Humpybong WinterBash Regatta 2020

Humpybong Yacht Club

Results are provisional as of 20:10 on July 28, 2020

Division 1 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 Marathon Score
Division 1 1st One design sails A Class (Classic) 66 AUS308 Big River Sailing Club Andrew Landenberger   1.0 1.0 2.0 12.0 16.0
Division 1 2nd Wayfast Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1702 LSWSA James Fraser Olivia Jozefowski 3.0 4.0 6.0 6.0 19.0
Division 1 3rd Kaos Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1671 LSWSA Nick Drapes Pauline Brookman 12.0 5.5 8.0 9.0 34.5
Division 1 4th no name A Class (Classic) 66 AUS1061 LSWSA Leon Mcneill   4.0 8.0 19.0 18.0 49.0
Division 1 5th F1X A Class (Flying) 62.5 AUS41   Matt Homan   2.0 44.0 OCS 1.0 3.0 50.0
Division 1 6th Luck the Stamp F18 65 1740 RPAYC David Renouf Lilly Smith 18.0 29.0 14.0 24.0 85.0
Division 1 7th Scat Cat Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1654 Cleveland Yacht Club Colin Bilston Gian Bilston 14.0 10.0 24.0 42.0 90.0
Division 1 8th Corona Viper Sloop 68.5 218 Kurnel Cat Club Sophie Renouf Simon Skoog 15.0 11.5 15.0 57.0 98.5
Division 1 9th Captain Morgan F18 65 555 Queens Lake Sailing Club David Morgan Cameron Kaul 21.0 27.0 44.0 DNC 15.0 107.0
Division 1 10th Air N Water A Class (Vintage) 71.5 AUS959 HYC Leon Percy   23.0 16.0 27.0 45.0 111.0
Division 1 11th   Nacra 15 70.5 061 RQYS Kenzie Gargan Hana -Lena Jenkin 44.0 DNC 2.0 33.0 33.0 112.0
Division 1 12th Seven Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1707 SYS Rob Wibaux Steven Rhodes 27.0 15.0 22.0 48.0 112.0
Division 1 13th Teenage Rampage Nacra 15 70.5 AUS056 RQYS Oliver Davey Niamh Meehan 33.0 21.0 31.0 30.0 115.0
Division 1 14th Rambler Nacra 15 70.5 053 RQYS Bailey Lucock Harry Weiland 30.0 20.0 30.0 36.0 116.0
Division 1 15th Rebel Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1662 LCSC Hans Lombard Sarie Lombard 26.0 13.0 44.0 DNC 39.0 122.0
Division 1 16th Rowdy Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 663 Lake Samsonvale Water Sports Association Rick Machan Ty Machan 32.0 17.0 25.0 51.0 125.0
Division 1 17th Kean Edge F18 65 AUS423 RQYS Colin Kean Peter Bradbury 19.0 30.0 20.0 66.0 135.0
Division 1 18th Send it Sonya Nacra 15 70.5 Aus043 RQYS James Oakden Kris Bilston 29.0 22.0 32.0 54.0 137.0
Division 1 19th Impatience Nacra 5.8NA Pin head Main + Large jib/fo 71.5 705 HYC Sean Costello Daniel Gaunt 36.0 32.0 44.0 DNC 27.0 139.0
Division 1 20th Blindsy F18 65 1035 Hervey Bay Sailing Club Shawn Lions Dane Jorgensen 22.0 26.0 23.0 69.0 140.0
Division 1 21st LOCO F16 Sloop 68 6 LSWSA Luke Oakden Mark Oakden 31.0 23.0 29.0 60.0 143.0
Division 1 22nd XTC A Class (Classic) 66 993 LSWS Lou Zylstra   44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 21.0 153.0
Division 1 23rd Wild at Heart A Class (Classic) 66 AUS930 HYC Zane Bradbury   35.0 28.0 28.0 63.0 154.0
Division 1 24th AUS27 A Class (Classic) 66 AUS27 BRSRC William Michie   8.0 5.5 10.0 132.0 DNC 155.5
Division 1 25th Five o'Clock Somewhere Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1700 Hervey Bay Sailing Club Bradley Kroning Josh Petersen 9.0 9.0 7.0 132.0 DSQ 157.0
Division 1 26th Kiss Taipan 4.9 Sloop 72.5 151 Tanilba Bay Mark Colecliffe Donna Wilkes 6.0 7.0 17.0 132.0 DSQ 162.0
Division 1 27th Makhulu F18 65 524 RPAYC Tristan White Beau White 16.0 3.0 12.0 132.0 DSQ 163.0
Division 1 28th Thirsty turtle A Class (Classic) 66 AUS300 Big River Sailing Club Andy Landenberger   20.0 14.0 4.0 132.0 DNF 170.0
Division 1 29th My Lady Taipan 4.9 Sloop 72.5 158 Tanilba Bay Sailing Club Michael Colecliffe Anne Johnstone 7.0 25.0 16.0 132.0 DSQ 180.0
Division 1 30th Rush Hour Taipan 5.7 69.5 AUS100 RQYS Eli Henebery Andreas Rehberger 13.0 18.0 18.0 132.0 DSQ 181.0
Division 1 31st   A Class (Flying) 62.5 AUS1035 Royal Queensland Yacht Club Alexander Gough   25.0 11.5 13.0 132.0 DNC 181.5
Division 1 32nd Return of the Jedi Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1641 Palm Beach Sailing Club John Forbes Bronte Forbes 5.0 44.0 OCS 9.0 132.0 DNF 190.0
Division 1 33rd Wildcat F18 65 504 LCSC Mal Gray Mason Collett 11.0 44.0 OCS 5.0 132.0 DSQ 192.0
Division 1 34th Copeton A Class (Classic) 66 AUS999 HYC andrew chaney   10.0 44.0 DNC 11.0 132.0 DNF 197.0
Division 1 35th ITB Racing A Class (Classic) 66 AUS9 Multihull Yacht Club of Qld John Dowling   24.0 24.0 21.0 132.0 DNC 201.0
Division 1 36th DNA A Class (Flying) 62.5 AUS99 HYC Chris Homan   28.0 44.0 OCS 3.0 132.0 DSQ 207.0
Division 1 37th   Capricorn (AHPC) 66.5 AUS41 LSWSA Will Richards Keegan Dull 17.0 19.0 44.0 DNC 132.0 DSQ 212.0
Division 1 38th bit on.com Nacra 15 70.5 AUS052 RQYS Luke Milburn Charli Gargan 34.0 31.0 34.0 132.0 DNF 231.0
Division 1 39th Black Guard A Class (Classic) 66 AUS63 RPAYC Mark Griffith   44.0 DNC 44.0 OCS 26.0 132.0 DNC 246.0
Division 1 40th Hot as Hell Tornado Sport 64 AUS331 MPASC Kerrie Driver Andrew Driver 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 132.0 DNC 264.0
Division 1 40th Just a Quickie A Class (Flying) 62.5 AUS2001 Lake Cootharaba Sailing Club Matthew Hatton   44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 132.0 DNC 264.0
Division 1 40th TeeBeeA Nacra 5.8NA Pin head Main + Large jib/fo 71.5 1663 SYS Brett Kelly   44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 132.0 DNC 264.0
Division 1 40th Lady Jane A Class (Classic) 66 AUS960 LCSC Niel Caldwell   44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 132.0 DNC 264.0

