HRYRA 2024

HRYRA

HRYRA 2024

Fleet 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist KSC R1
6/2  
KSC R2
6/2  
KSC R3
6/2  
CYC R1
6/8  
CYC R2
6/8  
CYC R3
6/8  
CYC R4
6/9  
CYC R5
6/9  
Total Nett
1st Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 (3.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 2.0 (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 18.0 12.0
3rd Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 (4.0) (4.0) 2.0 3.0 3.0 4.0 4.0 4.0 28.0 20.0
4th Fleet 1 Pi J80 541 KSC Simon Strauss 129 129,126 2.0 SCP 2.0 4.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 33.0 23.0
5th Fleet 1 Madly Mad Hatter J97 46 HCYC Dwyer 111 111,105 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNF 4.0 3.0 3.0 3.0 33.0 23.0

Fleet 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist KSC R1
6/2  
KSC R2
6/2  
KSC R3
6/2  
CYC R1
6/8  
CYC R2
6/8  
CYC R3
6/8  
CYC R4
6/9  
CYC R5
6/9  
Total Nett
1st Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 2.0 1.0 2.0 (4.0) 2.0 (4.0) 3.0 1.0 19.0 11.0
2nd Fleet 2 Breakout J27 149 MYC Nonenmacher 135 135,135 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 1.0 2.0 1.0 3.0 30.0 16.0
3rd Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 (5.0) (5.0) 4.0 1.0 3.0 1.0 2.0 5.0 26.0 16.0
4th Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 (4.0) 3.0 3.0 3.0 4.0 (6.0 DSQ) 4.0 4.0 31.0 21.0
5th Fleet 2 Innovator Merit 25 723 KSC Terry Baldwin 171 171,171 1.0 2.0 2.0 SCP (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 40.0 26.0
6th Fleet 2 Ripple S2 9.1 32685 CYC Colucci 141 141,135 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 5.0 3.0 6.0 SCP 2.0 42.0 28.0
7th Fleet 2 Skeleton Crew Merit 25 779 KSC MJ Reiss 171 171,171 3.0 4.0 6.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 48.0 34.0
8th Fleet 2 A Boy's Dream Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 138,138 6.0 6.0 5.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 52.0 38.0

Fleet 3 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist KSC R1
6/2  
KSC R2
6/2  
KSC R3
6/2  
CYC R1
6/8  
CYC R2
6/8  
CYC R3
6/8  
CYC R4
6/9  
CYC R5
6/9  
Total Nett
1st Fleet 3 Elusive X Yacht 332 310   David Longo 120 120,120       (1.0) 1.0 1.0 1.0   4.0 3.0
2nd Fleet 3 Weatherly C&C 33 MK II 157 CYC Worell 141 141,141       (3.0) 3.0 2.0 2.0   10.0 7.0
3rd Fleet 3 Impulse C&C 35 MKIII 818 CYC Maxam 135 135,135       2.0 2.0 3.0 (4.0)   11.0 7.0
4th Fleet 3 Smokin J J-22 61 CYC Club Boat 183 183,183       (5.0) 4.0 4.0 3.0   16.0 11.0
5th Fleet 3 Joules Catalina 30 2994 CYC Schwartz 207 207,207       6.0 5.0 5.0 (7.0)   23.0 16.0
6th Fleet 3 Movin' Van Cal 24 102 CYC Vanitallie 252 252,252       (8.0 DNF) 6.0 6.0 5.0   25.0 17.0
7th Fleet 3 WilSea Catalina 25 1435 CYC Newman 249 249,249       4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNF 6.0   26.0 18.0
8th Fleet 3 Pyewacket Catalina 30 4896 CYC Steven Parker 195 195,195       (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC   32.0 24.0

