event burgee venue burgee

Royal St. George Yacht Club

Results are provisional as of 17:27 on June 12, 2021

Radial Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st sean craig Radial Grand Master 218154 RSGYC   2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Conor Clancy Radial Apprentice Master 196738 RSGYC   1.0 3.0 4.0 8.0 8.0
3rd marc coakley Radial Grand Master 213561 RSGYC   6.0 7.0 2.0 15.0 15.0
4th Judy OBeirne Radial Grand Master 211260 RSGYC   7.0 2.0 8.0 17.0 17.0
5th David Cahill Radial Grand Master 186302 National Yacht Club   5.0 8.0 7.0 20.0 20.0
6th Shirley Gilmore Radial Grand Master 216238 RSGYC   3.0 5.0 16.0 24.0 24.0
7th John ODriscoll Radial Master 210361 RSGYC   4.0 17.0 5.0 26.0 26.0
8th Brendan Hughes Radial Master 215356 RSGYC   8.0 12.0 6.0 26.0 26.0
9th Philip Doherty Radial Master 170227 Irish Sailing   13.0 14.0 3.0 30.0 30.0
10th Peter Hassett Radial Master 173133 DBSC   9.0 10.0 11.0 30.0 30.0
11th Hugh Delap Radial Apprentice Master 183295 RSGYC   10.0 6.0 19.0 35.0 35.0
12th Hugh Cahill Radial Master 216594 Dbsc   17.0 9.0 15.0 41.0 41.0
13th Sean flanagan Radial Grand Master 177854 RSGYC   20.0 16.0 9.0 45.0 45.0
14th Mary chambers Radial Great Grand Master 202051 RSGYC   11.0 13.0 21.0 45.0 45.0
15th Alison Pigot Radial Grand Master 183231 National yc   15.0 15.0 17.0 47.0 47.0
16th Stephen O'Shaughnessy Radial Master 211116 RCYC   14.0 25.0 10.0 49.0 49.0
17th Peter Kilmartin Radial Master 195096 Malahide yacht Club   25.0 11.0 13.0 49.0 49.0
18th John Sisk Radial Master 198518 RSGYC   19.0 4.0 28.0 51.0 51.0
19th Michael Norman Radial Great Grand Master 195099 Wicklow Sailing Club   22.0 18.0 12.0 52.0 52.0
20th Damien Dion Radial Master 211811 NYC   18.0 20.0 14.0 52.0 52.0
21st Patricia Kelly Radial Master 179037 INSC   12.0 21.0 24.0 57.0 57.0
22nd Viv Tyndall Radial Grand Master 192326 National Yacht Club   24.0 19.0 18.0 61.0 61.0
23rd Meindert de Vreeze Radial Master 218561 NYC   23.0 23.0 23.0 69.0 69.0
24th Francis Barry Radial Grand Master 200674 RSGYC   21.0 27.0 22.0 70.0 70.0
25th Ali Robinson Radial Master 211817 RSGYC   30.0 28.0 20.0 78.0 78.0
26th David Bolger Radial Master 171694 RSGYC   27.0 26.0 27.0 80.0 80.0
27th Glen fisher Radial Grand Master 189319 Dmyc   31.0 22.0 29.0 82.0 82.0
28th Lorraine OConnor Radial Master 186300 RSGYC   28.0 24.0 31.0 83.0 83.0
29th Owen Laverty Radial Master 217487 RSGYC   16.0 36.0 RET 36.0 DNC 88.0 88.0
30th Dave Coleman Radial Grand Master 154693 DMYC   32.0 30.0 26.0 88.0 88.0
31st Rachel K Crowley Radial Apprentice Master 174739 RSGYC   29.0 31.0 30.0 90.0 90.0
32nd Ruairi Radial Master 157439 RSGYC   26.0 29.0 36.0 RET 91.0 91.0
33rd Oisine Hannan Radial Grand Master 210312 NYC   36.0 DNC 32.0 25.0 93.0 93.0
34th Connell Gallagher Radial Master 151404 Rathmullan   33.0 36.0 DNC 36.0 RET 105.0 105.0
35th john mac aree Radial Grand Master 188013 Nyc   36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 108.0 108.0

