event burgee venue burgee

Presidents Bowl 2021

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 22:27 on May 22, 2021

Adult Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
25/4
R2
25/4
Nett
1st Adult COMET 384 Peter Hunter   1210 3.0 1.0 4.0
2nd Adult LASER 174489 Rob Jones   1100 5.0 2.0 7.0
3rd Adult LASER 204887 Mark Foster   1100 4.0 3.0 7.0
4th Adult LASER 174943 James Barlow   1100 7.0 4.0 11.0
5th Adult LASER 140869 Tim Wakefield   1100 1.0 12.0 DNC 13.0
6th Adult LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 8.0 5.0 13.0
7th Adult LASER 206851 Mark Hayzelden   1100 2.0 12.0 DNC 14.0
8th Adult RS200 1467 Don Francis Jo Almond 1046 11.0 6.0 17.0
9th Adult LASER 149516 Neil Grant   1100 6.0 12.0 DNC 18.0
10th Adult LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1147 9.0 12.0 DNC 21.0
11th Adult COMET 476 Mel Holman   1210 10.0 12.0 DNC 22.0

Junior Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
25/4
Nett
1st Junior TOPPER 32893 Philippa Holman   1365 1.0 1.0
2nd Junior RS FEVA XL   Will Almond Will Paddick 1244 2.0 2.0
3rd Junior RS FEVA XL   Beth Almond Alex Holman 1244 3.0 3.0

R1 - Adult Fleet - 25/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Adult LASER 140869 Tim Wakefield   1100 50:05 0:45:32 1.0
2 Adult LASER 206851 Mark Hayzelden   1100 51:02 0:46:24 2.0
3 Adult COMET 384 Peter Hunter   1210 59:38 0:49:17 3.0
4 Adult LASER 204887 Mark Foster   1100 54:50 0:49:51 4.0
5 Adult LASER 174489 Rob Jones   1100 55:28 0:50:25 5.0
6 Adult LASER 149516 Neil Grant   1100 57:24 0:52:11 6.0
7 Adult LASER 174943 James Barlow   1100 60:34 0:55:04 7.0
8 Adult LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 52:19 0:59:27 8.0
9 Adult LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1147 57:17 1:02:26 9.0
10 Adult COMET 476 Mel Holman   1210 53:35 1:13:48 10.0
11 Adult RS200 1467 Don Francis Jo Almond 1046 62:42 1:14:56 11.0

R2 - Adult Fleet - 25/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Adult COMET 384 Peter Hunter   1210 34:38 0:28:37 1.0
2 Adult LASER 174489 Rob Jones   1100 31:50 0:28:56 2.0
3 Adult LASER 204887 Mark Foster   1100 33:31 0:30:28 3.0
4 Adult LASER 174943 James Barlow   1100 34:40 0:31:31 4.0
5 Adult LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 41:24 0:37:38 5.0
6 Adult RS200 1467 Don Francis Jo Almond 1046 42:00 1:00:14 6.0

R1 - Junior Fleet - 25/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Junior TOPPER 32893 Philippa Holman   1365 55:45 0:40:51 1.0
2 Junior RS FEVA XL   Will Almond Will Paddick 1244 55:20 0:44:29 2.0
3 Junior RS FEVA XL   Beth Almond Alex Holman 1244 55:25 1:06:49 3.0

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com