GTSC Summer Points Series 2023

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 20:20 on August 20, 2023

Overall

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
23/4
R2
8/05
R3
29/5
R4
5/6
R5
11/6
R6
25/6
R7
9/7
R9
23/7
R10
30/7
R11
6/8
R12
13/8
R13
20/8
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   1210 1.0 1.0 1.0 1.0 (1.5) (18.0 DNC) 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) (5.0) 1.0 6.0
2nd LASER 174943 James Barlow   1101 (3.0) 2.9 OOD 2.0 (5.0) 1.5 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (5.0) (4.0) 2.9 OOD 2.0 12.3
3rd LASER 174489 Rob Jones   1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (8.0 RAF) 3.0 (5.0) (18.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 3.0 4.1 OOD (18.0 DNC) 20.1
4th LASER   Mark Foster   1101 4.0 4.0 (18.0 DNC) (6.0) 4.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 (5.0) 3.0 (18.0 DNC) 21.0
5th LASER 206851 Mark Hayzelden   1101 (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 3.0 28.0
6th LASER   Neil Champion   1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 OOD 5.0 OOD (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) 4.0 5.0 OOD 30.0
7th COMET 384 Peter Hunter   1210 2.0 OOD 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 2.0 18.0 DNC 44.0
8th LASER 149516 Neil Grant   1101 (18.0 DNC) 5.0 3.0 (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 9.0 DNF 18.0 DNC 56.0
9th FINN 14 Don Francis   1049 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 1.0 18.0 DNC 18.0 DNC 58.0
10th LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1150 5.0 (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0 7.0 18.0 DNC 60.0
11th TOPPER   Mattie Svendsen   1369 6.0 (18.0 DNC) 5.0 10.0 DNF (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 75.0
12th LASER 207408 Simon Lidbetter   1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 OOD 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 80.0
13th LASER RADIAL   Corinna Bailie   1150 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 93.0
14th LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1150 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 94.0
15th COMET 551 Mel Holman   1210 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 18.0 DNC 96.0
16th COMET 551 Claus Svendsen   1210 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 97.0
17th SOLO 2401 Simon Reed   1142 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 98.0

50% of races sailed to count.
Races sailed most Sundays at 4pm (see calendar). Last race (R13) scheduled for 21 August.
Race 5 and 12- Andrew Darke sailed Comet Duo, George Slack crewing

R1 - 23/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210 39:59 4 0:41:18 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   1210 OOD     2.0
2 FINN 14 Don Francis   1049 43:35 5 0:41:33 2.0
4 LASER 174943 James Barlow   1101 37:47 4 0:42:54 3.0
5 LASER   Mark Foster   1101 40:40 4 0:46:10 4.0
6 LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1150 52:15 4 0:56:48 5.0
7 TOPPER   Mattie Svendsen   1369 38:35 2 1:10:28 6.0

R2 - 8/05 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210 49:58 5 0:41:18 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   1210 51:30 5 0:42:34 2.0
3 LASER 174943 James Barlow   1147 OOD     2.9
4 LASER 206851 Mark Hayzelden   1101 48:24 5 0:43:58 3.0
5 LASER   Mark Foster   1101 48:48 5 0:44:19 4.0
6 LASER 149516 Neil Grant   1101 49:06 5 0:44:36 5.0

R3 - 29/5 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210 45:42 3 0:37:46 1.0
2 LASER 174943 James Barlow   1101 43:05 3 0:39:08 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1101 50:18 3 0:45:41 3.0
4 LASER 207408 Simon Lidbetter   1101 OOD     4.0
4 LASER RADIAL 156258 Elspeth Drew   1150 54:08 3 0:47:04 4.0
6 TOPPER   Mattie Svendsen   1369 55:51 2 1:01:12 5.0
7 LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1150 54:16 2 1:10:47 6.0
8 LASER 174489 Rob Jones   1101 RAF 3   8.0

R4 - 5/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210 31:59 2 0:26:26 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1101 34:07 2 0:30:59 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1101 36:58 2 0:33:35 3.0
4 LASER 207408 Simon Lidbetter   1101 39:20 2 0:35:44 4.0
5 LASER 174943 James Barlow   1101 39:40 2 0:36:02 5.0
5 LASER   Neil Champion   1101 OOD     5.0
7 LASER   Mark Foster   1101 40:14 2 0:36:33 6.0
8 COMET 551 Claus Svendsen   1210 46:11 2 0:38:10 7.0
9 SOLO 2401 Simon Reed   1142 47:13 2 0:41:21 8.0
10 TOPPER   Mattie Svendsen   1369 DNF     10.0

R5 - 11/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1178 27:57 2 0:23:44 1.5
1 LASER 174943 James Barlow   1101 26:08 2 0:23:44 1.5
3 LASER 149516 Neil Grant   1101 26:31 2 0:24:05 3.0
4 LASER   Mark Foster   1101 27:32 2 0:25:00 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1101 28:24 2 0:25:48 5.0
5 LASER   Neil Champion   1101 OOD 2   5.0

R6 - 25/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 174943 James Barlow   1101 20:05 4 0:18:14 1.0
2 LASER   Mark Foster   1101 21:11 4 0:19:14 2.0

R7 - 9/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210 35:04 4 0:28:59 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   1210 35:20 4 0:29:12 2.0
3 LASER RADIAL   Corinna Bailie   1150 37:08 4 0:32:17 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   1150 37:09 4 0:32:18 4.0
5 LASER   Neil Champion   1150 40:46 4 0:35:27 5.0

R9 - 23/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1150 38:24 4 0:33:23 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210 42:16 4 0:34:56 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1150 42:09 4 0:36:39 3.0

R10 - 30/7 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Don Francis   1049 27:56 4 0:26:38 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210 32:47 4 0:27:06 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1150 33:55 4 0:29:30 3.0
4 LASER   Mark Foster   1150 34:00 4 0:29:34 4.0
5 LASER 174943 James Barlow   1150 34:26 4 0:29:57 5.0
6 LASER   Neil Champion   1150 36:26 4 0:31:41 6.0

R11 - 6/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Don Francis   1049 43:19 5 0:41:18 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210 50:48 5 0:41:59 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1101 50:31 5 0:45:53 3.0
4 LASER 174943 James Barlow   1150 44:36 4 0:48:29 4.0
5 LASER   Mark Foster   1150 46:26 4 0:50:28 5.0
6 LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1150 49:40 4 0:53:59 6.0

R12 - 13/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1150 43:10 4 0:37:32 1.0
2 COMET 384 Peter Hunter   1210 47:49 4 0:39:31 2.0
3 LASER 174943 James Barlow   1101 OOD     2.9
4 LASER   Mark Foster   1150 46:50 4 0:40:43 3.0
5 LASER   Neil Champion   1150 48:41 4 0:42:20 4.0
6 LASER 174489 Rob Jones   1101 OOD     4.1
7 COMET 831 Andrew Darke   1178 51:55 4 0:44:04 5.0
8 COMET 551 Mel Holman   1210 43:53 3 0:48:21 6.0
9 LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1210 46:00 3 0:50:41 7.0
10 LASER 149516 Neil Grant   1101 DNF     9.0

R13 - 20/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210 41:20 4 0:34:10 1.0
2 LASER 174943 James Barlow   1101 38:22 4 0:34:51 2.0
3 LASER 206851 Mark Hayzelden   1101 38:24 4 0:34:53 3.0
4 LASER   Neil Champion   1101 OOD     5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RAFRetired after finishing 8

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com