Standard Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Paul McMahon Standard Apprentice Master 178822 Howth   6.0 1.0 2.0 9.0 9.0
2nd Nick Walsh Standard Grand Master 217533 RCYC   1.0 2.0 7.0 10.0 10.0
3rd Theo Lyttle Standard Grand Master 211129 RSGYC   5.0 4.0 5.0 14.0 14.0
4th Edward Rice Standard Master 218165 Royal Cork YC   3.0 5.0 9.0 17.0 17.0
5th Charles Taylor Standard Great Grand Master 213539 Ballyholme Yacht Club   13.0 9.0 3.0 25.0 25.0
6th Robert Howe Standard Grand Master 172297 Monkstown Bay SC   14.0 13.0 1.0 28.0 28.0
7th Chris arrowsmith Standard Grand Master 201829 RSGYC   12.0 3.0 13.0 28.0 28.0
8th Kieran Dorgan Standard Apprentice Master 212383 Cove Sailing Club   10.0 15.0 4.0 29.0 29.0
9th gary ohare Standard Grand Master 201364 RSGYC   9.0 6.0 16.0 31.0 31.0
10th Damian Maloney Standard Master 201365 Lough Derg Yacht Club   4.0 12.0 17.0 33.0 33.0
11th Daragh Kelleher Standard Master 213141 Skerries SC   2.0 29.0 DNC 6.0 37.0 37.0
12th Darach Dinneen Standard Apprentice Master 173111 ISA   16.0 8.0 14.0 38.0 38.0
13th Dave Kirwan Standard Master 174419 Malahide yacht club   11.0 16.0 11.0 38.0 38.0
14th Conor Roche Standard Master 215236 RIYC   15.0 11.0 12.0 38.0 38.0
15th Dan O Connell Standard Master 204187 ISA   7.0 29.0 BFD 8.0 44.0 44.0
16th Conor O Leary Standard Grand Master 190745 RSGYC   21.0 7.0 18.0 46.0 46.0
17th Robbie Walker Standard Master 210644 RSGYC   17.0 10.0 19.0 46.0 46.0
18th Gavan Murphy Standard Master 206943 RSGYC   8.0 29.0 BFD 10.0 47.0 47.0
19th Alan McNab Standard Master 189732 RSGYC   20.0 18.0 15.0 53.0 53.0
20th Fiachra Rowan Standard Apprentice Master 193264 WHSC   19.0 17.0 20.0 56.0 56.0
21st Alex Fernie Standard Master 210531 GBSC   25.0 14.0 21.0 60.0 60.0
22nd Michal Ciborowski Standard Master 154620 RSGYC   18.0 20.0 22.0 60.0 60.0
23rd Brian Owens Murphy Standard Apprentice Master 167706 RSGYC   23.0 21.0 23.0 67.0 67.0
24th Conor Costello Standard Grand Master 194648 MYC   24.0 19.0 26.0 69.0 69.0
25th Michael Donnelly Standard Apprentice Master 2069 RSGYC   27.0 23.0 24.0 74.0 74.0
26th Mick Shelley Standard Master 216237 RSGYC   28.0 22.0 25.0 75.0 75.0
27th Kevin Doyle Standard Master 178372 RSGYC   26.0 24.0 27.0 77.0 77.0
28th Ross O Leary Standard Apprentice Master 212521 RSGYC   22.0 29.0 BFD 29.0 RET 80.0 80.0

R1 - Radial Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating Place Points
1 Conor Clancy Radial Apprentice Master 196738 RSGYC   1 1.0
2 sean craig Radial Grand Master 218154 RSGYC   2 2.0
3 Shirley Gilmore Radial Grand Master 216238 RSGYC   3 3.0
4 John ODriscoll Radial Master 210361 RSGYC   4 4.0
5 David Cahill Radial Grand Master 186302 National Yacht Club   5 5.0
6 marc coakley Radial Grand Master 213561 RSGYC   6 6.0
7 Judy OBeirne Radial Grand Master 211260 RSGYC   7 7.0
8 Brendan Hughes Radial Master 215356 RSGYC   8 8.0
9 Peter Hassett Radial Master 173133 DBSC   9 9.0
10 Hugh Delap Radial Apprentice Master 183295 RSGYC   10 10.0
11 Mary chambers Radial Great Grand Master 202051 RSGYC   11 11.0
12 Patricia Kelly Radial Master 179037 INSC   12 12.0
13 Philip Doherty Radial Master 170227 Irish Sailing   13 13.0
14 Stephen O'Shaughnessy Radial Master 211116 RCYC   14 14.0
15 Alison Pigot Radial Grand Master 183231 National yc   15 15.0
16 Owen Laverty Radial Master 217487 RSGYC   16 16.0
17 Hugh Cahill Radial Master 216594 Dbsc   17 17.0
18 Damien Dion Radial Master 211811 NYC   18 18.0
19 John Sisk Radial Master 198518 RSGYC   19 19.0
20 Sean flanagan Radial Grand Master 177854 RSGYC   20 20.0
21 Francis Barry Radial Grand Master 200674 RSGYC   21 21.0
22 Michael Norman Radial Great Grand Master 195099 Wicklow Sailing Club   22 22.0
23 Meindert de Vreeze Radial Master 218561 NYC   23 23.0
24 Viv Tyndall Radial Grand Master 192326 National Yacht Club   24 24.0
25 Peter Kilmartin Radial Master 195096 Malahide yacht Club   25 25.0
26 Ruairi Radial Master 157439 RSGYC   26 26.0
27 David Bolger Radial Master 171694 RSGYC   27 27.0
28 Lorraine OConnor Radial Master 186300 RSGYC   28 28.0
29 Rachel K Crowley Radial Apprentice Master 174739 RSGYC   29 29.0
30 Ali Robinson Radial Master 211817 RSGYC   30 30.0
31 Glen fisher Radial Grand Master 189319 Dmyc   31 31.0
32 Dave Coleman Radial Grand Master 154693 DMYC   32 32.0
33 Connell Gallagher Radial Master 151404 Rathmullan   33 33.0