Division 2 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 Marathon Score
Division 2 1st Flash Nacra 4.5 Super Sloop 87 568 Bundaberg Sailing Club Trent   1.0 1.0 1.0 3.0 6.0
Division 2 2nd Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 87 539 RQYS Steve Nelson   3.0 2.0 4.0 6.0 15.0
Division 2 3rd Wet As! Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1184 QCYC Peter Hackett   5.0 4.0 7.0 12.0 28.0
Division 2 4th Deck Chair II Nacra 4.5 Super Sloop 87 601 MSC Stuart House   4.0 9.0 6.0 21.0 40.0
Division 2 5th Vitamin Sea Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1224 Port Kembla Sailing Club Ian Richardson   10.0 6.0 8.0 18.0 42.0
Division 2 6th Star Bug Nacra 16 sq 79.5 273 Lake Cootharaba Sailing Club Corey Holden   2.0 34.0 DNC 2.0 9.0 47.0
Division 2 7th Superstition Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1182 LCSC Hamish Urquhart   8.0 7.0 11.0 24.0 50.0
Division 2 8th Weta Magic Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1131 LCSC Douglas Chetwynd   9.0 24.0 12.0 15.0 60.0
Division 2 9th Brisbane Catamarans Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 626 BVSC Ross Guinea   19.0 8.0 3.0 33.0 63.0
Division 2 10th Curglaff Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1226 Connells Point SC Keith Chidzey   15.0 12.0 15.0 27.0 69.0
Division 2 11th Splash Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 763 Bundaberg Saiiling Club Angela Gregory   21.0 5.0 19.0 30.0 75.0
Division 2 12th Toothless Hobie 16 80.5 91 RQYS Carmen Andrews Graeme MacNair 16.0 17.0 17.0 36.0 86.0
Division 2 13th Clark Kat Hobie 16 80.5 114743 RQYS Evan Walters Josie Kirby 25.0 21.0 13.0 42.0 101.0
Division 2 14th Pocket Rocket Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 565 Cleveland Yacht Club Nigel Lawrence   26.0 20.0 16.0 39.0 101.0
Division 2 15th Namazu Hobie 16 80.5 31 RQYS Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 22.0 23.0 14.0 51.0 110.0
Division 2 16th Shark Bait Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 431 LSWSA Steve Lys   24.0 22.0 20.0 45.0 111.0
Division 2 17th Willy Tippit Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 453   Bill Koorneef   20.0 14.0 22.0 57.0 113.0
Division 2 18th Bulamacow Hobie 16 80.5 114604 RQYS Murray Peterson Haylee Williams 11.0 3.0 5.0 102.0 DNC 121.0
Division 2 19th Get'n Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 844   Don Torpy   27.0 18.0 23.0 60.0 128.0
Division 2 20th Slush puppy Hobie 16 80.5 37 Bundaberg Sailing Club A Petersen A Petersen 13.0 13.0 10.0 102.0 DNC 138.0
Division 2 21st Bad Seed Nacra 16 sq 79.5 206 LSWSA Paul Rowell   12.0 16.0 9.0 102.0 DNC 139.0
Division 2 22nd No Sense Hobie 16 80.5 113596 RQYS Ricky Way Libby Kirby 23.0 34.0 DNC 34.0 DNC 48.0 139.0
Division 2 23rd Shore Thing Nacra 16 sq 79.5 310   Colin Woodbry   6.0 10.0 34.0 DNC 102.0 DNC 152.0
Division 2 24th The Other Office Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1270 Maroochy Sailing Club Todd McVey   18.0 15.0 18.0 102.0 DNC 153.0
Division 2 25th No Name Nacra 4.5 Super Sloop 87 404 Richmond Sailing Club Ballina NSW Anthony Goddard   7.0 11.0 34.0 DNC 102.0 DNC 154.0
Division 2 26th Cat Size Nacra 350 Sloop 107 526 LSWSA Lachie Lys Lydia Lys 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 54.0 156.0
Division 2 27th Sub Zero Weta 4.4 Trimaran 2 up PT 93 175 Brisbane Valley Sailing Club Philip Bennett Catriona Bennett 14.0 19.0 24.0 102.0 DNC 159.0
Division 2 28th Miss Jimboomba Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 1038 MYCQ Bruce Wieland Bruce Wieland 17.0 34.0 DNF 21.0 102.0 DNC 174.0
Division 2 29th Sledder Hobie 16 80.5 113693 TVSC David Chester Will Picton 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 DNC 204.0
Division 2 29th toast Mosquito Sloop Spin 74.5 1816 LCSC Andrew McLachlan   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 DNC 204.0
Division 2 29th Still Bitten Mosquito Cat (Mk1) 82 1830 Cleveland Nic Maan   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 DNC 204.0
Division 2 29th No Waiting Nacra 4.5 Super Sloop 87 366 Richmond Sailing Club, Ballina Alan Melville   34.0 RET 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 DNC 204.0
Division 2 29th Desperado Nacra 16 sq 79.5 638 RQYS/LSWSA Craig Fraser   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 DNC 204.0

Division 4 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 Marathon Score
Division 4 1st Soaked 505 97.5 AUS9037 DPSS Nigel Lott Robert Franks 1.0 1.0 1.0 3.0 6.0
Division 4 2nd Team Primate 505 97.5 AUS8781 DPSS Chris Gregg Ian Gregg 4.0 10.0 2.0 6.0 22.0
Division 4 3rd A Salt Weapon 505 97.5 8738 DPSS John Black Alan Haylett 6.0 4.0 6.0 12.0 28.0
Division 4 4th Earle Grey 505 97.5 9074 Darling Point SS Earle Alexander John McLean 5.0 6.0 4.0 15.0 30.0
Division 4 5th Seaty Betty 505 97.5 9071 DPSS Richard Hyde Lindsay Gilbert 14.0 14.0 9.0 9.0 46.0
Division 4 6th Unyasi TASAR 108 1958 RQYS Riley House Will Nobes 10.0 8.0 8.0 24.0 50.0
Division 4 7th That's gold NS14 108 1989 South Brisbane Sailing Club Nick Hillier Lara Hillier 7.0 7.0 17.0 DNC 21.0 52.0
Division 4 8th Reliance 17 Flying Fifteen 109 AUS3572 Sandgate Yacht Club Greg Williamson Laurie Williamson 3.0 17.0 OCS 17.0 DNC 18.0 55.0
Division 4 9th Jess Sharpie 95 Q906 RQYS Andrew Wells Tony Riek 2.0 17.0 OCS 3.0 51.0 DNC 73.0
Division 4 10th Bat Fink RS 100 8.4 106 440 Brisbane Valley Sailing Club Paul Greer   9.0 11.0 7.0 51.0 DNC 78.0
Division 4 11th Riva Derci Contender 106.5 Aus2136   Ian Bowman   8.0 3.0 17.0 DNC 51.0 DNC 79.0
Division 4 12th Light Speed Contender 106.5 2517 Royal Queensland Yacht Squadron Thomas Young   11.0 5.0 17.0 DNC 51.0 DNC 84.0
Division 4 13th Silent Butt Deadly Sharpie 95 Q903 DPSS Rick Outhred Tara Ducker 15.0 13.0 5.0 51.0 DNC 84.0
Division 4 14th Toot Sweet Contender 106.5 AUS2380   Geoff Fisher   17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 51.0 DNC 87.0
Division 4 15th Pura Vida NS14 108 1890 South Brisbane Sailing Club Robert Preston Georgie Creagh 12.0 9.0 17.0 DNC 51.0 DNC 89.0
Division 4 16th Blue Heeler Contender 106.5 AUS226 HYC Glenn Dalton   13.0 12.0 17.0 DNC 51.0 DNC 93.0

Division 5 Division

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name R1 R2 R3 Marathon Score
Division 5 1st Animated paradox 125 123 3066 BSS Mark Newton Archer Newton 13.0 15.0 9.0 6.0 43.0
Division 5 2nd Pigs In Space Too 125 123 3198 Brisbane Sailing Squadron Chris Mann Luke Johnson 1.0 2.0 2.0 48.0 53.0
Division 5 3rd Slipstream 125 123 3049 Darling Point Sailing Squadron Megan Houston Adriana Bramley 7.0 19.0 18.0 12.0 56.0
Division 5 4th Jester IMPULSE 118.5 732 Maroochy Sailing Club Phillip Gray   6.0 1.0 1.0 57.0 65.0
Division 5 5th no name HERON 145 1010 South Brisbane Sailing Club Simone Dougherty Feb Browne 22.0 20.0 22.0 3.0 67.0
Division 5 6th All In IMPULSE 118.5 700 Maroochy Sailing Club James Grieve   3.0 5.0 6.0 60.0 74.0
Division 5 7th Velocity LASER RADIAL 118.5 177075 HYC David Cook   21.0 13.0 14.0 27.0 75.0
Division 5 8th Look Both Ways LASER RADIAL 118.5 179415 Oxley Sailing Club Connor Eaton   23.0 16.0 20.0 18.0 77.0
Division 5 9th Green Beam LASER 114 177735 HYC Peter Listrup   10.0 17.0 17.0 39.0 83.0
Division 5 10th Feelgood Shift Of The Summer 125 123 3115 HYC Morgan Oakley Jordi Oakley 4.0 18.0 8.0 54.0 84.0
Division 5 11th Jordan Barney LASER 4.7 125 206391 RQYS Jordan Barney   28.0 21.0 21.0 15.0 85.0
Division 5 12th Jisaw LASER 114 210176 BSS Michael Wilson   5.0 3.0 3.0 78.0 89.0
Division 5 13th Mr Plow IMPULSE 118.5 453 BSS Peter Fell   8.0 6.0 10.0 69.0 93.0
Division 5 14th Pigs In Space Too Too 125 123 3201 Brisbane Sailing Squadron Peter Mann Eliza Mann 2.0 40.0 DNC 4.0 51.0 97.0
Division 5 15th Bedrock Fundamentals IMPULSE 118.5 638 DPSS Brett Buckley   14.0 9.0 15.0 63.0 101.0
Division 5 16th Tic Tac 125 123 3045 Darling Point Sailing Squadron Hannah Thorpe Laura McKay 27.0 23.0 24.0 30.0 104.0
Division 5 17th Overload LASER 114 168148 RQYS Martin McLean   15.0 4.0 5.0 84.0 108.0
Division 5 18th Plymouth IMPULSE 118.5 643 Oxley Sailing Club Mike Robinson   17.0 12.0 11.0 72.0 112.0
Division 5 19th Better Late Than Never LASER RADIAL 118.5 206003 RQYS Arabella Andrew   24.0 24.0 23.0 42.0 113.0
Division 5 20th Nikita 125 123 3116 Port Curtis Sailing Club Georgia Mossman Alexa Mann 29.0 25.0 40.0 DNC 21.0 115.0
Division 5 21st Good Vibes IMPULSE 118.5 575   Ricky Hoe   19.0 14.0 19.0 66.0 118.0
Division 5 22nd The Rohna LASER 114 185387 Port Stephens Sailing & Aquatic Club Dennis Hume   26.0 27.0 25.0 45.0 123.0
Division 5 23rd   LASER 114 923 HYC Andrew Ringwood   20.0 10.0 7.0 90.0 127.0
Division 5 24th Phoenix LASER 114 197524 HYC Tony Hannan   12.0 8.0 16.0 93.0 129.0
Division 5 25th Repeat Offenders 125 123 3213 HYC Alex Duff Annett Kruse 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 9.0 129.0
Division 5 26th Exocet 125 123 2920 HYC James Collen Jack Johnson 30.0 26.0 40.0 DNC 33.0 129.0
Division 5 27th   IMPULSE 118.5 703 HYC Tim Williams   40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 24.0 144.0
Division 5 28th Sapphire IMPULSE 118.5 634 Oxley Sailing Club Keith Briers   18.0 40.0 DNC 12.0 75.0 145.0
Division 5 29th She Waits for No Man 125 123 3082 DPSS Catherine Colbert Jessica Vanden Berg 11.0 7.0 13.0 120.0 DNC 151.0
Division 5 30th Foot to the Floor 125 123 2044 HYC Dan Chalmers   40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 36.0 156.0
Division 5 31st Me and my Monkey LASER 114 206003 RQYS Paul Andrew   16.0 22.0 40.0 DNF 87.0 165.0
Division 5 32nd Spitfire LASER 114 214457 TBA Rod Smith N/A 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 81.0 201.0
Division 5 33rd Full Throttle LASER 114 198089 HYC John Casey   9.0 40.0 OCS 40.0 DNC 120.0 DNC 209.0
Division 5 34th Lotsafun 2 LASER RADIAL 118.5 196903 HYC Ian Ferrier   40.0 DNC 11.0 40.0 DNC 120.0 DNC 211.0
Division 5 35th Close Enough for Jazz Sabre 127 1842 RQYS John Campbell   25.0 40.0 RET 40.0 DNC 120.0 DNC 225.0
Division 5 36th Probs Not LASER RADIAL 118.5 195537 HYC Virginia Ayliffe   40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 120.0 DNF 240.0
Division 5 36th Pussy Galore LASER RADIAL 118.5 007 PSAC Ross Bell   40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 120.0 DNC 240.0
Division 5 36th Chance LASER 114 93723 Port Stephens Aquatic Club Corey Barwood Josef Beeby 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 120.0 DNC 240.0
Division 5 36th nmSC1 LASER 114 167022 Manly 16 ft Skiff Club Evan Beeby   40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 120.0 DNC 240.0