KSC R1 - Fleet 1 Fleet - 6/2

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 11:35, Distance: 1.18, Course: S1, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 11:56:55 0:21:55 0:21:33 0:01:09 3.23 kn 2.0
1 Fleet 1 Pi J80 541 KSC Simon Strauss 129 129,126 11:56:20 SCP 0:20:25 0:00:00 3.319 kn 2.0
3 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 11:55:20 0:20:20 0:21:59 0:01:27 3.482 kn 3.0
4 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 11:58:50 0:23:50 0:23:33 0:03:10 2.971 kn 4.0

KSC R2 - Fleet 1 Fleet - 6/2

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 12:06, Distance: 1.18, Course: S1, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 12:21:10 0:15:10 0:16:24 0:00:00 4.668 kn 1.0
2 Fleet 1 Pi J80 541 KSC Simon Strauss 129 129,126 12:23:15 0:17:15 0:16:31 0:00:07 4.104 kn 2.0
3 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 12:23:34 0:17:34 0:17:16 0:00:53 4.03 kn 3.0
4 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 12:24:16 0:18:16 0:18:03 0:01:40 3.876 kn 4.0

KSC R3 - Fleet 1 Fleet - 6/2

Start: Fleet 1, Finishes: Finish time, Time: 12:40:00, Distance: 2.37, Course: S2, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 13:09:32 0:29:32 0:31:56 0:00:00 4.815 kn 1.0
2 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 13:14:15 0:34:15 0:33:50 0:01:55 4.152 kn 2.0
3 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 13:14:40 0:34:40 0:34:05 0:02:11 4.102 kn 3.0
4 Fleet 1 Pi J80 541 KSC Simon Strauss 129 129,126 13:15:50 0:35:50 0:34:18 0:02:28 3.968 kn 4.0

CYC R1 - Fleet 1 Fleet - 6/8

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.25.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 12.13.34 0.48.34 0.52.32 0.00.00   1.0
2 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 12.20.45 0.55.45 0.54.49 0.02.20   2.0
3 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 12.21.16 0.56.16 0.55.35 0.03.06   3.0
4 Fleet 1 Madly Mad Hatter J97 46 HCYC Dwyer 111 111,105   DNF       5.0

CYC R2 - Fleet 1 Fleet - 6/8

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.30.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 13.19.40 0.49.40 0.53.43 0.00.00   1.0
2 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 13.36.38 1.06.38 1.05.31 0.12.00   2.0
3 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 13.37.20 1.07.20 1.06.31 0.12.57   3.0
4 Fleet 1 Madly Mad Hatter J97 46 HCYC Dwyer 111 111,105 13.50.37 1.20.37 1.19.17 0.25.59   4.0

CYC R3 - Fleet 1 Fleet - 6/8

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.05.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 14.53.00 0.48.00 0.51.55 0.00.00   1.0
2 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 15.00.36 0.55.36 0.54.40 0.02.48   2.0
3 Fleet 1 Madly Mad Hatter J97 46 HCYC Dwyer 111 111,105 15.03.36 0.58.36 0.57.37 0.05.48   3.0
4 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 15.04.12 0.59.12 0.58.29 0.06.39   4.0

CYC R4 - Fleet 1 Fleet - 6/9

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.50.00, Course: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 11.27.38 0.37.38 0.40.42 0.00.00   1.0
2 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 11.31.57 0.41.57 0.41.15 0.00.34   2.0
3 Fleet 1 Madly Mad Hatter J97 46 HCYC Dwyer 111 111,105 11.33.20 0.43.20 0.42.37 0.01.57   3.0
4 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 11.34.37 0.44.37 0.44.04 0.03.25   4.0

CYC R5 - Fleet 1 Fleet - 6/9

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.43.00, Course: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 1 Just Plain Nutz Farr 30 21 CYC Norm Dean 51 51,51 12.29.55 0.46.55 0.50.45 0.00.00   1.0
2 Fleet 1 Flatline J92 83143 CYC Ryan Smart 111 111,105 12.36.17 0.53.17 0.52.24 0.01.41   2.0
3 Fleet 1 Madly Mad Hatter J97 46 HCYC Dwyer 111 111,105 12.39.29 0.56.29 0.55.33 0.04.53   3.0
4 Fleet 1 Hee Soo C&C34 93139 NBC Eric Baumes 108 108,102 12.40.58 0.57.58 0.57.16 0.06.36   4.0

