Keyhaven Week West Solent Boat Builders Trophy 2022

Keyhaven Yacht Club

Results are provisional as of 17:11 on August 18, 2022

Race 1 - Scow Fleet - 18:08:2022 at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Scow   Quest 493 Tom Hill Natalie Hill 1205 15:05 15:23:10 0:18:10 0:15:05 1.0
2 Scow   L R Scow 275 N Langford C Langlford 1485 15:05 15:28:45 0:23:45 0:16:00 2.0
3 Scow   Keyhaven Scow - New 248 Rupert Williams   1485 15:05 15:31:06 0:26:06 0:17:35 3.0
4 Scow Jubilee L R Scow 279 Isaak Unwin Malcolm Unwin Matthew Unwin 1485     RTD   6.0
4 Scow   Quest 491 S Tallis T X 1205     RTD   6.0

Race 1 - Open Fleet - 18:08:2022 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open   BLAZE 763 Ian Sanderson   1033 15:00 15:17:27 0:17:27 0:16:54 1.0
2 Open Nu Stuff LASER RADIAL 164829 Rob Langley   1147 15:00 15:20:25 0:20:25 0:17:48 2.0
3 Open   LASER 4.7 30332 Raffy Seddon   1208 15:00 15:24:29 0:24:29 0:20:16 3.0
4 Open   2000 21685 Tim Reed Claire Lee 1109 15:00 15:22:31 0:22:31 0:20:18 4.0
5 Open Panthor SOLO 2527 N Titley   1142 15:00 15:23:33 0:23:33 0:20:37 5.0
6 Open   2000 21606 Neil Peacock Eric Whitelaw 1109 15:00 15:26:00 0:26:00 0:23:27 6.0
7 Open   WAYFARER 2350 Nathan Aaron 1102 15:00 15:26:42 0:26:42 0:24:14 7.0
8 Open   LASER 4.7 183312 Marcus Edwards   1208     RTD   14.0
8 Open   RS 400 661 Jason Crane P Cork 942     RTD   14.0
8 Open   LASER 4.7 208945 Edward Skinner   1208     RTD   14.0
8 Open   LASER 1 75017 Anthony Oliver   1100     RTD   14.0
8 Open   FINN 710 Rody Steel   1049     RTD   14.0
8 Open   LASER RADIAL 151134 David Bence   1147     DSQ   14.0

Race 1 - Youth Fleet - 18:08:2022 at 15:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth Katherine Zest Katherine George Bence Alfie Crane 1260 15:05 15:23:20 0:18:20 0:14:33 1.0
2 Youth   LASER RADIAL 151640 Tom Craig   1147     RTD   7.0
2 Youth George P RS Quba 5 Alex Gibbons Matthew Jones 1260     RTD   7.0
2 Youth   RS FEVA XL 885 Caitlin Johnson Leon H 1244     RTD   7.0
2 Youth   LASER RADIAL Orange Will Crane   1147     RTD   7.0
2 Youth   RS TERA PRO 3436 Samuel Pontefract   1359     RTD   7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com