HSC Winter Series 2011

Fast Handicap fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
total nett
1st Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 2.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972 1.0 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 11.0 11.0
3rd Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNC 4.0 DNC 16.0 16.0

Handicap Dinghy fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
total nett
1st Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1162 3.0 4.0 1.0 1.0 9.0 9.0
2nd Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 1.0 3.0 5.0 2.0 11.0 11.0
3rd Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 4.0 7.0 3.0 3.0 17.0 17.0
4th Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 6.5 5.0 2.0 4.0 17.5 17.5
5th Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 5.0 6.0 4.0 5.0 20.0 20.0
6th Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 28.0 28.0
7th Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087 9.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 34.0 34.0
8th Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035 8.0 9.0 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 41.0
9th Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078 6.5 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 42.5 42.5
10th Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Struan Donaldson 1200 12.0 DNF 8.0 12.0 DNC 12.0 DNC 44.0 44.0
11th Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 48.0 48.0

Optimist fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
total nett
1st Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 3.0 5.0 DNS 2.0 2.0 12.0 12.0
3rd Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 2.0 5.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 17.0 17.0
4th Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   4.0 5.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 19.0 19.0

Topper fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
total nett
1st Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 3.0 1.0 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 7.0 7.0 2.0 1.0 17.0 17.0
3rd Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 1.0 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 29.0 29.0
4th Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 2.0 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 29.0 29.0
5th Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 4.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 30.0 30.0
6th Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 8.0 8.0 3.0 12.0 DNF 31.0 31.0
7th Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 5.0 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 34.0 34.0
8th Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 6.0 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC 36.0 36.0
9th Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 12.0 DNS 12.0 DNS 4.0 12.0 DNC 40.0 40.0
10th Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 9.0 9.0 12.0 DNC 12.0 DNC 42.0 42.0
11th Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 12.0 DNS 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 48.0 48.0

R1 - Fast Handicap fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972 12.45.00 13.18.09 0.33.09 4 0.34.06 1.0
2 Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 12.45.00 13.18.35 0.33.35 4 0.35.50 2.0
3 Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt     DNS     4.0

R2 - Fast Handicap fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 13.36.00 14.17.28 0.41.28 4 0.44.15 1.0
2 Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972 13.36.00 14.19.20 0.43.20 4 0.44.35 2.0
3 Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt     DNS     4.0

R3 - Fast Handicap fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 13.05 13.39.40 0.34.40 2 0.37.00 1.0
2 Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972     DNC     4.0
2 Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt     DNC     4.0

R4 - Fast Handicap fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Vortex 1181 Castle Semple SC Angus Winchester   937 13.58 14.47.27 0.49.27 4 0.52.46 1.0
2 Fast Handicap RS500 585 Galloway Activity Centre Iain Braithwaite James Hollins-Gibson 972     DNC     4.0
2 Fast Handicap Nacra F18 485 HSC Nigel Lynn Alan Nesbitt     DNC     4.0

R1 - Handicap Dinghy fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 12.45.00 13.13.48 0.28.48 3 0.27.32 1.0
2 Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104 12.45.00 13.15.29 0.30.29 3 0.27.37 2.0
3 Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1162 12.45.00 13.18.21 0.33.21 3 0.28.42 3.0
4 Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 12.45.00 13.14.35 0.29.35 3 0.29.35 4.0
5 Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 12.45.00 13.17.31 0.32.31 3 0.29.50 5.0
6 Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 12.45.00 13.19.40 0.34.40 3 0.30.01 6.5
6 Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078 12.45.00 13.17.21 0.32.21 3 0.30.01 6.5
8 Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035 12.45.00 13.16.14 0.31.14 3 0.30.11 8.0
9 Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087 12.45.00 13.18.22 0.33.22 3 0.30.42 9.0
10 Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Struan Donaldson 1200     DNF     12.0
10 Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162     DNS     12.0

R2 - Handicap Dinghy fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087 13.36.00 14.14.40 0.38.40 3 0.35.34 1.0
2 Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104 13.36.00 14.16.14 0.40.14 3 0.36.27 2.0
3 Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 13.36.00 14.14.27 0.38.27 3 0.36.46 3.0
4 Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1162 13.36.00 14.19.13 0.43.13 3 0.37.11 4.0
5 Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 13.36.00 14.21.11 0.45.11 3 0.39.07 5.0
6 Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 13.36.00 14.18.49 0.42.49 3 0.39.17 6.0
7 Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 13.36.00 14.15.36 0.39.36 3 0.39.36 7.0
8 Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Struan Donaldson 1200 13.36.00 14.10.46 0.34.46 2 0.43.28 8.0
9 Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035 13.36.00 14.12.20 0.36.20 2 0.52.39 9.0
10 Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078     DNF     12.0
10 Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162     DNS     12.0

