HRYRA 2016

as of 9/19/2016

HRYRA 2016

1 Fleet

Sailed: 17, Discards: 4, To count: 13, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF KSC R1
6/5  
KSC R2
6/5  
CYC R1
6/11  
CYC R2
6/11  
CYC R3
6/12  
CYC R4
6/12  
HCYC R1
6/25  
HCYC R2
6/25  
HCYC R3
6/26  
SYC1
9/10  
SYC2
9/10  
SYC3
9/11  
SYC4
9/11  
MYC1
9/17  
MYC2
9/17  
MYC3
9/17  
MYC4
9/18  
Total Nett
1st Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 72.0 32.0
2nd Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 5.0 SCP 3.0 1.0 (10.0 DNF) 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 10.0 DNC 3.0 3.0 3.0 4.0 87.0 47.0
3rd Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DSQ 4.0 3.0 4.0 2.0 3.0 10.0 DNC 4.0 4.0 5.0 1.0 94.0 54.0
4th Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DSQ 5.0 5.0 3.0 3.0 2.0 10.0 DNC 2.0 2.0 2.0 10.0 DNS 96.0 56.0
5th Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 4.0 4.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 125.0 85.0
6th Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0 2.0 5.0 5.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 129.0 89.0
7th Ice-Nine J100 37   Elliot Faselman 93 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 5.0 4.0 3.0 147.0 107.0
8th Raptor J-105 USA402 HCYC Frank Conway 96 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 148.0 108.0
9th Big EZ J100 340 MYC Eric 93 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNF 6.0 10.0 DNS 10.0 DNS 166.0 126.0

2 Fleet

Sailed: 16, Discards: 4, To count: 12, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF KSC R1
6/5  
KSC R2
6/5  
CYC R1
6/11  
CYC R2
6/11  
CYC R3
6/12  
CYC R4
6/12  
HCYC R1
6/25  
HCYC R2
6/25  
HCYC R3
6/26  
SYC1
9/10  
SYC2
9/10  
SYC3
9/11  
SYC4
9/11  
MYC1
9/17  
MYC2
9/17  
MYC3
9/17  
MYC4
9/18  
Total Nett
1st Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 1.0 1.0 2.0   1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) (5.0) 1.0 3.0 3.0 (5.0) (6.0) 3.0 1.0 39.0 20.0
2nd Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 2.0 3.0 1.0   2.0 (11.0 DNS) 3.0 3.0 2.0 1.0 3.0 (5.0) (4.0) 2.0 3.0 (5.0) 3.0 53.0 28.0
3rd Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC)   (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 1.0 1.0 2.0 4.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 6.0 SCP 84.0 40.0
4th Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 5.0 (6.0) 5.0   (6.0) 5.0 2.0 4.0 4.0 (6.0) (6.0) 6.0 5.0 6.0 4.0 6.0 6.0 82.0 58.0
5th Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC)   (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 2.0 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 2.0 103.0 59.0
6th Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC)   (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 5.0 4.0 11.0 DNC 1.0 5.0 4.0 5.0 127.0 83.0
7th Grafitti Olson 30 8384 CYC Kerry Coyne 111 3.0 4.0 3.0   3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 137.0 93.0
8th Partner Ship J80 496 KSC Chris Waterous 126 8.0 SCP 5.0 4.0   4.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 144.0 100.0
9th Knot Phrfect J 30 5 CYC Herring 141 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0   5.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 158.0 114.0
10th Boys Dream III Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 4.0 2.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 160.0 116.0

3 Fleet

Sailed: 15, Discards: 4, To count: 11, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF KSC R1
6/5  
KSC R2
6/5  
CYC R1
6/11  
CYC R2
6/11  
CYC R3
6/12  
CYC R4
6/12  
HCYC R1
6/25  
HCYC R2
6/25  
HCYC R3
6/26  
SYC1
9/10  
SYC2
9/10  
SYC3
9/11  
SYC4
9/11  
MYC1
9/17  
MYC2
9/17  
MYC3
9/17  
MYC4
9/18  
Total Nett
1st Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 1.0 1.0 2.0   2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0   1.0 (10.0 DNF) 10.0 DNS 3.0 66.0 26.0
2nd Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 2.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   2.0 2.0 2.0 2.0 92.0 52.0
3rd Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0   3.0 1.0 3.0 1.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 93.0 53.0
4th Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 10.0 DNF   3.0 1.0 1.0 1.0 100.0 60.0
5th Tromontana J24 3550 MYC Predrog Knezevic 177 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 3.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 127.0 87.0
6th Solution Pearson 26 76 CYC Charlie Kirstein 225 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0   1.0 (10.0 DNS) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 134.0 94.0
7th Elan C&CRW 14070 KSC Barry Medenbach 207 2.0 4.0 SCP (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 136.0 96.0
8th Taffy Girl C&C 21197 KSC Jody Sterling 216 3.0 MC 3.0 (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 136.0 96.0
9th Bodega Bay Hunter 28.5 687 CYC Joanne Kimmerle 201 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNF)   (10.0 DNF) 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 143.0 103.0