R1 - Division 1 Division - 25/07/2020

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00:00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 1 1 One design sails A Class (Classic) 66 AUS308 Big River Sailing Club Andrew Landenberger   0:41:21 1.0
Division 1 2 F1X A Class (Flying) 62.5 AUS41   Matt Homan   0:40:46 2.0
Division 1 3 Wayfast Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1702 LSWSA James Fraser Olivia Jozefowski 0:46:48 3.0
Division 1 4 no name A Class (Classic) 66 AUS1061 LSWSA Leon Mcneill   0:43:44 4.0
Division 1 5 Return of the Jedi Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1641 Palm Beach Sailing Club John Forbes Bronte Forbes 0:47:28 5.0
Division 1 6 Kiss Taipan 4.9 Sloop 72.5 151 Tanilba Bay Mark Colecliffe Donna Wilkes 0:48:40 6.0
Division 1 7 My Lady Taipan 4.9 Sloop 72.5 158 Tanilba Bay Sailing Club Michael Colecliffe Anne Johnstone 0:48:52 7.0
Division 1 8 AUS27 A Class (Classic) 66 AUS27 BRSRC William Michie   0:44:31 8.0
Division 1 9 Five o'Clock Somewhere Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1700 Hervey Bay Sailing Club Bradley Kroning Josh Petersen 0:48:51 9.0
Division 1 10 Copeton A Class (Classic) 66 AUS999 HYC andrew chaney   0:45:40 10.0
Division 1 11 Wildcat F18 65 504 LCSC Mal Gray Mason Collett 0:45:47 11.0
Division 1 12 Kaos Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1671 LSWSA Nick Drapes Pauline Brookman 0:50:22 12.0
Division 1 13 Rush Hour Taipan 5.7 69.5 AUS100 RQYS Eli Henebery Andreas Rehberger 0:49:19 13.0
Division 1 14 Scat Cat Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1654 Cleveland Yacht Club Colin Bilston Gian Bilston 0:50:28 14.0
Division 1 15 Corona Viper Sloop 68.5 218 Kurnel Cat Club Sophie Renouf Simon Skoog 0:49:16 15.0
Division 1 16 Makhulu F18 65 524 RPAYC Tristan White Beau White 0:46:59 16.0
Division 1 17   Capricorn (AHPC) 66.5 AUS41 LSWSA Will Richards Keegan Dull 0:48:08 17.0
Division 1 18 Luck the Stamp F18 65 1740 RPAYC David Renouf Lilly Smith 0:47:26 18.0
Division 1 19 Kean Edge F18 65 AUS423 RQYS Colin Kean Peter Bradbury 0:47:27 19.0
Division 1 20 Thirsty turtle A Class (Classic) 66 AUS300 Big River Sailing Club Andy Landenberger   0:48:24 20.0
Division 1 21 Captain Morgan F18 65 555 Queens Lake Sailing Club David Morgan Cameron Kaul 0:47:48 21.0
Division 1 22 Blindsy F18 65 1035 Hervey Bay Sailing Club Shawn Lions Dane Jorgensen 0:47:55 22.0
Division 1 23 Air N Water A Class (Vintage) 71.5 AUS959 HYC Leon Percy   0:53:07 23.0
Division 1 24 ITB Racing A Class (Classic) 66 AUS9 Multihull Yacht Club of Qld John Dowling   0:49:58 24.0
Division 1 25   A Class (Flying) 62.5 AUS1035 Royal Queensland Yacht Club Alexander Gough   0:47:55 25.0
Division 1 26 Rebel Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1662 LCSC Hans Lombard Sarie Lombard 0:54:44 26.0
Division 1 27 Seven Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1707 SYS Rob Wibaux Steven Rhodes 0:56:23 27.0
Division 1 28 DNA A Class (Flying) 62.5 AUS99 HYC Chris Homan   0:50:30 28.0
Division 1 29 Send it Sonya Nacra 15 70.5 Aus043 RQYS James Oakden Kris Bilston 0:57:29 29.0
Division 1 30 Rambler Nacra 15 70.5 053 RQYS Bailey Lucock Harry Weiland 0:57:46 30.0
Division 1 31 LOCO F16 Sloop 68 6 LSWSA Luke Oakden Mark Oakden 0:56:37 31.0
Division 1 32 Rowdy Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 663 Lake Samsonvale Water Sports Association Rick Machan Ty Machan 0:59:24 32.0
Division 1 33 Teenage Rampage Nacra 15 70.5 AUS056 RQYS Oliver Davey Niamh Meehan 0:59:49 33.0
Division 1 34 bit on.com Nacra 15 70.5 AUS052 RQYS Luke Milburn Charli Gargan 1:01:15 34.0
Division 1 35 Wild at Heart A Class (Classic) 66 AUS930 HYC Zane Bradbury   0:58:51 35.0
Division 1 36 Impatience Nacra 5.8NA Pin head Main + Large jib/fo 71.5 705 HYC Sean Costello Daniel Gaunt 1:15:05 36.0

