Henley Sailing Club - Campbell Challenge Cup - 2022

Wednesday Evening - Any Class - Personal Handicap

Results as of 19:54 on June 19, 2022

Overall

Sailed: 10, Discards: 0, To count: 10, To qualify: 5, Rating system: Custom, Entries: 12, Scoring system: High Score
Position Points Helm Class SailNo Handicap Race 1
13th April 7.15pm
Race 2
20th April 7.15pm
Race 3
27th April 7.15pm
Race 4
4th May 7.15pm
Race 5
11th May 7.15pm
Race 6
18th May 7.15pm
Race 7
25th May 7.15pm
Race 8
1st June 7.15pm
Race 9
8th June 7.15pm
Race 10
15th June 7.15pm
Race 11
22nd June 7.15pm
Race 12
29th June 7.15pm
Race 13
6th July 7.15pm
Race 14
13th July 7.15pm
Race 15
20th July 7.15pm
Race 16
27th July 7.15pm
Race 17
3rd August 7.15pm
Race 18
10th August 7.15pm
Race 19
17th August 7.15pm
Race 20
24th August 7.15pm
1st 37.0 Simon Beddows British Moth 642 1160 0.0 DNC 6.5 3.0 0.0 DNC 9.5 0.0 DNC 7.5 0.0 DNC 1.0 DNF 9.5                    
2nd 37.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1047 4.0 1.0 DNF 0.0 DNC 3.0 8.0 6.0 5.0 0.0 DNC 4.0 6.0                    
3rd 34.0 Chris Gent National 12 (Hsc - 3141-3271) 3221 1115 5.5 0.0 DNC 0.0 DNC 4.0 7.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 9.5 8.0                    
4th 33.0 Carol Stitson Laser 159293 1100 0.0 DNC 5.0 4.5 5.5 3.0 5.0 0.0 DNC 0.0 DNC 6.0 4.0                    
5th 25.0 Graeme Kerr Solution 430 1092 2.0 1.0 DNF 1.0 DNF 0.0 DNC 6.0 1.0 DNF 3.0 0.0 DNC 8.0 3.0                    
6th 25.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1122 0.0 DNC 1.0 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 4.0 4.0 6.0 0.0 DNC 5.0 5.0                    
DNQ 19.0 Stephen Gent National 12 (HSC 3519 +) 3536 1064 3.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 5.0 7.0 4.0 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC                    
DNQ 16.0 Shaun Slade Laser L2 1100 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 DNF 1.0 DNF 0.0 DNC 7.0 7.0                    
DNQ 11.5 Jeff Manning Phantom (HSC-Wooden Hull) 772 1047 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 8.5 0.0 DNC 0.0 DNC 3.0 0.0 DNC                    
DNQ 2.5 Ian Tritton Phantom (HSC-Wooden Hull) 1141 1047 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 2.5 0.0 DNC 0.0 DNC                    
DNQ 2.0 Richard Conway-Jones Solo 1405 1142 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 DNF                    
DNQ 1.0 Judy Saunders National 12 (Hsc - 3141-3271) 3148 1115 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 1.0 DNF 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC 0.0 DNC                    

**********************************************
Sail/Boat Changes
Race 4, 5 &,6, & 7: Alan Cadwallader - Laser
Race 9: Alan Cadwallader - Laser, Carol Stitson - Laser Radial
Race 10:Alan Cadwallader - Laser, Simon Beddows- Blaze
**********************************************

Race 1 - 13th April at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 5.5 Chris Gent National 12 (Hsc - 3141-3271) 3221 950 34.35 0.36.24 0.00.00
2 4.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 947 34.52 0.36.49 0.00.24
3 3.0 Stephen Gent National 12 (HSC 3519 +) 3536 959 35.55 0.37.27 0.01.00
4 2.0 Graeme Kerr Solution 430 1097 46.28 0.42.21 0.06.32

Race 2 - 20th April at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 6.5 Simon Beddows British Moth 642 1220 34.14 0.28.04 0.00.00
2 5.0 Carol Stitson Laser 159293 965 33.43 0.34.56 0.06.38
3 1.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 947 DNF    
3 1.0 Graeme Kerr Solution 430 1107 DNF    
3 1.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1002 DNF    

Race 3 - 27th April at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 4.5 Carol Stitson Laser 159293 965 24.26 0.25.19 0.00.00
2 3.0 Simon Beddows British Moth 642 1205 33.10 0.27.31 0.02.39
3 1.0 Graeme Kerr Solution 430 1107 DNF    