R3 - Handicap Dinghy fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1162 13.07 13.43.15 0.36.15 2 0.31.12 1.0
2 Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 13.07 13.43.36 0.36.36 2 0.31.41 2.0
3 Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 13.07 13.39.43 0.32.43 2 0.32.43 3.0
4 Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 13.07 13.44.19 0.37.19 2 0.34.14 4.0
5 Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 13.07 13.52.25 0.45.25 2 0.43.25 5.0
6 Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Struan Donaldson 1200     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162     DNC     12.0

R4 - Handicap Dinghy fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Dinghy Streaker 1393 CCC Ruairdh Campbell   1162 14.00 14.46.20 0.46.20 3 0.39.52 1.0
2 Handicap Dinghy Blaze 521 HSC Mervyn Wright   1046 14.00 14.42.27 0.42.27 3 0.40.35 2.0
3 Handicap Dinghy RS300 336 Prestwick SC Mark Taylor   1000 14.00 14.41.40 0.41.40 3 0.41.40 3.0
4 Handicap Dinghy Mr Happy Solo 3889 Cove S C Michael Lidwell   1155 14.00 14.48.28 0.48.28 3 0.41.58 4.0
5 Handicap Dinghy Laser 2000 21333 HSC Mike Heath Caroline Heath 1090 14.00 14.45.50 0.45.50 3 0.42.03 5.0
6 Handicap Dinghy LaserRadial 184204 HSC Iain Symon   1104     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy 420 53328 HSC & LLSC Andrew Crocket Rory Kilgore 1087     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy Laser 2 7 HSC Jack Aitken Kevin Aitken 1035     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy Laser 185370 HSC Darren Booth   1078     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy RS Feva 14 Prestwick SC Christopher Kilgour Struan Donaldson 1200     DNC     12.0
6 Handicap Dinghy Solo 5157 ccc Stuart Gibson   1162     DNC     12.0

R1 - Optimist fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 1 1.0
2 Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 2 2.0
3 Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 3 3.0
4 Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   4 4.0

R2 - Optimist fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 1 1.0
2 Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 DNS 5.0
2 Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 DNF 5.0
2 Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   DNS 5.0

R3 - Optimist fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 1 1.0
2 Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 2 2.0
3 Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 DNC 5.0
3 Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   DNC 5.0

R4 - Optimist fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Optimist Optomist 6006 Loch Lomond SC Christopher Crocket   1646 1 1.0
2 Optimist Optomist 6068 hsc Finn Aitken   1646 2 2.0
3 Optimist Optomist 5781 HSC Grace Laverty   1646 DNC 5.0
3 Optimist Optomist 5413 HSC David Rosie   DNC 5.0

R1 - Topper fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 1 1.0
2 Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 2 2.0
3 Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 3 3.0
4 Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 4 4.0
5 Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 5 5.0
6 Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 6 6.0
7 Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 7 7.0
8 Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 8 8.0
9 Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 9 9.0
10 Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 DNS 12.0
10 Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 DNS 12.0

R2 - Topper fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 1 1.0
2 Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 2 2.0
3 Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 3 3.0
4 Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 4 4.0
5 Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 5 5.0
6 Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 6 6.0
7 Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 7 7.0
8 Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 8 8.0
9 Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 9 9.0
10 Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 DNS 12.0
10 Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 DNF 12.0

R3 - Topper fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 1 1.0
2 Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 2 2.0
3 Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 3 3.0
4 Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 4 4.0
5 Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 DNC 12.0
5 Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 DNC 12.0
5 Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 DNC 12.0
5 Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 DNC 12.0
5 Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 DNC 12.0
5 Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 DNC 12.0
5 Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 DNC 12.0

R4 - Topper fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
rank fleet boat class sailno club helmname crewname rating Place Points
1 Topper Topper 44691 hsc Jake Miller   1295 1 1.0
2 Topper Topper 45772 HSC Jack Aitken   1295 2 2.0
3 Topper Topper 45013 hsc Sarah Jeffrey   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 45409 HSC Kae Clark   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 46575 Annandale SC Joanna Barrie   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 25062 Hsc Rory Chalmers   1295 DNF 12.0
3 Topper Topper 45644 hsc Calum Wilson   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 34598 HSC Calum Rosie   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 35309 Hsc Jamie Normington   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 28919 Hsc Adam Forsyth   1295 DNC 12.0
3 Topper Topper 41095 hsc Finlay Gray   1295 DNC 12.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com