GTSC Summer Points Series 2024

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 19:37 on June 9, 2024

Overall

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
23/4
R3
26/5
R4
2/6
R5
9/6
Nett
1st COMET   Andrew Darke   1210 (11.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 2.0
2nd LASER 206851 Mark Hayzelden   1102 1.0 (2.0) (11.0 DNC) 2.0 3.0
3rd LASER 174943 James Barlow   1102 2.0 (4.0) (3.0) 3.0 5.0
4th LASER   Mark Foster   1102 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0
5th COMET   Peter Hunter   1210 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 13.0
6th LASER RADIAL   Neil Grant   1154 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 15.0
7th RS VISION   Matt Kino-Wylam Seb TH 1169 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 11.0 DNC 15.0
8th LASER RADIAL 174489 Rob Jones   1154 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 15.0
9th LASER RADIAL   Dee Smith   1154 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 16.0
10th LASER RADIAL 195864 Don Francis   1154 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 16.0

50% of races sailed to count.
Races sailed most Sundays at 4pm (see calendar).

R1 - 23/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1102 40:04 3 0:36:21 1.0
2 LASER 174943 James Barlow   1102 42:18 3 0:38:23 2.0
3 LASER   Mark Foster   1102 43:50 3 0:39:47 3.0
4 LASER RADIAL 174489 Rob Jones   1154 46:04 3 0:39:55 4.0
5 LASER RADIAL 195864 Don Francis   1154 48:15 3 0:41:49 5.0

R3 - 26/5 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET   Andrew Darke   1210 39:15 5 0:32:26 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1154 39:16 5 0:34:02 2.0
3 LASER   Mark Foster   1102 38:36 5 0:35:02 3.0
4 LASER 174943 James Barlow   1154 41:05 5 0:35:36 4.0

R4 - 2/6 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET   Andrew Darke   1210 39 4 0:00:32 1.0
2 COMET   Peter Hunter   1210 39:53 4 0:32:58 2.0
3 LASER 174943 James Barlow   1102 37:20 4 0:33:53 3.0
4 RS VISION   Matt Kino-Wylam Seb TH 1169 37:42 3 0:43:00 4.0

R5 - 9/6 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 COMET   Andrew Darke   1210 46:44 4 0:38:37 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1102 46:19 4 0:42:02 2.0
3 LASER 174943 James Barlow   1102 46:36 4 0:42:17 3.0
4 LASER RADIAL   Neil Grant   1154 48:49 4 0:42:18 4.0
5 LASER RADIAL   Dee Smith   1154 51:51 4 0:44:56 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com