4 Fleet

Sailed: 15, Discards: 4, To count: 11, Rating system: PHRF, Entries: 20, Scoring system: HRYRA
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF KSC R1
6/5  
KSC R2
6/5  
CYC R1
6/11  
CYC R2
6/11  
CYC R3
6/12  
CYC R4
6/12  
HCYC R1
6/25  
HCYC R2
6/25  
HCYC R3
6/26  
SYC1
9/10  
SYC2
9/10  
SYC3
9/11  
SYC4
9/11  
MYC1
9/17  
MYC2
9/17  
MYC3
9/17  
MYC4
9/18  
Total Nett
1st Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0   3.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0   (5.0) (6.0) 3.0 3.0 75.0 22.0
2nd Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 2.0 5.0 3.0 1.0 3.0   1.0 1.0 5.0 1.0 130.0 46.0
3rd Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 4.0 4.0   2.0 7.0 2.0 4.0 195.0 111.0
4th Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 3.0 1.0   3.0 3.0 1.0 21.0 DNF 202.0 118.0
5th Tromontana (Jam) J24 3550 MYC Predrog Knezevic 183 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   4.0 4.0 4.0 2.0 245.0 161.0
6th Dream Chaser Hunter 355 717 MYC Bob Tamagny 159 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   6.0 2.0 6.0 5.0 250.0 166.0
7th Madam Du pois Sabre 28 24135 CYC Gordon 213 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0   1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 255.0 171.0
8th Patience Catalina 25 665 CYC Moore 243 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0   2.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 261.0 177.0
9th Ilsa B Alden 48 CB 42766 SYC Andy Biedermann 114 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 5.0 3.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 263.0 179.0
10th Petunia Tartan 3000 015   Richard Hansen 174 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0 6.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 264.0 180.0
11th Cloudspin Hunter 34 961 HCYC Charles Manley 171 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 4.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 267.0 183.0
12th Race Riot Yamaha 33 65 NBC Morris Azar 153 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   7.0 5.0 7.0 21.0 DNF 271.0 187.0
13th It't About Time Beneteau 361 361 HCYC Marc Goldzweig 174 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 8.0 8.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 274.0 190.0
14th Eres Tu Pearson 26 1071 KSC Tom Burt 222 1.0 1.0 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 275.0 191.0
15th Lapiz Cal 28   KSC George Minervinie 213 2.0 MC 2.0 (21.0 DNC)   (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 277.0 193.0
16th Telepathy Beneteau 285W 139   Royce Ruggles 198 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 279.0 195.0
17th Susan J J24 2500 SYC Doug Austrian 186 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 5.0 21.0 DNF   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 283.0 199.0
18th Runaway J22 395   Donn Morrill 189 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 6.0 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 286.0 202.0
19th Anne M Alerion 28 401 MYC Walt Moser 162 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC)   (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   8.0 8.0 21.0 DNS 21.0 DNF 289.0 205.0
20th Hershey II Capri 22 427 CYC Lewis 222 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0   (21.0 DNF) (21.0 DNS) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 297.0 213.0

KSC R1 - 1 Fleet - 6/5

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00, Distance: 4.45, Course: S12
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 113615 1:01:15 0:54:48 0:00:00 4.359 kn 1.0
2 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 114013 1:05:13 0:58:06 0:03:18 4.094 kn 2.0
3 Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 11:46:30 1:11:30 1:04:50 0:10:02 3.734 kn 4.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 114404 SCP 1:01:30 0:06:42 3.866 kn 5.0

KSC R2 - 1 Fleet - 6/5

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30:00, Distance: 4.61, Course: XS21
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 13:46:16 1:16:16 1:09:35 0:00:00 3.627 kn 1.0
2 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 13:52:03 1:22:03 1:14:40 0:05:06 3.371 kn 2.0
3 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 13:59:58 1:29:58 1:22:08 0:12:33 3.074 kn 3.0
4 Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 14:00:16 2:00:16 1:53:21 0:43:46 2.3 kn 4.0

CYC R1 - 1 Fleet - 6/11

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 11.25.00, Distance: 3.74, Course: 2
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 12.44.35 1.19.35 1.13.14 0.00.00 2.82 kn 1.0
2 Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 13.06.28 1.41.28 1.35.51 0.22.38 2.212 kn 2.0

CYC R2 - 1 Fleet - 6/11

Fleets 2, 3 and 4 Race abandoned. 2 Hour time limit

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 13.45.00, Distance: 3.94, Course: 2
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 15.42.12 1.57.12 1.51.17 0.00.00 2.017 kn 1.0
2 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102   DNF       10.0

CYC R3 - 1 Fleet - 6/12

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00, Distance: 7.58, Course: 22
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 11.47.24 1.12.24 0.59.31 0.00.00 6.282 kn 1.0
2 Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 11.48.17 1.13.17 1.01.55 0.02.24 6.206 kn 2.0

CYC R4 - 1 Fleet - 6/12

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20.00, Distance: 5.02, Course: 22
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 13.13.40 0.53.40 0.45.08 0.00.00 5.612 kn 1.0
2 Puck IV J 88 022 KSC Ian Westergren 90 13.14.09 0.54.09 0.46.37 0.01.29 5.562 kn 2.0

HCYC R1 - 1 Fleet - 6/25

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 11.10.00, Distance: 1.56, Course: 24, Wind dir: SW
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 12.47.33 1.37.33 1.35.36 0.00.00 0.96 kn 1.0
2 Raptor J-105 USA402 HCYC Frank Conway 96 12.50.41 1.40.41 1.38.11 0.02.35 0.93 kn 2.0
3 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 12.37.45 DSQ       10.0
3 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 12.34.24 DSQ       10.0

HCYC R2 - 1 Fleet - 6/25

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 14.10.00, Distance: 3.24, Course: K, Ave wind: 3
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 14.50.26 0.40.26 0.36.23 0.00.00 4.808 kn 1.0
2 Raptor J-105 USA402 HCYC Frank Conway 96 14.52.10 0.42.10 0.36.59 0.00.36 4.61 kn 2.0
3 Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 14.50.37 0.40.37 0.37.32 0.01.09 4.786 kn 3.0
4 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 14.53.30 0.43.30 0.38.19 0.01.56 4.469 kn 4.0
5 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 14.55.02 0.45.02 0.40.20 0.03.57 4.317 kn 5.0

HCYC R3 - 1 Fleet - 6/26

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30.00, Distance: 6.94, Course: G3x2, Wind dir: SE, Ave wind: 7.5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 12.04.54 1.34.54 1.26.14 0.00.00 4.388 kn 1.0
2 Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 12.04.26 1.34.26 1.27.50 0.01.37 4.409 kn 2.0
3 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 12.12.31 1.42.31 1.31.25 0.05.11 4.062 kn 3.0
4 Raptor J-105 USA402 HCYC Frank Conway 96 12.12.36 1.42.36 1.31.30 0.05.16 4.058 kn 4.0
5 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 12.14.10 1.44.10 1.34.06 0.07.53 3.997 kn 5.0