KSC R1 - Fleet 2 Fleet - 6/2

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 11:28, Distance: 1.18, Course: S1, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Innovator Merit 25 723 KSC Terry Baldwin 171 171,171 11:55:05 0:27:05 0:24:25 0:00:00 2.614 kn 1.0
2 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 11:56:20 0:28:20 0:25:01 0:00:41 2.499 kn 2.0
3 Fleet 2 Skeleton Crew Merit 25 779 KSC MJ Reiss 171 171,171 11:56:20 0:28:20 0:25:33 0:01:15 2.499 kn 3.0
4 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 11:56:55 0:28:55 0:25:39 0:01:23 2.448 kn 4.0
5 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 11:55:54 0:27:54 0:26:08 0:01:50 2.538 kn 5.0
6 Fleet 2 A Boy's Dream Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 138,138 11:56:45 0:28:45 0:27:10 0:02:54 2.463 kn 6.0

KSC R2 - Fleet 2 Fleet - 6/2

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 12:11, Distance: 1.18, Course: S1, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 12:30:48 0:19:48 0:17:29 0:00:00 3.576 kn 1.0
2 Fleet 2 Innovator Merit 25 723 KSC Terry Baldwin 171 171,171 12:30:45 0:19:45 0:17:48 0:00:21 3.585 kn 2.0
3 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 12:32:04 0:21:04 0:18:41 0:01:21 3.361 kn 3.0
4 Fleet 2 Skeleton Crew Merit 25 779 KSC MJ Reiss 171 171,171 12:32:31 0:21:31 0:19:24 0:02:07 3.29 kn 4.0
5 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 12:31:44 0:20:44 0:19:25 0:02:04 3.415 kn 5.0
6 Fleet 2 A Boy's Dream Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 138,138 12:31:41 0:20:41 0:19:32 0:02:10 3.423 kn 6.0

KSC R3 - Fleet 2 Fleet - 6/2

Start: Fleet 2, Finishes: Finish time, Time: 12:56:00, Distance: 2.37, Course: S2, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 13:36:15 0:40:15 0:35:33 0:01:01 3.533 kn 2.0
1 Fleet 2 Innovator Merit 25 723 KSC Terry Baldwin 171 171,171 13:34:26 SCP 0:34:39 0:00:00 3.7 kn 2.0
3 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 13:36:25 0:40:25 0:35:50 0:01:21 3.518 kn 3.0
4 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 13:35:10 0:39:10 0:36:41 0:02:10 3.631 kn 4.0
5 Fleet 2 A Boy's Dream Laser 28 63474 KSC John Stephenson 138 138,138 13:36:40 0:40:40 0:38:25 0:04:00 3.497 kn 5.0
6 Fleet 2 Skeleton Crew Merit 25 779 KSC MJ Reiss 171 171,171 13:39:25 0:43:25 0:39:08 0:04:59 3.275 kn 6.0

CYC R1 - Fleet 2 Fleet - 6/8

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 11.35.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 12.35.15 1.00.15 0.56.26 0.00.00   1.0
2 Fleet 2 Breakout J27 149 MYC Nonenmacher 135 135,135 12.34.46 0.59.46 0.56.43 0.00.18   2.0
3 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 12.43.19 1.08.19 1.00.35 0.04.41   3.0
4 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 12.45.10 1.10.10 1.01.58 0.06.16   4.0
5 Fleet 2 Ripple S2 9.1 32685 CYC Colucci 141 141,135 12.41.20 1.06.20 1.02.24 0.06.21   5.0

