Laser Cup and Singlehanded Championships 2022

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 17:32 on October 9, 2022

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
9/10
R2
9/10
Total Nett
1st LASER RADIAL 174943 James Barlow 1147 2.0 2.0 4.0 4.0
2nd LASER 4.7 174489 Rob Jones 1208 4.0 1.0 5.0 5.0
3rd LASER   Mark Foster 1100 3.0 3.0 6.0 6.0
4th LASER RADIAL 206851 Mark Hayzelden 1147 1.0 7.0 DNC 8.0 8.0
5th LASER RADIAL 149516 Neil Grant 1147 5.0 7.0 DNC 12.0 12.0
6th LASER RADIAL 44565 Dee Smith 1147 6.0 7.0 DNC 13.0 13.0

Single Handed Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY R1
9/10
R2
9/10
Total Nett
1st FINN 14 Donald Francis 1049 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd COMET 831 Andrew Darke 1210 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd SOLO 4071 Andy Nicoll 1142 3.0 3.0 6.0 6.0

R1 - Laser Fleet - 9/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 206851 Mark Hayzelden 1147 49:49 5 0:43:26 1.0
2 LASER RADIAL 174943 James Barlow 1147 50:34 5 0:44:05 2.0
3 LASER   Mark Foster 1100 51:33 5 0:46:52 3.0
4 LASER 4.7 174489 Rob Jones 1208 56:49 5 0:47:02 4.0
5 LASER RADIAL 149516 Neil Grant 1147 58:20 5 0:50:51 5.0
6 LASER RADIAL 44565 Dee Smith 1147 51:32 4 0:56:10 6.0

R2 - Laser Fleet - 9/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 4.7 174489 Rob Jones 1208 50:07 4 0:41:29 1.0
2 LASER RADIAL 174943 James Barlow 1147 48:18 4 0:42:07 2.0
3 LASER   Mark Foster 1100 48:36 4 0:44:11 3.0

R1 - Single Handed Fleet - 9/10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Donald Francis 1049 43:04 5 0:41:03 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke 1210 42:58 4 0:44:23 2.0
3 SOLO 4071 Andy Nicoll 1142 48:23 4 0:52:58 3.0

R2 - Single Handed Fleet - 9/10 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Donald Francis 1049 37:54 4 0:36:08 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke 1210 47:31 4 0:39:16 2.0
3 SOLO 4071 Andy Nicoll 1142 38:00 3 0:44:22 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 7

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com