SYC1 - 1 Fleet - 9/10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1105, Distance: 3.9, Course: 90
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 11:59:56 0:54:56 0:50:04 0:00:00 4.26 kn 1.0
2 Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 11:59:05 0:54:05 0:50:23 0:00:19 4.327 kn 2.0
3 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 12:01:17 0:56:17 0:50:38 0:00:34 4.158 kn 3.0
4 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 12:04:38 0:59:38 0:53:24 0:03:20 3.924 kn 4.0
5 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 12:06:50 1:01:50 0:55:12 0:05:09 3.784 kn 5.0

SYC2 - 1 Fleet - 9/10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125900, Distance: 8.5, Course: 71
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 14:27:59 1:28:59 1:18:22 0:00:00 5.731 kn 1.0
2 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 14:32:25 1:33:25 1:19:49 0:01:27 5.459 kn 2.0
3 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 14:32:37 1:33:37 1:21:18 0:02:56 5.448 kn 3.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 14:42:14 1:43:14 1:28:47 0:10:25 4.94 kn 4.0
5 Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 14:38:29 1:39:29 1:31:25 0:13:03 5.126 kn 5.0

SYC3 - 1 Fleet - 9/11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1105, Distance: 9.0, Course: 84
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 12:40:20 1:35:20 1:24:05 0:00:00 5.664 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 12:43:14 1:38:14 1:25:11 0:01:06 5.497 kn 2.0
3 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 12:51:17 1:46:17 1:31:53 0:07:48 5.081 kn 3.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 12:57:53 1:52:53 1:37:35 0:13:30 4.784 kn 4.0
5 Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 12:51:37 1:46:37 1:38:04 0:13:59 5.065 kn 5.0

SYC4 - 1 Fleet - 9/11

Fleets 3 and 4 did not start race

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1326, Distance: 3.9, Course: 90
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 14:06:43 0:40:43 0:35:51 0:00:00 5.747 kn 1.0
2 Moonshine Columbia 32-2 60032 NBC Allen Fligor 57 14:09:41 0:43:41 0:39:59 0:04:08 5.357 kn 2.0

MYC1 - 1 Fleet - 9/17

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05:00, Distance: 6.48, Course: K Twice Around, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 12:22:02 1:17:02 1:08:56 0:00:00 5.047 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 12:24:04 1:19:04 1:09:40 0:00:44 4.917 kn 2.0
3 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 12:31:53 1:26:53 1:15:52 0:06:56 4.475 kn 3.0
4 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 12:31:39 1:26:39 1:16:17 0:07:21 4.487 kn 4.0
5 Ice-Nine J100 37   Elliot Faselman 93 12:41:22 1:36:22 1:26:19 0:17:23 4.035 kn 5.0
6 Big EZ J100 340 MYC Eric 93   DNF       10.0

MYC2 - 1 Fleet - 9/17

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:16.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 12-15
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 13:51:09 0:35:09 0:31:06 0:00:00 5.531 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 13:53:02 0:37:02 0:32:20 0:01:14 5.249 kn 2.0
3 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 13:54:53 0:38:53 0:33:23 0:02:17 5 kn 3.0
4 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 13:55:01 0:39:01 0:33:50 0:02:44 4.982 kn 4.0
5 Ice-Nine J100 37   Elliot Faselman 93 13:56:39 0:40:39 0:35:38 0:04:32 4.782 kn 5.0
6 Big EZ J100 340 MYC Eric 93 13:57:51 0:41:51 0:36:50 0:05:44 4.645 kn 6.0

MYC3 - 1 Fleet - 9/17

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:35.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 18
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 15:12:42 0:37:42 0:33:39 0:00:00 5.156 kn 1.0
2 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87 15:14:10 0:39:10 0:34:28 0:00:49 4.963 kn 2.0
3 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 15:16:24 0:41:24 0:35:54 0:02:15 4.696 kn 3.0
4 Ice-Nine J100 37   Elliot Faselman 93 15:17:42 0:42:42 0:37:41 0:04:02 4.553 kn 4.0
5 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 15:19:36 0:44:36 0:39:25 0:05:46 4.359 kn 5.0
6 Big EZ J100 340 MYC Eric 93   DNS       10.0

MYC4 - 1 Fleet - 9/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:36:00, Distance: 3.7, Course: 22, Wind dir: SSW, Ave wind: 6
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Surprise Benateau 10R 026 MYC Andrew Sexton 96 12:02:44 1:26:44 1:20:49 0:00:00 2.56 kn 1.0
2 Emoticon J-109 USA200 MYC Jonathon Rechtschaffer 75 12:09:42 1:33:42 1:29:05 0:08:16 2.369 kn 2.0
3 Ice-Nine J100 37   Elliot Faselman 93 12:12:35 1:36:35 1:30:51 0:10:02 2.299 kn 3.0
4 Hee Soo C&C 36 93139 NBC Eric Baumes 102 12:37:41 2:01:41 1:55:24 0:34:35 1.824 kn 4.0
5 Breakaway Tripp 37 31779 NBC David Otterbein 87   DNS       10.0
5 Big EZ J100 340 MYC Eric 93   DNS       10.0

KSC R1 - 2 Fleet - 6/5

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 10:40:00, Distance: 4.45, Course: S12
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 115021 1:10:21 0:58:33 0:00:00 3.795 kn 1.0
2 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 114708 1:07:08 0:58:41 0:00:07 3.977 kn 2.0
3 Grafitti Olson 30 8384 CYC Kerry Coyne 111 114928 1:09:28 1:01:14 0:02:41 3.844 kn 3.0
4 Boys Dream III Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 115223 1:12:23 1:02:09 0:03:35 3.689 kn 4.0
5 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 115247 1:12:47 1:04:33 0:06:00 3.668 kn 5.0
6 Partner Ship J80 496 KSC Chris Waterous 126 12:01:43 SCP 1:12:22 0:13:49 3.267 kn 8.0

