event burgee venue burgee

Spring Series Points 2021

Goring Thames Sailing Club

Results are provisional as of 22:15 on May 22, 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R9
4/4
R10
4/4
R11
11/4
R12
11/4
R13
18/4
R14
18/4
Nett
1st LASER 206851 Mark Hayzelden   1100 (1.0) (1.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 3.0
2nd FINN 14 Don Francis   1049 (7.0) 2.0 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0
3rd COMET 831 Andrew Darke   1210 2.0 (5.0) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 6.0
4th LASER 174489 Rob Jones   1100 (6.0) (6.0) 4.0 (5.0) 3.0 3.0 10.0
5th LASER 207408 Simon Lidbetter   1100 (5.0) 3.0 (6.0) (6.0) 4.0 4.0 11.0
6th LASER 143106 Neil Champion   1100 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (8.0) 8.0 6.0 5.0 19.0
7th LASER 204887 Mark Foster   1100 3.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 21.0
8th COMET 384 Peter Hunter   1210 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 25.0
9th LASER 140869 Tim Wakefield   1100 4.0 8.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 26.0
10th WAYFARER 9272 Paul Bradstock   1102 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 5.0 14.0 DNC 26.0
11th LASER 149516 Neil Grant   1100 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 33.0
12th LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1147 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 36.0
13th LASER 174943 James Barlow   1100 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 37.0

Races 1-8 not sailed due to Covid restrictions

R9 - 4/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1100   49:02 5 0:44:35 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210   54:31 5 0:45:03 2.0
3 LASER 204887 Mark Foster   1100   51:24 5 0:46:44 3.0
4 LASER 140869 Tim Wakefield   1100   52:20 5 0:47:35 4.0
5 LASER 207408 Simon Lidbetter   1099   52:45 5 0:48:00 5.0
6 LASER 174489 Rob Jones   1100   53:32 5 0:48:40 6.0
7 FINN 14 Don Francis   1049   51:41 5 0:49:16 7.0
8 LASER RADIAL 44565 Dee Smith   1147   54:45 4 0:59:40 8.0

R10 - 4/4 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1100   45:52 6 0:41:42 1.0
2 FINN 14 Don Francis   1049   44:05 6 0:42:01 2.0
3 LASER 207408 Simon Lidbetter   1099   48:14 6 0:43:53 3.0
4 LASER 204887 Mark Foster   1100   50:15 6 0:45:41 4.0
5 COMET 831 Andrew Darke   1210   46:21 5 0:45:58 5.0
6 LASER 174489 Rob Jones   1100   51:18 6 0:46:38 6.0
7 LASER 140869 Tim Wakefield   1100   DNF     8.0

R11 - 11/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1100   55:36 5 0:50:33 1.0
2 FINN 14 Don Francis   1049   54:14 5 0:51:42 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1210   64:20 5 0:53:10 3.0
4 LASER 174489 Rob Jones   1100   59:50 5 0:54:24 4.0
5 LASER 149516 Neil Grant   1100   67:41 5 1:01:32 5.0
6 LASER 207408 Simon Lidbetter   1099   58:24 4 1:06:25 6.0
7 COMET 384 Peter Hunter   1210   67:47 4 1:10:01 7.0
8 LASER 143106 Neil Champion   1100   65:36 4 1:14:33 8.0
9 LASER 174943 James Barlow   1100   68:46 4 1:18:09 9.0

R12 - 11/4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FINN 14 Don Francis   1049   49:45 10 0:47:26 1.0
2 LASER 206851 Mark Hayzelden   1100   52:17 10 0:47:32 2.0
3 COMET 831 Andrew Darke   1210   52:55 9 0:48:36 3.0
4 COMET 384 Peter Hunter   1210   55:40 9 0:51:07 4.0
5 LASER 174489 Rob Jones   1100   50:39 9 0:51:10 5.0
6 LASER 207408 Simon Lidbetter   1099   54:13 9 0:54:49 6.0
7 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   1102   51:58 8 0:58:57 7.0
8 LASER 143106 Neil Champion   1100   55:38 8 1:03:13 8.0

R13 - 18/4 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1100   53:20 4 0:48:29 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210   59:08 4 0:48:52 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1100   58:31 4 0:53:12 3.0
4 LASER 207408 Simon Lidbetter   1099   58:41 4 0:53:24 4.0
5 WAYFARER 9272 Paul Bradstock   1102   55:55 3 1:07:39 5.0
6 LASER 143106 Neil Champion   1100   56:26 3 1:08:24 6.0

R14 - 18/4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 206851 Mark Hayzelden   1100   46:06 4 0:41:55 1.0
2 COMET 831 Andrew Darke   1210   51:35 4 0:42:38 2.0
3 LASER 174489 Rob Jones   1100   48:30 4 0:44:05 3.0
4 LASER 207408 Simon Lidbetter   1099   56:30 4 0:51:25 4.0
5 LASER 143106 Neil Champion   1100   45:47 3 0:55:30 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish 8

www.goringthamessc.org.uk

www.goringthamessc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com