R2 - Radial Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating Place Points
1 sean craig Radial Grand Master 218154 RSGYC   1 1.0
2 Judy OBeirne Radial Grand Master 211260 RSGYC   2 2.0
3 Conor Clancy Radial Apprentice Master 196738 RSGYC   3 3.0
4 John Sisk Radial Master 198518 RSGYC   4 4.0
5 Shirley Gilmore Radial Grand Master 216238 RSGYC   5 5.0
6 Hugh Delap Radial Apprentice Master 183295 RSGYC   6 6.0
7 marc coakley Radial Grand Master 213561 RSGYC   7 7.0
8 David Cahill Radial Grand Master 186302 National Yacht Club   8 8.0
9 Hugh Cahill Radial Master 216594 Dbsc   9 9.0
10 Peter Hassett Radial Master 173133 DBSC   10 10.0
11 Peter Kilmartin Radial Master 195096 Malahide yacht Club   11 11.0
12 Brendan Hughes Radial Master 215356 RSGYC   12 12.0
13 Mary chambers Radial Great Grand Master 202051 RSGYC   13 13.0
14 Philip Doherty Radial Master 170227 Irish Sailing   14 14.0
15 Alison Pigot Radial Grand Master 183231 National yc   15 15.0
16 Sean flanagan Radial Grand Master 177854 RSGYC   16 16.0
17 John ODriscoll Radial Master 210361 RSGYC   17 17.0
18 Michael Norman Radial Great Grand Master 195099 Wicklow Sailing Club   18 18.0
19 Viv Tyndall Radial Grand Master 192326 National Yacht Club   19 19.0
20 Damien Dion Radial Master 211811 NYC   20 20.0
21 Patricia Kelly Radial Master 179037 INSC   21 21.0
22 Glen fisher Radial Grand Master 189319 Dmyc   22 22.0
23 Meindert de Vreeze Radial Master 218561 NYC   23 23.0
24 Lorraine OConnor Radial Master 186300 RSGYC   24 24.0
25 Stephen O'Shaughnessy Radial Master 211116 RCYC   25 25.0
26 David Bolger Radial Master 171694 RSGYC   26 26.0
27 Francis Barry Radial Grand Master 200674 RSGYC   27 27.0
28 Ali Robinson Radial Master 211817 RSGYC   28 28.0
29 Ruairi Radial Master 157439 RSGYC   29 29.0
30 Dave Coleman Radial Grand Master 154693 DMYC   30 30.0
31 Rachel K Crowley Radial Apprentice Master 174739 RSGYC   31 31.0
32 Oisine Hannan Radial Grand Master 210312 NYC   32 32.0
33 Owen Laverty Radial Master 217487 RSGYC   RET 36.0