R2 - Division 1 Division - 25/07/2020

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 13.50.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 1 1 One design sails A Class (Classic) 66 AUS308 Big River Sailing Club Andrew Landenberger   0.19.06 1.0
Division 1 2   Nacra 15 70.5 061 RQYS Kenzie Gargan Hana -Lena Jenkin 0.20.49 2.0
Division 1 3 Makhulu F18 65 524 RPAYC Tristan White Beau White 0.19.31 3.0
Division 1 4 Wayfast Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1702 LSWSA James Fraser Olivia Jozefowski 0.22.24 4.0
Division 1 5 Kaos Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1671 LSWSA Nick Drapes Pauline Brookman 0.23.03 5.5
Division 1 5 AUS27 A Class (Classic) 66 AUS27 BRSRC William Michie   0.21.26 5.5
Division 1 7 Kiss Taipan 4.9 Sloop 72.5 151 Tanilba Bay Mark Colecliffe Donna Wilkes 0.24.08 7.0
Division 1 8 no name A Class (Classic) 66 AUS1061 LSWSA Leon Mcneill   0.22.08 8.0
Division 1 9 Five o'Clock Somewhere Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1700 Hervey Bay Sailing Club Bradley Kroning Josh Petersen 0.23.53 9.0
Division 1 10 Scat Cat Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1654 Cleveland Yacht Club Colin Bilston Gian Bilston 0.24.01 10.0
Division 1 11 Corona Viper Sloop 68.5 218 Kurnel Cat Club Sophie Renouf Simon Skoog 0.23.14 11.5
Division 1 11   A Class (Flying) 62.5 AUS1035 Royal Queensland Yacht Club Alexander Gough   0.21.12 11.5
Division 1 13 Rebel Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1662 LCSC Hans Lombard Sarie Lombard 0.24.15 13.0
Division 1 14 Thirsty turtle A Class (Classic) 66 AUS300 Big River Sailing Club Andy Landenberger   0.22.49 14.0
Division 1 15 Seven Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1707 SYS Rob Wibaux Steven Rhodes 0.24.47 15.0
Division 1 16 Air N Water A Class (Vintage) 71.5 AUS959 HYC Leon Percy   0.25.01 16.0
Division 1 17 Rowdy Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 663 Lake Samsonvale Water Sports Association Rick Machan Ty Machan 0.24.53 17.0
Division 1 18 Rush Hour Taipan 5.7 69.5 AUS100 RQYS Eli Henebery Andreas Rehberger 0.24.25 18.0
Division 1 19   Capricorn (AHPC) 66.5 AUS41 LSWSA Will Richards Keegan Dull 0.23.25 19.0
Division 1 20 Rambler Nacra 15 70.5 053 RQYS Bailey Lucock Harry Weiland 0.24.59 20.0
Division 1 21 Teenage Rampage Nacra 15 70.5 AUS056 RQYS Oliver Davey Niamh Meehan 0.25.08 21.0
Division 1 22 Send it Sonya Nacra 15 70.5 Aus043 RQYS James Oakden Kris Bilston 0.25.37 22.0
Division 1 23 LOCO F16 Sloop 68 6 LSWSA Luke Oakden Mark Oakden 0.24.51 23.0
Division 1 24 ITB Racing A Class (Classic) 66 AUS9 Multihull Yacht Club of Qld John Dowling   0.24.21 24.0
Division 1 25 My Lady Taipan 4.9 Sloop 72.5 158 Tanilba Bay Sailing Club Michael Colecliffe Anne Johnstone 0.27.02 25.0
Division 1 26 Blindsy F18 65 1035 Hervey Bay Sailing Club Shawn Lions Dane Jorgensen 0.24.26 26.0
Division 1 27 Captain Morgan F18 65 555 Queens Lake Sailing Club David Morgan Cameron Kaul 0.25.15 27.0
Division 1 28 Wild at Heart A Class (Classic) 66 AUS930 HYC Zane Bradbury   0.26.01 28.0
Division 1 29 Luck the Stamp F18 65 1740 RPAYC David Renouf Lilly Smith 0.25.40 29.0
Division 1 30 Kean Edge F18 65 AUS423 RQYS Colin Kean Peter Bradbury 0.25.45 30.0
Division 1 31 bit on.com Nacra 15 70.5 AUS052 RQYS Luke Milburn Charli Gargan 0.28.42 31.0
Division 1 32 Impatience Nacra 5.8NA Pin head Main + Large jib/fo 71.5 705 HYC Sean Costello Daniel Gaunt 0.39.36 32.0
Division 1 33 F1X A Class (Flying) 62.5 AUS41   Matt Homan   OCS 44.0
Division 1 33 Return of the Jedi Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1641 Palm Beach Sailing Club John Forbes Bronte Forbes OCS 44.0
Division 1 33 Wildcat F18 65 504 LCSC Mal Gray Mason Collett OCS 44.0
Division 1 33 DNA A Class (Flying) 62.5 AUS99 HYC Chris Homan   OCS 44.0
Division 1 33 Black Guard A Class (Classic) 66 AUS63 RPAYC Mark Griffith   OCS 44.0

R3 - Division 1 Division - 275/07/2020

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 14.55.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 1 1 F1X A Class (Flying) 62.5 AUS41   Matt Homan   0.21.43 1.0
Division 1 2 One design sails A Class (Classic) 66 AUS308 Big River Sailing Club Andrew Landenberger   0.24.14 2.0
Division 1 3 DNA A Class (Flying) 62.5 AUS99 HYC Chris Homan   0.23.33 3.0
Division 1 4 Thirsty turtle A Class (Classic) 66 AUS300 Big River Sailing Club Andy Landenberger   0.25.59 4.0
Division 1 5 Wildcat F18 65 504 LCSC Mal Gray Mason Collett 0.26.32 5.0
Division 1 6 Wayfast Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1702 LSWSA James Fraser Olivia Jozefowski 0.29.30 6.0
Division 1 7 Five o'Clock Somewhere Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1700 Hervey Bay Sailing Club Bradley Kroning Josh Petersen 0.30.00 7.0
Division 1 8 Kaos Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1671 LSWSA Nick Drapes Pauline Brookman 0.30.40 8.0
Division 1 9 Return of the Jedi Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1641 Palm Beach Sailing Club John Forbes Bronte Forbes 0.30.43 9.0
Division 1 10 AUS27 A Class (Classic) 66 AUS27 BRSRC William Michie   0.28.35 10.0
Division 1 11 Copeton A Class (Classic) 66 AUS999 HYC andrew chaney   0.28.36 11.0
Division 1 12 Makhulu F18 65 524 RPAYC Tristan White Beau White 0.28.11 12.0
Division 1 13   A Class (Flying) 62.5 AUS1035 Royal Queensland Yacht Club Alexander Gough   0.27.19 13.0
Division 1 14 Luck the Stamp F18 65 1740 RPAYC David Renouf Lilly Smith 0.28.25 14.0
Division 1 15 Corona Viper Sloop 68.5 218 Kurnel Cat Club Sophie Renouf Simon Skoog 0.30.10 15.0
Division 1 16 My Lady Taipan 4.9 Sloop 72.5 158 Tanilba Bay Sailing Club Michael Colecliffe Anne Johnstone 0.32.01 16.0
Division 1 17 Kiss Taipan 4.9 Sloop 72.5 151 Tanilba Bay Mark Colecliffe Donna Wilkes 0.32.08 17.0
Division 1 18 Rush Hour Taipan 5.7 69.5 AUS100 RQYS Eli Henebery Andreas Rehberger 0.30.50 18.0
Division 1 19 no name A Class (Classic) 66 AUS1061 LSWSA Leon Mcneill   0.29.47 19.0
Division 1 20 Kean Edge F18 65 AUS423 RQYS Colin Kean Peter Bradbury 0.29.43 20.0
Division 1 21 ITB Racing A Class (Classic) 66 AUS9 Multihull Yacht Club of Qld John Dowling   0.30.38 21.0
Division 1 22 Seven Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1707 SYS Rob Wibaux Steven Rhodes 0.33.19 22.0
Division 1 23 Blindsy F18 65 1035 Hervey Bay Sailing Club Shawn Lions Dane Jorgensen 0.30.46 23.0
Division 1 24 Scat Cat Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1654 Cleveland Yacht Club Colin Bilston Gian Bilston 0.34.51 24.0
Division 1 25 Rowdy Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 663 Lake Samsonvale Water Sports Association Rick Machan Ty Machan 0.35.38 25.0
Division 1 26 Black Guard A Class (Classic) 66 AUS63 RPAYC Mark Griffith   0.33.18 26.0
Division 1 27 Air N Water A Class (Vintage) 71.5 AUS959 HYC Leon Percy   0.38.00 27.0
Division 1 28 Wild at Heart A Class (Classic) 66 AUS930 HYC Zane Bradbury   0.35.12 28.0
Division 1 29 LOCO F16 Sloop 68 6 LSWSA Luke Oakden Mark Oakden 0.36.34 29.0
Division 1 30 Rambler Nacra 15 70.5 053 RQYS Bailey Lucock Harry Weiland 0.37.57 30.0
Division 1 31 Teenage Rampage Nacra 15 70.5 AUS056 RQYS Oliver Davey Niamh Meehan 0.38.36 31.0
Division 1 32 Send it Sonya Nacra 15 70.5 Aus043 RQYS James Oakden Kris Bilston 0.39.07 32.0
Division 1 33   Nacra 15 70.5 061 RQYS Kenzie Gargan Hana -Lena Jenkin 0.39.27 33.0
Division 1 34 bit on.com Nacra 15 70.5 AUS052 RQYS Luke Milburn Charli Gargan 0.43.09 34.0

