Presidents Bowl 2023

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 21:43 on May 2, 2023

Adult Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
30/4
R2
30/4
Nett
1st Adult COMET 831 Andrew Darke   1210 1.0 2.0 3.0
2nd Adult FINN 14 Don Francis   1049 3.0 1.0 4.0
3rd Adult COMET 384 Peter Hunter   1210 2.0 6.0 8.0
4th Adult LASER 174943 James Barlow   1101 6.0 3.0 9.0
5th Adult LASER   Mark Foster   1101 5.0 5.0 10.0
6th Adult LASER 149516 Neil Grant   1101 4.0 7.0 11.0
7th Adult LASER 174489 Rob Jones   1101 8.0 4.0 12.0
8th Adult LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1150 7.0 10.0 DNC 17.0
9th Adult LASER 96514 Tom White   1101 9.0 8.0 17.0

Junior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
30/4
R2
30/4
Nett
1st Junior TOPPER 49081 Mattie Svendsen   1369 1.0 1.0 2.0
2nd Junior TOPPER 44041 William White   1369 3.0 3.0 6.0
3rd Junior TOPPER 47494 Nicolas White   1369 6.0 2.0 8.0
4th Junior TOPPER 35327 Beth Almond   1369 2.0 7.0 DNC 9.0
5th Junior TOPPER 34994 Sophia Bakry   1369 4.0 7.0 DNC 11.0
6th Junior RS FEVA XL   William Paddick Alex Holman 1248 5.0 7.0 DNC 12.0

R1 - Adult Fleet - 30/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Adult COMET 831 Andrew Darke   1210 57:24 0:47:26 1.0
2 Adult COMET 384 Peter Hunter   1210 59:16 0:48:59 2.0
3 Adult FINN 14 Don Francis   1049 52:43 0:50:15 3.0
4 Adult LASER 149516 Neil Grant   1101 57:11 0:51:56 4.0
5 Adult LASER   Mark Foster   1101 57:20 0:52:04 5.0
6 Adult LASER 174943 James Barlow   1101 57:47 0:52:29 6.0
7 Adult LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1150 61:18 0:53:18 7.0
8 Adult LASER 174489 Rob Jones   1101 58:54 0:53:30 8.0
9 Adult LASER 96514 Tom White   1101 59:07 0:53:42 9.0

R2 - Adult Fleet - 30/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Adult FINN 14 Don Francis   1049 38:09 0:36:22 1.0
2 Adult COMET 831 Andrew Darke   1210 44:50 0:37:03 2.0
3 Adult LASER 174943 James Barlow   1101 41:21 0:37:33 3.0
4 Adult LASER 174489 Rob Jones   1101 41:24 0:37:36 4.0
5 Adult LASER   Mark Foster   1101 42:16 0:38:23 5.0
6 Adult COMET 384 Peter Hunter   1210 47:10 0:38:59 6.0
7 Adult LASER 149516 Neil Grant   1101 43:19 0:39:21 7.0
8 Adult LASER 96514 Tom White   1101 44:59 0:40:51 8.0

R1 - Junior Fleet - 30/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior TOPPER 49081 Mattie Svendsen   1369 59:48 0:43:41 1.0
2 Junior TOPPER 35327 Beth Almond   1369 63:27 0:46:21 2.0
3 Junior TOPPER 44041 William White   1369 63:44 0:46:33 3.0
4 Junior TOPPER 34994 Sophia Bakry   1369 63:46 0:46:35 4.0
5 Junior RS FEVA XL   William Paddick Alex Holman 1248 62:00 0:49:41 5.0
6 Junior TOPPER 47494 Nicolas White   1369 72:06 0:52:40 6.0

R2 - Junior Fleet - 30/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior TOPPER 49081 Mattie Svendsen   1369 38:39 0:28:14 1.0
2 Junior TOPPER 47494 Nicolas White   1369 39:56 0:29:10 2.0
3 Junior TOPPER 44041 William White   1369 42:37 0:31:08 3.0

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com