R3 - Radial Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating Place Points
1 sean craig Radial Grand Master 218154 RSGYC   1 1.0
2 marc coakley Radial Grand Master 213561 RSGYC   2 2.0
3 Philip Doherty Radial Master 170227 Irish Sailing   3 3.0
4 Conor Clancy Radial Apprentice Master 196738 RSGYC   4 4.0
5 John ODriscoll Radial Master 210361 RSGYC   5 5.0
6 Brendan Hughes Radial Master 215356 RSGYC   6 6.0
7 David Cahill Radial Grand Master 186302 National Yacht Club   7 7.0
8 Judy OBeirne Radial Grand Master 211260 RSGYC   8 8.0
9 Sean flanagan Radial Grand Master 177854 RSGYC   9 9.0
10 Stephen O'Shaughnessy Radial Master 211116 RCYC   10 10.0
11 Peter Hassett Radial Master 173133 DBSC   11 11.0
12 Michael Norman Radial Great Grand Master 195099 Wicklow Sailing Club   12 12.0
13 Peter Kilmartin Radial Master 195096 Malahide yacht Club   13 13.0
14 Damien Dion Radial Master 211811 NYC   14 14.0
15 Hugh Cahill Radial Master 216594 Dbsc   15 15.0
16 Shirley Gilmore Radial Grand Master 216238 RSGYC   16 16.0
17 Alison Pigot Radial Grand Master 183231 National yc   17 17.0
18 Viv Tyndall Radial Grand Master 192326 National Yacht Club   18 18.0
19 Hugh Delap Radial Apprentice Master 183295 RSGYC   19 19.0
20 Ali Robinson Radial Master 211817 RSGYC   20 20.0
21 Mary chambers Radial Great Grand Master 202051 RSGYC   21 21.0
22 Francis Barry Radial Grand Master 200674 RSGYC   22 22.0
23 Meindert de Vreeze Radial Master 218561 NYC   23 23.0
24 Patricia Kelly Radial Master 179037 INSC   24 24.0
25 Oisine Hannan Radial Grand Master 210312 NYC   25 25.0
26 Dave Coleman Radial Grand Master 154693 DMYC   26 26.0
27 David Bolger Radial Master 171694 RSGYC   27 27.0
28 John Sisk Radial Master 198518 RSGYC   28 28.0
29 Glen fisher Radial Grand Master 189319 Dmyc   29 29.0
30 Rachel K Crowley Radial Apprentice Master 174739 RSGYC   30 30.0
31 Lorraine OConnor Radial Master 186300 RSGYC   31 31.0
32 Ruairi Radial Master 157439 RSGYC   RET 36.0
32 Connell Gallagher Radial Master 151404 Rathmullan   RET 36.0

R1 - Standard Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating Place Points
1 Nick Walsh Standard Grand Master 217533 RCYC   1 1.0
2 Daragh Kelleher Standard Master 213141 Skerries SC   2 2.0
3 Edward Rice Standard Master 218165 Royal Cork YC   3 3.0
4 Damian Maloney Standard Master 201365 Lough Derg Yacht Club   4 4.0
5 Theo Lyttle Standard Grand Master 211129 RSGYC   5 5.0
6 Paul McMahon Standard Apprentice Master 178822 Howth   6 6.0
7 Dan O Connell Standard Master 204187 ISA   7 7.0
8 Gavan Murphy Standard Master 206943 RSGYC   8 8.0
9 gary ohare Standard Grand Master 201364 RSGYC   9 9.0
10 Kieran Dorgan Standard Apprentice Master 212383 Cove Sailing Club   10 10.0
11 Dave Kirwan Standard Master 174419 Malahide yacht club   11 11.0
12 Chris arrowsmith Standard Grand Master 201829 RSGYC   12 12.0
13 Charles Taylor Standard Great Grand Master 213539 Ballyholme Yacht Club   13 13.0
14 Robert Howe Standard Grand Master 172297 Monkstown Bay SC   14 14.0
15 Conor Roche Standard Master 215236 RIYC   15 15.0
16 Darach Dinneen Standard Apprentice Master 173111 ISA   16 16.0
17 Robbie Walker Standard Master 210644 RSGYC   17 17.0
18 Michal Ciborowski Standard Master 154620 RSGYC   18 18.0
19 Fiachra Rowan Standard Apprentice Master 193264 WHSC   19 19.0
20 Alan McNab Standard Master 189732 RSGYC   20 20.0
21 Conor O Leary Standard Grand Master 190745 RSGYC   21 21.0
22 Ross O Leary Standard Apprentice Master 212521 RSGYC   22 22.0
23 Brian Owens Murphy Standard Apprentice Master 167706 RSGYC   23 23.0
24 Conor Costello Standard Grand Master 194648 MYC   24 24.0
25 Alex Fernie Standard Master 210531 GBSC   25 25.0
26 Kevin Doyle Standard Master 178372 RSGYC   26 26.0
27 Michael Donnelly Standard Apprentice Master 2069 RSGYC   27 27.0
28 Mick Shelley Standard Master 216237 RSGYC   28 28.0