KSC R2 - 2 Fleet - 6/5

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 12:35:00, Distance: 4.61, Course: XS21
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 13:57:10 1:22:10 1:09:57 0:00:00 3.366 kn 1.0
2 Boys Dream III Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 14:04:09 1:29:09 1:18:33 0:08:36 3.103 kn 2.0
3 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 14:02:40 1:27:40 1:18:54 0:08:57 3.155 kn 3.0
4 Grafitti Olson 30 8384 CYC Kerry Coyne 111 14:05:16 1:30:16 1:21:44 0:11:47 3.064 kn 4.0
5 Partner Ship J80 496 KSC Chris Waterous 126 14:09:15 1:34:15 1:24:34 0:14:37 2.935 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 14:09:58 1:34:58 1:26:26 0:16:29 2.913 kn 6.0

CYC R1 - 2 Fleet - 6/11

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 11.35.00, Distance: 3.74, Course: 2
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 12.54.13 1.19.13 1.12.07 0.00.00 2.833 kn 1.0
2 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 13.05.44 1.30.44 1.20.49 0.08.43 2.473 kn 2.0
3 Grafitti Olson 30 8384 CYC Kerry Coyne 111 13.04.09 1.29.09 1.22.14 0.10.07 2.517 kn 3.0
4 Partner Ship J80 496 KSC Chris Waterous 126 13.12.35 1.37.35 1.29.44 0.17.37 2.3 kn 4.0
5 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 13.17.18 1.42.18 1.35.23 0.23.16 2.194 kn 5.0
6 Knot Phrfect J 30 5 CYC Herring 141 13.26.09 1.51.09 1.42.22 0.30.15 2.019 kn 6.0

CYC R2 - 2 Fleet - 6/11

Fleets 2, 3 and 4 Race abandoned. 2 Hour time limit

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Place Points

CYC R3 - 2 Fleet - 6/12

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00, Distance: 7.58, Course: 22
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 11.53.07 1.13.07 0.53.02 0.00.00 6.22 kn 1.0
2 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 11.50.52 1.10.52 0.56.28 0.03.26 6.418 kn 2.0
3 Grafitti Olson 30 8384 CYC Kerry Coyne 111 11.52.21 1.12.21 0.58.20 0.05.18 6.286 kn 3.0
4 Partner Ship J80 496 KSC Chris Waterous 126 11.54.49 1.14.49 0.58.54 0.05.52 6.079 kn 4.0
5 Knot Phrfect J 30 5 CYC Herring 141 12.00.54 1.20.54 1.03.05 0.10.03 5.622 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 11.59.53 1.19.53 1.05.52 0.12.50 5.693 kn 6.0

CYC R4 - 2 Fleet - 6/12

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 12.25.00, Distance: 5.02, Course: 22
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 13.20.04 0.55.04 0.41.46 0.00.00 5.47 kn 1.0
2 Partner Ship J80 496 KSC Chris Waterous 126 13.20.19 0.55.19 0.44.46 0.03.01 5.445 kn 2.0
3 Grafitti Olson 30 8384 CYC Kerry Coyne 111 13.20.13 0.55.13 0.45.56 0.04.10 5.455 kn 3.0
4 Knot Phrfect J 30 5 CYC Herring 141 13.23.57 0.58.57 0.47.09 0.05.23 5.109 kn 4.0
5 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 13.22.55 0.57.55 0.48.38 0.06.52 5.201 kn 5.0
6 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114   DNS       11.0

HCYC R1 - 2 Fleet - 6/25

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 11.15.00, Distance: 1.56, Course: 24, Wind dir: SW
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 12.36.30 1.21.30 1.17.22 0.00.00 1.148 kn 1.0
2 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 12.40.56 1.25.56 1.23.03 0.05.41 1.089 kn 2.0
3 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 12.41.53 1.26.53 1.23.55 0.06.33 1.077 kn 3.0
4 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 12.51.20 1.36.20 1.32.54 0.15.32 0.972 kn 4.0

HCYC R2 - 2 Fleet - 6/25

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 14.15.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: S
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 15.00.00 0.45.00 0.37.52 0.00.00 4.32 kn 1.0
2 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 15.02.19 0.47.19 0.38.44 0.00.52 4.108 kn 2.0
3 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 15.00.15 0.45.15 0.39.06 0.01.13 4.296 kn 3.0
4 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 15.02.05 0.47.05 0.41.05 0.03.13 4.129 kn 4.0

HCYC R3 - 2 Fleet - 6/26

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00, Distance: 6.94, Course: G3x2, Wind dir: SE, Ave wind: 7.5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 12.19.31 1.44.31 1.29.15 0.00.00 3.984 kn 1.0
2 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 12.18.36 1.43.36 1.30.25 0.01.10 4.019 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 12.24.08 1.49.08 1.30.45 0.01.30 3.816 kn 3.0
4 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 12.26.25 1.51.25 1.38.35 0.09.20 3.737 kn 4.0

SYC1 - 2 Fleet - 9/10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 111101, Distance: 3.9, Course: 90
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 12:02:40 0:51:39 0:44:14 0:00:00 4.53 kn 1.0
2 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 12:06:09 0:55:08 0:46:33 0:02:19 4.244 kn 2.0
3 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 12:08:04 0:57:03 0:46:43 0:02:28 4.102 kn 3.0
4 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 12:05:23 0:54:22 0:47:09 0:02:55 4.304 kn 4.0
5 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 12:09:51 0:58:50 0:48:30 0:04:15 3.977 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 12:07:46 0:56:45 0:49:32 0:05:18 4.123 kn 6.0

SYC2 - 2 Fleet - 9/10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1306, Distance: 8.5, Course: 71
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 14:51:19 1:45:19 1:22:48 0:00:00 4.843 kn 1.0
2 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 14:51:49 1:45:49 1:23:18 0:00:30 4.82 kn 2.0
3 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 14:48:00 1:42:00 1:25:51 0:03:03 5 kn 3.0
4 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 14:50:39 1:44:39 1:25:57 0:03:09 4.873 kn 4.0
5 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 14:48:40 1:42:40 1:26:57 0:04:09 4.968 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 14:52:00 1:46:00 1:30:17 0:07:29 4.811 kn 6.0

