Presentation Race 2024

Keyhaven Yacht Club

Results are provisional as of 19:53 on February 28, 2024

Scow Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Presentation Race 1 Total Nett
                26:11:23    
                09:30    
1st Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 1.0 1.0 1.0
2nd Scow Mariposa L R Scow 593 Matt Tatnell   1485 2.0 2.0 2.0
3rd Scow   L R Scow 500 Paul Moxey   1485 3.0 3.0 3.0
4th Scow Northern Dipper L R Scow 344 Mark Whitely . 1485 4.0 4.0 4.0
5th Scow Flobster L R Scow 275 Nick Langford   1485 5.0 5.0 5.0

Open Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Presentation Race 1 Total Nett
                26:11:23    
                09:30    
1st Open Nu Stuff ILCA 7 164829 Rob Langley   1101 1.0 1.0 1.0
2nd Open   ILCA 7 141043 Alastair Craig   1101 2.0 2.0 2.0
3rd Open   FINN 710 Roddy Steel   1049 3.0 3.0 3.0
4th Open   2000 21606 Neil Peacock Andy Holloway 1114 4.0 4.0 4.0
5th Open   ILCA 7 28 Ian Bye   1101 5.0 5.0 5.0
6th Open George 2000 21685 Tim Reed Sharon Reed 1114 8.0 OOD 8.0 8.0
6th Open Pinotage ILCA 6 160012 John Phelps   1150 8.0 OCS 8.0 8.0
6th Open   ILCA 6 91078 Bob Lowndes   1150 8.0 RTD 8.0 8.0

Presentation Race 1 - Scow Fleet - 26:11:23 at 09:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Scow Black Magic L R Scow 393 Andy Ash-Vie   1485 10:15 10:41:11 0:26:11 0:17:38 1.0
2 Scow Mariposa L R Scow 593 Matt Tatnell   1485 10:15 10:41:52 0:26:52 0:18:06 2.0
3 Scow   L R Scow 500 Paul Moxey   1485 10:15 10:43:23 0:28:23 0:19:07 3.0
4 Scow Northern Dipper L R Scow 344 Mark Whitely . 1485 10:15 10:44:00 0:29:00 0:19:32 4.0
5 Scow Flobster L R Scow 275 Nick Langford   1485 10:15 10:44:31 0:29:31 0:19:53 5.0

Presentation Race 1 - Open Fleet - 26:11:23 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Open Nu Stuff ILCA 7 164829 Rob Langley   1101 10:15 10:33:15 0:18:15 0:16:35 1.0
2 Open   ILCA 7 141043 Alastair Craig   1101 10:15 10:33:28 0:18:28 0:16:46 2.0
3 Open   FINN 710 Roddy Steel   1049 10:15 10:33:16 0:18:16 0:17:25 3.0
4 Open   2000 21606 Neil Peacock Andy Holloway 1114 10:15 10:35:56 0:20:56 0:18:47 4.0
5 Open   ILCA 7 28 Ian Bye   1101 10:15 10:35:50 0:20:50 0:18:55 5.0
6 Open George 2000 21685 Tim Reed Sharon Reed 1114     OOD   8.0
6 Open Pinotage ILCA 6 160012 John Phelps   1150 10:15 10:07:21 OCS   8.0
6 Open   ILCA 6 91078 Bob Lowndes   1150 10:15 10:06:25 RTD 20:44:43 8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com