Marathon - Division 1 Division - 26/07/2020

Start: 1, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00, Distance: 20.9, Weight: 3
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 1 1 F1X A Class (Flying) 62.5 AUS41   Matt Homan   1.59.52 3.0
Division 1 2 Wayfast Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1702 LSWSA James Fraser Olivia Jozefowski 2.19.08 6.0
Division 1 3 Kaos Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1671 LSWSA Nick Drapes Pauline Brookman 2.21.51 9.0
Division 1 4 One design sails A Class (Classic) 66 AUS308 Big River Sailing Club Andrew Landenberger   2.14.04 12.0
Division 1 5 Captain Morgan F18 65 555 Queens Lake Sailing Club David Morgan Cameron Kaul 2.14.26 15.0
Division 1 6 no name A Class (Classic) 66 AUS1061 LSWSA Leon Mcneill   2.22.48 18.0
Division 1 7 XTC A Class (Classic) 66 993 LSWS Lou Zylstra   2.25.56 21.0
Division 1 8 Luck the Stamp F18 65 1740 RPAYC David Renouf Lilly Smith 2.23.47 24.0
Division 1 9 Impatience Nacra 5.8NA Pin head Main + Large jib/fo 71.5 705 HYC Sean Costello Daniel Gaunt 2.40.17 27.0
Division 1 10 Teenage Rampage Nacra 15 70.5 AUS056 RQYS Oliver Davey Niamh Meehan 2.41.04 30.0
Division 1 11   Nacra 15 70.5 061 RQYS Kenzie Gargan Hana -Lena Jenkin 2.44.30 33.0
Division 1 12 Rambler Nacra 15 70.5 053 RQYS Bailey Lucock Harry Weiland 2.51.42 36.0
Division 1 13 Rebel Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1662 LCSC Hans Lombard Sarie Lombard 14.25.04 39.0
Division 1 14 Scat Cat Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1654 Cleveland Yacht Club Colin Bilston Gian Bilston 14.27.02 42.0
Division 1 15 Air N Water A Class (Vintage) 71.5 AUS959 HYC Leon Percy   14.37.06 45.0
Division 1 16 Seven Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1707 SYS Rob Wibaux Steven Rhodes 14.34.54 48.0
Division 1 17 Rowdy Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 663 Lake Samsonvale Water Sports Association Rick Machan Ty Machan 14.37.02 51.0
Division 1 18 Send it Sonya Nacra 15 70.5 Aus043 RQYS James Oakden Kris Bilston 14.38.38 54.0
Division 1 19 Corona Viper Sloop 68.5 218 Kurnel Cat Club Sophie Renouf Simon Skoog 14.34.06 57.0
Division 1 20 LOCO F16 Sloop 68 6 LSWSA Luke Oakden Mark Oakden 14.37.32 60.0
Division 1 21 Wild at Heart A Class (Classic) 66 AUS930 HYC Zane Bradbury   14.37.42 63.0
Division 1 22 Kean Edge F18 65 AUS423 RQYS Colin Kean Peter Bradbury 14.35.18 66.0
Division 1 23 Blindsy F18 65 1035 Hervey Bay Sailing Club Shawn Lions Dane Jorgensen 14.36.48 69.0
Division 1 24 Five o'Clock Somewhere Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1700 Hervey Bay Sailing Club Bradley Kroning Josh Petersen DSQ 132.0
Division 1 24 Kiss Taipan 4.9 Sloop 72.5 151 Tanilba Bay Mark Colecliffe Donna Wilkes DSQ 132.0
Division 1 24 Makhulu F18 65 524 RPAYC Tristan White Beau White DSQ 132.0
Division 1 24 Thirsty turtle A Class (Classic) 66 AUS300 Big River Sailing Club Andy Landenberger   DNF 132.0
Division 1 24 My Lady Taipan 4.9 Sloop 72.5 158 Tanilba Bay Sailing Club Michael Colecliffe Anne Johnstone DSQ 132.0
Division 1 24 Rush Hour Taipan 5.7 64.5 AUS100 RQYS Eli Henebery Andreas Rehberger DSQ 132.0
Division 1 24 Return of the Jedi Nacra 5.8NA Square Top Main + Large jib/ 71 1641 Palm Beach Sailing Club John Forbes Bronte Forbes DNF 132.0
Division 1 24 Wildcat F18 65 504 LCSC Mal Gray Mason Collett DSQ 132.0
Division 1 24 Copeton A Class (Classic) 66 AUS999 HYC andrew chaney   DNF 132.0
Division 1 24 DNA A Class (Flying) 62.5 AUS99 HYC Chris Homan   DSQ 132.0
Division 1 24   Capricorn (AHPC) 66.5 AUS41 LSWSA Will Richards Keegan Dull DSQ 132.0
Division 1 24 bit on.com Nacra 15 70.5 AUS052 RQYS Luke Milburn Charli Gargan DNF 132.0

R1 - Division 2 Division - 25/07/2020

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 12:05.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 2 1 Flash Nacra 4.5 Super Sloop 87 568 Bundaberg Sailing Club Trent   0:56:14 1.0
Division 2 2 Star Bug Nacra 16 sq 79.5 273 Lake Cootharaba Sailing Club Corey Holden   0:52:34 2.0
Division 2 3 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 87 539 RQYS Steve Nelson   0:58:03 3.0
Division 2 4 Deck Chair II Nacra 4.5 Super Sloop 87 601 MSC Stuart House   0:59:01 4.0
Division 2 5 Wet As! Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1184 QCYC Peter Hackett   1:00:35 5.0
Division 2 6 Shore Thing Nacra 16 sq 79.5 310   Colin Woodbry   0:55:24 6.0
Division 2 7 No Name Nacra 4.5 Super Sloop 87 404 Richmond Sailing Club Ballina NSW Anthony Goddard   1:02:24 7.0
Division 2 8 Superstition Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1182 LCSC Hamish Urquhart   1:02:52 8.0
Division 2 9 Weta Magic Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1131 LCSC Douglas Chetwynd   1:03:11 9.0
Division 2 10 Vitamin Sea Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1224 Port Kembla Sailing Club Ian Richardson   1:03:24 10.0
Division 2 11 Bulamacow Hobie 16 80.5 114604 RQYS Murray Peterson Haylee Williams 0:58:43 11.0
Division 2 12 Bad Seed Nacra 16 sq 79.5 206 LSWSA Paul Rowell   0:59:02 12.0
Division 2 13 Slush puppy Hobie 16 80.5 37 Bundaberg Sailing Club A Petersen A Petersen 1:00:16 13.0
Division 2 14 Sub Zero Weta 4.4 Trimaran 2 up PT 93 175 Brisbane Valley Sailing Club Philip Bennett Catriona Bennett 1:10:40 14.0
Division 2 15 Curglaff Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1226 Connells Point SC Keith Chidzey   1:07:05 15.0
Division 2 16 Toothless Hobie 16 80.5 91 RQYS Carmen Andrews Graeme MacNair 1:02:09 16.0
Division 2 17 Miss Jimboomba Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 1038 MYCQ Bruce Wieland Bruce Wieland 1:10:29 17.0
Division 2 18 The Other Office Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1270 Maroochy Sailing Club Todd McVey   1:08:49 18.0
Division 2 19 Brisbane Catamarans Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 626 BVSC Ross Guinea   1:05:44 19.0
Division 2 20 Willy Tippit Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 453   Bill Koorneef   1:12:31 20.0
Division 2 21 Splash Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 763 Bundaberg Saiiling Club Angela Gregory   1:12:37 21.0
Division 2 22 Namazu Hobie 16 80.5 31 RQYS Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 1:06:04 22.0
Division 2 23 No Sense Hobie 16 80.5 113596 RQYS Ricky Way Libby Kirby 1:06:18 23.0
Division 2 24 Shark Bait Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 431 LSWSA Steve Lys   1:09:06 24.0
Division 2 25 Clark Kat Hobie 16 80.5 114743 RQYS Evan Walters Josie Kirby 1:07:56 25.0
Division 2 26 Pocket Rocket Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 565 Cleveland Yacht Club Nigel Lawrence   1:10:55 26.0
Division 2 27 Get'n Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 844   Don Torpy   1:22:49 27.0
Division 2 28 No Waiting Nacra 4.5 Super Sloop 87 366 Richmond Sailing Club, Ballina Alan Melville   RET 34.0

R2 - Division 2 Division - 25/07/2020

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 13.55.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 2 1 Flash Nacra 4.5 Super Sloop 87 568 Bundaberg Sailing Club Trent   0.23.58 1.0
Division 2 2 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 87 539 RQYS Steve Nelson   0.24.26 2.0
Division 2 3 Bulamacow Hobie 16 80.5 114604 RQYS Murray Peterson Haylee Williams 0.23.35 3.0
Division 2 4 Wet As! Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1184 QCYC Peter Hackett   0.25.31 4.0
Division 2 5 Splash Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 763 Bundaberg Saiiling Club Angela Gregory   0.26.43 5.0
Division 2 6 Vitamin Sea Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1224 Port Kembla Sailing Club Ian Richardson   0.25.51 6.0
Division 2 7 Superstition Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1182 LCSC Hamish Urquhart   0.25.54 7.0
Division 2 8 Brisbane Catamarans Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 626 BVSC Ross Guinea   0.24.45 8.0
Division 2 9 Deck Chair II Nacra 4.5 Super Sloop 87 601 MSC Stuart House   0.26.23 9.0
Division 2 10 Shore Thing Nacra 16 sq 79.5 310   Colin Woodbry   0.24.10 10.0
Division 2 11 No Name Nacra 4.5 Super Sloop 87 404 Richmond Sailing Club Ballina NSW Anthony Goddard   0.26.40 11.0
Division 2 12 Curglaff Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1226 Connells Point SC Keith Chidzey   0.27.05 12.0
Division 2 13 Slush puppy Hobie 16 80.5 37 Bundaberg Sailing Club A Petersen A Petersen 0.25.18 13.0
Division 2 14 Willy Tippit Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 453   Bill Koorneef   0.28.25 14.0
Division 2 15 The Other Office Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1270 Maroochy Sailing Club Todd McVey   0.27.37 15.0
Division 2 16 Bad Seed Nacra 16 sq 79.5 206 LSWSA Paul Rowell   0.25.24 16.0
Division 2 17 Toothless Hobie 16 80.5 91 RQYS Carmen Andrews Graeme MacNair 0.26.41 17.0
Division 2 18 Get'n Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 844   Don Torpy   0.30.34 18.0
Division 2 19 Sub Zero Weta 4.4 Trimaran 2 up PT 93 175 Brisbane Valley Sailing Club Philip Bennett Catriona Bennett 0.32.51 19.0
Division 2 20 Pocket Rocket Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 565 Cleveland Yacht Club Nigel Lawrence   0.30.46 20.0
Division 2 21 Clark Kat Hobie 16 80.5 114743 RQYS Evan Walters Josie Kirby 0.30.18 21.0
Division 2 22 Shark Bait Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 431 LSWSA Steve Lys   0.32.04 22.0
Division 2 23 Namazu Hobie 16 80.5 31 RQYS Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 0.32.32 23.0
Division 2 24 Weta Magic Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1131 LCSC Douglas Chetwynd   0.36.44 24.0
Division 2 25 Miss Jimboomba Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 1038 MYCQ Bruce Wieland Bruce Wieland DNF 34.0