SYC3 - 2 Fleet - 9/11

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1111, Distance: 9.0, Course: 84
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 12:55:36 1:44:36 1:20:45 0:00:00 5.163 kn 1.0
2 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 12:58:04 1:47:04 1:27:16 0:06:31 5.044 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 13:04:17 1:53:17 1:29:26 0:08:41 4.767 kn 3.0
4 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 12:57:20 1:46:20 1:29:41 0:08:56 5.078 kn 4.0
5 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 13:00:26 1:49:26 1:32:20 0:11:35 4.935 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 13:17:52 2:06:52 1:50:13 0:29:28 4.256 kn 6.0

SYC4 - 2 Fleet - 9/11

Fleets 3 and 4 did not start race

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1335, Distance: 3.9, Course: 90
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 14:17:15 0:42:15 0:31:55 0:00:00 5.538 kn 1.0
2 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 14:17:13 0:42:13 0:33:38 0:01:43 5.543 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 14:20:49 0:45:49 0:35:29 0:03:34 5.107 kn 3.0
4 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 14:18:05 0:43:05 0:35:40 0:03:45 5.431 kn 4.0
5 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 14:22:05 0:47:05 0:39:52 0:07:57 4.97 kn 5.0

MYC1 - 2 Fleet - 9/17

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 11:10:00, Distance: 6.48, Course: K Twice Around, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 12:33:28 1:23:28 1:11:29 0:00:00 4.658 kn 1.0
2 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 12:35:41 1:25:41 1:13:22 0:01:54 4.538 kn 2.0
3 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 12:37:43 1:27:43 1:13:28 0:01:59 4.432 kn 3.0
4 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 12:43:29 1:33:29 1:16:19 0:04:50 4.159 kn 4.0
5 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 12:44:01 1:34:01 1:16:51 0:05:22 4.135 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 12:45:41 1:35:41 1:23:42 0:12:13 4.063 kn 6.0

MYC2 - 2 Fleet - 9/17

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:21.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 12-15
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 14:00:17 0:39:17 0:30:42 0:00:00 4.949 kn 1.0
2 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 14:00:14 0:39:14 0:32:06 0:01:24 4.955 kn 2.0
3 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 14:00:52 0:39:52 0:33:43 0:03:01 4.876 kn 3.0
4 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 14:01:58 0:40:58 0:34:58 0:04:17 4.745 kn 4.0
5 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 14:03:09 0:42:09 0:36:09 0:05:28 4.612 kn 5.0
6 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 14:07:03 0:46:03 0:37:28 0:06:46 4.221 kn 6.0

MYC3 - 2 Fleet - 9/17

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14:40.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 18
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 15:21:07 0:41:07 0:32:32 0:00:00 4.728 kn 1.0
2 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 15:21:15 0:41:15 0:34:07 0:01:35 4.713 kn 2.0
3 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 15:23:29 0:43:29 0:34:54 0:02:22 4.471 kn 3.0
4 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 15:21:27 0:41:27 0:35:27 0:02:56 4.69 kn 4.0
5 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 15:21:46 0:41:46 0:35:37 0:03:05 4.654 kn 5.0
6 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 15:26:03 0:46:03 0:40:03 0:07:32 4.221 kn 6.0

MYC4 - 2 Fleet - 9/18

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10:41:00, Distance: 3.7, Course: 22, Wind dir: SSW, Ave wind: 6
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Sterling Lindenberg24 2 KSC Todd Diffee 159 11:58:17 1:17:17 1:07:29 0:00:00 2.873 kn 1.0
2 Freya Tartan 33 31468 SYC Guy May 159 12:06:45 1:25:45 1:15:57 0:08:28 2.589 kn 2.0
3 Vixen J 92 91 CYC Mike Aiello 114 12:07:16 1:26:16 1:19:14 0:11:45 2.573 kn 3.0
4 Madly Mad Hatter J/97 46 HCYC Darrell Dwyer 111 12:28:05 1:47:05 1:40:14 0:32:46 2.073 kn 5.0
5 Mayhem Frers 30 18 SYC Mark May 132 12:28:31 SCP 1:39:23 0:31:54 2.065 kn 6.0
5 Espresso Olson 30 30428 CYC Dave Eberhart 111 12:37:35 1:56:35 1:49:44 0:42:16 1.904 kn 6.0

KSC R1 - 3 Fleet - 6/5

Start: Fleet 3, Finishes: Finish time, Time: 10:45:00, Distance: 4.45, Course: S12
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 120407 1:19:07 1:06:13 0:00:00 3.375 kn 1.0
2 Elan C&CRW 14070 KSC Barry Medenbach 207 120832 1:23:32 1:08:11 0:01:58 3.196 kn 2.0
3 Taffy Girl C&C 21197 KSC Jody Sterling 216   MC       3.0

KSC R2 - 3 Fleet - 6/5

Start: Fleet 3, Finishes: Finish time, Time: 12:40:00, Distance: 2.37, Course: S20
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 13:43:35 1:03:35 0:56:43 0:00:00 2.236 kn 1.0
2 Taffy Girl C&C 21197 KSC Jody Sterling 216 13:54:28 1:14:28 1:05:56 0:09:13 1.91 kn 3.0
3 Elan C&CRW 14070 KSC Barry Medenbach 207 13:50:44 SCP 1:02:33 0:05:51 2.01 kn 4.0

CYC R1 - 3 Fleet - 6/11

Start: Fleet 3, Finishes: Finish time, Time: 11.40.00, Distance: 3.74, Course: 2
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 13.13.04 1.33.04 1.21.40 0.00.00 2.411 kn 1.0
2 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 13.20.21 1.40.21 1.29.30 0.07.51 2.236 kn 2.0
3 Solution Pearson 26 76 CYC Charlie Kirstein 225 13.35.02 1.55.02 1.41.01 0.19.21 1.951 kn 3.0
4 Bodega Bay Hunter 28.5 687 CYC Joanne Kimmerle 201   DNF       10.0