R2 - Standard Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating Place Points
1 Paul McMahon Standard Apprentice Master 178822 Howth   2 1.0
2 Nick Walsh Standard Grand Master 217533 RCYC   3 2.0
3 Chris arrowsmith Standard Grand Master 201829 RSGYC   4 3.0
4 Theo Lyttle Standard Grand Master 211129 RSGYC   5 4.0
5 Edward Rice Standard Master 218165 Royal Cork YC   6 5.0
6 gary ohare Standard Grand Master 201364 RSGYC   7 6.0
7 Conor O Leary Standard Grand Master 190745 RSGYC   10 7.0
8 Darach Dinneen Standard Apprentice Master 173111 ISA   11 8.0
9 Charles Taylor Standard Great Grand Master 213539 Ballyholme Yacht Club   12 9.0
10 Robbie Walker Standard Master 210644 RSGYC   13 10.0
11 Conor Roche Standard Master 215236 RIYC   14 11.0
12 Damian Maloney Standard Master 201365 Lough Derg Yacht Club   16 12.0
13 Robert Howe Standard Grand Master 172297 Monkstown Bay SC   17 13.0
14 Alex Fernie Standard Master 210531 GBSC   18 14.0
15 Kieran Dorgan Standard Apprentice Master 212383 Cove Sailing Club   19 15.0
16 Dave Kirwan Standard Master 174419 Malahide yacht club   20 16.0
17 Fiachra Rowan Standard Apprentice Master 193264 WHSC   22 17.0
18 Alan McNab Standard Master 189732 RSGYC   23 18.0
19 Conor Costello Standard Grand Master 194648 MYC   24 19.0
20 Michal Ciborowski Standard Master 154620 RSGYC   25 20.0
21 Brian Owens Murphy Standard Apprentice Master 167706 RSGYC   26 21.0
22 Mick Shelley Standard Master 216237 RSGYC   27 22.0
23 Michael Donnelly Standard Apprentice Master 2069 RSGYC   28 23.0
24 Kevin Doyle Standard Master 178372 RSGYC   29 24.0
25 Dan O Connell Standard Master 204187 ISA   BFD 29.0
25 Gavan Murphy Standard Master 206943 RSGYC   BFD 29.0
25 Ross O Leary Standard Apprentice Master 212521 RSGYC   BFD 29.0

R3 - Standard Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Class Division SailNo Club Rating Place Points
1 Robert Howe Standard Grand Master 172297 Monkstown Bay SC   1 1.0
2 Paul McMahon Standard Apprentice Master 178822 Howth   2 2.0
3 Charles Taylor Standard Great Grand Master 213539 Ballyholme Yacht Club   3 3.0
4 Kieran Dorgan Standard Apprentice Master 212383 Cove Sailing Club   4 4.0
5 Theo Lyttle Standard Grand Master 211129 RSGYC   5 5.0
6 Daragh Kelleher Standard Master 213141 Skerries SC   6 6.0
7 Nick Walsh Standard Grand Master 217533 RCYC   7 7.0
8 Dan O Connell Standard Master 204187 ISA   8 8.0
9 Edward Rice Standard Master 218165 Royal Cork YC   9 9.0
10 Gavan Murphy Standard Master 206943 RSGYC   10 10.0
11 Dave Kirwan Standard Master 174419 Malahide yacht club   11 11.0
12 Conor Roche Standard Master 215236 RIYC   13 12.0
13 Chris arrowsmith Standard Grand Master 201829 RSGYC   14 13.0
14 Darach Dinneen Standard Apprentice Master 173111 ISA   15 14.0
15 Alan McNab Standard Master 189732 RSGYC   16 15.0
16 gary ohare Standard Grand Master 201364 RSGYC   17 16.0
17 Damian Maloney Standard Master 201365 Lough Derg Yacht Club   18 17.0
18 Conor O Leary Standard Grand Master 190745 RSGYC   19 18.0
19 Robbie Walker Standard Master 210644 RSGYC   20 19.0
20 Fiachra Rowan Standard Apprentice Master 193264 WHSC   21 20.0
21 Alex Fernie Standard Master 210531 GBSC   22 21.0
22 Michal Ciborowski Standard Master 154620 RSGYC   23 22.0
23 Brian Owens Murphy Standard Apprentice Master 167706 RSGYC   24 23.0
24 Michael Donnelly Standard Apprentice Master 2069 RSGYC   25 24.0
25 Mick Shelley Standard Master 216237 RSGYC   26 25.0
26 Conor Costello Standard Grand Master 194648 MYC   27 26.0
27 Kevin Doyle Standard Master 178372 RSGYC   28 27.0
28 Ross O Leary Standard Apprentice Master 212521 RSGYC   RET 29.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 29
DNCDid not come to the starting area Varies
RETRetired Varies

www.rsgyc.ie
sailingmanager@rsgyc.ie


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com