R3 - Division 2 Division - 275/07/2020

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 15.00.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 2 1 Flash Nacra 4.5 Super Sloop 87 568 Bundaberg Sailing Club Trent   0.34.24 1.0
Division 2 2 Star Bug Nacra 16 sq 79.5 273 Lake Cootharaba Sailing Club Corey Holden   0.34.22 2.0
Division 2 3 Brisbane Catamarans Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 626 BVSC Ross Guinea   0.37.44 3.0
Division 2 4 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 87 539 RQYS Steve Nelson   0.40.13 4.0
Division 2 5 Bulamacow Hobie 16 80.5 114604 RQYS Murray Peterson Haylee Williams 0.37.21 5.0
Division 2 6 Deck Chair II Nacra 4.5 Super Sloop 87 601 MSC Stuart House   0.41.36 6.0
Division 2 7 Wet As! Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1184 QCYC Peter Hackett   0.42.57 7.0
Division 2 8 Vitamin Sea Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1224 Port Kembla Sailing Club Ian Richardson   0.43.11 8.0
Division 2 9 Bad Seed Nacra 16 sq 79.5 206 LSWSA Paul Rowell   0.39.42 9.0
Division 2 10 Slush puppy Hobie 16 80.5 37 Bundaberg Sailing Club A Petersen A Petersen 0.40.15 10.0
Division 2 11 Superstition Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1182 LCSC Hamish Urquhart   0.44.25 11.0
Division 2 12 Weta Magic Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1131 LCSC Douglas Chetwynd   0.44.37 12.0
Division 2 13 Clark Kat Hobie 16 80.5 114743 RQYS Evan Walters Josie Kirby 0.41.24 13.0
Division 2 14 Namazu Hobie 16 80.5 31 RQYS Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 0.41.31 14.0
Division 2 15 Curglaff Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1226 Connells Point SC Keith Chidzey   0.45.14 15.0
Division 2 16 Pocket Rocket Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 565 Cleveland Yacht Club Nigel Lawrence   0.43.07 16.0
Division 2 17 Toothless Hobie 16 80.5 91 RQYS Carmen Andrews Graeme MacNair 0.42.11 17.0
Division 2 18 The Other Office Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1270 Maroochy Sailing Club Todd McVey   0.49.35 18.0
Division 2 19 Splash Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 763 Bundaberg Saiiling Club Angela Gregory   0.51.20 19.0
Division 2 20 Shark Bait Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 431 LSWSA Steve Lys   0.47.34 20.0
Division 2 21 Miss Jimboomba Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 1038 MYCQ Bruce Wieland Bruce Wieland 0.52.16 21.0
Division 2 22 Willy Tippit Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 453   Bill Koorneef   0.52.17 22.0
Division 2 23 Get'n Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 844   Don Torpy   0.52.22 23.0
Division 2 24 Sub Zero Weta 4.4 Trimaran 2 up PT 93 175 Brisbane Valley Sailing Club Philip Bennett Catriona Bennett 0.54.13 24.0

Marathon - Division 2 Division - 26/07/2020

Start: 2, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00, Distance: 13.8, Weight: 3
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 2 1 Flash Nacra 4.5 Super Sloop 87 568 Bundaberg Sailing Club Trent   1.44.36 3.0
Division 2 2 Not That Way Nacra 4.5 Super Sloop 87 539 RQYS Steve Nelson   1.47.48 6.0
Division 2 3 Star Bug Nacra 16 sq 79.5 273 Lake Cootharaba Sailing Club Corey Holden   1.42.14 9.0
Division 2 4 Wet As! Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1184 QCYC Peter Hackett   1.54.14 12.0
Division 2 5 Weta Magic Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1131 LCSC Douglas Chetwynd   1.55.11 15.0
Division 2 6 Vitamin Sea Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1224 Port Kembla Sailing Club Ian Richardson   1.58.44 18.0
Division 2 7 Deck Chair II Nacra 4.5 Super Sloop 87 601 MSC Stuart House   1.59.24 21.0
Division 2 8 Superstition Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1182 LCSC Hamish Urquhart   1.59.34 24.0
Division 2 9 Curglaff Weta 4.4 Trimaran 1 up SQ 87 1226 Connells Point SC Keith Chidzey   2.01.39 27.0
Division 2 10 Splash Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 763 Bundaberg Saiiling Club Angela Gregory   2.06.37 30.0
Division 2 11 Brisbane Catamarans Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 626 BVSC Ross Guinea   1.57.23 33.0
Division 2 12 Toothless Hobie 16 80.5 91 RQYS Carmen Andrews Graeme MacNair 1.57.51 36.0
Division 2 13 Pocket Rocket Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 565 Cleveland Yacht Club Nigel Lawrence   2.00.53 39.0
Division 2 14 Clark Kat Hobie 16 80.5 114743 RQYS Evan Walters Josie Kirby 1.57.58 42.0
Division 2 15 Shark Bait Nacra 430 Super Sloop Spin 82.5 431 LSWSA Steve Lys   2.02.11 45.0
Division 2 16 No Sense Hobie 16 80.5 113596 RQYS Ricky Way Libby Kirby 2.00.41 48.0
Division 2 17 Namazu Hobie 16 80.5 31 RQYS Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 2.01.48 51.0
Division 2 18 Cat Size Nacra 350 Sloop 107 526 LSWSA Lachie Lys Lydia Lys 2.47.41 54.0
Division 2 19 Willy Tippit Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 453   Bill Koorneef   14.31.18 57.0
Division 2 20 Get'n Weta 4.4 Trimaran 1 up PT 90 844   Don Torpy   14.32.14 60.0

R1 - Division 4 Division - 25/07/2020

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 12:10.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 4 1 Soaked 505 97.5 AUS9037 DPSS Nigel Lott Robert Franks 0:48:07 1.0
Division 4 2 Jess Sharpie 95 Q906 RQYS Andrew Wells Tony Riek 0:47:11 2.0
Division 4 3 Reliance 17 Flying Fifteen 109 AUS3572 Sandgate Yacht Club Greg Williamson Laurie Williamson 0:56:45 3.0
Division 4 4 Team Primate 505 97.5 AUS8781 DPSS Chris Gregg Ian Gregg 0:51:24 4.0
Division 4 5 Earle Grey 505 97.5 9074 Darling Point SS Earle Alexander John McLean 0:51:50 5.0
Division 4 6 A Salt Weapon 505 97.5 8738 DPSS John Black Alan Haylett 0:52:21 6.0
Division 4 7 That's gold NS14 108 1989 South Brisbane Sailing Club Nick Hillier Lara Hillier 0:59:18 7.0
Division 4 8 Riva Derci Contender 106.5 Aus2136   Ian Bowman   0:59:20 8.0
Division 4 9 Bat Fink RS 100 8.4 106 440 Brisbane Valley Sailing Club Paul Greer   1:00:42 9.0
Division 4 10 Unyasi TASAR 108 1958 RQYS Riley House Will Nobes 1:02:09 10.0
Division 4 11 Light Speed Contender 106.5 2517 Royal Queensland Yacht Squadron Thomas Young   1:01:35 11.0
Division 4 12 Pura Vida NS14 108 1890 South Brisbane Sailing Club Robert Preston Georgie Creagh 1:02:49 12.0
Division 4 13 Blue Heeler Contender 106.5 AUS226 HYC Glenn Dalton   1:02:24 13.0
Division 4 14 Seaty Betty 505 97.5 9071 DPSS Richard Hyde Lindsay Gilbert 0:59:23 14.0
Division 4 15 Silent Butt Deadly Sharpie 95 Q903 DPSS Rick Outhred Tara Ducker 1:07:19 15.0

R2 - Division 4 Division - 25/07/2020

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 14.00.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 4 1 Soaked 505 97.5 AUS9037 DPSS Nigel Lott Robert Franks 0.23.01 1.0
Division 4 2 Toot Sweet Contender 106.5 AUS2380   Geoff Fisher   0.25.30 2.0
Division 4 3 Riva Derci Contender 106.5 Aus2136   Ian Bowman   0.26.09 3.0
Division 4 4 A Salt Weapon 505 97.5 8738 DPSS John Black Alan Haylett 0.23.57 4.0
Division 4 5 Light Speed Contender 106.5 2517 Royal Queensland Yacht Squadron Thomas Young   0.26.14 5.0
Division 4 6 Earle Grey 505 97.5 9074 Darling Point SS Earle Alexander John McLean 0.24.13 6.0
Division 4 7 That's gold NS14 108 1989 South Brisbane Sailing Club Nick Hillier Lara Hillier 0.27.07 7.0
Division 4 8 Unyasi TASAR 108 1958 RQYS Riley House Will Nobes 0.27.36 8.0
Division 4 9 Pura Vida NS14 108 1890 South Brisbane Sailing Club Robert Preston Georgie Creagh 0.27.38 9.0
Division 4 10 Team Primate 505 97.5 AUS8781 DPSS Chris Gregg Ian Gregg 0.25.04 10.0
Division 4 11 Bat Fink RS 100 8.4 106 440 Brisbane Valley Sailing Club Paul Greer   0.27.24 11.0
Division 4 12 Blue Heeler Contender 106.5 AUS226 HYC Glenn Dalton   0.27.57 12.0
Division 4 13 Silent Butt Deadly Sharpie 95 Q903 DPSS Rick Outhred Tara Ducker 0.25.03 13.0
Division 4 14 Seaty Betty 505 97.5 9071 DPSS Richard Hyde Lindsay Gilbert 0.29.45 14.0
Division 4 15 Reliance 17 Flying Fifteen 109 AUS3572 Sandgate Yacht Club Greg Williamson Laurie Williamson OCS 17.0
Division 4 15 Jess Sharpie 95 Q906 RQYS Andrew Wells Tony Riek OCS 17.0