CYC R2 - 3 Fleet - 6/11

Fleets 2, 3 and 4 Race abandoned. 2 Hour time limit

Start: Fleet 3, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Place Points

CYC R3 - 3 Fleet - 6/12

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00, Distance: 7.58, Course: 22
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Solution Pearson 26 76 CYC Charlie Kirstein 225 12.09.13 1.24.13 0.55.48 0.00.00 5.4 kn 1.0
2 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 12.05.32 1.20.32 0.58.33 0.02.46 5.647 kn 2.0
3 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 12.07.27 1.22.27 0.59.20 0.03.32 5.516 kn 3.0
4 Bodega Bay Hunter 28.5 687 CYC Joanne Kimmerle 201   DNF       10.0

CYC R4 - 3 Fleet - 6/12

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 12.30.00, Distance: 5.02, Course: 22
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 13.29.49 0.59.49 0.44.30 0.00.00 5.035 kn 1.0
2 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 13.30.22 1.00.22 0.45.49 0.01.18 4.99 kn 2.0
3 Bodega Bay Hunter 28.5 687 CYC Joanne Kimmerle 201 13.44.19 1.14.19 0.57.30 0.13.00 4.053 kn 3.0
4 Solution Pearson 26 76 CYC Charlie Kirstein 225   DNS       10.0

HCYC R1 - 3 Fleet - 6/25

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 11.20.00, Distance: 1.56, Course: 24, Wind dir: SW
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 12.49.47 1.29.47 1.25.20 0.00.00 1.043 kn 1.0
2 Tromontana J24 3550 MYC Predrog Knezevic 177 13.04.12 1.44.12 1.39.36 0.14.16 0.898 kn 2.0
3 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 13.25.48 2.05.48 2.01.03 0.35.42 0.744 kn 3.0

HCYC R2 - 3 Fleet - 6/25

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 14.20.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: S
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 15.12.07 0.52.07 0.42.14 0.00.00 3.73 kn 1.0
2 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 15.11.32 0.51.32 0.42.18 0.00.04 3.772 kn 2.0
3 Tromontana J24 3550 MYC Predrog Knezevic 177 15.13.22 0.53.22 0.43.49 0.01.34 3.643 kn 3.0

HCYC R3 - 3 Fleet - 6/26

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00, Distance: 6.94, Course: G3x2, Wind dir: SE, Ave wind: 7.5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 12.36.23 1.56.23 1.36.36 0.00.00 3.578 kn 1.0
2 Tromontana J24 3550 MYC Predrog Knezevic 177 12.37.39 1.57.39 1.37.11 0.00.34 3.539 kn 2.0
3 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 12.41.02 2.01.02 1.39.52 0.03.16 3.44 kn 3.0

SYC1 - 3 Fleet - 9/10

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1119, Distance: 3.9, Course: 90
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 12:13:38 0:54:38 0:43:19 0:00:00 4.283 kn 1.0
2 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 12:18:24 0:59:24 0:45:10 0:01:50 3.939 kn 2.0

SYC2 - 3 Fleet - 9/10

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1313, Distance: 8.5, Course: 71
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 15:03:53 1:50:53 1:26:14 0:00:00 4.599 kn 1.0
2 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 15:13:31 2:00:31 1:29:30 0:03:15 4.232 kn 2.0

SYC3 - 3 Fleet - 9/11

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1117, Distance: 9.0, Course: 84
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Jurassis Dragon J22 918 SYC Biedermann 183 13:19:51 2:02:51 1:35:24 0:00:00 4.396 kn 1.0
2 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 13:20:14 2:03:14 1:37:08 0:01:44 4.382 kn 2.0
3 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219   DNF       10.0

SYC4 - 3 Fleet - 9/11

Fleets 3 and 4 did not start race

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Place Points

MYC1 - 3 Fleet - 9/17

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 11:15:00, Distance: 6.48, Course: K twice around, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 12:49:24 1:34:24 1:15:36 0:00:00 4.119 kn 1.0
2 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 13:08:53 1:53:53 1:35:25 0:19:48 3.414 kn 2.0
3 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 13.02:29 5:34:00 5:10:21 3:54:44 1.164 kn 3.0

MYC2 - 3 Fleet - 9/17

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13:26.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 12-15
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 14:18:06 0:52:06 0:40:16 0:00:00 3.731 kn 1.0
2 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 14:15:36 0:49:36 0:40:22 0:00:06 3.919 kn 2.0
3 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174   DNF       10.0

MYC3 - 3 Fleet - 9/17

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14:45.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 18
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 15:34:22 0:49:22 0:37:32 0:00:00 3.938 kn 1.0
2 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 15:36:00 0:51:00 0:41:46 0:04:14 3.812 kn 2.0
3 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174   DNS       10.0

MYC4 - 3 Fleet - 9/18

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10:46:00, Distance: 3.7, Course: 22, Ave wind: 6
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Gusto Pearson 2600 41496 MYC Jessica Fitzgerald 219 12:28:48 1:42:48 1:29:18 0:00:00 2.16 kn 1.0
2 Insatiable Merit25 32905 MYC Jim Dyer 171 12:41:13 1:55:13 1:44:40 0:15:23 1.927 kn 2.0
3 Skeleton Crew Merit25 779 KSC David Wightman 174 12:52:17 2:06:17 1:55:33 0:26:15 1.758 kn 3.0

KSC R1 - 4 Fleet - 6/5

Start: Fleet 4, Finishes: Finish time, Time: 10:50:00, Distance: 4.45, Course: S12
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Eres Tu Pearson 26 1071 KSC Tom Burt 222 121641 1:26:41 1:10:13 0:00:00 3.08 kn 1.0
2 Lapiz Cal 28   KSC George Minervinie 213   MC       2.0

KSC R2 - 4 Fleet - 6/5

Start: Fleet 4, Finishes: Finish time, Time: 12:45:00, Distance: 2.37, Course: S20
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Eres Tu Pearson 26 1071 KSC Tom Burt 222 13:37:26 0:52:26 0:43:40 0:00:00 2.712 kn 1.0
2 Lapiz Cal 28   KSC George Minervinie 213 13:55:31 1:10:31 1:02:06 0:18:26 2.017 kn 2.0