CYC R2 - Fleet 2 Fleet - 6/8

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12.55.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Breakout J27 149 MYC Nonenmacher 135 135,135 14.07.20 1.12.20 1.08.38 0.00.00   1.0
2 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 14.15.55 1.20.55 1.11.28 0.03.12   2.0
3 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 14.11.34 1.16.34 1.11.43 0.03.17   3.0
4 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 14.16.18 1.21.18 1.12.06 0.03.54   4.0
5 Fleet 2 Ripple S2 9.1 32685 CYC Colucci 141 141,135 14.12.41 1.17.41 1.13.04 0.04.43   5.0

CYC R3 - Fleet 2 Fleet - 6/8

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.26.40, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 15.22.22 0.55.42 0.52.10 0.00.00   1.0
2 Fleet 2 Breakout J27 149 MYC Nonenmacher 135 135,135 15.22.10 0.55.30 0.52.40 0.00.31   2.0
3 Fleet 2 Ripple S2 9.1 32685 CYC Colucci 141 141,135 15.25.10 0.58.30 0.55.02 0.03.02   3.0
4 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 15.30.08 1.03.28 0.56.03 0.04.24   4.0
5 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183   DSQ       6.0

CYC R4 - Fleet 2 Fleet - 6/9

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10.55.00, Course: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Breakout J27 149 MYC Nonenmacher 135 135,135 11.38.49 0.43.49 0.41.35 0.00.00   1.0
2 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 11.41.01 0.46.01 0.43.06 0.01.37   2.0
3 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 11.44.17 0.49.17 0.43.31 0.02.12   3.0
4 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 11.44.33 0.49.33 0.43.56 0.02.40   4.0
5 Fleet 2 Ripple S2 9.1 32685 CYC Colucci 141 141,135 11.41.57 SCP 0.44.10 0.02.45   6.0

CYC R5 - Fleet 2 Fleet - 6/9

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12.01.00, Course: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 2 Magic Moments J22 1415 CYC Michael Pike 186 186,186 12.54.54 0.53.54 0.47.36 0.00.00   1.0
2 Fleet 2 Ripple S2 9.1 32685 CYC Colucci 141 141,135 12.52.42 0.51.42 0.48.38 0.01.06   2.0
3 Fleet 2 Breakout J27 149 MYC Nonenmacher 135 135,135 12.52.27 0.51.27 0.48.49 0.01.17   3.0
4 Fleet 2 Persistance C&C 29 MK 2 29201 CYC Jeremy Moore 183 183,183 12.56.09 0.55.09 0.48.54 0.01.28   4.0
5 Fleet 2 Scarlett J30 332 KSC David Wightman 144 144,144 12.57.39 0.56.39 0.53.04 0.05.50   5.0

KSC R1 - Fleet 3 Fleet - 6/2

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Place Points

KSC R2 - Fleet 3 Fleet - 6/2

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Place Points

KSC R3 - Fleet 3 Fleet - 6/2

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Place Points

CYC R1 - Fleet 3 Fleet - 6/8

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 11.40.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 3 Elusive X Yacht 332 310   David Longo 120 120,120 12.27.58 0.47.58 0.46.32 0.00.00   1.0
2 Fleet 3 Impulse C&C 35 MKIII 818 CYC Maxam 135 135,135 12.30.07 0.50.07 0.47.33 0.01.05   2.0
3 Fleet 3 Weatherly C&C 33 MK II 157 CYC Worell 141 141,141 12.46.48 1.06.48 1.02.50 0.17.20   3.0
4 Fleet 3 WilSea Catalina 25 1435 CYC Newman 249 249,249 12.58.40 1.18.40 1.04.00 0.21.28   4.0
5 Fleet 3 Smokin J J-22 61 CYC Club Boat 183 183,183 12.54.10 1.14.10 1.05.46 0.21.41   5.0
6 Fleet 3 Joules Catalina 30 2994 CYC Schwartz 207 207,207 13.16.40 1.36.40 1.23.00 0.42.28   6.0
7 Fleet 3 Movin' Van Cal 24 102 CYC Vanitallie 252 252,252   DNF       8.0