R3 - Division 4 Division - 275/07/2020

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 15.05.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 4 1 Soaked 505 97.5 AUS9037 DPSS Nigel Lott Robert Franks 0.29.42 1.0
Division 4 2 Team Primate 505 97.5 AUS8781 DPSS Chris Gregg Ian Gregg 0.30.15 2.0
Division 4 3 Jess Sharpie 95 Q906 RQYS Andrew Wells Tony Riek 0.30.04 3.0
Division 4 4 Earle Grey 505 97.5 9074 Darling Point SS Earle Alexander John McLean 0.31.06 4.0
Division 4 5 Silent Butt Deadly Sharpie 95 Q903 DPSS Rick Outhred Tara Ducker 0.32.00 5.0
Division 4 6 A Salt Weapon 505 97.5 8738 DPSS John Black Alan Haylett 0.33.18 6.0
Division 4 7 Bat Fink RS 100 8.4 106 440 Brisbane Valley Sailing Club Paul Greer   0.39.15 7.0
Division 4 8 Unyasi TASAR 108 1958 RQYS Riley House Will Nobes 0.42.01 8.0
Division 4 9 Seaty Betty 505 97.5 9071 DPSS Richard Hyde Lindsay Gilbert 0.39.30 9.0

Marathon - Division 4 Division - 26/07/2020

Start: 4, Finishes: Finish time, Time: 10.45.00, Distance: 13.8, Weight: 3
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 4 1 Soaked 505 97.5 AUS9037 DPSS Nigel Lott Robert Franks 2.00.03 3.0
Division 4 2 Team Primate 505 97.5 AUS8781 DPSS Chris Gregg Ian Gregg 2.02.14 6.0
Division 4 3 Seaty Betty 505 97.5 9071 DPSS Richard Hyde Lindsay Gilbert 2.03.04 9.0
Division 4 4 A Salt Weapon 505 97.5 8738 DPSS John Black Alan Haylett 2.10.54 12.0
Division 4 5 Earle Grey 505 97.5 9074 Darling Point SS Earle Alexander John McLean 2.11.02 15.0
Division 4 6 Reliance 17 Flying Fifteen 109 AUS3572 Sandgate Yacht Club Greg Williamson Laurie Williamson 2.32.37 18.0
Division 4 7 That's gold NS14 108 1989 South Brisbane Sailing Club Nick Hillier Lara Hillier 2.34.15 21.0
Division 4 8 Unyasi TASAR 108 1958 RQYS Riley House Will Nobes 2.36.09 24.0

R1 - Division 5 Division - 25/07/2020

Start: 5, Finishes: Finish time, Time: 12:15.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 5 1 Pigs In Space Too 125 123 3198 Brisbane Sailing Squadron Chris Mann Luke Johnson 0:59:35 1.0
Division 5 2 Pigs In Space Too Too 125 123 3201 Brisbane Sailing Squadron Peter Mann Eliza Mann 0:59:39 2.0
Division 5 3 All In IMPULSE 118.5 700 Maroochy Sailing Club James Grieve   0:57:45 3.0
Division 5 4 Feelgood Shift Of The Summer 125 123 3115 HYC Morgan Oakley Jordi Oakley 1:01:20 4.0
Division 5 5 Jisaw LASER 114 210176 BSS Michael Wilson   0:58:23 5.0
Division 5 6 Jester IMPULSE 118.5 732 Maroochy Sailing Club Phillip Gray   1:01:33 6.0
Division 5 7 Slipstream 125 123 3049 Darling Point Sailing Squadron Megan Houston Adriana Bramley 1:04:36 7.0
Division 5 8 Mr Plow IMPULSE 118.5 453 BSS Peter Fell   1:02:37 8.0
Division 5 9 Full Throttle LASER 114 198089 HYC John Casey   1:00:27 9.0
Division 5 10 Green Beam LASER 114 177735 HYC Peter Listrup   1:00:55 10.0
Division 5 11 She Waits for No Man 125 123 3082 DPSS Catherine Colbert Jessica Vanden Berg 1:05:51 11.0
Division 5 12 Phoenix LASER 114 197524 HYC Tony Hannan   1:01:04 12.0
Division 5 13 Animated paradox 125 123 3066 BSS Mark Newton Archer Newton 1:05:56 13.0
Division 5 14 Bedrock Fundamentals IMPULSE 118.5 638 DPSS Brett Buckley   1:03:53 14.0
Division 5 15 Overload LASER 114 168148 RQYS Martin McLean   1:01:50 15.0
Division 5 16 Me and my Monkey LASER 114 206003 RQYS Paul Andrew   1:02:49 16.0
Division 5 17 Plymouth IMPULSE 118.5 643 Oxley Sailing Club Mike Robinson   1:05:20 17.0
Division 5 18 Sapphire IMPULSE 118.5 634 Oxley Sailing Club Keith Briers   1:05:21 18.0
Division 5 19 Good Vibes IMPULSE 118.5 575   Ricky Hoe   1:05:33 19.0
Division 5 20   LASER 114 923 HYC Andrew Ringwood   1:03:58 20.0
Division 5 21 Velocity LASER RADIAL 118.5 177075 HYC David Cook   1:07:59 21.0
Division 5 22 no name HERON 145 1010 South Brisbane Sailing Club Simone Dougherty Feb Browne 1:24:43 22.0
Division 5 23 Look Both Ways LASER RADIAL 118.5 179415 Oxley Sailing Club Connor Eaton   1:10:05 23.0
Division 5 24 Better Late Than Never LASER RADIAL 118.5 206003 RQYS Arabella Andrew   1:10:14 24.0
Division 5 25 Close Enough for Jazz Sabre 127 1842 RQYS John Campbell   1:15:17 25.0
Division 5 26 The Rohna LASER 114 185387 Port Stephens Sailing & Aquatic Club Dennis Hume   1:07:56 26.0
Division 5 27 Tic Tac 125 123 3045 Darling Point Sailing Squadron Hannah Thorpe Laura McKay 1:13:34 27.0
Division 5 28 Jordan Barney LASER 4.7 125 206391 RQYS Jordan Barney   1:19:17 28.0
Division 5 29 Nikita 125 123 3116 Port Curtis Sailing Club Georgia Mossman Alexa Mann 1:19:44 29.0
Division 5 30 Exocet 125 123 2920 HYC James Collen Jack Johnson 1:20:24 30.0

R2 - Division 5 Division - 25/07/2020

Start: 5, Finishes: Finish time, Time: 14.05.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 5 1 Jester IMPULSE 118.5 732 Maroochy Sailing Club Phillip Gray   0.25.03 1.0
Division 5 2 Pigs In Space Too 125 123 3198 Brisbane Sailing Squadron Chris Mann Luke Johnson 0.27.02 2.0
Division 5 3 Jisaw LASER 114 210176 BSS Michael Wilson   0.25.15 3.0
Division 5 4 Overload LASER 114 168148 RQYS Martin McLean   0.25.16 4.0
Division 5 5 All In IMPULSE 118.5 700 Maroochy Sailing Club James Grieve   0.26.58 5.0
Division 5 6 Mr Plow IMPULSE 118.5 453 BSS Peter Fell   0.27.27 6.0
Division 5 7 She Waits for No Man 125 123 3082 DPSS Catherine Colbert Jessica Vanden Berg 0.29.25 7.0
Division 5 8 Phoenix LASER 114 197524 HYC Tony Hannan   0.27.20 8.0
Division 5 9 Bedrock Fundamentals IMPULSE 118.5 638 DPSS Brett Buckley   0.28.49 9.0
Division 5 10   LASER 114 923 HYC Andrew Ringwood   0.27.56 10.0
Division 5 11 Lotsafun 2 LASER RADIAL 118.5 196903 HYC Ian Ferrier   0.29.32 11.0
Division 5 12 Plymouth IMPULSE 118.5 643 Oxley Sailing Club Mike Robinson   0.29.43 12.0
Division 5 13 Velocity LASER RADIAL 118.5 177075 HYC David Cook   0.29.48 13.0
Division 5 14 Good Vibes IMPULSE 118.5 575   Ricky Hoe   0.29.54 14.0
Division 5 15 Animated paradox 125 123 3066 BSS Mark Newton Archer Newton 0.31.12 15.0
Division 5 16 Look Both Ways LASER RADIAL 118.5 179415 Oxley Sailing Club Connor Eaton   0.30.07 16.0
Division 5 17 Green Beam LASER 114 177735 HYC Peter Listrup   0.29.03 17.0
Division 5 18 Feelgood Shift Of The Summer 125 123 3115 HYC Morgan Oakley Jordi Oakley 0.32.18 18.0
Division 5 19 Slipstream 125 123 3049 Darling Point Sailing Squadron Megan Houston Adriana Bramley 0.32.33 19.0
Division 5 20 no name HERON 145 1010 South Brisbane Sailing Club Simone Dougherty Feb Browne 0.39.12 20.0
Division 5 21 Jordan Barney LASER 4.7 125 206391 RQYS Jordan Barney   0.33.53 21.0
Division 5 22 Me and my Monkey LASER 114 206003 RQYS Paul Andrew   0.31.38 22.0
Division 5 23 Tic Tac 125 123 3045 Darling Point Sailing Squadron Hannah Thorpe Laura McKay 0.34.18 23.0
Division 5 24 Better Late Than Never LASER RADIAL 118.5 206003 RQYS Arabella Andrew   0.33.17 24.0
Division 5 25 Nikita 125 123 3116 Port Curtis Sailing Club Georgia Mossman Alexa Mann 0.34.38 25.0
Division 5 26 Exocet 125 123 2920 HYC James Collen Jack Johnson 0.35.03 26.0
Division 5 27 The Rohna LASER 114 185387 Port Stephens Sailing & Aquatic Club Dennis Hume   0.35.21 27.0
Division 5 28 Full Throttle LASER 114 198089 HYC John Casey   OCS 40.0
Division 5 28 Close Enough for Jazz Sabre 127 1842 RQYS John Campbell   RET 40.0