CYC R1 - 4 Fleet - 6/11

Start: Fleet 4, Finishes: Finish time, Time: 11.45.00, Distance: 3.74, Course: 2
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Madam Du pois Sabre 28 24135 CYC Gordon 213 13.25.49 1.40.49 1.27.32 0.00.00 2.226 kn 1.0
2 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 13.35.15 1.50.15 1.38.51 0.11.18 2.035 kn 2.0
3 Hershey II Capri 22 427 CYC Lewis 222 13.45.09 2.00.09 1.46.19 0.18.46 1.868 kn 3.0
4 Patience Catalina 25 665 CYC Moore 243 14.01.46 2.16.46 2.01.37 0.34.05 1.641 kn 4.0

CYC R2 - 4 Fleet - 6/11

Fleets 2, 3 and 4 Race abandoned. 2 Hour time limit

Start: Fleet 4, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Place Points

CYC R3 - 4 Fleet - 6/12

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 10.50.00, Distance: 7.58, Course: S20
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Madam Du pois Sabre 28 24135 CYC Gordon 213 12.07.43 1.17.43 0.50.48 0.00.00 5.852 kn 1.0
2 Patience Catalina 25 665 CYC Moore 243 12.15.55 1.25.55 0.55.13 0.04.25 5.294 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 12.08.53 1.18.53 0.55.46 0.04.57 5.765 kn 3.0
4 Hershey II Capri 22 427 CYC Lewis 222   DNF       21.0

CYC R4 - 4 Fleet - 6/12

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 12.35.00, Distance: 5.02, Course: S20
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Madam Du pois Sabre 28 24135 CYC Gordon 213 13.31.42 0.56.42 0.38.53 0.00.00 5.312 kn 1.0
2 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 13.34.21 0.59.21 0.44.02 0.05.10 5.075 kn 2.0
3 Patience Catalina 25 665 CYC Moore 243 13.41.42 1.06.42 0.46.22 0.07.29 4.516 kn 3.0
4 Hershey II Capri 22 427 CYC Lewis 222   DNS       21.0

HCYC R1 - 4 Fleet - 6/25

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 11.25.00, Distance: 1.56, Course: 24, Wind dir: SW
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Telepathy Beneteau 285W 139   Royce Ruggles 198 13.01.31 1.36.31 1.31.22 0.00.00 0.97 kn 1.0
2 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 13.03.42 1.38.42 1.33.57 0.02.34 0.948 kn 2.0
3 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 13.04.02 1.39.02 1.35.45 0.04.23 0.945 kn 3.0
4 Petunia Tartan 3000 015   Richard Hansen 174 13.15.10 1.50.10 1.45.39 0.14.16 0.85 kn 4.0
5 Ilsa B Alden 48 CB 42766 SYC Andy Biedermann 114 13.23.26 1.58.26 1.55.28 0.24.06 0.79 kn 5.0
6 Runaway J22 395   Donn Morrill 189 13.26.38 2.01.38 1.56.43 0.25.21 0.77 kn 6.0
7 Cloudspin Hunter 34 961 HCYC Charles Manley 171 13.26.22 2.01.22 1.56.55 0.25.33 0.771 kn 7.0
8 It't About Time Beneteau 361 361 HCYC Marc Goldzweig 174 13.35.50 2.10.50 2.06.19 0.34.56 0.715 kn 8.0

HCYC R2 - 4 Fleet - 6/25

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: S
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 15.18.23 0.53.23 0.43.30 0.00.00 3.642 kn 1.0
2 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 15.15.51 0.50.51 0.44.03 0.00.33 3.823 kn 2.0
3 Ilsa B Alden 48 CB 42766 SYC Andy Biedermann 114 15.17.02 0.52.02 0.45.53 0.02.23 3.736 kn 3.0
4 Cloudspin Hunter 34 961 HCYC Charles Manley 171 15.21.39 0.56.39 0.47.25 0.03.55 3.432 kn 4.0
5 Telepathy Beneteau 285W 139   Royce Ruggles 198 15.23.55 0.58.55 0.48.13 0.04.43 3.3 kn 5.0
6 Petunia Tartan 3000 015   Richard Hansen 174 15.26.16 1.01.16 0.51.52 0.08.22 3.173 kn 6.0
7 Runaway J22 395   Donn Morrill 189 15.27.54 1.02.54 0.52.42 0.09.12 3.091 kn 7.0
8 It't About Time Beneteau 361 361 HCYC Marc Goldzweig 174 15.41.22 1.16.22 1.06.58 0.23.28 2.546 kn 8.0

HCYC R3 - 4 Fleet - 6/26

Start: 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00, Distance: 3.47, Course: G3, Wind dir: SE, Ave wind: 7.5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 11.48.43 1.03.43 0.53.08 0.00.00 3.268 kn 1.0
2 Petunia Tartan 3000 015   Richard Hansen 174 11.51.33 1.06.33 0.56.29 0.03.21 3.128 kn 2.0
3 Ilsa B Alden 48 CB 42766 SYC Andy Biedermann 114 11.48.54 1.03.54 0.57.18 0.04.10 3.258 kn 3.0
4 Cloudspin Hunter 34 961 HCYC Charles Manley 171 11.54.02 1.09.02 0.59.09 0.06.01 3.016 kn 4.0
5 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 11.52.36 1.07.36 1.00.19 0.07.11 3.08 kn 5.0
6 It't About Time Beneteau 361 361 HCYC Marc Goldzweig 174 12.01.42 1.16.42 1.06.38 0.13.30 2.714 kn 6.0

SYC1 - 4 Fleet - 9/10

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1127, Distance: 3.9, Course: 90
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 12:18:22 0:51:22 0:39:28 0:00:00 4.555 kn 1.0
2 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 12:22:17 0:55:17 0:42:37 0:03:08 4.233 kn 2.0
3 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 12:18:39 0:51:39 0:43:28 0:03:59 4.53 kn 3.0
4 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 12:20:21 0:53:21 0:45:10 0:05:41 4.386 kn 4.0
5 Susan J J24 2500 SYC Doug Austrian 186 12:24:50 0:57:50 0:45:45 0:06:16 4.046 kn 5.0