CYC R2 - Fleet 3 Fleet - 6/8

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13.24.20, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 3 Elusive X Yacht 332 310   David Longo 120 120,120 14.32.00 1.07.40 1.05.39 0.00.00   1.0
2 Fleet 3 Impulse C&C 35 MKIII 818 CYC Maxam 135 135,135 14.34.45 1.10.25 1.06.49 0.01.14   2.0
3 Fleet 3 Weatherly C&C 33 MK II 157 CYC Worell 141 141,141 14.37.25 1.13.05 1.08.45 0.03.18   3.0
4 Fleet 3 Smokin J J-22 61 CYC Club Boat 183 183,183 14.47.05 1.22.45 1.13.23 0.08.43   4.0
5 Fleet 3 Joules Catalina 30 2994 CYC Schwartz 207 207,207 15.14.02 1.49.42 1.34.12 0.33.15   5.0
6 Fleet 3 Movin' Van Cal 24 102 CYC Vanitallie 252 252,252 15.32.17 2.07.57 1.43.42 0.46.57   6.0

CYC R3 - Fleet 3 Fleet - 6/8

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 11.00.00, Course: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 3 Elusive X Yacht 332 310   David Longo 120 120,120 11.28.19 0.28.19 0.27.28 0.00.00   1.0
2 Fleet 3 Weatherly C&C 33 MK II 157 CYC Worell 141 141,141 11.30.28 0.30.28 0.28.40 0.01.16   2.0
3 Fleet 3 Impulse C&C 35 MKIII 818 CYC Maxam 135 135,135 11.31.33 0.31.33 0.29.56 0.02.36   3.0
4 Fleet 3 Smokin J J-22 61 CYC Club Boat 183 183,183 11.45.17 0.45.17 0.40.09 0.14.18   4.0
5 Fleet 3 Joules Catalina 30 2994 CYC Schwartz 207 207,207 11.51.56 0.51.56 0.44.36 0.19.56   5.0
6 Fleet 3 Movin' Van Cal 24 102 CYC Vanitallie 252 252,252 11.55.16 0.55.16 0.44.48 0.21.22   6.0
7 Fleet 3 WilSea Catalina 25 1435 CYC Newman 249 249,249   DNF       8.0

CYC R4 - Fleet 3 Fleet - 6/9

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12.09.00, Course: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Finish Elapsed Corrected BCE Ave speed Points
1 Fleet 3 Elusive X Yacht 332 310   David Longo 120 120,120 12.40.49 0.31.49 0.30.52 0.00.00   1.0
2 Fleet 3 Weatherly C&C 33 MK II 157 CYC Worell 141 141,141 12.43.46 0.34.46 0.32.42 0.01.57   2.0
3 Fleet 3 Smokin J J-22 61 CYC Club Boat 183 183,183 12.47.05 0.38.05 0.33.46 0.03.16   3.0
4 Fleet 3 Impulse C&C 35 MKIII 818 CYC Maxam 135 135,135 12.45.13 0.36.13 0.34.22 0.03.41   4.0
5 Fleet 3 Movin' Van Cal 24 102 CYC Vanitallie 252 252,252 12.54.56 0.45.56 0.37.14 0.07.51   5.0
6 Fleet 3 WilSea Catalina 25 1435 CYC Newman 249 249,249 12.55.07 0.46.07 0.37.31 0.08.10   6.0
7 Fleet 3 Joules Catalina 30 2994 CYC Schwartz 207 207,207 12.54.17 0.45.17 0.38.53 0.09.20   7.0

CYC R5 - Fleet 3 Fleet - 6/9

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12.09.00, Course: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT W/L,Dist Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 6
SCPScoring penalty under rule 44.3 Varies


https://www.hryra.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com