Autumn Points Series 2023

Goring Thames Sailing Club

Results as of 20:32 on October 29, 2023

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27/8
R2
27/8
R3
3/9
R5
10/9
R6
10/9
R7
15/10
R8
15/10
R11
29/10
R12
29/10
Nett
1st COMET 831 Andrew Darke   1210 1.0 1.0 1.0 (17.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0
2nd LASER   Mark Foster   1101 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 (4.0) (5.0) 4.0 3.0 15.0
3rd LASER 149516 Neil Grant   1101 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 4.0 5.0 (17.0 DNC) 3.0 (9.0 DNF) 17.0
4th LASER 174943 James Barlow   1101 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 4.0 (6.0) 2.0 18.0
5th FINN 14 Don Francis   1049 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 2.0 1.0 1.0 22.0
6th LASER 206851 Mark Hayzelden   1101 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 4.0 27.0
7th COMET 384 Peter Hunter   1210 3.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 32.0
8th LASER 143106 Neil Champion   1101 5.0 4.0 (17.0 DNC) 4.5 OOD 4.5 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 35.0
9th LASER 174489 Rob Jones   1101 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 OOD 5.0 OOD 5.0 5.0 37.0
10th RS FEVA S 154 Mattie Svendseon Jo Almond 1300 6.0 6.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 8.0 7.0 44.0
11th LASER RADIAL   Dee Smith   1150 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 6.0 54.0
12th RS VISION 704 Will Almond Lucia Kenneddy 1167 2.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 55.0
13th LASER 4.7   Will Paddick   1210 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 63.0
14th RS VISION 704 Claus Svendsen Mattie Svendsen 1167 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 63.0
15th RS FEVA S   Bea Maletras Gemma 1300 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 76.0
16th NATIONAL 12   Alan Beaton Elspeth Drew 1104 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 10.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 78.0

14 races scheduled, last one 5 November. 50% of races sailed to count.
Note Sailwave can only show one boat sailed in a series. If a different boat or rig is used for different races the PY rating will be manually adjusted for that race.
In R11 & R12 Mattie Svendsen sailed a Vision crewed by Jason Turner

R1 - 27/8 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210   60:09 5 0:49:43 1.0
2 RS VISION 704 Will Almond Lucia Kenneddy 1167   58:09 5 0:49:50 2.0
3 COMET 384 Peter Hunter   1167   63:14 5 0:54:11 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1101   60:42 5 0:55:08 4.0
5 LASER 143106 Neil Champion   1101   62:40 5 0:56:55 5.0
6 RS FEVA S 154 Mattie Svendseon Jo Almond 1300   67:45 4 1:05:09 6.0

R2 - 27/8 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210   33:11 3 0:27:25 1.0
2 RS VISION 704 Will Almond Lucia Kenneddy 1167   33:18 3 0:28:32 2.0
3 COMET 384 Peter Hunter   1210   39:51 3 0:32:56 3.0
4 LASER 143106 Neil Champion   1101   40:36 3 0:36:53 4.0
5 RS FEVA S 154 Mattie Svendseon Jo Almond 1300   DNF     6.0

R3 - 3/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210   33:24 2 0:27:36 1.0
2 LASER   Mark Foster   1101   39:47 2 0:36:08 2.0

R5 - 10/9 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 149516 Neil Grant   1147   53:49 3 0:46:55 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1101   53:19 3 0:48:26 2.0
3 LASER   Mark Foster   1101   56:46 3 0:51:34 3.0
4 LASER 174943 James Barlow   1101   57:44 3 0:52:26 4.0
5 LASER 143106 Neil Champion   1101   OOD     4.5
6 LASER 4.7   Will Paddick   1210   53:44 2 1:06:37 5.0
7 RS VISION 704 Claus Svendsen Mattie Svendsen 1167   61:07 2 1:18:33 6.0

R6 - 10/9 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210   39:18 4 0:32:29 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1101   37:12 4 0:33:47 2.0
3 LASER   Mark Foster   1101   37:30 4 0:34:04 3.0
4 LASER 149516 Neil Grant   1147   39:47 4 0:34:41 4.0
5 LASER 143106 Neil Champion   1101   OOD     4.5
6 LASER 174943 James Barlow   1101   38:35 4 0:35:03 5.0
7 RS VISION 704 Claus Svendsen Mattie Svendsen 1167   43:53 4 0:37:36 6.0
8 LASER RADIAL   Dee Smith   1150   36:00 3 0:41:44 7.0

R7 - 15/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Don Francis   1049   53:26 5 0:50:56 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210   54:59 4 0:56:48 2.0
3 LASER 174943 James Barlow   1101   62:53 5 0:57:07 3.0
4 LASER   Mark Foster   1101   63:18 5 0:57:30 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   1101   53:35 4 1:00:50 5.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1101   OOD     5.0
7 COMET 384 Peter Hunter   1210   61:01 4 1:03:02 6.0
8 LASER 4.7   Will Paddick   1210   62:00 4 1:04:03 7.0
9 RS FEVA S   Bea Maletras Gemma 1300   66:30 2 2:07:53 8.0
10 NATIONAL 12   Alan Beaton Elspeth Drew 1104   DNF     10.0

R8 - 15/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET 831 Andrew Darke   1210   33:19 2 0:27:32 1.0
2 FINN 14 Don Francis   1049   31:31 2 0:30:03 2.0
3 COMET 384 Peter Hunter   1210   39:50 2 0:32:55 3.0
4 LASER 174943 James Barlow   1101   44:50 2 0:40:43 4.0
5 LASER   Mark Foster   1101   45:17 2 0:41:08 5.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1101   OOD 2   5.0

R11 - 29/10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Don Francis   1049   58:15 8 0:55:32 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1150   57:54 7 0:57:32 2.0
3 LASER 149516 Neil Grant   1101   57:52 7 1:00:04 3.0
4 LASER   Mark Foster   1101   58:09 7 1:00:22 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1101   58:15 7 1:00:28 5.0
6 LASER 174943 James Barlow   1101   58:26 7 1:00:39 6.0
7 LASER RADIAL   Dee Smith   1150   53:15 6 1:01:44 7.0
8 RS FEVA S 154 Mattie Svendseon Jo Almond 1167   54:20 6 1:02:05 8.0

R12 - 29/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Don Francis   1049   37:37 5 0:35:52 1.0
2 LASER 174943 James Barlow   1101   40:58 5 0:37:13 2.0
3 LASER   Mark Foster   1101   41:22 5 0:37:34 3.0
4 LASER 206851 Mark Hayzelden   1150   43:19 5 0:37:40 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1101   42:08 5 0:38:16 5.0
6 LASER RADIAL   Dee Smith   1150   39:29 4 0:42:55 6.0
7 RS FEVA S 154 Mattie Svendseon Jo Almond 1167   40:35 4 0:43:28 7.0
8 LASER 149516 Neil Grant   1147   DNF     9.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 17
DNFStarted but did not finish Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com