.
Personal handicaps as of post R4
Mark Hayzelden 2 min
Andrew Darke 1 min
Don Francis 1 min

50% of races sailed to count. Races sailed most Sundays at 2:30pm (see calendar), 13 races scheduled with last one on 21 August

R1 - 1/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   2 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   3 3.0
4 COMET 384 Peter Hunter   4 4.0
5 LASER 174943 James Barlow   5 5.0
6 SOLO 4071 Andy Nicoll   6 6.0
7 EUROPE 330 Tim Simmons   7 7.0
8 COMET 2401 Simon Reed   8 8.0

R2 - 8/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1 1.0
2 LASER 149516 Neil Grant   2 2.0
3 COMET 810 Raph Demangeat   3 3.0
4 COMET 456 Jo Almond   4 4.0
5 LASER   Roger Wood   5 5.0
6 RS200 SH 1467 Don Francis   6 6.0
7 LASER 143106 Neil Champion   7 7.0

R3 - 29/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   2 2.0
3 LASER   Mark Foster   3 3.0
4 NATIONAL 12 SH 1002 Alan Beeton   4 4.0
5 COMET 384 Peter Hunter   5 5.0
6 LASER 207408 Simon Lidbetter   6 6.0
7 LASER 149516 Neil Grant   7 7.0
8 LASER 174489 Rob Jones   8 8.0
9 RS200 SH 1467 Don Francis   9 9.0
10 LASER RADIAL 44565 Dee Smith   10 10.0

R4 - 12/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Place Points
1 RS200 SH 1467 Don Francis   1 1.0
2 LASER 174943 James Barlow   2 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   3 3.0
4 EUROPE 330 Tim Simmons   4 4.0
5 NATIONAL 12 SH 1002 Alan Beeton   5 5.0
6 COMET 456 Jo Almond   DNF 7.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 19
DNFStarted but did not finish 7

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com