SYC2 - 4 Fleet - 9/10

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1324, Distance: 6.3, Course: 67
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 14:49:35 1:25:35 1:12:21 0:00:00 4.417 kn 1.0
2 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 15:03:46 1:39:46 1:20:33 0:08:12 3.789 kn 2.0
3 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 15:12:37 1:48:37 1:28:09 0:15:47 3.48 kn 3.0
4 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 15:12:32 1:48:32 1:35:18 0:22:57 3.483 kn 4.0
5 Susan J J24 2500 SYC Doug Austrian 186 15:20:24 1:56:24 1:36:52 0:24:31 3.247 kn 5.0

SYC3 - 4 Fleet - 9/11

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1125, Distance: 7.3, Course: 84 - Shortened
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 13:17:10 1:52:10 1:28:27 0:00:00 3.905 kn 1.0
2 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 13:16:03 1:51:03 1:28:47 0:00:21 3.944 kn 2.0
3 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 13:10:14 1:45:14 1:29:54 0:01:28 4.162 kn 3.0
4 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 13:11:44 1:46:44 1:31:24 0:02:58 4.104 kn 4.0
5 Susan J J24 2500 SYC Doug Austrian 186   DNF       21.0

SYC4 - 4 Fleet - 9/11

Fleets 3 and 4 did not start race

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Place Points

MYC1 - 4 Fleet - 9/17

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 11:20:00, Distance: 4.06, Course: K3, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 12:15:33 0:55:33 0:47:01 0:00:00 4.385 kn 1.0
2 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 12:15:38 0:55:38 0:47:06 0:00:05 4.379 kn 2.0
3 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 12:20:27 1:00:27 0:47:15 0:00:14 4.03 kn 3.0
4 Tromontana (Jam) J24 3550 MYC Predrog Knezevic 183 12:20:49 1:00:49 0:48:26 0:01:25 4.005 kn 4.0
5 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 12:23:16 1:03:16 0:50:53 0:03:52 3.85 kn 5.0
6 Dream Chaser Hunter 355 717 MYC Bob Tamagny 159 12:23:33 1:03:33 0:52:47 0:05:46 3.833 kn 6.0
7 Race Riot Yamaha 33 65 NBC Morris Azar 153 12:24:55 1:04:55 0:54:34 0:07:32 3.753 kn 7.0
8 Anne M Alerion 28 401 MYC Walt Moser 162 12:32:04 1:12:04 1:01:06 0:14:05 3.38 kn 8.0

MYC2 - 4 Fleet - 9/17

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 13:31.00, Distance: 4.06, Course: K-3, Wind dir: SE, Ave wind: 12-15
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 14:18:59 0:47:59 0:39:27 0:00:00 5.077 kn 1.0
2 Dream Chaser Hunter 355 717 MYC Bob Tamagny 159 14:21:46 0:50:46 0:40:00 0:00:33 4.798 kn 2.0
3 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 14:24:30 0:53:30 0:40:18 0:00:51 4.553 kn 3.0
4 Tromontana (Jam) J24 3550 MYC Predrog Knezevic 183 14:24:50 0:53:50 0:41:27 0:02:00 4.525 kn 4.0
5 Race Riot Yamaha 33 65 NBC Morris Azar 153 14:24:55 0:53:55 0:43:34 0:04:06 4.518 kn 5.0
6 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 14:27:54 0:56:54 0:44:31 0:05:04 4.281 kn 6.0
7 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 14:26:26 0:55:26 0:46:54 0:07:27 4.394 kn 7.0
8 Anne M Alerion 28 401 MYC Walt Moser 162 14:31:25 1:00:25 0:49:27 0:10:00 4.032 kn 8.0

MYC3 - 4 Fleet - 9/17

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 14:50.00, Distance: 3.24, Course: K, Wind dir: SE, Ave wind: 18
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195 15:37:46 0:47:46 0:37:14 0:00:00 4.07 kn 1.0
2 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 15:35:04 0:45:04 0:38:16 0:01:02 4.314 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 15:38:18 0:48:18 0:38:25 0:01:11 4.025 kn 3.0
4 Tromontana (Jam) J24 3550 MYC Predrog Knezevic 183 15:38:53 0:48:53 0:39:00 0:01:46 3.977 kn 4.0
5 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 15:35:57 0:45:57 0:39:09 0:01:55 4.231 kn 5.0
6 Dream Chaser Hunter 355 717 MYC Bob Tamagny 159 15:38:22 0:48:22 0:39:47 0:02:33 4.019 kn 6.0
7 Race Riot Yamaha 33 65 NBC Morris Azar 153 15:42:57 0:52:57 0:44:41 0:07:27 3.671 kn 7.0
8 Anne M Alerion 28 401 MYC Walt Moser 162   DNS       21.0

MYC4 - 4 Fleet - 9/18

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 10:51:00, Distance: 4.42, Course: 22-3, Wind dir: SSW, Ave wind: 6
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Nerosh C&C 35-3 32689 NBC Osman Kurturlus 126 12:47:46 1:56:46 1:47:29 0:00:00 2.271 kn 1.0
2 Tromontana (Jam) J24 3550 MYC Predrog Knezevic 183 12:58:25 2:07:25 1:53:56 0:06:27 2.081 kn 2.0
3 Pentimento Tartan 31SD 50539 SYC Millstein 183 13:05:24 2:14:24 2:00:55 0:13:26 1.973 kn 3.0
4 Breaking Wind Tartan 40 031 MYC Tony Schweiker 126 13:04:46 2:13:46 2:04:29 0:17:00 1.983 kn 4.0
5 Dream Chaser Hunter 355 717 MYC Bob Tamagny 159 13:12:47 2:21:47 2:10:04 0:22:35 1.87 kn 5.0
6 Transformation Ericson 32 204   Wayne Mitts 195   DNF       21.0
6 Race Riot Yamaha 33 65 NBC Morris Azar 153   DNF       21.0
6 Anne M Alerion 28 401 MYC Walt Moser 162   DNF       21.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com