Race 4 - 4th May at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 5.5 Carol Stitson Laser 159293 965 40.46 0.42.15 0.00.00
2 4.0 Chris Gent National 12 (Hsc - 3141-3271) 3221 945 42.01 0.44.28 0.02.06
3 3.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1020 47.07 0.46.12 0.04.02
4 1.0 Judy Saunders National 12 (Hsc - 3141-3271) 3148 1115 DNF    

Race 5 - 11th May at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 9.5 Simon Beddows British Moth 642 1160 46.14 0.39.51 0.00.00
2 8.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1025 43.50 0.42.46 0.02.59
3 7.0 Chris Gent National 12 (Hsc - 3141-3271) 3221 945 41.16 0.43.40 0.03.36
4 6.0 Graeme Kerr Solution 430 1097 48.30 0.44.13 0.04.47
5 5.0 Stephen Gent National 12 (HSC 3519 +) 3536 954 43.21 0.45.26 0.05.20
6 4.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1002 47.09 0.47.03 0.07.13
7 3.0 Carol Stitson Laser 159293 965 46.38 0.48.19 0.08.10
8 1.0 Richard Conway-Jones Solo 1405 1317 DNF    

Race 6 - 18th May at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 8.5 Jeff Manning Phantom (HSC-Wooden Hull) 772 937 44.47 0.47.48 0.00.00
2 7.0 Stephen Gent National 12 (HSC 3519 +) 3536 954 50.20 0.52.46 0.04.44
3 6.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1020 53.50 0.52.47 0.05.05
4 5.0 Carol Stitson Laser 159293 955 54.07 0.56.40 0.08.28
5 4.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1007 60.25 1.00.00 0.12.17
6 1.0 Graeme Kerr Solution 430 1097 DNF    
6 1.0 Shaun Slade Laser L2 1220 DNF    

Race 7 - 25th May at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 7.5 Simon Beddows British Moth 642 1150 64.25 0.56.01 0.00.00
2 6.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1012 58.03 0.57.22 0.01.22
3 5.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1020 61.03 0.59.51 0.03.55
4 4.0 Stephen Gent National 12 (HSC 3519 +) 3536 954 57.37 1.00.24 0.04.11
5 3.0 Graeme Kerr Solution 430 1087 68.03 1.02.36 0.07.10
6 1.0 Shaun Slade Laser L2 1220 DNF    

Race 8 - 1st June at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 2.5 Ian Tritton Phantom (HSC-Wooden Hull) 1141 1097 13.00 0.11.51 0.00.00

Race 9 - 8th June at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 9.5 Chris Gent National 12 (Hsc - 3141-3271) 3221 945 41.26 0.43.51 0.00.00
2 8.0 Graeme Kerr Solution 430 1092 50.35 0.46.19 0.02.42
3 7.0 Shaun Slade Laser L2 1215 56.23 0.46.24 0.03.07
4 6.0 Carol Stitson Laser 159293 1012 47.38 0.47.04 0.03.16
5 5.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1007 47.31 0.47.11 0.03.22
6 4.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1025 48.31 0.47.20 0.03.35
7 3.0 Jeff Manning Phantom (HSC-Wooden Hull) 772 937 48.17 0.51.32 0.07.12
8 1.0 Simon Beddows British Moth 642 1130 DNF    

Race 10 - 15th June at 7.15pm

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Points Helm Class SailNo Handicap Elapsed Corrected BCE
1 9.5 Simon Beddows British Moth 642 1003 35.25 0.35.19 0.00.00
2 8.0 Chris Gent National 12 (Hsc - 3141-3271) 3221 935 34.31 0.36.55 0.01.30
3 7.0 Shaun Slade Laser L2 1215 47.11 0.38.50 0.04.17
4 6.0 Alan Cadwallader Phantom (HSC- Wooden hull) 1272 1030 41.53 0.40.40 0.05.31
5 5.0 Tim Haigh Enterprise 22896 1007 41.01 0.40.44 0.05.28
6 4.0 Carol Stitson Laser 159293 965 41.28 0.42.58 0.07.24
7 3.0 Graeme Kerr Solution 430 1087 48.49 0.44.55 0.10.26
8 1.0 Richard Conway-Jones Solo 1405 1317 DNF    

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 0
DNFStarted but did not finish 1



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com