R3 - Division 5 Division - 275/07/2020

Start: 5, Finishes: Finish time, Time: 15.10.00
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 5 1 Jester IMPULSE 118.5 732 Maroochy Sailing Club Phillip Gray   0.39.19 1.0
Division 5 2 Pigs In Space Too 125 123 3198 Brisbane Sailing Squadron Chris Mann Luke Johnson 0.41.47 2.0
Division 5 3 Jisaw LASER 114 210176 BSS Michael Wilson   0.39.14 3.0
Division 5 4 Pigs In Space Too Too 125 123 3201 Brisbane Sailing Squadron Peter Mann Eliza Mann 0.42.56 4.0
Division 5 5 Overload LASER 114 168148 RQYS Martin McLean   0.40.04 5.0
Division 5 6 All In IMPULSE 118.5 700 Maroochy Sailing Club James Grieve   0.42.18 6.0
Division 5 7   LASER 114 923 HYC Andrew Ringwood   0.40.46 7.0
Division 5 8 Feelgood Shift Of The Summer 125 123 3115 HYC Morgan Oakley Jordi Oakley 0.44.06 8.0
Division 5 9 Animated paradox 125 123 3066 BSS Mark Newton Archer Newton 0.44.19 9.0
Division 5 10 Mr Plow IMPULSE 118.5 453 BSS Peter Fell   0.42.57 10.0
Division 5 11 Plymouth IMPULSE 118.5 643 Oxley Sailing Club Mike Robinson   0.43.04 11.0
Division 5 12 Sapphire IMPULSE 118.5 634 Oxley Sailing Club Keith Briers   0.43.16 12.0
Division 5 13 She Waits for No Man 125 123 3082 DPSS Catherine Colbert Jessica Vanden Berg 0.45.19 13.0
Division 5 14 Velocity LASER RADIAL 118.5 177075 HYC David Cook   0.43.44 14.0
Division 5 15 Bedrock Fundamentals IMPULSE 118.5 638 DPSS Brett Buckley   0.43.52 15.0
Division 5 16 Phoenix LASER 114 197524 HYC Tony Hannan   0.42.20 16.0
Division 5 17 Green Beam LASER 114 177735 HYC Peter Listrup   0.42.29 17.0
Division 5 18 Slipstream 125 123 3049 Darling Point Sailing Squadron Megan Houston Adriana Bramley 0.46.30 18.0
Division 5 19 Good Vibes IMPULSE 118.5 575   Ricky Hoe   0.45.07 19.0
Division 5 20 Look Both Ways LASER RADIAL 118.5 179415 Oxley Sailing Club Connor Eaton   0.45.42 20.0
Division 5 21 Jordan Barney LASER 4.7 125 206391 RQYS Jordan Barney   0.48.24 21.0
Division 5 22 no name HERON 145 1010 South Brisbane Sailing Club Simone Dougherty Feb Browne 0.57.18 22.0
Division 5 23 Better Late Than Never LASER RADIAL 118.5 206003 RQYS Arabella Andrew   0.48.20 23.0
Division 5 24 Tic Tac 125 123 3045 Darling Point Sailing Squadron Hannah Thorpe Laura McKay 0.50.58 24.0
Division 5 25 The Rohna LASER 114 185387 Port Stephens Sailing & Aquatic Club Dennis Hume   0.47.18 25.0
Division 5 26 Me and my Monkey LASER 114 206003 RQYS Paul Andrew   DNF 40.0

Marathon - Division 5 Division - 26/07/2020

Start: 5, Finishes: Finish time, Time: 10.55.00, Distance: 12.2, Weight: 3
Division Rank Boat Name Boat Class Rating Sail Number Skipper Club Skipper Name Crew Name Elapsed Points
Division 5 1 no name HERON 145 1010 South Brisbane Sailing Club Simone Dougherty Feb Browne 2.41.22 3.0
Division 5 2 Animated paradox 125 123 3066 BSS Mark Newton Archer Newton 2.26.24 6.0
Division 5 3 Repeat Offenders 125 123 3213 HYC Alex Duff Annett Kruse 2.27.32 9.0
Division 5 4 Slipstream 125 123 3049 Darling Point Sailing Squadron Megan Houston Adriana Bramley 2.27.53 12.0
Division 5 5 Jordan Barney LASER 4.7 118.5 206391 RQYS Jordan Barney   2.24.25 15.0
Division 5 6 Look Both Ways LASER RADIAL 118.5 179415 Oxley Sailing Club Connor Eaton   2.25.58 18.0
Division 5 7 Nikita 125 123 3116 Port Curtis Sailing Club Georgia Mossman Alexa Mann 2.31.47 21.0
Division 5 8   IMPULSE 118.5 703 HYC Tim Williams   2.26.33 24.0
Division 5 9 Velocity LASER RADIAL 118.5 177075 HYC David Cook   2.28.26 27.0
Division 5 10 Tic Tac 125 123 3045 Darling Point Sailing Squadron Hannah Thorpe Laura McKay 2.34.17 30.0
Division 5 11 Exocet 125 123 2920 HYC James Collen Jack Johnson 2.35.05 33.0
Division 5 12 Foot to the Floor 125 123 2044 HYC Dan Chalmers   2.35.24 36.0
Division 5 13 Green Beam LASER 114 177735 HYC Peter Listrup   2.24.34 39.0
Division 5 14 Better Late Than Never LASER RADIAL 118.5 206003 RQYS Arabella Andrew   2.30.59 42.0
Division 5 15 The Rohna LASER 114 185387 Port Stephens Sailing & Aquatic Club Dennis Hume   2.28.18 45.0
Division 5 16 Pigs In Space Too 125 123 3198 Brisbane Sailing Squadron Chris Mann Luke Johnson 14.14.39 48.0
Division 5 17 Pigs In Space Too Too 125 123 3201 Brisbane Sailing Squadron Peter Mann Eliza Mann 14.17.35 51.0
Division 5 18 Feelgood Shift Of The Summer 125 123 3115 HYC Morgan Oakley Jordi Oakley 14.19.41 54.0
Division 5 19 Jester IMPULSE 118.5 732 Maroochy Sailing Club Phillip Gray   14.15.34 57.0
Division 5 20 All In IMPULSE 118.5 700 Maroochy Sailing Club James Grieve   14.16.45 60.0
Division 5 21 Bedrock Fundamentals IMPULSE 118.5 638 DPSS Brett Buckley   14.20.02 63.0
Division 5 22 Good Vibes IMPULSE 118.5 575   Ricky Hoe   14.20.08 66.0
Division 5 23 Mr Plow IMPULSE 118.5 453 BSS Peter Fell   14.21.59 69.0
Division 5 24 Plymouth IMPULSE 118.5 643 Oxley Sailing Club Mike Robinson   14.23.13 72.0
Division 5 25 Sapphire IMPULSE 118.5 634 Oxley Sailing Club Keith Briers   14.23.35 75.0
Division 5 26 Jisaw LASER 114 210176 BSS Michael Wilson   14.14.04 78.0
Division 5 27 Spitfire LASER 114 214457 TBA Rod Smith N/A 14.14.07 81.0
Division 5 28 Overload LASER 114 168148 RQYS Martin McLean   14.19.11 84.0
Division 5 29 Me and my Monkey LASER 114 206003 RQYS Paul Andrew   14.20.11 87.0
Division 5 30   LASER 114 923 HYC Andrew Ringwood   14.22.09 90.0
Division 5 31 Phoenix LASER 114 197524 HYC Tony Hannan   14.22.50 93.0
Division 5 32 Probs Not LASER RADIAL 118.5 195537 HYC Virginia Ayliffe   DNF 120.0

hyc.net.au
sailing@hyc.net.au

hyc.net.au
racing@hyc.net.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com